Umowa o pracę na czas określony 2017

Od nowelizacji Kodeksu pracy dotyczącej umowy na czas określony minęło już półtora roku. Temat ten nadal jest jednak najbardziej popularnym i poczytnym. Pokazuje to, że nadal jest wiele wątpliwości związanych z przepisami, które weszły w życie 22 lutego 2016 r.

Z uwagi na to, warto wprowadzić małe przypomnienie i podsumowanie zagadnień.

umowa o pracę na czas określony

Przede wszystkim najważniejsze jest ustalenie czy umowa o pracę na czas określony była zawarta przed czy po 22 lutym 2016 r. Jeżeli przed tą datą bardzo istotny będzie dla Ciebie post Zmiana prawa pracy a umowa o pracę na czas określony trwająca w dniu 22 lutego 2016 r. Wskazuje zarówno na sposób liczenia okresu 33/3, jak i okresu wypowiedzenia.

Jeżeli szukasz informacji, które pozwolą Ci na ustalenie aktualnego okresu wypowiedzenia umowy na czas określony, niezbędny będzie post Okres wypowiedzenia umów na czas określony po nowelizacji Kodeksu pracy. Okres wypowiedzenia zasadniczo zależeć będzie od tego czy umowa została zawarta przed, czy po wejściu w życie nowelizacji.

Jeżeli interesuje Cię umowa na zastępstwo to zapoznaj się z postem Umowa na zastępstwo po nowelizacji Kodeksu pracy – FAQ. Jeżeli umowa na okres próbny – przyda Ci się post „Nowa” umowa na okres próbny.

Jeżeli umowa o pracę na czas określony ma trwać dłużej niż 33 miesiące z obiektywnych przyczyn leżących po stronie pracodawcy, a jej zawarcie służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy, fakt zawarcia takiej umowy musisz zgłosić do PIPWzór zawiadomienia do PIP.

Jeżeli nadal nie znajdujesz odpowiedzi na swoje pytania – polecam użycie przycisku „Skomentuj”, znajdującego się pod tym postem. Postaram się pomóc 😊

Agata Kicińska

Zajmuję się indywidualnym i zbiorowym prawem pracy oraz prawem ubezpieczeń społecznych. Często opracowuję strategię w sporach sądowych z pracownikami, tworzę regulaminy i porozumienia zbiorowe. Mam również doświadczenie w zakresie pracowniczych aspektów łączenia się spółek. W codziennej pracy doradzam również w sprawach związanych z zatrudnianiem pracowników tymczasowych oraz ochroną danych osobowych. Reprezentuję naszych Klientów w sporach sądowych z udziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w szczególności w sprawach dotyczących prawa do wcześniejszej emerytury.

Podobne artykuły

 1. Marta pisze:

  A co w sytuacji gdy pracownik była zatrudniony od 02.02.2015 do 28.02.2017.
  Zostaje ponownie zatrudniony w tej samej firmie od 24.01.2018 do 23.09.2019 na czas określony.
  Okres wypowiedzenia będzie równy 1 miesiąc zgodnie z umową zawartą od 24.01.2018, czy jednak 3 miesiące wliczając wcześniejszy staż zatrudnienia w firmie?

  • Marta, liczymy cały staż pracy, ale okres wypowiedzenia będzie zmienny. Na początku pracownik nie ma 3 letniego stażu, więc okres wypowiedzenia będzie wynosił 1 miesiąc. Dopiero po przekroczeniu 3 lat – 3 miesiące.

 2. Irena pisze:

  Miałam umowe na czas określony od 1 09 2017 do 31 08 2018.Pacowałam e przedszkolu. jako pomoc nauczyciela.Będąc na urlopie od 03 08 2018 w drugim jego dniu p.dyrektor telefonicznie poinformowała mnie,że nie przedłuża mi umowy .Do emerytury brakuje mi 6 miesięcy .(02 04 2019)Mam ok 30 lat pracy.W ciągu roku nigdy nie wspomniała ,że nie przedłuży mi umowy.

  • Irena, to rzeczywiście niekorzystna sytuacja. Niestety, ale nie można zmusić pracodawcy do przedłużenia umowy o pracę. Pozostaje więc poszukanie innej pracy lub wniosek o świadczenia przedemerytalne.

 3. Bogusia pisze:

  Mam umowę na czas określony zawartą 01.07.2009 do 30.06.2019r w której określono mozliwosc jej wypowiedzenia w terminie 14 dni . Umowa zostala aneksowana w listopadzie 2010r ze wzgledu na zmianę stanowska pracy, z zapisem , że
  pozostale warunki umowy pozostaja bez zmian. Od 01.10.2017r , w zwiazku z wejsciem w życie ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego zostalam objęta ochroną przedemerytalną. Prawo do emerytury uzyskam we wrześniu 2019r. Czy w dniu 22.11.2018r moja umowa przeksztalci się w umowę na czas nieokreślony ? Jesli tak, to kiedy powinnam złożyć wypowiedzenie , aby przejść na emeryturę z dniem 27.09.2019r

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.