„Nowa” umowa na okres próbny

Karol Sienkiewicz        14 marca 2016        Komentarze (13)

Jedną ze zmian ostatniej, dużej nowelizacji k.p., obowiązującej od 22 lutego 2016 r., jest zmiana dotycząca umowy o pracę na okres próbny. Nie będę Cię oszukiwać, że zmiana ta miała charakter bardzo rewolucyjny, bo w zasadzie ustawodawca przyjął rozwiązania dotychczas wypracowane przez orzecznictwo, zwłaszcza Sądu Najwyższego.

Ale od początku… Po pierwsze – umowa na okres próbny to teraz umowa o określonym celu. Można ją zawrzeć jedynie w przypadku, gdy chcemy sprawdzić kwalifikacje pracownika. Skoro umowa ma być zawarta w celu sprawdzenia pracownika, to muszą być jakieś ograniczenia w jej zawarciu.

I są. Po pierwsze – termin. Ten będzie wynosił tak jak dotychczas – 3 miesiące. Po drugie – ilość. Umowę o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem możesz zawrzeć tylko raz.

Wiem, że może Ci się to wydawać dziwne, ale do tej pory też obowiązywało takie ograniczenie. Jednakże, jak się pewnie domyślasz, od tej zasady są wyjątki.

Pierwszy z nich to zawarcie umowy w celu wykonywania innego rodzaju pracy. Inny rodzaj, to nie tylko inna nazwa stanowiska, to przede wszystkim inne obowiązki, inne czynności wykonywane przez pracownika, innych charakter pracy i też inne biurko i inna podległość służbowa. To na przykład powierzenie komuś stanowiska kierownika lub dyrektora po uprzednim zajmowaniu stanowiska sprzedawcy.

Tylko jeżeli te elementy występują możesz mówić o innym rodzaju pracy. W takim przypadku, to jest jeżeli zmieniasz pracownikowi rodzaj pracy, umów o pracę na okres próbny możesz zawierać „do bólu” (o ile nie przesadzisz i będzie to uznane za obejście prawa).

Drugi wyjątek to zawarcie umowy na okres próbny dla wykonywania tego samego rodzaju pracy. Ale uwaga! Taką umowę będzie mógł zawrzeć ponownie tylko raz i to dopiero po 3 latach od dnia rozwiązania poprzedniej umowy o pracę. Zwróć uwagę, że chodzi o rozwiązanie jakiejkolwiek umowy – a więc na czas określony, nieokreślony, na okres próbny, na zastępstwo.

Jeżeli więc zawrzesz kolejną umowę na okres próbny po 3 latach od rozwiązania jakiejkolwiek wcześniejszej umowy o pracę, to Twoje możliwości zawarcia tego rodzaju umowy na ten sam rodzaj pracy już się skończyły. Kolejne zawarcie próbnej umowy będzie niedopuszczalne.

Musisz też pamiętać, że obecnie zawarcie umowy na okres próbny pomiędzy umowami na czas określony nie przerywa już łańcuszka umów. Umowa na okres próbny będzie się za to liczyła do stażu pracy, od którego zależy okres wypowiedzenia.

20160221_141900

{ 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Joanna Marzec 16, 2016 o 12:36

Dzień dobry:)
„obecnie zawarcie umowy na okres próbny pomiędzy umowami na czas określony nie przerywa już łańcuszka umów”… czyli to oznacza, że obecnie nie obowiązuje już przerwa powyżej 1 miesiąca do liczenia umów o pracę „od nowa”? Czyli że począwszy od 22.02.2016 bez względu na przerwy w zatrudnieniu u danego pracodawcy (np. 5 lat) umowa na czas określony może trwać max. 33 miesiące i tych umów co do liczby mogą być max. trzy?
Jeszcze jedno pytanie: pracownikowi kończy się druga umowa na czas określony w dniu 30.05.2016, jeśli zawrzemy z nim trzecią umowę na czas określony do 31.12.2017, to jeślibyśmy chcieli przedłużyć z nim stosunek pracy, to kolejna umowa od 01.01.2018 musiałaby już być na czas nieokreślony, prawda?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 16, 2016 o 14:05

Joanna, obecnie przerwa nie ma znaczenia. Natomiast co do drugiego pytania, to tak – czwarta umowa na czas określony = umowa na czas nieokreślony.

Odpowiedz

Agata Marzec 17, 2016 o 12:21

Witam

A jeśli jest taka sytuacja: umowa próbna, potem do końca roku 2015 umowa na czas określony. Przerwa jako bezrobotny i od maja 2016 znowu syn zatrudniony w tej samej firmie na tym samym stanowisku ? Czy może być znowu umowa próbna i czy nowe przepisy liczą tą starą umowę trwającą w 2015 roku na czas określony do okresu wypowiedzenia w naliczaniu go.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 17, 2016 o 13:36

Agata, umowa na okres próbny ani teraz, ani wcześniej nie powinna być zawierana na ten sam rodzaj pracy. Jeżeli umowa zostanie zawarta w maju 2016 r., to poprzedni staż pracy również będzie liczony do obliczenia okresu wypowiedzenia umowy na czas określony lub nieokreślony. Umowa o pracę na okres próbny ma własne okresy wypowiedzenia, niezależne od stażu pracy, a zależne od długości trwania umowy.

Odpowiedz

Agata Marzec 18, 2016 o 08:31

Dziękuję za odpowiedź, próbuję ogarnąć te zmiany, ale nie wiem czy dobrze myślę. Przepraszam, że odbiegam od tematu, ale gdyby syn nie miał tej przerwy w zatrudnieniu, a w kwietniu skończyłaby mu się umowa na czas określony i zaraz była podpisana kolejna na czas określony to okres naliczenia czasu wypowiedzenia liczony by był od 22.02.2016, ale skoro była przerwa a w tym czasie weszły zmiany w KP a nowa umowa podpisana po zmianach to poprzednie umowy też są liczone do okresu wypowiedzenia umów na czas określony ?.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 18, 2016 o 09:37

Agata, zasada jest prosta. Jeżeli umowa była zawarta przed dniem 22.02.2016 r., to staż przy okresie wypowiedzenia liczy się od 22.02.2016 r. Jeżeli została zawarta później – liczy się cały staż.

Odpowiedz

Wiesław Kwiecień 3, 2016 o 21:15

Nie wiem czy dobrze rozumiem te zmiany. Czy liczenie ciągłości kolejnych umów nadal dotyczy zatrudnienia u tego samego pracodawcy?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Kwiecień 4, 2016 o 09:21

Wiesław, nie do końca rozumiem o jaką ciągłość chodzi.

Odpowiedz

Sławomir Kwiecień 22, 2016 o 17:48

Witam,
szukam jednego nurtującego mnie pytania którego nigdzie nie mogę znaleźć.
Zależy mi na kredycie w banku przez co umowa na okres próbny go oddala w czasie.
Chodzi mi głównie o to czy w trakcie trwania umowy o pracę na okres próbny (minął mi 1 miesiąc, pozostały jeszcze 2), można tą umową zmienić na umowę na czas określony (aneks, zmiana umowy). Czy też jest to niemożliwe z punktu widzenia Kodeksu Pracy ?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Kwiecień 25, 2016 o 08:48

Sławomir, rodzaj umowy można zmienić w każdym czasie na mocy porozumienia stron.

Odpowiedz

Sławomir Kwiecień 25, 2016 o 12:16

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Odpowiedz

Kasia Maj 9, 2016 o 10:58

Dzień dobry,
nurtuje mnie jedno pytanie. Po 22.02.2016 r. umowa na okres próbny jest co do zasady umową jednorazową (z 2 wyjątkami wymienionymi w art. 25 § 3 k.p. ). Ale jednocześnie umowę taką można zawierać maksymalnie na okres 3 mc. Czy obecnie jest dopuszczalne dzielenie okresu próby, byleby nie przekroczyć tych 3 mc? Innymi słowy, czy dopuszczalne jest zawarcie z tym samym pracownikiem umowy na okres próbny w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy na 2 mc, a następnie na 1 cm?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 9, 2016 o 12:54

Kasia, zarówno wcześniej, jak i teraz są dwa odmienne poglądy na ten temat. Według pierwszego umowa na okres próbny może być zawarta jedna, ponieważ ma to być próba pracownika. Według drugiego możliwe jest wykorzystanie limitu 3 miesięcy, rozdzielonego nawet na kilka umów. Według mnie, zwłaszcza po zmianie przepisów, umowa taka może być zawarta jedna. Jest to jednak dyskusyjne.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: