Umowa na zastępstwo po nowelizacji Kodeksu pracy – FAQ

Karol Sienkiewicz        21 marca 2016        156 komentarzy

Po lekturze komentarzy moich czytelników okazuje się, że bardzo duże problemy sprawia po nowelizacji Kodeksu pracy z dnia 22 lutego 2016 r. umowa na zastępstwo. Postanowiłem więc stworzyć dla Ciebie małe FAQ dotyczące właśnie umowy na zastępstwo:

Pytanie: Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo po 22 lutym 2016 r.?

Odpowiedź: Okres wypowiedzenia wynosi tyle, ile dla „normalnej” umowy o pracę na czas określony. Jeżeli jest to umowa trwająca, a więc zawarta przed tą datą w okresie od 22.02.2016 r. do 21.08.2016 r. okres wypowiedzenia wynosić będzie 2 tygodnie. W okresie od 22.08.2016 r. do 21.02.2019 r. wynosić będzie 1 miesiąc. Później – 3 miesiące. Jeżeli jest to umowa zawarta po dniu wejścia w życie nowych przepisów – okres wypowiedzenia określa art. 36 § 1 k.p., a do stażu liczy się cały dotychczasowy staż u pracodawcy.

P: Czy konieczne jest wpisywanie klauzuli o możliwości wcześniejszego rozwiązania za wypowiedzeniem umowy zawartej na zastępstwo?

O: Obecnie nie ma już obowiązku wpisywania takiej klauzuli. Umowa ta jest wypowiadalna na zasadach takich, jak umowa na czas określony. Brak klauzuli nie spowoduje już, że umowy nie będzie można wypowiedzieć

P: Co się teraz będzie działo z umową na zastępstwo w przypadku powrotu do pracy zastępowanego pracownika?

O: Umowa taka wygasa, czyli jest „po staremu”. Ustaje cel, dla której została zawarta, a więc i umowa się kończy. Nie ma już potrzeby zatrudniania tego pracownika. Jeżeli jednak chcesz kontynuować z nim współpracę powinieneś zawrzeć „normalną” umowę o pracę.

P: Czy umowę o zastępstwo obejmują limity 33 miesięcy i 3 umów?

O: Umowa taka jest wskazana jako wyjątek od tych limitów. Oznacza to, że zatrudnienie może być dłuższe niż 33 miesiące, a umów może być więcej niż 3. Musisz jednak zachować zdrowy rozsądek. 10-letnia umowa o pracę na zastępstwo z pewnością zostanie uznana za umowę zawartą z obejściem prawa, a tym samym – zatrudnienie zostanie uznane za zatrudnienie bezterminowe.

P: Czy umowę na zastępstwo muszę uzupełnić po wejściu w życie nowych przepisów?

O: Pierwsza sprawa – skoro jest to umowa na zastępstwo, to już nawet przed wejściem w życie nowych przepisów, w treści umowy powinno być wskazane, że umowa jest zawarta właśnie dla zastępstwa innego pracownika. Jeżeli jest wskazane – nie trzeba nic uzupełniać. Druga sprawa – jeżeli umowa nie będzie przekraczała limitów (33 miesiące, 3 umowy), to w ogóle nie trzeba podawać okoliczności uzasadniających to przekroczenie. Pamiętaj też, że o zawarciu takiej umowy nie musisz informować Państwowej Inspekcji Pracy.

P: Czy przy umowie na zastępstwo też trzeba poinformować o zmianie warunków wypowiedzenia?

O: Oczywiście. Tutaj zmiana jest niemal natychmiastowa. Osoba na zastępstwie w dniu 21.02.2016 r. miała 3-dniowy okres wypowiedzenia. Dzień później okres ten wynosi już 2 tygodnie. W związku z tym, że zmieniają się warunki zatrudnienia, a dokładniej długość okresu wypowiedzenia, niezbędne jest przekazania takiej osobie informacji o zmianie, zgodnie z art. 29 § 32 k.p.

P: Czy pracownica zatrudniona na podstawie umowy o pracę na zastępstwo, która jest w ciąży, również podlega ochronie?

O: Tutaj nic się nie zmienia. Pracodawca nie może rozwiązać ani wypowiedzieć umowy o pracę pracownicy w ciąży. Jedyna – ale występująca również dotychczas – odmienność, to brak przedłużenia takiej umowy do dnia porodu, jeżeli umowa ta uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Umowa taka nie ulega przedłużeniu, a jeżeli zastępowany pracownik wróci do pracy – rozwiązuje się z mocy prawa.

Mam nadzieje, że przygotowane FAQ rozwieje ostatecznie większość Twoich wątpliwości. Wbrew pozorom – za wyjątkiem okresu wypowiedzenia i klauzuli dotyczącej możliwości wypowiedzenia – umowa ta tak bardzo się nie zmienia.

20160220_133731

{ 156 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Joanna Kwiecień 2, 2016 o 00:09

A co w sytuacji kiedy pracownik nie otrzymał od pracodawcy informacji, że zmieniają się warunki zatrudnienia, a dokładniej długość okresu wypowiedzenia (niezbędne jest przekazania takiej osobie informacji o zmianie, zgodnie z art. 29 § 32 k.p.), a pracownikowi zależy na 3 dniowym okresie wypowiedzenia??

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Kwiecień 4, 2016 o 09:14

Joanna, przekazanie informacji nie ma znaczenia. I tak będzie 2-tygodniowy okres wypowiedzenia.

Odpowiedz

Ewelina Kwiecień 14, 2016 o 13:03

Nie wiem, czy piszę pod odpowiednim postem, ale moje pytanie dotyczy umowy na zastępstwo. 1 maja 2015 roku podpisałam umowę na zastępstwo z powodu usprawiedliwionej nieobecności pracownika X – czyli jeszcze przez kilka miesięcy. Rozumiem, że w świetle nowych przepisów zwiększył mi się okres wypowiedzenia z 3 dni do aktualnie 2 tygodni. Problem polega na tym, że 1 maja 2015, kiedy przyszłam do pracy pracownik X jeszcze pracował, a odszedł na chorobowe, a później na zasiłek macierzyński dopiero z końcem maja. Wcześniej nie miałam pojęcia, że pracownik na zastępstwo może być zatrudniony tylko w okresie faktycznie nieobecności a nie planowanej nieobecności. Czy moja umowa jest legalna? Czy i jakie konsekwencje należą się z tego tytułu po takim czasie?

Odpowiedz

AGNIESZKA Maj 9, 2016 o 13:45

Witam,
Mam pytanie dot.umowy na zastępstwo, która została zawarta w dn.28.10.15 r. do czasu powrotu osoby zastępowanej/brak konkretnej daty powrotu w umowie choć przewidywana data powrotu 02/17 r./. Rozumiem,że:
– nie muszę uzupełniać takiej umowy , bo podane są wszystkie dane na umowie i trwać ona będzie mniej niż 33 miesiące licząc od 22.02.16 r.
– nie muszę zgłaszać faktu do PIP, bo umowa na czas określony/na zastępstwo/ tego nie wymaga
– umowa rozwiąże się z ostatnim dniem przed powrotem osoby zastępowanej
Jeśli wyciągam złe wnioski proszę o poprawki.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 9, 2016 o 13:52

Agnieszka, wszystkie wnioski są prawidłowe.

Odpowiedz

aga Maj 11, 2016 o 21:55

Witam
Moja umowa na zastępstwo jest do 31.08.2016, termin porodu październik. Co zrobić, zeby chorobowe było płacone do dnia porodu, a później macierzyński? Dziękuję

Odpowiedz

Anna Maj 16, 2016 o 14:20

Mam pytanie o umowy na zastępstwo, proszę o podpowiedz. Obecnie mam pracownice która w okresie 01.07.2011-23.04.2012 była zatrudniona na zastępstwo, od 24.04.2012 do 23.04.2014 na czas określony natomiast od 24.04.2014 do nadal jest na umowie na zastępstwo (umowa ta obejmowała zastępstwo pracownicy na macierzyńskim, która po skończeniu urlopu rodzicielskiego i wypoczynkowego zaległego ponownie poszła na chorobowe z kodem B). W związku z tym że zastępowana pracownica nie wróciła do pracy umowa na zastępstwo trwa nadal. Czy zastępstwo na kolejny okres usprawiedliwionej nieobecności pracownika po zmianach z 22.02.2016 r. wymaga zmiany umowy, okresu wypowiedzenia oraz czy należy zgłosić do PIP obiektywne przesłanki zawarcia takiej umowy , jeśli tak to do kiedy mam termin? iw jakiej formie dokonać zmian

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 16, 2016 o 15:04

Anna, umowa jest ta sama, natomiast okres wypowiedzenia zmienia się z mocy prawa o czym trzeba było pracownika poinformować. O tym oraz o braku obowiązku zgłoszenia do PIP napisałem wprost w FAQ.

Odpowiedz

magdalena Maj 17, 2016 o 21:50

Witam,
czy umowa o pracę na czas określony w celu zastępstwa nieobecnego pracownika po 22.02.2016 r. wg nowego wzoru umowy będzie umową na czas określony (w nagłówku) z adnotacją w pkt III- Przyczyny uzasadniające zawarcie umowy – ” na czas określony do dnia 30.06.2016 r. na czas zastępstwa nieobecnego pracownika (imię i nazwisko) wynikająca z faktu przebywania na zwolnieniu chorobowym”.

Jeżeli jest to niepoprawne to bardzo bym prosiła o przykładowy wzór umowy na zastępstwo obow. po 22.02.2016 r. bo już mam mętlik w głowie.

(jest to pracownica z umową na czas określony do końca czerwca 2016 r., ale umowa zostanie przedłużona do dnia porodu ok. listopada 2016 r. Jak prawidłowo zapisać datę końcową w umowie na zastępstwo bo te zastępstwo ma być do końca czerwca, chociaż tamta będzie miała przedłużoną umowę do dnia porodu).
Czy taką umowę na zastępstwo należy zgłaszać do PIP?

dziękuję z góry za pomoc…

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 18, 2016 o 09:28

Magdalena, nie udzielam tak szczegółowych porad prawnych przez internet. Zapraszam do kontaktu z Kancelarią.

Odpowiedz

Katarzyna Maj 24, 2016 o 09:16

Witam,
Czy umowę zawartą na czas określony przed 22 lutego 2016 r. powinnam uzupełnić o informację o zmianie okresów wypowiedzenia wpisując wszystkie nowe okresy wypowiedzenia jednorazowo (2 tygodnie. miesiąc, 3 miesiące) bez podawania konkretnych dat wyliczających okres wypowiedzenia czy powinnam to uzupełniać za każdym razem gdy zmieni się staż pracy u pracodawcy, czyli do 21 sierpnia 2016 r. wpisać 2 tygodnie, po 22 sierpnia 2016 r. wpisać miesiąc, po 22 lutego 2019 roku 3 miesiące? I za każdym razem pamiętać o uzupełnieniu tych informacji
Dziękuję z góry za pomoc…

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 24, 2016 o 14:33

Katarzyna, są dwie szkoły, ale i jedna i druga metoda jest w mojej ocenie prawidłowa.

Odpowiedz

magda Maj 24, 2016 o 14:29

Witam. Jestem od września zatrudniona na umowę zastępstwo ( w tym 2 miesiące okresu probnego), osoba, ktora zastepuje byla w ciazy, urodziła, złozyła wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski do lutego. Ja zaszłam w ciąże (umowy nie mam zmienionej, nadal na zastepstwo) termin porodu mam na grudzień. Niestety ze wzgledu na stan zdrowia prawdopodobnie bede musiala iść na L4, jezeli w czasie trwania mojego zwolnienia wróci zastepowana przeze mnie pracownica czy ZUS nadal bedzie mi płacił za zwolnienie do dnia porodu? Wtedy nie przysluguje mi macierzyński? jednak jeżeli pracownica wróciłaby w lutym a ja urodze w grudniu to ZUS płaci mi także za urlop macierzyński?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 24, 2016 o 14:39

Magda, jeżeli będziesz niezdolna do pracy (a więc pójdziesz na L4) dopóki jesteś zatrudniona, to zasiłek jest wypłacany do czasu ustania tej niezdolności do pracy, nawet jeżeli stosunek pracy się rozwiąże. Niestety w takim przypadku nie przysługiwałby zasiłek macierzyński. Jeżeli stosunek pracy rozwiąże się po porodzie (a więc w dniu porodu będziesz objęta tytułem ubezpieczenia) – macierzyński będzie przysługiwać.

Odpowiedz

Edyta Maj 24, 2016 o 18:23

Witam mam problem jestem na umowie na zastępstwo od 01 .12 . 2015 r. Na umowie mam napisane z trzydniowym wypowiedzeniem z obu stron i byłam z tego zadowolona . Od 01 06 2016 r chciałam zmienić pracę ale pracodawca poinformował mnie dopiero teraz o dwutygodniowym wypowiedzeniu . Czy jeżeli na umowie mam trzy dniowe wypowiedzenie muszę respektować to dwutygodniowe .

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 25, 2016 o 09:03

Edyta, okres wypowiedzenia na 2-tygodniowy zmienił się z mocy prawa i zastąpił postanowienie Twojej umowy. Oczywiście możesz jeszcze dogadać się ze swoim pracodawcą i rozwiązać umowę wcześniej, za porozumieniem stron.

Odpowiedz

Kamila Maj 31, 2016 o 12:01

Dzien dobry , jestem zatrudniona na umowe o prace na zastepstwo za dziewczyne ktora urodzila dziecko i jest teraz na macierzynskim do lutego 2017r. Moje pytanie tyczy sie mojej osoby , poniewaz zaszlam w ciaze jest to poczatek ,zaczyna sie 5 tydzien. Aktualnie jestem na zwolnieniu lekarskim na 80 % poniewaz za pare dni mam przyjjsc na wizyte ginekologiczna i lekarz potwierdzi ostatecznie ciaze. Chcialabym dowiedziec sie w takim razie co przysluguje mi sie a co nie z gory dziekuje za odpowiedz !!

Odpowiedz

Stella Czerwiec 15, 2016 o 10:40

Witam. Mam pytanie. Od 1 września jestem zatrudniona w szkole jako nauczyciel kontraktowy na umowę zastępstwo, w której jest określone ” nie dłużej niż do 24 czerwca 2016r”, czyli do końca roku szkolnego. Nie otrzymałam żadnego wypowiedzenia tej umowy. Czy zatem dyrektor szkoły powinien mi dać wypowiedzenie 2 tygodniowe. Jeżeli tak to kiedy powinnam go otrzymać od kiedy będzie biegło to wypowiedzenie.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 15, 2016 o 11:12

Stella, umowa na zastępstwo jest szczególną umową na czas określony, która rozwiązuje się z upływem okresu na jaki została zawarta. Nie ma potrzeby wręczania oddzielnych wypowiedzeń.

Odpowiedz

Aleksandra Lipiec 3, 2016 o 22:00

Witam .chciałabym się dowiedzieć ile należy mi się urlopu wypoczynkowego za pracę na zastępstwo. Mianowicie byłam zatrudniona od 13 listopada zeszłego roku do 24 czerwca tego roku, pracodawca naliczył mi trzy dni za tamten rok i pięć dni za sześć miesięcy tego roku .dodam że to nie jest moja pierwsza praca ale stażu nie mam więcej niż dziesięć lat, Proszę o pomoc w rozwiązaniu tej sprawy. PILNIE.

Odpowiedz

Ryszard Lipiec 7, 2016 o 09:00

Z tym wypowiedzeniem umowy na zastępstwo obowiązującej w dniu wejścia w życie nowelizacji to chyba nie do końca tak. Opinie są bardzo różne ale moja jest taka: Zgodnie z art. 14 ust 2 noweli do umów o pracę na czas określony zawartych na okres do 6 miesięcy albo zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w których nie przewidziano możliwości ich rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, w zakresie dopuszczalności ich wypowiedzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
Art. 14 ust. 3 noweli stanowi natomiast, że przy wypowiadaniu umów o pracę na czas określony zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w których przewidziano możliwość ich rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się okresy wypowiedzenia, o których mowa w art. 36 §1 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
Umowa na zastępstwo zawarta przed 22.02.2016r. niewątpliwie jest umową na czas określony. Zgodnie bowiem z obowiązującym wówczas art.  25 kp §  1. „Umowę o pracę zawiera się na czas nieokreślony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.” W zakresie dopuszczalności ich wypowiedzenia zgodnie z art. 14 ust 2 noweli stosuje się zatem przepisy dotychczasowe. Jest to jednak umowa na okres do lub powyżej 6 miesięcy i nie przewidziano w niej 2-u tygodniowego wypowiedzenia. Przepisy dotychczasowe przewidywały bowiem możliwość wypowiedzenia umowy na zastępstwo w uchylonym art 33 kp.
Przepisy przejściowe nie regulują tej sytuacji co wydaje się powinno oznaczać zastosowanie ogólnej reguły stosowania przepisów materialnych z dnia powstania stosunku cywilnoprawnego. Przemawia za tym zasada lex retro non agit czyli nie działania prawa wstecz oraz równie ważna, chociaż nieskodyfikowana w ustawie, zasada tempus regit actum, co oznacza, że czas rządzi czynnością prawną, do czynności prawnej stosuje się przepisy obowiązujące w czasie jej dokonania.
Obawiam się, że tych wątpliwości orzecznictwo nie rozwieje. Nie ma chyba potencjału procesowego ten temat 🙂

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 7, 2016 o 13:52

Ryszard, w FAQ odpowiadam na pytanie jak długi będzie okres wypowiedzenia, jeżeli umowę w ogóle można wypowiedzieć. W odniesieniu do wypowiadalności lub nie takiej umowy, to w mojej ocenie będą tu znajdować zastosowanie wszystkie reguły jak dla umowy na czas określony. Do umów trwających – była klauzula = można, nie było klauzuli = nie można, itp. Nie jestem pewny czy do końca zrozumiałem poruszony przez Ciebie problem.

Odpowiedz

Patrycja Lipiec 13, 2016 o 14:26

Witam mam pytanie zakład pracy zawarł z pracownikiem umowę na zastępstwo za pracownika w razie usprawiedliwionej nieobecności ( ciąża , urlop macierzyński i rodzicielski) od 01.06.2015 i teraz pracodawca chce zmienić mu umowę na czas określony.
Osoba zastępowana nie wróciła jeszcze do pracy.
Od kiedy pracodawca może zawrzeć taką umowę? Od jakiego dnia i na jak długo?
Proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 13, 2016 o 16:12

Patrycja, jest to możliwe. Umowę na zastępstwo należy rozwiązać za porozumieniem stron (w dowolnym terminie) i zawrzeć umowę na czas określony. Umowa taka może być zawarta w dowolnym czasie, po rozwiązaniu umowy na zastępstwo. Co do okresu na jaki może być zawarta – wchodzą w grę limity 33/3.

Odpowiedz

Patrycja Lipiec 19, 2016 o 15:54

Witam,
jestem zatrudniona na umowie na zastępstwo. Jestem na urlopie macierzyńskim, urlop rodzicielski chce dzielić z pracą na pół etatu. Czy pracodawca może w trakcie trwania urlopu rodzicielskiego zmienić umowę z umowy na zastępostwo na umowe na czas nieokreslony? Czy może się to odbyć w drodze aneksu do umowy lub porozumienia o zmianie warunków pracy?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 19, 2016 o 16:07

Patrycja, nie ma przeszkód, żeby podpisać taki aneks.

Odpowiedz

Patrycja Lipiec 19, 2016 o 15:56

PS. Osoba zastępowana jeszcze nie wrocila do pracy.

Odpowiedz

ANIA Sierpień 1, 2016 o 10:40

Witam. Ja mam pytanie następujące. Od 17 lipca 2014 r zatrudniono mnie na umowę na zastępstwo na czas nieobecności pracownika. Pracownik urodził dziecko i był na macierzyńskim. W sierpniu 2015 r. Pracownik którego zastepowalam wrócił do pracy ale na stanowisko dyrektora. Pracownik ten zastępował dyrektora. A ja nadal pracowałam na stanowisku tamtego pracownika. W marcu 2016 r. Zaszłam w ciąży i poszłam na L4. Z dniem 1 sierpnia pracownik którego zastepowalam wrócił na swoje stanowisko. A mi rozwiązano umowę. Pytanie moje brzmi czy pracodawca powinien przedłużyć mi umowę do dnia porodu. A radzę w listopadzie. Czy ochrona mi się nie należy? Pilnie Proszę o odpowiedź

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Sierpień 8, 2016 o 12:00

Ania, w przypadku umowy na zastępstwo nie przedłuża się ona do dnia porodu.

Odpowiedz

Ela Sierpień 9, 2016 o 14:07

Witam,
Który moment uznaje się za powrót do pracy osoby, na której zastępstwo jest zatrudniona inna osoba. Czy urlop uzupełniający (zaległe urlopy)- po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, oznacza, że pracownik już wrócił do pracy, czy powrót nastąpi kiedy fizycznie pracownik zacznie pracować? Kiedy następuje wygaśnięcie umowy osobie zatrudnionej na zastępstwo tego pracownika? Z dniem zakończenia urlopu macierzyńskiego? Czy z dniem zakończenia urlopu uzupełniającego?
pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Sierpień 9, 2016 o 16:11

Ela, to zależy od tego, jak została skonstruowana umowa.

Odpowiedz

Ela Sierpień 9, 2016 o 19:10

dziękuję za odpowiedź. Umowa na zastępstwo na czas nieobecności pracownika X. Nie ma konkretnej daty.

Odpowiedz

Anna Sierpień 9, 2016 o 18:48

Witam mam pytanie. Mamy Pania zatrudniona na umowe zastepstwa. Pani zastepowana wrocila do pracy na jeden dzien (skonczyla urlop rodzicielski) poniewaz znowu jest w ciazy. I nastepnego dnia poszla na L4. Co z umowa na zastepstwo ? Powinna byc rozwiazana 16 maja ??? Jezeli tak sie nie stalo czym to skutkuje i jak to rozwiazac najlatwiej ? Dziekuje

Odpowiedz

Anna Sierpień 14, 2016 o 01:25

Witam, mam podobne pytanie. Jestem na umowie na zastępstwo od 1 grudnia 2013 roku za pracownicę, która zaszła w ciążę. Kobieta ta urodziła, była na urlopie macierzyńskim i wychowawczym. Wróciła na jeden dzień do pracy, aby przedłożyć kolejne zwolnienie lekarskie, iż zaszła w drugą ciążę. A ja nadal jestem zatrudniona na jej zastępstwo. Za kilka dni będzie to już 33 miesiące. W umowie napisane jest, że zastępstwo za X pracownika, bez podania powodu tego zastępstwa. Moje pytanie – jak długo mogę trwać na takiej umowie i czy obowiązuje mnie już magiczna liczba 33 mies., aby zmienić tą umowę na bezterminową? Tym bardziej, iż nie zostały w mojej umowie zmienione dane dotyczące powodu nieobecności tamtej kobiety? Z góry dziękuję za informację.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Sierpień 17, 2016 o 09:42

Anna, umowa na zastępstwo nie jest objęta limitem 33 miesięcy.

Odpowiedz

Teresa Sierpień 18, 2016 o 21:34

Witam, dostałam list intencyjny gdzie mam napisane, że proponują mi „umowę na czas określony (zastepstwo pracownika, podane imię i nazwisko)” . Pani z Hr upiera się, że okres wypowiedzenia jest 3 dniowy, ja uważam że 2 tyg.,proszę o potwierdzenie czy mam rację. Czy wg w/w formy zawarcia umowy (czas określony i zastępstwo pracownika) gdy zajde w ciążę przysługuje mi ochrona do porodu i świadczenia po porodzie, czy nie? zgubiłam sie, nie wiem czy to jest w końcu umowa na zastepstwo czy umowa na czas określony. dziękuję za odpowiedź. pozdrawiam

Odpowiedz

Katarzyna Sierpień 23, 2016 o 08:13

Witam serdecznie. Przeczytałam Pana artykuł na temat umowy na zastępstwo „Umowa na zastępstwo po nowelizacji Kodeksu pracy”. Mam pytanie odnoście właśnie takiej umowy,na której jestem od 31.03.2013. Otóż z dniem 1 października wraca osoba za którą pracuję. Nie dostałam jeszcze wypowiedzenia ale już wiem że będę zmuszona rozstać się z tym stanowiskiem. Teraz moje pytanie brzmi,czy po moim zwolnieniu i zarejestrowaniu się w urzędzie pracy mogę starać się o zasiłek dla bezrobotnych? Czy przy takiej umowie w ogóle mnie to nie dotyczy? Dziękuję i pozdrawiam Katarzyna.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Sierpień 23, 2016 o 09:25

Katarzyna, zasiłek dla bezrobotnych nie przysługuje, jeżeli w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w PUP pracownik rozwiązał umowę za porozumieniem stron lub za wypowiedzeniem przez siebie złożonym (z wyjątkami). Jeżeli umowa zostanie Ci wypowiedziana albo rozwiąże się, na skutek upływu okresu na jaki została zawarta (powrót zastępowanego pracownika), to nie widzę przeszkód w otrzymaniu takiego zasiłku.

Odpowiedz

NATALIA Sierpień 24, 2016 o 00:23

WITAM CZY 1/2 ETATU UMOWA O PRACĘ LICZY SIĘ DO LAT PRACY JAKO ROK , ZA ODPOWIEDZ DZIĘKUJE

Odpowiedz

Maria Sierpień 25, 2016 o 13:22

Witam,
Mam pytanie jeżeli jest zapis w umowie że umowa jest zawarta na czas określony od dnia 01.09.2016 r. do czasu powrotu pracownika Pani X to z jakim dniem rozwiąże się umowa o pracę zakładając że pracownik zastępowany wraca 15.10.16 r. Datą wygaśnięcia stosunku pracy będzie 14.10.16 r. czy też 15.10.16 r.
Czy po zmianie przepisów pkt 3 umowy przyczyny uzasadniające zawarcie umowy musi być uzupełniony przy umowach na zastępstwo jeżeli ich okres trwania jest krótszy niż 33 miesiące.
Z góry dziękuję za informację.

Odpowiedz

ola Sierpień 29, 2016 o 14:29

Czy gdy mam wpisana umowe na zastepstworzyl na czas określony ale nie została wpisana data końcową będzie traktowana jako umowa na czas nieokreślony? I czy w przypadku likwidacji pracy tj likwidacja całkowitą punktu będę pod ochrona?i jeśli pracownik Zastepowany wróci tracę wszystko?nie mam prawa do urlopu macierzyńskiego?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Sierpień 31, 2016 o 09:13

Ola, na tym polega umowa na zastępstwo, że nie wpisuję się dokładnie końcowej daty jej rozwiązania. Umowa rozwiązuje się po powrocie zastępowanego pracownika.

Odpowiedz

Ola Sierpień 31, 2016 o 14:01

Ok tylko umowa w nagłówku ma wpisane „Umowa na czas określony”
pkt 3 w zastępstwie…

Jak wygląda moja sytuacja gdy będąc w ciąży firma zostanie zlikwidowana ?

Odpowiedz

AGATA Wrzesień 2, 2016 o 02:56

WITAM I MAM PYTANIE CZY PRACUJĄC NA 1/2 ETATU NALEŻY MI SIĘ 26 DNI URLOPU

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 2, 2016 o 10:52

Agata, jeżeli posiadasz odpowiedni staż, to tak.

Odpowiedz

justyna Wrzesień 2, 2016 o 10:01

Witam, jestem zatrudniona na umowę o prace na czas określony na 1,5 roku, od stycznia 2016 do 31 lipca 2017 roku, w zastępstwie koleżanki która jest na macierzyńskim ale na mojej umowie nie ma napisane, ze jest to umowa na zastępstwo, czy będzie mi się należał zasiłek macierzyński?
Proszę o odpowiedź 😉

Odpowiedz

AGATA Wrzesień 4, 2016 o 00:41

Witam czyli jak mam przepacowane 15 lat i pracując na 1/2 etatu to należy mi się 26 dni urlopu , TAK za odpowiedz bardzo panu DZIĘKUJE

Odpowiedz

Agata Kicińska Wrzesień 5, 2016 o 09:07

Agata, dokładnie tak będzie.

Odpowiedz

AGATA Wrzesień 14, 2016 o 00:40

PANI AGATO czy pracując na 1/2 etatu , czy do lat pracy będzie liczony pełny rok , czy pół roku , prosze odpisać z góry BARDZO PANI DZIĘKUJE

Odpowiedz

Bartek Wrzesień 5, 2016 o 16:18

Witam,
Moja partnerka została zatrudniona na zastępstwo jako nauczyciel w przedszkolu i jest to piąta umowa tego typu z rzędu. Różnica jest taka że do tej pory umowy były zawierane na czas oznaczony od-do (z zachowaną ciągłością) a obecnie dyrekcja przedszkola przedstawiła umowę bez oznaczonego końca. Czy w przypadku zajścia w ciążę moja partnerka mogłaby zostać zwolniona z pracy? Jeżeli tak t w jakich okolicznościach, skoro umowa nie ma oznaczonego terminu końcowego? Jaka przysługuje jej ochrona i jakie świadczenia a jakie nie przysługują? Wiem ze w jej przypadku maja także zastosowanie przepisy Karty Nauczyciela. jaki wpływ maja te przepisy? czy coś zmieniają w stosunku do kodeksu pracy?

Odpowiedz

Aleksandra Wrzesień 12, 2016 o 21:28

Witam,
Jestem zatrudniona na umowę na zastępstwo od 17 lutego 2014 roku. Od tamtego czasu dwukrotnie dokonywano aneksu do mojej umowy – zmieniały się osoby, które zastępowałam (na umowie oraz aneksach nie podawano daty zakończenia trwania umowy). Od miesiąca grudnia 2015 roku przebywałam na L4 w związku z faktem, iż byłam w ciąży. Dnia 01 września 2016 roku urodziłam syna. Kolejno dnia 05 września 2016 roku wystąpiłam z podaniem do pracodawcy o udzielenie mi urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego (od dnia 01 września 2016 roku do dnia 30 sierpnia 2017 roku = łącznie 52 tygodnie), na które do chwili obecnej nie otrzymałam żadnej odpowiedzi.
Kilka dni temu od koleżanki dowiedziałam się, że osoba, którą zastępuję wraca do pracy w miesiącu listopadzie 2016 roku.
W związku z powyższym mam pytanie jak powinno prawidłowo wyglądać postępowanie mojego pracodawcy tj.:
– czy pracodawca ma obowiązek udzielić mi pełnego urlopu macierzyńskiego wraz z rodzicielskim (całe 52 tygodnie);
– w jaki sposób i kiedy taka umowa może zostać rozwiązana (wygaśnie wraz z powrotem osoby zastępowanej, musi zostać wypowiedziana);
– w jaki sposób zostanę powiadomiona o zakończeniu takiej umowy;
– jeśli musi zostać wypowiedziana to czy zgodnie z okresem mojej pracy w owej firmie okres wypowiedzenia to jeden miesiąc;
– czy mogę otrzymać wypowiedzenie w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego;
Za odpowiedź z góry dziękuję 🙂

Odpowiedz

AGATA Wrzesień 13, 2016 o 22:30

Witam mam wielką prośbę czy pracując na 1/2 etatu , jak to liczą do stażu lat pracy , pełny rok czy pół roku na 1/2 etacie umowa o prace , BARDZO PROSZĘ O ODPOWIEDŻ

Odpowiedz

Agata Kicińska Wrzesień 14, 2016 o 16:00

Agata, liczy się pełny rok.

Odpowiedz

AGATA Wrzesień 15, 2016 o 00:10

BARDZO PANI DZIĘKUJE , POZDRAWIAM

Odpowiedz

Anna Wrzesień 15, 2016 o 12:32

Witam. Czy nawiązując umowę na czas określony w celu zastępstwa powinnam wpisać przewidywaną datę np. umowa na czas określony do 30.06.2017 (powrotu pracownicy z macierzyńskiego? Czy wystarczy wskazać zdarzenie (czyli powrót pracownicy po macierzyńskim?)

Odpowiedz

Agata Kicińska Wrzesień 15, 2016 o 16:47

Anna, lepiej wpisać zdarzenie – kogo pracownik ma zastępować.

Odpowiedz

BEATA Wrzesień 15, 2016 o 12:41

Witam, byłam zatrudniona na umowę o pracę na zastępstwo od dnia 14-08-2014 roku do 31-12-2015 roku, następnie podpisałam umowę na czas określony od 31-12-2015 do 31-12-2016 roku, czy kolejna umowa jest umowa trzecią i powinna być zawarta na czas nieokreślony? Czy tak jak mówi mi kadrowa będzie to dopiero druga umowa?
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam Beata

Odpowiedz

Agata Kicińska Wrzesień 15, 2016 o 16:46

Beata, umowa na zastępstwo nie wliczała się do limitu.

Odpowiedz

Madzia Wrzesień 15, 2016 o 22:32

Witam. Z końcem roku 2016 kończy mi się druga umowa na czas określony i w związku z tym
mam pytanie. Czy pracodawca może dać mi umowę na zastępstwo za koleżankę na macierzyńskim, czy z racji że to będzie trzecia umowa to będzie na czas nieokreślony?????
Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz

Agata Kicińska Wrzesień 16, 2016 o 09:12

Madzia, umów na czas określony może być teraz 3. Dopiero czwarta musi być umową na czas nieokreślony. Nie ma przeszkód do zawarcia umowy na zastępstwo.

Odpowiedz

Agnieszka Wrzesień 17, 2016 o 18:44

Czy będąc w ciąży na umowę na zastępstwo pracownika spowodowane usprawiedliwioną nieobecnością pracownika (urlop macierzyński) pracodawca ma obowiązek poinformować mnie wcześniej o powrocie pracownika a tym samym o wygaśnięciu mojej umowy czy może to zrobić z dnia na dzień?

Odpowiedz

Magda Wrzesień 18, 2016 o 14:32

Witam,
od 10.2014 pracuję na pół etatu (umowa na czas nieokreślony), w 10.2015 dostałam aneks do umowy zwiększający wymiar pracy do pełnego etatu na czas zastępstwa innej pracownicy.Obecnie jestem w ciąży na zwolnieniu lekarskim już do porodu, jeśli w trakcie tego zwolnienia do pracy wróci osoba zastępowana to co z moja umowa, aneks wygasa i wymiar pracy liczony jest jako 1/2 etatu czy dopiero po zakończeniu zwolnienia lekarskiego?

Odpowiedz

AGATA Wrzesień 21, 2016 o 23:53

WITAM PRACOWAŁAM NA UMOWE W ZASTĘPSTWIE OD POŁOWY MAJA DO 23 SIERPNIA WIEDZIAŁAM ŻE DALSZEJ UMOWY NIE DOSTANE , A JESTEM OSOBOM NIEPEŁNOSPRAWNĄ I ZWOLNIŁAM SIĘ SAMA ZA POROZUMIENIEM STRON , PRZYSZŁO MI ŚWIADECTWO ROZWIĄZANIE UMOWY ZA POROZUMIENIEM STRON NA WNIOSEK PRACOWNIKA , I TERAZ CZY TEN OKRES PRZEPRACOWANY BĘDZIE MI SIĘ LICZYŁ DO STAŻU PRACY , Z TEGO TYTUŁU ŻE JA ZWOLNIŁAM SIĘ SAMA , BARDZO PROSZĘ O ODPOWIEDZ .

Odpowiedz

Agata Kicińska Wrzesień 22, 2016 o 14:26

Agata, stażu pracy od którego co jest zależne?

Odpowiedz

AGATA Wrzesień 22, 2016 o 23:07

PANI AGATO NIE ZROZUMIAŁAM PANI ODPOWIEDZI , TZN BĘDZIE TEN OKRES SIĘ LICZYŁ DO LAT STAŻU PRACY CZY NIE, WSZYSTKIE SKŁADKI BYŁY ODPROWADZANE , BARDZO PANIĄ PROSZĘ O ODPOWIEDZ ŻEBYM TO ZROZUMIAŁA

Odpowiedz

Monika Wrzesień 26, 2016 o 20:31

Witam, jestem zatrudniona na 3/4 etatu na czas nieokreślony czy jest możliwość abym przeszła na cały etat na zastępstwo za panią która jest na długotrwałym zwolnieniu A ewentualnie zatrudnić kogoś na 3/4?

Odpowiedz

Agata Kicińska Wrzesień 27, 2016 o 09:56

Monika, nie widzę przeszkód.

Odpowiedz

Rach-mistrz Wrzesień 27, 2016 o 08:33

Mam pytanie? Czy osoba, która była na umowie na zastępstwo może przejść (np.aneksem) na inne stanowisko na zastępstwo ?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Agata Kicińska Wrzesień 27, 2016 o 09:55

Umowa jest uzależniona od osoby, którą się zastępuję.

Odpowiedz

Agnieszka Wrzesień 27, 2016 o 21:05

Witam, mam umowę na zastępstwo do 31 XII grudnia – obecnie jestem w 3 miesiacu ciązy. Rozumiem,że pracodawca może mi ją przedłużyć jeśli pracownik dalej nie wróci co pracy ? Była by to jego dobra wola ?!
Jeśli nie – to będę upoważniona do pobierania macierzyńskiego jako osoba bezrobotna ?

Odpowiedz

AGATA Wrzesień 28, 2016 o 01:30

WITAM CZY OKRES KTÓRY PRZEPRACOWAŁAM NA 1/2 ETATU I ZWOLNIŁAM SIĘ SAMA ZA POROZUMIENIEM STRON, CZY TEN OKRES BĘDZIE SIĘ LICZYŁ DO LAT STAŻU PRACY , ZA ODPOWIEDZ Z GÓRY DZIEKUJE

Odpowiedz

Ania Wrzesień 28, 2016 o 16:02

Witam. Jestem zatrudniona w swojej firmie od 2011 roku, pierwsze moje dwie umowy były na czas określony, a 3 umowa od 17.12.2014 ze względu,że byłam pracownikiem nadprogramowym została zawarta na czas zastępstwa, a 14.03.2016 r.dostalam aneks do umowy,że moja umowa została przekształcona na czas określony w związku z uzasadniona potrzeba pracodawcy tj.zastsptwa za pracownika w czasie Jej usprawiedliwionej nieobecności pracy. Obecnie jestem w 2,5 miesiaca ciąży. Czy będzie mi przysługiwał urlop macierzyński?

Odpowiedz

Lila Październik 4, 2016 o 20:45

Witam.
Jestem obecnie zatrudniona na podstawie umowy na zastępstwo.
Zastępuje Panią X, która była na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, a obecnie poinformowała że jest ponownie w ciąży, w związku z tym moja umowa przedłuży się o kolejny okres (L4, urlop macierzyński i rodzicielski).
Zanim zostałam zatrudniona Panią X zastepowala Pani Y, która również zaszła w ciążę i teraz jest na urlopie macierzyńskim.
Czy po upływie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego Pani Y może ona wrócić do pracy na stanowisko, które obecnie zajmuję? Ponieważ w umowie ma zapisane tak jak ja, że zastępuje Panią X. Czy to by oznaczało wtedy że moja umowa zakończy się wcześniej?
Bardzo proszę o odpowiedź

Odpowiedz

Ala Październik 5, 2016 o 09:05

Witam,
podpisałam umowę na czas zastępstwa za pracownicę, która właśnie urodziła. Na umowie jest czas od kiedy zaczynam pracę jednak nie ma do kiedy czy jest to prawidłowe? Druga sprawa zostało podane wynagrodzenie wyłącznie netto czy nie powinno być brutto?

Odpowiedz

Agata Kicińska Październik 5, 2016 o 10:11

Ala, taka jest istota umowy na zastępstwo, że co do zasady nie wskazuje się na jaki okres została zawarta, tylko jakiego pracownika się zastępuje. Umowa rozwiązuje się z momentem powrotu tego pracownika do pracy.

Odpowiedz

Ala Październik 5, 2016 o 10:14

Co z tym wynagrodzeniem i jeszcze urlopem ? W umowie również nie został uwzględniony urlop.

Odpowiedz

Agata Kicińska Październik 6, 2016 o 14:01

Ala, wynagrodzenie może być wskazane w kwocie brutto lub netto. Co do urlopu, to jego wymiar wynika z przepisów k.p. i tyle przysługuje. Jeżeli pracownik wróci do pracy i pozostaną Ci dni wolne do wykorzystania, będzie należał Ci się ekwiwalent.

Odpowiedz

Tomasz Październik 7, 2016 o 15:33

Witam,
Karol a co w przypadku jeśli umowę „na zastępstwo” zawrzemy na czas określony np. 24 miesiące? Jeśli osoba zastępowana wróci wcześniej do pracy to umowę „na zastępstwo” trzeba rozwiązać zgodnie z okresem wypowiedzenia, czy wygaśnie sama pomimo czasu określonego?
Z góry dziękuję i pozdrawiam,
Tomasz

Odpowiedz

Agata Kicińska Październik 10, 2016 o 09:15

Tomasz, jest to pewien problem. Trzeba bowiem rozważyć czy umowa rzeczywiście była umową na zastępstwo, a nie zwykłą umową na czas określony (skoro została zawarta na wiadomy z góry okres czasu).

Odpowiedz

Ewa Październik 8, 2016 o 10:37

Czy umowa na zastępstwo trawająca sześć miesięcy ( lub więcej) uprawnia do przyznania świadczenia przedemerytalnego? Spełniam dwa warunki wiek pięćdziesiąt pięć lat i staż pracy trzydzieści lat a obecny pracodawca nie wyraża zgody na moje zwolnienie.

Odpowiedz

Ewa Październik 10, 2016 o 11:50

Witam.
Jestem zatrudniona na zastępstwo od 29.02.2016 r. na czas nieobecności Pani X która była w ciąży i urodziła w sierpniu tego roku. Tak si.ę stało że jestem w ciąży prawie w 3 miesiącu, planowany termin porodu jest maj 2017. Czy będzie mi przysługiwał po porodzie urlop macierzyński i wychowawczy czy już nie? Weź też to pod uwagę że zanim ja urodzę to ta poprzednia pracownica jeszcze nie wróci do pracy.
Proszę o odpowiedź

Odpowiedz

justyna Październik 10, 2016 o 17:08

Proszę o podpowiedz w sytuacji gdy jestem na umowie na zastepstwo od listopada 2014r. dziewczyny ktora jest obecnie na macierzynskim do wrzesnia 2017 + niewykorzystane urlopy. jest to jej 2 dziecko (2x pod rząd) Sama planuje w 2017 dziecko lecz nie chce zostac bez zasiłku macierzyńskiego bo urlop macierzynski nie przysluguje na umowie na zastępstwo. A umowa zostaje rozwiazana z dniem powrotu jesli jest sie w ciąży. Pytanie jest takie, czy bedąc w ciaży podczas gdy wroci pracownica i sie rozwiazuje umowa z mocy prawa nalezy wówczas zarejestrowac sie w UP? wiadomo ze nikt kobiety w ciąży nie zatrudni ale czy będzie zasiłek? czy lepiej jest urodzic dziecko gdy pracownica jeszcze nei wrocila z urlopu macierzynskiego? jakie są jeszcze możliwości aby mieć zasiłek? Ponadto pracownica ta prawdopodobnie nie zechce wrócic do tej pracy a jak wezma kogos na zastepstwo jej i moje to ta osoba zyska etat.

Odpowiedz

Wojciech Październik 12, 2016 o 20:02

W 2016 roku zrobiłem awans na nauczyciela kontraktowego. W tym samym zespole szkół pracuję już trzeci rok, tj. od września 2014 r. Obecnie pracuję jako nauczyciel kontraktowy w wymiarze 3/18. Niski wymiar czasu pracy wynika z faktu, że nie utworzyła się klasa pierwsza o profilu, do którego mam kwalifikacje (przedmioty elektroniczne). Bieżąca umowa jest już trzecią z kolei umową na czas określony zawartą na okres od 1 września 2016 do 31 sierpnia 2017. Na początku września okazało się, że inny nauczyciel tej samej grupy przedmiotów uległ poważnemu wypadkowi i jest na zwolnieniu lekarskim do końca listopada br. z możliwością przedłużenia tego zwolnienia na dalszy okres. Dyrektor przydzielił mi wszystkie godziny nieobecnego nauczyciela tj. 27 godzin tygodniowo nie dając aneksu ani innej formy umowy na zastępstwo. Czyli, że pracuję tylko z umową na 3/18 a tygodniowo mam 34 godziny zajęć!
Pomijając fakt, że mam prawo czuć się skrzywdzonym umową w tak niskim wymiarze pracy, to czy jest to w ogóle zgodne z przepisami?

Odpowiedz

Ewa Październik 13, 2016 o 09:34

Witam.
ponawiam swoje pytanie
Jestem zatrudniona na zastępstwo od 29.02.2016 r. na czas nieobecności Pani X która była w ciąży i urodziła w sierpniu tego roku. Tak si.ę stało że jestem w ciąży prawie w 3 miesiącu, planowany termin porodu jest maj 2017. Czy będzie mi przysługiwał po porodzie urlop macierzyński i wychowawczy czy już nie? Weź też to pod uwagę że zanim ja urodzę to ta poprzednia pracownica jeszcze nie wróci do pracy.
Proszę o odpowiedź

Odpowiedz

Agata Kicińska Październik 14, 2016 o 10:40

Ewa, jeżeli zatrudnienie będzie nadal trwało w dniu porodu, to urlop macierzyński będzie przysługiwał. Podobnie z wychowawczym. Jeżeli jednak pracownica wraca do pracy, to umowa się rozwiązuje.

Odpowiedz

Agnieszka Październik 13, 2016 o 14:38

Witam,
1 września 2015 r. podpisałam zawarłam umowę o pracę na zastępstwo (w celu usprawiedliwionej nieobecności koleżanki która jest na urlopie macierzyńskim). Koleżanka na urlopie jest do 16 grudnia 2016 r. W podpisanej umowie nie mam zawartego okresu wypowiedzenia, czy w tej sytuacji obowiązują mnie nowe przepisy? Chciałabym złożyć wypowiedzenie, jaki okres wypowiedzenia mnie obowiązuje?

Pozdrawiam
Agnieszka

Odpowiedz

Agata Kicińska Październik 14, 2016 o 10:39

Agnieszka, szczerze mówiąc problem jest trudny i ustawodawca nie zawarł jego rozwiązania w przepisach przejściowych do nowelizacji. Jeżeli przyjmiemy, że stosujemy analogicznie przepisy dotyczące umowy na czas określony, to wtedy umowa byłaby niewypowiadalna, ponieważ nie było klauzuli o możliwości jej wcześniejszego rozwiązania przez wypowiedzenie. Problem ten wskazany jest tutaj: http://prawodlapracodawcy.pl/klauzula-o-mozliwosci-wypowiedzenia-umowy-na-czas-okreslony-a-nowelizacja-kodeksu-pracy/

Odpowiedz

Robert Październik 14, 2016 o 17:53

Witam
Jestem po trzy i pół miesięcznym zwolnieniu lekarskim od (13.06). od 1.08 nna moje stanowisko zatrudniony został pracownik na zastępstwo. Od 27.09 powinienem być w pracy, jednak na prośbę pracodawcy wziąłem urlop do dnia 14.10. Ponieważ pracodawca nie rozwiązał umowy o zastępstwo z pracownikiem zastępującym mnie, mam obawy czy nie zostanie mi zaproponowane inne stanowisko, lub równorzędne stanowisko ale z pracą wykonywaną w innym terenie (praca przedstawiciela handlowego). Pytanie jest następujące, czy pracodawca może mi zaproponować inne stanowisko lub inny teren wykonywania pracy?
Proszę o odpowiedź
Pozdrawiam
Robert

Odpowiedz

Anna Październik 18, 2016 o 16:15

Witam, jestem na umowie na zastępstwo od 01.01.2016 do końca roku. Rozumiem ze okres wypowiedzenia mi się zmieni ale co jeśli zajdę w ciąże (staram się o dziecko). Mam iść na L4, co mi przysługuje albo z czego nie skorzystam? Pozdrawiam.

Odpowiedz

AGATA Październik 24, 2016 o 01:16

Witam mam prośbę dostałam umowe p prace na okres próbny 3 miesiące tzn od września do listopada , i teraz w listopadzie kończy mi się umowa , jeżeli pracodawca nie da mi następnej umowy tzn że umowa samoistnie wygasa 30 listopada , i co z urlopem za 3 miesiące. 2 PYTANIE JEDNA PANI JEST NA ZWOLNIENIU LEKARSKIM I TERAZ CZY PRACODAWCA MOŻE MNIE ZMUSIĆ ŻEBYM ROBIŁA W ZASTĘPSTWIE ZA TĄ DRUGĄ PANIĄ , JA MAM 1/2 ETATU I TA DRUGA PANI CO JEST NA ZWOLNIENIU MA TEŻ 1/2 ETATU , I CZY PRACODAWCA MOŻE MNIE ZMUSIĆ ŻEBYM PRACOWAŁA ZA SIEBIE I TAMTĄ PANIĄ NA 1/2 ETATU , BARDZO PROSZĘ O ODPOWIEDŻ

Odpowiedz

Agata Kicińska Październik 24, 2016 o 09:09

Agata, za niewykorzystany urlop będzie Ci się należał ekwiwalent. Pracodawca nie może zmusić pracownika do pracy czy też podpisania kolejnej umowy.

Odpowiedz

AGATA Październik 25, 2016 o 02:26

BARDZO PANI DZIĘKUJE , POZDRAWIAM

Odpowiedz

Joanna Październik 24, 2016 o 09:35

Witam,
Od 17 marca 2016r. jestem zatrudniona w Urzędzie Gminy na zastępstwo (zastępuje dziewczynę, która jest na wychowawczym)na czas nieokreślony -do powrotu pracownika. Proszę napisać co by się stało gdybym zaszła w ciąże….pracuje już ok 7 miesięcy…dziewczyna, którą zastępuje urodziła dziecko 20 maja więc wychowawczy minie jej właśnie wtedy….ma do wykorzystania zaległy urlop więc do pracy prawdopodobnie wróci pod koniec czerwca 2017r. Proszę o poradę… chciałabym zdecydować się w końcu na dziecko ale nie chce zostać bez pieniędzy…

Odpowiedz

Natalka Październik 24, 2016 o 10:39

Witam

Prosze o pomoc
Mialam umowe na okres probny od 01.02.2016 – 30.04.2016 teraz mam umowe od 01.05.2016 do 30.04.2016 czy do okresu wypowiedzenia licze umowe na okres probny trwajaca 3 msc czy licze czas od 22.02.2016 czyli od dnia wejscia w zycie nowych przepisow.

Odpowiedz

Natalka Październik 24, 2016 o 10:40

przepraszam druga umowe mam od 01.05.2016 do 30.04.2017
ile wynosi moje wypowiedzenie i jak je liczyc bo probuje znalersc odpowiedz ale nie udaje mi sie

Odpowiedz

Agata Kicińska Październik 25, 2016 o 09:28
Natalka Październik 25, 2016 o 10:09

wynika z tego że mój okres próbny wlicza się do okresu wypowiedzenia następnej umowy czyli przez pierwsze 3 msc czyli od 01.05.2016 do 31.07.2016 obowiązuje mnie 2 tyg okres wypowiedzenia a juz od 01.08.2016 1 miesięczny dobrze rozumiem ?

Odpowiedz

Ewelina Październik 25, 2016 o 21:07

Witam,
Pierwszą umowę jaką otrzymałam to była umowa o pracę na okres próbny 3 m-scy w wymiarze 1/2 etatu.
(zastępstwo pracownika).Następnie od 9 września 2016r. jestem na umowie o pracę na czas określony (zastępuje tego samego pracownika, który nie wiadomo kiedy wróci dokładnie ) nadal w wymiarze 1/2 etatu. Teoretycznie pracownik ma wrócić w połowie grudnia. Ile w tym przypadku będzie wynosił mój okres wypowiedzenia?

Odpowiedz

Agata Kicińska Październik 26, 2016 o 09:16

Ewelina, okres wypowiedzenie zależeć będzie od stażu pracy (staż umowy na okres próbny + staż umowy na czas określony do chwili jej rozwiązania). Jeżeli to jest umowa na zastępstwo, a nie umowa na czas określony, to nie ma potrzeby jej wypowiadania, bo do rozwiązania dochodzi z chwilą powrotu do pracy zastępowanego pracownika.

Odpowiedz

aneta Październik 25, 2016 o 22:18

Byłam nauczycielką zatrudnioną na zastępstwo z datą końcową 30 czerwca 2016. Od 1 września 2016 szkołę przejęło stowarzyszenie ( inny organ prowadzący). W czerwcu oznajmiam dyrektorowi, że jestem w 13 tygodniu ciąży. zostałam zwolniona przez dyrektora z dniem 30 czerwca 2016 roku. Czy mogę domagać się przywrócenia do pracy za niezgodne z prawem zwolnienie? Czy mogę domagać się odszkodowania za niewłaściwe zwolnienie mnie z pracy.

Odpowiedz

Agata Kicińska Październik 26, 2016 o 09:14

Aneta, jeżeli była to umowa na zastępstwo i wygasła z dniem 30 czerwca 2016 r., to trudno tu mówić o nieprawidłowościach. Umowa na zastępstwo nie przedłuża się do czasu porodu. Natomiast jeżeli przez zwolnienie masz na myśli wypowiedzenie, to to mogło być już nieprawidłowe.

Odpowiedz

Blanka Listopad 4, 2016 o 17:58

Witam. Jestem zatrudniona na umowę na zastępstwo od 2009 r. (4 lub 5 podpisanych umów). Koniec umowy przypada na 29.02.2017.Obecnie jestem na urlopie wychowawczym (do końca trwania umowy) i zaszłam w ciążę. Poród odbędzie się kilka miesięcy po zakończeniu umowy. Czy w tym przypadku można uznać moją umowę, za bezterminową? Czy z racji umowy na zastępstwo, mnie również nie obowiązują 33 miesiące? Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz

Agata Kicińska Listopad 7, 2016 o 09:07

Blanka, w przypadku 4/5 umów na zastępstwo, gdzie zatrudnienie w takiej formie trwa już 7 lat, można rozważać czy umowy nie stanowią obejścia prawa i w istocie nie jest to zatrudnienie bezterminowe.

Odpowiedz

Blanka Luty 6, 2017 o 11:00

Witam. Odwiedziłam PIP i dostałam odpowiedź, że pracodawca w takiej formie może zatrudniać mnie nieskończoną ilość czasu. Nie istnieje przepis, który mówi, że np. po 10 latach pracy na umowę na zastępstwo umowa powinna być traktowana jako bezterminowa. Brak przepisu i człowiek ma związane ręce. Pozdrawiam

Odpowiedz

Agata Kicińska Luty 7, 2017 o 09:57

Blanka, nie ma może wprost przepisu, ale tak jak dotychczas – przy umowach na czas określony, tak i przy wieloletnich umowach na zastępstwo można się zastanawiać nad obejściem prawa.

Odpowiedz

Lila Listopad 20, 2016 o 08:38

Witam.
Ponawiam swoje pytanie.
Jestem obecnie zatrudniona na podstawie umowy na zastępstwo.
Zastępuje Panią X, która była na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, a obecnie poinformowała że jest ponownie w ciąży, w związku z tym moja umowa przedłuży się o kolejny okres (L4, urlop macierzyński i rodzicielski).
Zanim zostałam zatrudniona Panią X zastepowala Pani Y, która również zaszła w ciążę i teraz jest na urlopie macierzyńskim.
Czy po upływie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego Pani Y może ona wrócić do pracy na stanowisko, które obecnie zajmuję? Ponieważ w umowie ma zapisane tak jak ja, że zastępuje Panią X. Czy to by oznaczało wtedy że moja umowa zakończy się wcześniej?
Bardzo proszę o odpowiedź

Odpowiedz

Martyna Listopad 21, 2016 o 17:52

Wita, czy jeśli podpisałam umowę na zastępstwo za innego pracownika w styczniu 2016 to obowiązuje mnie 2- tygodniowy okres wypowiedzenia? Dodam, że przed zawarciem umowy na zastępstwo przepracowałam w tym zakładzie już ponad 3 lata. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Agata Kicińska Listopad 26, 2016 o 10:18

Martyna, w takim wypadku Twój okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc.

Odpowiedz

Asia Listopad 24, 2016 o 09:55

Dzień dobry! Bardzo proszę o odpowiedź w następującej sprawie: jestem obecnie zatrudniona na umowę na zastępstwo. Osoba, która zastępuje wraca najprawdopodobniej we wrześniu 2017 r. Jestem obecnie w 5 miesiącu ciąży i termin porodu mam na kwiecień 2017 r. Czy w takiej sytuacji przysługuje mi pełnoprawny roczny urlop macierzyński? Z góry dziękuję!

Odpowiedz

Sylwia Listopad 25, 2016 o 20:19

Witam, w maju 2015 roku zawarłam umowę na zastępstwo, na czas nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy Pani X. Umowa mówi o 3-dniowym okresie wypowiedzenia wraz z jej powrotem do pracy. Po 22 lutym 2016 roku otrzymałąm aneks do umowy mówiący o zmianie okresu wypowiedzenia umowy. Pani X podobno wraca 2 stycznia 2017 roku. Czy powinnam dostać, a jeżeli tak to kiedy, wypowiedzenie na piśmie? Jaki przysługuje mi okres wypowiedzenia? Czy w momencie powrotu Pani X – ja przestaję świadczyć pracę, czy pracuję nadal do zakończenia okresu wypowiedzenia? Proszę o informację, pozdrawiam.

Odpowiedz

Agata Kicińska Listopad 26, 2016 o 09:55

Sylwia, co do powrotu zastępowanego pracownika – odpowiedź jest we wpisie.

Odpowiedz

Michał Grudzień 6, 2016 o 13:04

witam. podpisałem umowe na czas okreslony w maju 2015 do maja 2017 chce zrezygnowac z pracy dałem wypowiedzenie i szef mi mowi ze musze czekac do 1 styczznia i ze mam miesiac wypowiedzenia a na umowie mam 2 tygodnie wiec ile wynosi moje wypowiedzenie

Odpowiedz

Zbyszek Grudzień 7, 2016 o 22:27

dzień dobry, w sierpniu 2014 zacząłem pracę na umowie na zastępstwo na okres 4 lat (do sierpnia 2016). w sierpniu 2016 dosatłem swoją umowę o pracę na czas nieokreślony. jaki mam teraz okres wypowiedzenie, i kiedy ewentualnie będzie jego zmiana?

Odpowiedz

Zbyszek Grudzień 7, 2016 o 22:28

* umowa na zastępstwo była podpisana do sierpnia 2018

Odpowiedz

Agata Kicińska Grudzień 8, 2016 o 09:05

Zbyszek, przy umowie na czas nieokreślony liczy się od razu cały staż pracy u pracodawcy. Jeżeli pracujesz dłużej niż 3 lata, okres wypowiedzenia wynosić będzie 3 miesiące.

Odpowiedz

Katarzyna Grudzień 12, 2016 o 16:21

Chciałabym się zapytać jak jest liczony okres wypowiedzenia. Mam umowę na zastępstwo i miesięczny okres wypowiedzenia. Jeśli złożę wypowiedzenie powiedzmy 15 stycznia to miesiąc będzie do 15 lutego, czy okres będzie liczony od 01 lutego do 28 lutego (tak jak jest to na umowie na czas nieokreślony). Dziękuję za odpowiedź,

Odpowiedz

Agata Kicińska Grudzień 13, 2016 o 09:28

Katarzyna, okres wypowiedzenia kończyć będzie się 28 lutego.

Odpowiedz

edyta1888 Grudzień 15, 2016 o 18:12

witam mam pytanie mam umowe na czas okreslony na zastepstwo za pracownika ale nie napisane ma do kiedy czy gdybym zaszla w ciaze moja umowa zostanie natychmiast rozwiazana jak to wyglada.

Odpowiedz

Ola Styczeń 4, 2017 o 12:04

Witam! Jestem zatrudniona w szkole na umowę na zastępstwo. W między czasie zaszłam w ciążę, urodziłam i obecnie jestem na urlopie macierzyńskim do czerwca. Pracownica, którą zastępuję wraca do pracy w kwietniu bieżącego roku. Moje pytanie brzmi: czy jeśli zajdę w ciążę będąc na urlopie macierzyńskim to umowa wygasa mi w dniu powrotu zastępowanej przeze mnie pracownicy? Czy po jej powrocie mam szansę na świadczenia adekwatne z tytułu zwolnienia lekarskiego z ZUSu? Jak to wygląda? Wiem, że nie będzie mi przysługiwał urlop macierzyński. Interesuje mnie tylko okres do porodu ewentualnej drugiej ciąży

Odpowiedz

Monika Styczeń 8, 2017 o 18:14

Witam, jestem zatrudniona na umowę na zastępstwo, w między czasie zaszłam w ciążę. Termin porodu mam tydzień po planowanym powrocie do pracy osoby, którą zastępuję, w związku z tym mam pytanie, czy mogę przejść wcześniej na urlop macierzyński tzn przed porodem,?(bo wiem że jest możliwość wykorzystanie do 6 tygodni przed porodem) Czy w przypadku umowy o zastepstwo tez ten przepis obowiązuje?

Odpowiedz

iwka Styczeń 14, 2017 o 10:37

Witam. Zwracam się z pytaniem. Otóż jestem w 3 miesiącu ciąży. Poprzedni pracodawca zaproponował mi kilka dni temu powrót do pracy na umowę o zastępstwo na okres rok, w związku z przejściem innego pracownika na urlop wychowawczy. Umowę mam podpisać 1 lutego. Termin porodu mam na 1 sierpnia. Pracownik wraca do pracy w lutym 2018 roku. Moje pytanie jest następujące,jeśli pojde na zwolnienie np w kwietniu a pracodawca będzie chciał zatrudnić inną osobę na zastępstwo na to miejsce to czy ja jestem zagrożona jakimkolwiek wypowiedzeniem z pracy pomimo przebywania na zwolnieniu? Jeśli mnie nie zwolni urodzę dziecko w trakcie trwania umowy o pracę na zastępstwo, czy w takim układzie będzie mi się należało świadczenie macierzyńskie z ZUS? Co stanie się w lutym 2018 r. jak pracownik, którego mam zastępować wróci do pracy? Czy w takim przypadku będę mogła dalej pobierać zasiłek macierzyński z ZUS jeśli oczywiście mi się będzie należał? Bardzo proszę o odpowiedź, zależy mi na czasie i wyjaśnieniu sprawy. Dodam że nie informowałam pracodawcy o ciązy.

Odpowiedz

Magdalena Styczeń 19, 2017 o 14:39

Witam, mam pracownicę z którą została podpisana umowa na 1/2 etatu na czas określony do końca czerwca. Jest to jej trzecia umowa więc następna musi być na czas nieokreślony. Chcę jej zmienić teraz umowę więc moje pytanie brzmi jak prawidłowo powinnam to zrobić żeby wynikało z niej ze 1/2 etatu ma na czas nieokreślony czyli na stałe, a następne 1/2 etatu na zastępstwo za panią na urlopie wychowawczym. Moje kolejne pytanie brzmi czy i kiedy powinnam powiadomić PIP. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

JOANNA Styczeń 19, 2017 o 16:48

Witam!
co w sytuacji kiedy umowa jest zawarta na zastępstwo i zajdę w ciąże. Czy przysługuje mi prawo do zwolnienia L4 w trakcie trwania ciąży? i co najważniejsze czy przysługuje wówczas zasiłek macierzyński?

Odpowiedz

Kasia Styczeń 24, 2017 o 08:32

Witam,
Mam umowę na zastepstwo od 7.01.2015. Obecnie jestem na L4 z powodu ciąży. Pracodawca chce bym podpisała aneks do Umowy bo zmienia się osoba którą zastępuje. Moje pytanie brzmi czy muszę podpisywać aneks, co jeżeli nie podpiszę i jaki może być powód zmiany osoby? Czy można zmienić osobę na Umówię tylko jak ta wróci czy z obojętnie z jakiego powodu? Niedawno dowiedziałam się ze osoba która zastępuje jest w ciąży więc dziwi mnie taka zmiana. Z góry dziękuję za poradę i pozdrawiam

Odpowiedz

Krzysiek Styczeń 24, 2017 o 10:51

Mam przypadek, w którym zatrudniona na zastępstwo ( dokładny zapis ” do powrotu PANI X do pracy po urlopie macierzyńskim”) pracowniczka Y zaszła w ciążę i wykorzystała już urlop macierzyński, a także należny jej urlop wypoczynkowy, jednocześnie pracowniczka X skończyła urlop macierzyński, zaraz po nim wykorzystała urlop wypoczynkowy i bezpośrednio przeszła na urlop wychowawczy – teoretycznie ani jednego dnia nie była w pracy. Pytanie : Czy umowa na zastępstwo z pracowniczką Y nadal jest ważna? Czy może rozwiązała się z chwilą zakończenia urlopu macierzyńskiego?

Odpowiedz

Joanna Styczeń 27, 2017 o 08:08

Witam, czy zatrudniając osobę na zastępstwo za konkretnego pracownika, który zatrudniony jest na danym stanowisku, pracownikowi zatrudnianemu można w umowie wpisać inne (niższe) stanowisko pracy a zakres czynności pozostawić bez zmian?

Odpowiedz

Anna Luty 17, 2017 o 10:07

Witam serdecznie.
Mam pytanie o urlop wypoczynkowy a rozwiązanie umowy o pracę w celu zastępowania innego pracownika. Pracownik, którego zastępuję wraca niedługo do pracy a ja nie zdążę wykorzystać przysługującego mi w tym roku kalendarzowym urlopu wypoczynkowego. Co w takiej sytuacji mogę zrobić? Czy i jak pracodawca wypłaca ekwiwalent za taki urlop? Czy gdybym chciała wykorzystać całość urlopu, a w tym czasie pracownik wróciłby do pracy, kiedy następuje koniec umowy?
Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Agata Kicińska Luty 17, 2017 o 12:47

Anna, nie możesz wykorzystywać urlopu już po rozwiązaniu umowy. Zasady obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy są wskazane w rozporządzeniu wydanym w tym zakresie.

Odpowiedz

Artur Marzec 1, 2017 o 21:31

Witam,

Mam pytanko odnośnie chorobowego na okresie próbnym trwającym 3 miesiące.
Otóż 1 grudnia 2017 podpisałem umowę na okres trzech miesięcy. W tym okresie przepracowałem 28 dni i niestety zachorowałem. Chorobowe trwało do końca umowy. Firma wypłaciła mi pełne wynagrodzenie za grudzień, natomiast za styczeń wypłacili kwotę pomniejszoną o 1/5 kwoty netto. Moje pytanie brzmi następująco: czy należy mi się 80% kwoty netto wynagrodzenia za styczeń i luty? Jeśli tak to kto i do kiedy powinien to zapłacić? czy jest to pracodawca czy ZUS?
Z góry dziękuję za odpowiedź 😉
Pozdrawiam

Odpowiedz

Agata Kicińska Marzec 2, 2017 o 12:04

Artur, co do zasady wynagrodzenie chorobowe wynosi 80% wynagrodzenia. Pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe przez pierwsze 33 dni w roku kalendarzowym (14 pracownikowi, który ukończył 50 lat), dalej – ZUS wypłaca zasiłek chorobowy (o ile spełnione są warunki do otrzymania tego zasiłku, np. upływ 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego).

Odpowiedz

Artur Marzec 24, 2017 o 18:09

Dziękuję za odpowiedź.
Mam jeszcze jedno pytanko, a mianowicie: Wcześniej miałem własną działalność i przed zawieszeniem chorowałem ponad miesiąc, dalej zatrudniłem się w firmie (okres próbny) i po 28 dniach znów zachorowałem. Czy w takim przypadku należy mi się 80% wynagrodzenie od firmy?Bo chyba ciągłość ubezpieczenia została zachowana ? czy się mylę?

Odpowiedz

Ewelina Marzec 6, 2017 o 14:27

Dzień dobry,

a jeżeli w umowie na zastępstwo nie ma jasno i wyraźnie napisane za kogo jest to zastępstwo ? To co w takim wypadku? Czy jest to „zgodne”z prawem?
Mam umowę na zastępstwo na czas długotrwałego zwolnienia lekarskiego… I tyle… Pani dyrektor powiedziała mi jedynie, iż osoba za którą jestem na tym zastępstwie urodzi w marcu, więc jej zwolnienie lekarskie wygasa z dniem porodu, a mnie adekwatnie kończy się umowa. Dodam, że jestem w ciąży będąc na tej umowie na zastępstwo i zostałam poinformowana, że umowa z dniem porodu tej pani zostanie zakończona. Czy nie mając dokładnych danych osoby za którą jestem zatrudniona na umowie na zastępstwo mogę jakoś liczyć na to, że dostanę zasiłek macierzyński? Ze względu na niedokładne informację zawarte w umowie?
Z góry dziękuję za odpowiedz.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marta Marzec 7, 2017 o 14:14

Dzień Dobry,

Na wstępie mam poważne problemy, dokładnie bardzo dużo przeżyłam stresu w ostatnim czasie, i jestem strasznie psychicznie zmęczona. Zastanawiam się nan pójściem na L4. Czy w przypadku gdy mam umowę na zastępstwo do końca kwietnia 2017, (powrót poprzedniej osoby do pracy) to z związku z tym czy pracodawca może mnie zwolnić? Czy dopiero po moim powrocie do pracy?

Odpowiedz

Agata Kicińska Marzec 9, 2017 o 09:08

Marta, powrót osoby zastępowanej jest równoznaczny z upływem okresu, na jaki została zawarta umowa i będzie oznaczał jej rozwiązanie. Pracodawca nie musi podejmować dodatkowych czynności, takich jak zwolnienie pracownika (czego zresztą nie może co do zasady zrobić ze względu na szczególną ochronę przed zwolnieniem w trakcie chorobowego).

Odpowiedz

Zofia Marzec 12, 2017 o 19:33

Mam umowę na zastępstwo od 02.05.2016-06.2017.Jestem w ciąży w 8 tygodniu i muszę być na L4. Czy pracodawca może mnie zwolnić

Odpowiedz

Agata Kicińska Marzec 13, 2017 o 09:12

Zofia, co do zasady nie może.

Odpowiedz

Monika Marzec 14, 2017 o 15:33

Witam, czy w przypadku umowy o zastępstwo obowiązuje przepis o przejściu na urlop macierzyński przed terminem porodu?

Odpowiedz

Kropka Marzec 26, 2017 o 13:58

Moje pytanie do calosci jest takie? Czy gdy pracodawca nie poinformowal mnie ze z tym dniem .wydluza sie okres wypowiedzenia (a pracuje 20misiecy) i nie bylo zadnego aneksu o tym mowiacego – czy mam prawo do trzydniowego wypowiedzenia? Wlasnie mam sie zwalniac wiec bardzo prosze o odpowiedź bo szczerze teraz jestem w kropce..

Odpowiedz

Agata Kicińska Marzec 27, 2017 o 09:03

Kropka, zmiany wchodziły z mocy prawa i brak informacji od pracodawcy nic tutaj nie zmieniał. Nie masz może w umowie zapisu o możliwości wypowiedzenia za 3-dniowym okresem wypowiedzenia?

Odpowiedz

Aneta Marzec 27, 2017 o 16:59

Dzień dobry,
zatrudniłam pracownika na czas określony na zastępstwo – pracownik nieobecny składał kolejno wnioski o urlop macierzyński, rodzicielski, wypoczynkowy x 2 i wychowawczy. Wnioski o urlop wypoczynkowy zostały złożone dwa jeden do 24 marca (piątek ) a kolejny od 27 marca – drugi wniosek złożony był w lutym czyli był zamiar kontynuowania nieobecności. Czy umowa o pracę pracownika zastępującego kończy się 24 marca mimo,że sobota i niedziela są dla naszej firmy dniami wolnymi i pracownik nieobecny złożył oświadczenie,że nie zamierza wracać? Czy umowa też trwa bo cel – zapis w umowie na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika X jest obowiązujący i pracownik 27 marca nie wrócł do pracy? Jak traktujemy dni wolne – świeta , soboty i niedziele jako przerwę w zatrudnieniu? To prowadzi do sytuacji, kiedy pracownik nieobecny powinien złożyć wniosek na sobotę i niedziele czy świeto nawet jak są to dni dla niego wolne aby zachować ciągłość?
Będę zobowiązana za odpowiedź?

Odpowiedz

Agata Kicińska Marzec 29, 2017 o 10:11

Aneta, umowa na zastępstwo trwa nadal, ponieważ zastępowany pracownik nie powrócił do pracy.

Odpowiedz

serena Kwiecień 4, 2017 o 13:47

Witam, mam pytanie. Mam umowę na czas określony (w nawiasie „na zastępstwo pracownika”). Nie są wskazane dane pracownika. Jest to typowa umowa na czas określony, bo jest wskazany miesięczny okres wypowiedzenia oraz konkretna data końca umowy – 30.11.2017. Zastępuję pracownicę na urlopie macierzyńskim. Data końca mojej umowy nie jest datą powrotu koleżanki do pracy, gdyż urlop rodzicielski kończy jej się w 01.2018, a wróci do pracy w okolicach 03.2018 (po wykorzystaniu zaległego urlopu). Czy moja umowa spełnia warunki umowy o pracę, czy jest to umowa na zastępstwo? Dodam, że po powrocie koleżanki jest przewidziany dla mnie etat na tym samym stanowisku (koleżanka wraca na inne). Czy mogę jakoś mimo wszystko zabezpieczyć się przed nieoczekiwanym? Czy pracodawca z dniem 1.12 może mi dać już normalną umowę o pracę? Czy ta umowa nie ma znamion zwykłej umowy o pracę?

Odpowiedz

Monika Kwiecień 10, 2017 o 09:38

Pracuję 18 miesięcy na umowę o zastępstwo ale w międzyczasie znalazłam pracę na pełen etat i umowę długoterminową co jest dla mnie korzystniejsze. W tej nowej pracy polecili mi żebym czekała na tel od nich żeby wtedy zwolnić się w trybie natychmiastowym i zatrudnić się u nich… mogę tak??

Odpowiedz

Agata Kicińska Kwiecień 10, 2017 o 11:15

Monika, natychmiastowe rozwiązanie umowy możliwe jest w przypadku ciężkiego naruszenia obowiązków wobec pracownika przez pracodawcę. Jeżeli bez dostatecznego uzasadnienia w ten sposób rozwiążesz umowę, to pracodawca będzie mógł dochodzić od Ciebie odszkodowania.

Odpowiedz

JP Kwiecień 13, 2017 o 10:42

Mam dwa pytania odnośnie umów na zastępstwo, mam umowę na czas określony w celu zastępstwa na czas usprawiedliwionej nieobecności od stycznia 2015 r.
1. czy po przekroczeniu 33 miesięcy (wrzesień 2017) moja umowa staje się umową na czas nieokreślony
2.kiedy nabywam prawo do 3 miesięcznej odprawy (3 lata od podpisania umowy, czy 3 lata od nowelizacji PP)

Odpowiedz

Agata Kicińska Kwiecień 18, 2017 o 09:27

JP, odpowiedź na pierwsze pytanie jest wprost we wpisie (pytanie 4). Natomiast co do drugiej kwestii – o jaką odprawę chodzi?

Odpowiedz

JP Kwiecień 18, 2017 o 09:35

chodzi o okres wypowiedzenia, .. to już też znalazłem we wpisie
dziękuję za odpowiedź i świetną lekturę 🙂

Odpowiedz

Edyta Kwiecień 18, 2017 o 21:43

Dzień dobry, jestem zatrudniona na podstawie umowy zastępstwa na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika przesunietego do innego działu z uwagi na to, że musiał zastąpić panią, która jest nieobecna w związku z urlopem rodzicielskim. Pani ta wraca do pracy, ale wcześniej wykorzysta zaległy urlop wypoczynkowy i będzie fizycznie w pracy na swoim stanowisku za kilka miesięcy. Pracownik ja zastepujący nie wroci fizycznie na stanowisko, na którym mnie zatrudniono, gdyż w dalszym ciągu do czasu powrotu z urlopu wypoczynkowego zastepowac będzie panią, która korzysta z uprawnień związanych z rodzicielstwem. Pracodawca poinformowal mnie, ze mam wykorzystac urlop wypoczynkowy adekwatnie do przepracowanego czasu, bo nie chce wyplacić mi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop (urlop oczywiście na siłe biorę, choć nie chcę). Czy zakończenie urlopu związanego z rodzicielstwem pani i od razu pojscie na zaległy urlop wypoczynkowy = wygaśnięcie mojej umowy? Pani z kadr tak twierdzi, ja mam wątpliwości, gdyż nie zastepuję tej pani, tylko pracownika, który jest przesunięty na na jej stanowisk, a ja zastepuje własnie jego i wiem, że ta osoba nie wroci na swoje stanowisko do czasu porotu pani po urlopie wypoczynkowym. Proszę o pomoc.

Odpowiedz

Martyna Kwiecień 20, 2017 o 16:40

Witam,
podpisałam dwa tygodnie temu porozumienie zmieniające warunki umowy o pracę. Dotyczyło ono przedłużenia umowy do 30.06.2019 r. na pół etatu. Dzisiaj pracodawca prosił abym podpisała kolejny aneks, gdzie następuje: Zmienia się wymiar czasu pracy na pełny etat od dnia 19.04.2017 na czas zwolnienia lekarskiego Pani X.

Moje pytanie brzmi: jeżeli Pani X wróci do pracy powiedzmy za miesiąc 19.05.2017, to czy z pełnego etatu przejdę dalej na pół i będę miała umowę do 30.06.2019, czy tylko do końca zwolnienia Pani X i wtedy zostaję bez umowy?

Odpowiedz

Piotr Maj 5, 2017 o 10:45

Witam!!!
Mamy zatrudnioną Panią X na czas zastępstwa bez określenia daty końcowej Pani Y (zastępowana) zakończyła urlop macierzyński 27.04.17 i chciała wrócić do pracy ale Pan Prezes „zmusił” ją do wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego 10 dni ma który „sie zgodziła” i mam pytania:
– jeżeli nie musiała by wykorzystać tego zaległego urlopu Pani X (która ją zastępowała) powinna mieć umowę rozwiązaną z dniem 28.07.17 czy 30.04.2017 ???
– czy Pani X może mieć wydłużoną umowę na zastępstwo o czas przebywania Pani Y na urlopie wypoczynkowym ???

Odpowiedz

Piotr Maj 5, 2017 o 10:46

Witam!!!
Mamy zatrudnioną Panią X na czas zastępstwa bez określenia daty końcowej Pani Y (zastępowana) zakończyła urlop macierzyński 27.04.17 i chciała wrócić do pracy ale Pan Prezes „zmusił” ją do wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego 10 dni ma który „sie zgodziła” i mam pytania:
– jeżeli nie musiała by wykorzystać tego zaległego urlopu Pani X (która ją zastępowała) powinna mieć umowę rozwiązaną z dniem 28.04.17 czy 30.04.2017 ???
– czy Pani X może mieć wydłużoną umowę na zastępstwo o czas przebywania Pani Y na urlopie wypoczynkowym ???

Przepraszam wkradłą się pomyłka w dacie !!!

Odpowiedz

Angelika Maj 12, 2017 o 11:32

Dzień dobry!
Mam pytanie odnośnie zgłaszania umów na czas określony w celu zastępstwa, do inspektora pracy, co się stanie jeśli nie zgłosimy takiej umowy z powodu niedopatrzenia, że w ogóle taki obowiązek jest? Czy możemy zgłosić ją później? Czy po kilku miesiącach można zgłosić taką umowę i uniknąć grzywny? Czy można złożyć coś takiego jak czynny żal?

Odpowiedz

Agata Kicińska Maj 13, 2017 o 16:54

Angelika, nie ma obowiązku zgłaszania umowy na zastępstwo.

Odpowiedz

Martyna Maj 25, 2017 o 10:20

Jestem zatrudniona w dwóch szkołach, w jednej na pół etatu na czas nieokreślony a w drugiej na cały etat z tym, że jest to umowa na zastępstwo do końca sierpnia tego roku. Jeżeli zaszłabym teraz w ciążę i posiadała zwolnienie lekarskie to czy wysokość wypłacanego mi chorobowego w okresie całej ciąży będzie naliczana od 1,5 etatu?
A co będzie z zasiłkiemmacierzyńskim? Wartość będzie wypłacana od 0,5 czy 1,5 etatu?

Odpowiedz

Marta Maj 26, 2017 o 19:12

z końcem miesiąca wygasa mi umowa na zastępstwo co z urlopem, którego nie wykorzystałam i nie otrzymam ekwiwalentu ? czy inny pracodawca może mi uznać ten urlop?

Odpowiedz

Marta Maj 26, 2017 o 19:44

z końcem miesiąca wygasa mi umowa na zastępstwo co z urlopem, którego nie wykorzystałam i nie otrzymałam ekwiwalentu ? czy inny pracodawca może mi uznać ten zaległy urlop?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: