Rozwiązanie umowy przed rozpoczęciem pracy

Znasz to? Twój bardzo dobry pracownik złożył wypowiedzenie, bo znalazł inną ofertę pracy. Zwolni się więc etat, ale dopiero za 3 miesiące – po upływie okresu wypowiedzenia. Chcesz zachować ciągłość pracy, bo to stanowisko jest dla Ciebie ważne.

Przeprowadziłeś więc rekrutację i wybrałeś prawie idealnego kandydata. Może nie ma tyle doświadczenia, co Twój dotychczasowy pracownik, nie ma też tak dobrych kwalifikacji, ale po odpowiednim przeszkoleniu powinien się sprawdzić. Podpisujesz więc z nim umowę o pracę. Data rozpoczęcia pracy przesunięta jest o następne 2 miesiące.

Dotychczasowy pracownik przychodzi do Ciebie i mówi, że jednak chętnie by został. Przywiązał się do Twojej firmy i uważa, że decyzja o odejściu była błędem. Współpracujesz już z nim tyle lat, że nie chcesz, żeby odchodził. Zasadniczo wolisz, żeby to on pracował, a nie nowy pracownik, z którym podpisałeś już umowę o pracę. Co teraz zrobisz?

Umowa o pracę, którą podpisałeś z nowym pracownikiem już obowiązuje, pomimo, że nie rozpoczął on jeszcze formalnie pracy. Wiesz też, że i jemu zależy na tym stanowisku, a więc porozumienie rozwiązujące nie wchodzi raczej w grę. Sytuacja wydaje się więc patowa.

Ale nie do końca tak jest! Masz przecież możliwości wynikające ze stosunku pracy. Możesz więc też rozwiązać umowę tak, jakby pracownik już podjął pracę. W takiej sytuacji możesz więc „normalnie” wypowiedzieć umowę o pracę. Wskazał na to nawet Sąd Najwyższy (II PK 56/07).

Jeżeli pracownik ten nie był u Ciebie wcześniej zatrudniony – okres wypowiedzenia wynosić będzie 2 tygodnie. Nie wypłacasz mu za ten czas wynagrodzenia, bo przecież nie rozpoczął jeszcze pracy. Sytuacja będzie bardziej skomplikowana, jeżeli umowa, którą podpisałeś, była umową o pracę na czas nieokreślony. W takim przypadku będziesz musiał podać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie.

Jeżeli natomiast za późno podjąłeś decyzję o wypowiedzeniu umowy i w okresie wypowiedzenia pracownik powinien już rozpocząć pracę, to masz możliwość zwolnienia go z tego obowiązku. Pamiętaj jednak, że za ten okres będziesz musiał zapłacić mu wynagrodzenie.

Et voila! Możesz nadal kontynuować współpracę ze swoim doświadczonym i wysoko wykwalifikowanym pracownikiem.

Rozwiązanie umowy przed rozpoczęciem pracy

Agata Kicińska

Zajmuję się indywidualnym i zbiorowym prawem pracy oraz prawem ubezpieczeń społecznych. Często opracowuję strategię w sporach sądowych z pracownikami, tworzę regulaminy i porozumienia zbiorowe. Mam również doświadczenie w zakresie pracowniczych aspektów łączenia się spółek.W codziennej pracy doradzam również w sprawach związanych z zatrudnianiem pracowników tymczasowych oraz ochroną danych osobowych. Reprezentuję naszych Klientów w sporach sądowych z udziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w szczególności w sprawach dotyczących prawa do wcześniejszej emerytury.

Podobne artykuły

2 Komentarze do tego wpisu post

  1. Lidia pisze:

    Dzień dobry, a co z urlopem proporcjonalnym, o kiedy naliczać – od dnia podjęcia pracy?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *