Rozwiązanie umowy przed rozpoczęciem pracy
Znasz to? Twój bardzo dobry pracownik złożył wypowiedzenie, bo znalazł inną ofertę pracy. Zwolni się więc etat, ale dopiero za 3 miesiące – po upływie okresu wypowiedzenia. Chcesz zachować ciągłość pracy, bo to stanowisko jest dla Ciebie ważne.
Przeprowadziłeś więc rekrutację i wybrałeś prawie idealnego kandydata. Może nie ma tyle doświadczenia, co Twój dotychczasowy pracownik, nie ma też tak dobrych kwalifikacji, ale po odpowiednim przeszkoleniu powinien się sprawdzić. Podpisujesz więc z nim umowę o pracę. Data rozpoczęcia pracy przesunięta jest o następne 2 miesiące.
Dotychczasowy pracownik przychodzi do Ciebie i mówi, że jednak chętnie by został. Przywiązał się do Twojej firmy i uważa, że decyzja o odejściu była błędem. Współpracujesz już z nim tyle lat, że nie chcesz, żeby odchodził. Zasadniczo wolisz, żeby to on pracował, a nie nowy pracownik, z którym podpisałeś już umowę o pracę. Co teraz zrobisz?
Umowa o pracę, którą podpisałeś z nowym pracownikiem już obowiązuje, pomimo, że nie rozpoczął on jeszcze formalnie pracy. Wiesz też, że i jemu zależy na tym stanowisku, a więc porozumienie rozwiązujące nie wchodzi raczej w grę. Sytuacja wydaje się więc patowa.
Ale nie do końca tak jest! Masz przecież możliwości wynikające ze stosunku pracy. Możesz więc też rozwiązać umowę tak, jakby pracownik już podjął pracę. W takiej sytuacji możesz więc „normalnie” wypowiedzieć umowę o pracę. Wskazał na to nawet Sąd Najwyższy (II PK 56/07).
Jeżeli pracownik ten nie był u Ciebie wcześniej zatrudniony – okres wypowiedzenia wynosić będzie 2 tygodnie. Nie wypłacasz mu za ten czas wynagrodzenia, bo przecież nie rozpoczął jeszcze pracy. Sytuacja będzie bardziej skomplikowana, jeżeli umowa, którą podpisałeś, była umową o pracę na czas nieokreślony. W takim przypadku będziesz musiał podać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie.
Jeżeli natomiast za późno podjąłeś decyzję o wypowiedzeniu umowy i w okresie wypowiedzenia pracownik powinien już rozpocząć pracę, to masz możliwość zwolnienia go z tego obowiązku. Pamiętaj jednak, że za ten okres będziesz musiał zapłacić mu wynagrodzenie.
Et voila! Możesz nadal kontynuować współpracę ze swoim doświadczonym i wysoko wykwalifikowanym pracownikiem.
Dzień dobry, a co z urlopem proporcjonalnym, o kiedy naliczać – od dnia podjęcia pracy?
Lidia, pracownik uzyskuje prawo do urlopu po pierwszym przepracowanym miesiącu. Skoro nie pracował, to nie ma prawa do urlopu.