„Syndrom pierwszej dniówki”. Zmiany w kodeksie pracy wchodzą w życie

Właśnie dzisiaj, 1 września 2016 r., weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy. Jej istota sprowadza się do tego, że warunki umowy o pracę muszą być potwierdzone na piśmie jeszcze przed dopuszczeniem pracownika do pracy a nie – jak było do wczoraj – najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy.

Celem nowelizacji jest walka z syndromem „pierwszej dniówki”. Chodzi o to, że pracodawcy nie dawali umów na piśmie i potem (np. w razie kontroli) twierdzili, że pracownik jest w pracy pierwszy dzień i umowa będzie przygotowana na koniec dnia. Nie było to w porządku. Przyznam też, że u naszych klientów nie spotkałem się z taką praktyką. Ale oczywiście mam świadomość podobnych sytuacji.

Teraz się to skończy (powinno się skończyć) a za brak umowy czy potwierdzenia warunków będzie groziła grzywna.

Nie jest to duża ustawa, zmienia raptem cztery artykuły w kodeksie pracy. Dla porządku wspomnę jeszcze, jakie przepisy uległy zmianie:

art. 29 § 2  – dotyczy właśnie obowiązku potwierdzania na piśmie warunków umowy o pracę przed dopuszczeniem do pracy;

art. 1043 § 2  – pracownik musi poznać regulamin pracy przed dopuszczeniem do pracy;

art. 2001 § 5  – młodocianego pracownika należy zapoznać z wykazem prac lekkich przed dopuszczeniem go do pracy (szkoda, że to jest już po wakacjach);

art. 281 pkt 2  – grzywna będzie grozić za brak potwierdzenia warunków umowy o pracę przed dopuszczeniem do pracy.

20160707_131127

Karol Sienkiewicz
Podobne artykuły
Praca zdalna - poradnik
Ochrona sygnalistów

Komentarz do tego wpisu post

  1. Myślę, że w praktyce niczego to nie zmieni. Okaże się, że to pierwszy dzień wykonywania umowy o dzieło / zlecenia / praktyk 🙂

  2. Aga pisze:

    Witam
    Zastanawiam się czy ten zapis ma zastosowanie w przypadku kolejnej umowy o pracę na czas określony u tego samego pracodawcy czy tylko w przypadku pierwszej umowy.
    Mój pracodawca twierdzi, że przepis ten ma zastosowanie wyłącznie w przypadku pierwszej umowy zawartej między pracownikiem a pracodawacą – czy moge prosić o Państwa opinię w tym zakresie?

  3. Mikołaj pisze:

    Myślę, że w obecnym czasie, ciągle zmniejszającego się bezrobocia w Polsce jest to zapis słuszny i korzystny dla pracownika 🙂

    Pozdrawiam serdecznie.

  4. Asia pisze:

    Mam nadzieję, że wpłynie to na poprawę sytuacji pracowników. Niestety pracodawcy bardzo chętnie wykorzystywali takie sytuacje, szczególnie w przypadku osób mniej odważnych, które nie zawsze wiedziały jak się postawić.

  5. BHPEX pisze:

    Ustawa na pewno chroni bardziej interesy pracowników. Pracodawcy, niestety, często nadużywali tego, że o warunkach pracy mogli informować na piśmie w dniu rozpoczęcia pracy. Często rzeczywiście pierwszy dzień pracy był codziennie 😉 Prawo pracy, czy przepisy bhp są łamane. To się dzieje, ale dobrze, że akurat w tej kwestii dzieją się też jakieś zmiany. Czas pokaże, czy wystarczające.

  6. Ala pisze:

    Uważam,że ta zmiana jest dobra dla pracowników. Podpisujey umowę,znamy warunki przed rozpoczęciem pracy,więc nie będzie sytuacji.gdy pracodawca nam “podziękuje” po pierwszym dni bez wypłaty wynagrodzenia.Mam na myśli zatrudnienie na umowę zlecenie.

  7. AGNIESZKA pisze:

    Rozumiem, że w świetle nowych przepisów /syndrom pierwszej dniówki /obowiązują następujące daty na umowie – przykład: data wystawienia 30.09.16, data zawarcia umowy 30.09.16 ale termin rozpoczęcia pracy 03.10.16. i ta ostatnia data jest de facto nawiązaniem stosunku pracy. Na ten moment nie można podpisać umowy z takimi samymi datami 03.10.16?
    Proszę o odpowiedź.
    Dziękuję.

  8. Karolina pisze:

    Witam,

    Zwracam się z pytaniem, czy ten zapis dotyczy również kolejnych umów zawieranych na czas określony? Bardzo proszę o odpowiedź.

  9. BHP-online pisze:

    To są bardzo korzystne zmiany dla pracownika, jednak każdy pracodawca jest w stanie nie zastosować się do nich jeśli będzie nierzetelny. Każdy kolejny przepis utrudniający łamanie praw pracowniczych czy przepisów BHP powinien być dobrze odbierany. Niestety w Polsce często dochodzi do ich łamania, dlatego każda inicjatywa ustawodawcza czy zmieniająca przepisy w tych aspektach jest dobra.

  10. Monika pisze:

    Witam,
    Proszę o pomoc. Mam wątpliwości co do podpisywania umowy a rozpoczęcia pracy. Na umowie mam dzień podpisania umowy 01.06.2017r. Dzień rozpoczęcia pracy 02.06.2017r. Na liście obecności pracownik podpisuje się od 01.06.2017 i w tym dniu jest w firmie i ma szkolenia ogólne i stanowiskowe, zapoznaje sie z regulaminiem itp. Czy to jednak jest błąd bo wychodzi na to że jest szkolony przed rozpoczęciem pracy a powinien być w pierwszym dniu pracy??? CZy raczej podpis 02.06.2017 i szkolenia 02.06.2017. A ja z ZUS czy jest rejestrowany od 01.06.2017 i wynagrodzenie naliczane za cały miesiąc. Czy dopiero od 02.06.2017r. JAk jest poprawnie wg przepisów.??

  11. sigma pisze:

    Nadal istnieje wiele firm, które nie stosują się do tych praw, a szkoda.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *