Umowa na zastępstwo po nowelizacji Kodeksu pracy – FAQ

Karol Sienkiewicz        21 marca 2016        Komentarze (39)

Po lekturze komentarzy moich czytelników okazuje się, że bardzo duże problemy sprawia po nowelizacji Kodeksu pracy z dnia 22 lutego 2016 r. umowa na zastępstwo. Postanowiłem więc stworzyć dla Ciebie małe FAQ dotyczące właśnie umowy na zastępstwo:

Pytanie: Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo po 22 lutym 2016 r.?

Odpowiedź: Okres wypowiedzenia wynosi tyle, ile dla „normalnej” umowy o pracę na czas określony. Jeżeli jest to umowa trwająca, a więc zawarta przed tą datą w okresie od 22.02.2016 r. do 21.08.2016 r. okres wypowiedzenia wynosić będzie 2 tygodnie. W okresie od 22.08.2016 r. do 21.02.2019 r. wynosić będzie 1 miesiąc. Później – 3 miesiące. Jeżeli jest to umowa zawarta po dniu wejścia w życie nowych przepisów – okres wypowiedzenia określa art. 36 § 1 k.p., a do stażu liczy się cały dotychczasowy staż u pracodawcy.

P: Czy konieczne jest wpisywanie klauzuli o możliwości wcześniejszego rozwiązania za wypowiedzeniem umowy zawartej na zastępstwo?

O: Obecnie nie ma już obowiązku wpisywania takiej klauzuli. Umowa ta jest wypowiadalna na zasadach takich, jak umowa na czas określony. Brak klauzuli nie spowoduje już, że umowy nie będzie można wypowiedzieć

P: Co się teraz będzie działo z umową na zastępstwo w przypadku powrotu do pracy zastępowanego pracownika?

O: Umowa taka wygasa, czyli jest „po staremu”. Ustaje cel, dla której została zawarta, a więc i umowa się kończy. Nie ma już potrzeby zatrudniania tego pracownika. Jeżeli jednak chcesz kontynuować z nim współpracę powinieneś zawrzeć „normalną” umowę o pracę.

P: Czy umowę o zastępstwo obejmują limity 33 miesięcy i 3 umów?

O: Umowa taka jest wskazana jako wyjątek od tych limitów. Oznacza to, że zatrudnienie może być dłuższe niż 33 miesiące, a umów może być więcej niż 3. Musisz jednak zachować zdrowy rozsądek. 10-letnia umowa o pracę na zastępstwo z pewnością zostanie uznana za umowę zawartą z obejściem prawa, a tym samym – zatrudnienie zostanie uznane za zatrudnienie bezterminowe.

P: Czy umowę na zastępstwo muszę uzupełnić po wejściu w życie nowych przepisów?

O: Pierwsza sprawa – skoro jest to umowa na zastępstwo, to już nawet przed wejściem w życie nowych przepisów, w treści umowy powinno być wskazane, że umowa jest zawarta właśnie dla zastępstwa innego pracownika. Jeżeli jest wskazane – nie trzeba nic uzupełniać. Druga sprawa – jeżeli umowa nie będzie przekraczała limitów (33 miesiące, 3 umowy), to w ogóle nie trzeba podawać okoliczności uzasadniających to przekroczenie. Pamiętaj też, że o zawarciu takiej umowy nie musisz informować Państwowej Inspekcji Pracy.

P: Czy przy umowie na zastępstwo też trzeba poinformować o zmianie warunków wypowiedzenia?

O: Oczywiście. Tutaj zmiana jest niemal natychmiastowa. Osoba na zastępstwie w dniu 21.02.2016 r. miała 3-dniowy okres wypowiedzenia. Dzień później okres ten wynosi już 2 tygodnie. W związku z tym, że zmieniają się warunki zatrudnienia, a dokładniej długość okresu wypowiedzenia, niezbędne jest przekazania takiej osobie informacji o zmianie, zgodnie z art. 29 § 32 k.p.

P: Czy pracownica zatrudniona na podstawie umowy o pracę na zastępstwo, która jest w ciąży, również podlega ochronie?

O: Tutaj nic się nie zmienia. Pracodawca nie może rozwiązać ani wypowiedzieć umowy o pracę pracownicy w ciąży. Jedyna – ale występująca również dotychczas – odmienność, to brak przedłużenia takiej umowy do dnia porodu, jeżeli umowa ta uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Umowa taka nie ulega przedłużeniu, a jeżeli zastępowany pracownik wróci do pracy – rozwiązuje się z mocy prawa.

Mam nadzieje, że przygotowane FAQ rozwieje ostatecznie większość Twoich wątpliwości. Wbrew pozorom – za wyjątkiem okresu wypowiedzenia i klauzuli dotyczącej możliwości wypowiedzenia – umowa ta tak bardzo się nie zmienia.

20160220_133731

{ 39 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Joanna Kwiecień 2, 2016 o 00:09

A co w sytuacji kiedy pracownik nie otrzymał od pracodawcy informacji, że zmieniają się warunki zatrudnienia, a dokładniej długość okresu wypowiedzenia (niezbędne jest przekazania takiej osobie informacji o zmianie, zgodnie z art. 29 § 32 k.p.), a pracownikowi zależy na 3 dniowym okresie wypowiedzenia??

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Kwiecień 4, 2016 o 09:14

Joanna, przekazanie informacji nie ma znaczenia. I tak będzie 2-tygodniowy okres wypowiedzenia.

Odpowiedz

Ewelina Kwiecień 14, 2016 o 13:03

Nie wiem, czy piszę pod odpowiednim postem, ale moje pytanie dotyczy umowy na zastępstwo. 1 maja 2015 roku podpisałam umowę na zastępstwo z powodu usprawiedliwionej nieobecności pracownika X – czyli jeszcze przez kilka miesięcy. Rozumiem, że w świetle nowych przepisów zwiększył mi się okres wypowiedzenia z 3 dni do aktualnie 2 tygodni. Problem polega na tym, że 1 maja 2015, kiedy przyszłam do pracy pracownik X jeszcze pracował, a odszedł na chorobowe, a później na zasiłek macierzyński dopiero z końcem maja. Wcześniej nie miałam pojęcia, że pracownik na zastępstwo może być zatrudniony tylko w okresie faktycznie nieobecności a nie planowanej nieobecności. Czy moja umowa jest legalna? Czy i jakie konsekwencje należą się z tego tytułu po takim czasie?

Odpowiedz

AGNIESZKA Maj 9, 2016 o 13:45

Witam,
Mam pytanie dot.umowy na zastępstwo, która została zawarta w dn.28.10.15 r. do czasu powrotu osoby zastępowanej/brak konkretnej daty powrotu w umowie choć przewidywana data powrotu 02/17 r./. Rozumiem,że:
– nie muszę uzupełniać takiej umowy , bo podane są wszystkie dane na umowie i trwać ona będzie mniej niż 33 miesiące licząc od 22.02.16 r.
– nie muszę zgłaszać faktu do PIP, bo umowa na czas określony/na zastępstwo/ tego nie wymaga
– umowa rozwiąże się z ostatnim dniem przed powrotem osoby zastępowanej
Jeśli wyciągam złe wnioski proszę o poprawki.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 9, 2016 o 13:52

Agnieszka, wszystkie wnioski są prawidłowe.

Odpowiedz

aga Maj 11, 2016 o 21:55

Witam
Moja umowa na zastępstwo jest do 31.08.2016, termin porodu październik. Co zrobić, zeby chorobowe było płacone do dnia porodu, a później macierzyński? Dziękuję

Odpowiedz

Anna Maj 16, 2016 o 14:20

Mam pytanie o umowy na zastępstwo, proszę o podpowiedz. Obecnie mam pracownice która w okresie 01.07.2011-23.04.2012 była zatrudniona na zastępstwo, od 24.04.2012 do 23.04.2014 na czas określony natomiast od 24.04.2014 do nadal jest na umowie na zastępstwo (umowa ta obejmowała zastępstwo pracownicy na macierzyńskim, która po skończeniu urlopu rodzicielskiego i wypoczynkowego zaległego ponownie poszła na chorobowe z kodem B). W związku z tym że zastępowana pracownica nie wróciła do pracy umowa na zastępstwo trwa nadal. Czy zastępstwo na kolejny okres usprawiedliwionej nieobecności pracownika po zmianach z 22.02.2016 r. wymaga zmiany umowy, okresu wypowiedzenia oraz czy należy zgłosić do PIP obiektywne przesłanki zawarcia takiej umowy , jeśli tak to do kiedy mam termin? iw jakiej formie dokonać zmian

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 16, 2016 o 15:04

Anna, umowa jest ta sama, natomiast okres wypowiedzenia zmienia się z mocy prawa o czym trzeba było pracownika poinformować. O tym oraz o braku obowiązku zgłoszenia do PIP napisałem wprost w FAQ.

Odpowiedz

magdalena Maj 17, 2016 o 21:50

Witam,
czy umowa o pracę na czas określony w celu zastępstwa nieobecnego pracownika po 22.02.2016 r. wg nowego wzoru umowy będzie umową na czas określony (w nagłówku) z adnotacją w pkt III- Przyczyny uzasadniające zawarcie umowy – ” na czas określony do dnia 30.06.2016 r. na czas zastępstwa nieobecnego pracownika (imię i nazwisko) wynikająca z faktu przebywania na zwolnieniu chorobowym”.

Jeżeli jest to niepoprawne to bardzo bym prosiła o przykładowy wzór umowy na zastępstwo obow. po 22.02.2016 r. bo już mam mętlik w głowie.

(jest to pracownica z umową na czas określony do końca czerwca 2016 r., ale umowa zostanie przedłużona do dnia porodu ok. listopada 2016 r. Jak prawidłowo zapisać datę końcową w umowie na zastępstwo bo te zastępstwo ma być do końca czerwca, chociaż tamta będzie miała przedłużoną umowę do dnia porodu).
Czy taką umowę na zastępstwo należy zgłaszać do PIP?

dziękuję z góry za pomoc…

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 18, 2016 o 09:28

Magdalena, nie udzielam tak szczegółowych porad prawnych przez internet. Zapraszam do kontaktu z Kancelarią.

Odpowiedz

Katarzyna Maj 24, 2016 o 09:16

Witam,
Czy umowę zawartą na czas określony przed 22 lutego 2016 r. powinnam uzupełnić o informację o zmianie okresów wypowiedzenia wpisując wszystkie nowe okresy wypowiedzenia jednorazowo (2 tygodnie. miesiąc, 3 miesiące) bez podawania konkretnych dat wyliczających okres wypowiedzenia czy powinnam to uzupełniać za każdym razem gdy zmieni się staż pracy u pracodawcy, czyli do 21 sierpnia 2016 r. wpisać 2 tygodnie, po 22 sierpnia 2016 r. wpisać miesiąc, po 22 lutego 2019 roku 3 miesiące? I za każdym razem pamiętać o uzupełnieniu tych informacji
Dziękuję z góry za pomoc…

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 24, 2016 o 14:33

Katarzyna, są dwie szkoły, ale i jedna i druga metoda jest w mojej ocenie prawidłowa.

Odpowiedz

magda Maj 24, 2016 o 14:29

Witam. Jestem od września zatrudniona na umowę zastępstwo ( w tym 2 miesiące okresu probnego), osoba, ktora zastepuje byla w ciazy, urodziła, złozyła wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski do lutego. Ja zaszłam w ciąże (umowy nie mam zmienionej, nadal na zastepstwo) termin porodu mam na grudzień. Niestety ze wzgledu na stan zdrowia prawdopodobnie bede musiala iść na L4, jezeli w czasie trwania mojego zwolnienia wróci zastepowana przeze mnie pracownica czy ZUS nadal bedzie mi płacił za zwolnienie do dnia porodu? Wtedy nie przysluguje mi macierzyński? jednak jeżeli pracownica wróciłaby w lutym a ja urodze w grudniu to ZUS płaci mi także za urlop macierzyński?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 24, 2016 o 14:39

Magda, jeżeli będziesz niezdolna do pracy (a więc pójdziesz na L4) dopóki jesteś zatrudniona, to zasiłek jest wypłacany do czasu ustania tej niezdolności do pracy, nawet jeżeli stosunek pracy się rozwiąże. Niestety w takim przypadku nie przysługiwałby zasiłek macierzyński. Jeżeli stosunek pracy rozwiąże się po porodzie (a więc w dniu porodu będziesz objęta tytułem ubezpieczenia) – macierzyński będzie przysługiwać.

Odpowiedz

Edyta Maj 24, 2016 o 18:23

Witam mam problem jestem na umowie na zastępstwo od 01 .12 . 2015 r. Na umowie mam napisane z trzydniowym wypowiedzeniem z obu stron i byłam z tego zadowolona . Od 01 06 2016 r chciałam zmienić pracę ale pracodawca poinformował mnie dopiero teraz o dwutygodniowym wypowiedzeniu . Czy jeżeli na umowie mam trzy dniowe wypowiedzenie muszę respektować to dwutygodniowe .

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 25, 2016 o 09:03

Edyta, okres wypowiedzenia na 2-tygodniowy zmienił się z mocy prawa i zastąpił postanowienie Twojej umowy. Oczywiście możesz jeszcze dogadać się ze swoim pracodawcą i rozwiązać umowę wcześniej, za porozumieniem stron.

Odpowiedz

Kamila Maj 31, 2016 o 12:01

Dzien dobry , jestem zatrudniona na umowe o prace na zastepstwo za dziewczyne ktora urodzila dziecko i jest teraz na macierzynskim do lutego 2017r. Moje pytanie tyczy sie mojej osoby , poniewaz zaszlam w ciaze jest to poczatek ,zaczyna sie 5 tydzien. Aktualnie jestem na zwolnieniu lekarskim na 80 % poniewaz za pare dni mam przyjjsc na wizyte ginekologiczna i lekarz potwierdzi ostatecznie ciaze. Chcialabym dowiedziec sie w takim razie co przysluguje mi sie a co nie z gory dziekuje za odpowiedz !!

Odpowiedz

Stella Czerwiec 15, 2016 o 10:40

Witam. Mam pytanie. Od 1 września jestem zatrudniona w szkole jako nauczyciel kontraktowy na umowę zastępstwo, w której jest określone ” nie dłużej niż do 24 czerwca 2016r”, czyli do końca roku szkolnego. Nie otrzymałam żadnego wypowiedzenia tej umowy. Czy zatem dyrektor szkoły powinien mi dać wypowiedzenie 2 tygodniowe. Jeżeli tak to kiedy powinnam go otrzymać od kiedy będzie biegło to wypowiedzenie.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 15, 2016 o 11:12

Stella, umowa na zastępstwo jest szczególną umową na czas określony, która rozwiązuje się z upływem okresu na jaki została zawarta. Nie ma potrzeby wręczania oddzielnych wypowiedzeń.

Odpowiedz

Aleksandra Lipiec 3, 2016 o 22:00

Witam .chciałabym się dowiedzieć ile należy mi się urlopu wypoczynkowego za pracę na zastępstwo. Mianowicie byłam zatrudniona od 13 listopada zeszłego roku do 24 czerwca tego roku, pracodawca naliczył mi trzy dni za tamten rok i pięć dni za sześć miesięcy tego roku .dodam że to nie jest moja pierwsza praca ale stażu nie mam więcej niż dziesięć lat, Proszę o pomoc w rozwiązaniu tej sprawy. PILNIE.

Odpowiedz

Ryszard Lipiec 7, 2016 o 09:00

Z tym wypowiedzeniem umowy na zastępstwo obowiązującej w dniu wejścia w życie nowelizacji to chyba nie do końca tak. Opinie są bardzo różne ale moja jest taka: Zgodnie z art. 14 ust 2 noweli do umów o pracę na czas określony zawartych na okres do 6 miesięcy albo zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w których nie przewidziano możliwości ich rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, w zakresie dopuszczalności ich wypowiedzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
Art. 14 ust. 3 noweli stanowi natomiast, że przy wypowiadaniu umów o pracę na czas określony zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w których przewidziano możliwość ich rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się okresy wypowiedzenia, o których mowa w art. 36 §1 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
Umowa na zastępstwo zawarta przed 22.02.2016r. niewątpliwie jest umową na czas określony. Zgodnie bowiem z obowiązującym wówczas art.  25 kp §  1. „Umowę o pracę zawiera się na czas nieokreślony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.” W zakresie dopuszczalności ich wypowiedzenia zgodnie z art. 14 ust 2 noweli stosuje się zatem przepisy dotychczasowe. Jest to jednak umowa na okres do lub powyżej 6 miesięcy i nie przewidziano w niej 2-u tygodniowego wypowiedzenia. Przepisy dotychczasowe przewidywały bowiem możliwość wypowiedzenia umowy na zastępstwo w uchylonym art 33 kp.
Przepisy przejściowe nie regulują tej sytuacji co wydaje się powinno oznaczać zastosowanie ogólnej reguły stosowania przepisów materialnych z dnia powstania stosunku cywilnoprawnego. Przemawia za tym zasada lex retro non agit czyli nie działania prawa wstecz oraz równie ważna, chociaż nieskodyfikowana w ustawie, zasada tempus regit actum, co oznacza, że czas rządzi czynnością prawną, do czynności prawnej stosuje się przepisy obowiązujące w czasie jej dokonania.
Obawiam się, że tych wątpliwości orzecznictwo nie rozwieje. Nie ma chyba potencjału procesowego ten temat 🙂

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 7, 2016 o 13:52

Ryszard, w FAQ odpowiadam na pytanie jak długi będzie okres wypowiedzenia, jeżeli umowę w ogóle można wypowiedzieć. W odniesieniu do wypowiadalności lub nie takiej umowy, to w mojej ocenie będą tu znajdować zastosowanie wszystkie reguły jak dla umowy na czas określony. Do umów trwających – była klauzula = można, nie było klauzuli = nie można, itp. Nie jestem pewny czy do końca zrozumiałem poruszony przez Ciebie problem.

Odpowiedz

Patrycja Lipiec 13, 2016 o 14:26

Witam mam pytanie zakład pracy zawarł z pracownikiem umowę na zastępstwo za pracownika w razie usprawiedliwionej nieobecności ( ciąża , urlop macierzyński i rodzicielski) od 01.06.2015 i teraz pracodawca chce zmienić mu umowę na czas określony.
Osoba zastępowana nie wróciła jeszcze do pracy.
Od kiedy pracodawca może zawrzeć taką umowę? Od jakiego dnia i na jak długo?
Proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 13, 2016 o 16:12

Patrycja, jest to możliwe. Umowę na zastępstwo należy rozwiązać za porozumieniem stron (w dowolnym terminie) i zawrzeć umowę na czas określony. Umowa taka może być zawarta w dowolnym czasie, po rozwiązaniu umowy na zastępstwo. Co do okresu na jaki może być zawarta – wchodzą w grę limity 33/3.

Odpowiedz

Patrycja Lipiec 19, 2016 o 15:54

Witam,
jestem zatrudniona na umowie na zastępstwo. Jestem na urlopie macierzyńskim, urlop rodzicielski chce dzielić z pracą na pół etatu. Czy pracodawca może w trakcie trwania urlopu rodzicielskiego zmienić umowę z umowy na zastępostwo na umowe na czas nieokreslony? Czy może się to odbyć w drodze aneksu do umowy lub porozumienia o zmianie warunków pracy?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 19, 2016 o 16:07

Patrycja, nie ma przeszkód, żeby podpisać taki aneks.

Odpowiedz

Patrycja Lipiec 19, 2016 o 15:56

PS. Osoba zastępowana jeszcze nie wrocila do pracy.

Odpowiedz

ANIA Sierpień 1, 2016 o 10:40

Witam. Ja mam pytanie następujące. Od 17 lipca 2014 r zatrudniono mnie na umowę na zastępstwo na czas nieobecności pracownika. Pracownik urodził dziecko i był na macierzyńskim. W sierpniu 2015 r. Pracownik którego zastepowalam wrócił do pracy ale na stanowisko dyrektora. Pracownik ten zastępował dyrektora. A ja nadal pracowałam na stanowisku tamtego pracownika. W marcu 2016 r. Zaszłam w ciąży i poszłam na L4. Z dniem 1 sierpnia pracownik którego zastepowalam wrócił na swoje stanowisko. A mi rozwiązano umowę. Pytanie moje brzmi czy pracodawca powinien przedłużyć mi umowę do dnia porodu. A radzę w listopadzie. Czy ochrona mi się nie należy? Pilnie Proszę o odpowiedź

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Sierpień 8, 2016 o 12:00

Ania, w przypadku umowy na zastępstwo nie przedłuża się ona do dnia porodu.

Odpowiedz

Ela Sierpień 9, 2016 o 14:07

Witam,
Który moment uznaje się za powrót do pracy osoby, na której zastępstwo jest zatrudniona inna osoba. Czy urlop uzupełniający (zaległe urlopy)- po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, oznacza, że pracownik już wrócił do pracy, czy powrót nastąpi kiedy fizycznie pracownik zacznie pracować? Kiedy następuje wygaśnięcie umowy osobie zatrudnionej na zastępstwo tego pracownika? Z dniem zakończenia urlopu macierzyńskiego? Czy z dniem zakończenia urlopu uzupełniającego?
pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Sierpień 9, 2016 o 16:11

Ela, to zależy od tego, jak została skonstruowana umowa.

Odpowiedz

Ela Sierpień 9, 2016 o 19:10

dziękuję za odpowiedź. Umowa na zastępstwo na czas nieobecności pracownika X. Nie ma konkretnej daty.

Odpowiedz

Anna Sierpień 9, 2016 o 18:48

Witam mam pytanie. Mamy Pania zatrudniona na umowe zastepstwa. Pani zastepowana wrocila do pracy na jeden dzien (skonczyla urlop rodzicielski) poniewaz znowu jest w ciazy. I nastepnego dnia poszla na L4. Co z umowa na zastepstwo ? Powinna byc rozwiazana 16 maja ??? Jezeli tak sie nie stalo czym to skutkuje i jak to rozwiazac najlatwiej ? Dziekuje

Odpowiedz

Anna Sierpień 14, 2016 o 01:25

Witam, mam podobne pytanie. Jestem na umowie na zastępstwo od 1 grudnia 2013 roku za pracownicę, która zaszła w ciążę. Kobieta ta urodziła, była na urlopie macierzyńskim i wychowawczym. Wróciła na jeden dzień do pracy, aby przedłożyć kolejne zwolnienie lekarskie, iż zaszła w drugą ciążę. A ja nadal jestem zatrudniona na jej zastępstwo. Za kilka dni będzie to już 33 miesiące. W umowie napisane jest, że zastępstwo za X pracownika, bez podania powodu tego zastępstwa. Moje pytanie – jak długo mogę trwać na takiej umowie i czy obowiązuje mnie już magiczna liczba 33 mies., aby zmienić tą umowę na bezterminową? Tym bardziej, iż nie zostały w mojej umowie zmienione dane dotyczące powodu nieobecności tamtej kobiety? Z góry dziękuję za informację.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Sierpień 17, 2016 o 09:42

Anna, umowa na zastępstwo nie jest objęta limitem 33 miesięcy.

Odpowiedz

Teresa Sierpień 18, 2016 o 21:34

Witam, dostałam list intencyjny gdzie mam napisane, że proponują mi „umowę na czas określony (zastepstwo pracownika, podane imię i nazwisko)” . Pani z Hr upiera się, że okres wypowiedzenia jest 3 dniowy, ja uważam że 2 tyg.,proszę o potwierdzenie czy mam rację. Czy wg w/w formy zawarcia umowy (czas określony i zastępstwo pracownika) gdy zajde w ciążę przysługuje mi ochrona do porodu i świadczenia po porodzie, czy nie? zgubiłam sie, nie wiem czy to jest w końcu umowa na zastepstwo czy umowa na czas określony. dziękuję za odpowiedź. pozdrawiam

Odpowiedz

Katarzyna Sierpień 23, 2016 o 08:13

Witam serdecznie. Przeczytałam Pana artykuł na temat umowy na zastępstwo „Umowa na zastępstwo po nowelizacji Kodeksu pracy”. Mam pytanie odnoście właśnie takiej umowy,na której jestem od 31.03.2013. Otóż z dniem 1 października wraca osoba za którą pracuję. Nie dostałam jeszcze wypowiedzenia ale już wiem że będę zmuszona rozstać się z tym stanowiskiem. Teraz moje pytanie brzmi,czy po moim zwolnieniu i zarejestrowaniu się w urzędzie pracy mogę starać się o zasiłek dla bezrobotnych? Czy przy takiej umowie w ogóle mnie to nie dotyczy? Dziękuję i pozdrawiam Katarzyna.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Sierpień 23, 2016 o 09:25

Katarzyna, zasiłek dla bezrobotnych nie przysługuje, jeżeli w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w PUP pracownik rozwiązał umowę za porozumieniem stron lub za wypowiedzeniem przez siebie złożonym (z wyjątkami). Jeżeli umowa zostanie Ci wypowiedziana albo rozwiąże się, na skutek upływu okresu na jaki została zawarta (powrót zastępowanego pracownika), to nie widzę przeszkód w otrzymaniu takiego zasiłku.

Odpowiedz

NATALIA Sierpień 24, 2016 o 00:23

WITAM CZY 1/2 ETATU UMOWA O PRACĘ LICZY SIĘ DO LAT PRACY JAKO ROK , ZA ODPOWIEDZ DZIĘKUJE

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: