Trzecia umowa o pracę na czas (nie) określony

Jak zapewne wiesz kodeks pracy w art. 25¹ wyraża formułę, wedle której w przypadku zawarcia z tym samym pracownikiem dwóch umów o pracę na czas określony, trzecia umowa zawarta pomiędzy stronami będzie z mocy prawa umową na czas nieokreślony. Ale są wyjątki.

Zanim wskażę na te wyjątki musisz pamiętać, że nie ma znaczenia to, jak strony nazwały tę umowę – skutek w postaci umowy o pracę na czas nieokreślony występuje z mocy prawa, nawet w przypadku, gdy została zawarta np. umowa zlecenia czy umowa o dzieło, jeżeli wykonywana była w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy. Również aneksy do dotychczasowej umowy o pracę, jeżeli zmieniają okres na jaki umowa została zawarta, będą wywierały określony wyżej skutek (nie ma to jednak zastosowania do zmiany jedynie np. wynagrodzenia, stanowiska pracy czy wymiaru etatu).

Warto jednak, żebyś wiedział, że nie dotyczy to wszystkich umów na czas określony. Musisz zwrócić uwagę na przepisy przejściowe. Otóż art. 15 ustawy z dnia 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw wprowadził normę kolizyjną, wedle której przepis art. 25¹ KP ma zastosowanie do tych umów, które zostały zawarte po dniu wejścia przez Polskę do Unii Europejskiej, a więc po 1 maja 2004 r. Mimo wyraźnego literalnego brzmienia tego przepisu nie dało się uniknąć wielu rozbieżności w jego stosowaniu. Część orzecznictwa zwracała uwagę, że przez wzgląd na cel regulacji i wykładnię prounijną należałoby stosować regułę również w przypadku, gdy dwie pozostałe umowy na czas określony zostały zawarte przed 1 maja 2004 r.

W związku z tym Sąd Najwyższy dnia 26 lutego 2014 r. wydał postanowienie w tej sprawie (sygn. akt I PZP 4/13) w składzie 7 sędziów, tworząc zasadę i rozstrzygając w końcu, jak przepisy te powinny być stosowane. Sąd Najwyższy stwierdził, że

art. 25¹ KP stanowiący o automatycznym przekształceniu trzeciej umowy w umowę o pracę na czas nieokreślony ma zastosowanie jedynie w przypadku, gdy dwie poprzednie umowy zostały zawarte po dniu 1 maja 2004 r.

W związku z tym, jeżeli chcesz zawrzeć ze swoim pracownikiem trzecią umowę o pracę, a przynajmniej jedna z poprzednich zawarta była przed dniem 1 maja 2004 r., to możliwe jest zawarcie ponownie umowy na czas określony.

Inną istotną kwestią, na którą powinieneś zwrócić uwagę, są okresy przerwy pomiędzy rozwiązaniem poprzedniej i nawiązaniem następnej umowy. Żeby wystąpił skutek z art. 25¹ KP okres ten nie może być dłuższy niż 1 miesiąc, rozumiany jako 30 dni, z uwzględnieniem również dni wolnych od pracy. Oznacza to, że reguła nie znajdzie zastosowania, jeżeli przerwa wynosiła co najmniej 31 dni.

Dodatkowo, do limitu umów na czas określony nie wlicza się umowy na czas próbny, umowy na zastępstwo innego pracownika, a także umowy o pracę o charakterze dorywczym, sezonowym bądź cyklicznym (umowy na czas wykonywania określonej pracy).

Karol Sienkiewicz
Podobne artykuły

Komentarz do tego wpisu post

 1. Barbara pisze:

  Witam,
  w odniesieniu do powyższej informacji wskazującej:
  „…Również aneksy do dotychczasowej umowy o pracę, jeżeli zmieniają okres na jaki umowa została zawarta, będą wywierały określony wyżej skutek (nie ma to jednak zastosowania do zmiany jedynie np. wynagrodzenia, stanowiska pracy czy wymiaru etatu)…”
  Jaka jest podstawa prawna/ orzecznictwo wskazujące na to że aneksy zmieniające np. stanowisko, wysokość wynagrodzenia nie mają skutków w zmianie umowy o pracę na czas określony na umowę na czas nie określony?

 2. Karol Sienkiewicz pisze:

  Barbara, to wynika z art. 25 (1) par. 2 kp: 2. Uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy uważa się za zawarcie, od dnia następującego po jej rozwiązaniu, kolejnej umowy o pracę na czas określony w rozumieniu § 1.

 3. Wojtek pisze:

  Witam,
  Jak powyższy tekst ma się do ustawy kryzysowej? Aktualnie jestem zatrudniony już na trzecią umowę, która zawarta jest na czas określony i powiedziano mi, że w związku z kryzysem było to możliwe. Czy jest jasno powiedziany okres czasu, w którym był kryzys i zawarte wtedy umowy są pomijane w art. 25?
  Będę wdzięczny za odpowiedź,
  Pozdrawiam

  • Wojtek, o wpływie pierwszej ustawy antykryzysowej na art. 25 z ind. 1 k.p. przeczytasz tutaj: https://prawodlapracodawcy.pl/umowa-na-czas-nie-okreslony-a-pierwsza-ustawa-antykryzysowa/
   Sytuację trzeba rozważać na tle dat zawarcia i rozwiązania umów. Może wystąpić bowiem taka sytuacja, że co prawda art. 25 z ind. 1 k.p. nie znajdzie zastosowania, ale za to stosowany będzie art. 13 pierwszej ustawy antykryzysowej, który stanowi, że zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas określony nie może przekraczać 24-miesięcy. Jeżeli przekracza – umowa przekształca się w umowę na czas nieokreślony. To jednak zależy od tego, kiedy umowy były dokładnie zawierane i na jaki okres.

 4. Natalia pisze:

  Witam…kończy mi się pierwsza umowa na 3 miesiące.
  Czy wg prawa pracodawca może mi teraz dać umowę na czas nieokreślony? Czy muszą być dwie na czas określony?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Natalia, pracodawca może Ci zaproponować umowę na czas określony lub nie określony. O tym właśnie jest wpis na blogu.

 5. ania pisze:

  Witam
  mam następujące pytanie: w chwili obecnej jestem zatrudniona na 2 umowę o pracę na podstawie
  Kodeksu Pracy od września będę zatrudniona jako nauczyciel stażysta na podstawie KN, czy pracodawca może dać mi umowę na czas określony

  • Ania, Karta Nauczyciela zawiera uregulowania szczególne wobec k.p., wobec czego wyłączone jest stosowanie art. 25 z ind. 1 k.p. Ustawa ta w sposób szczegółowy reguluje kiedy może dojść do zawarcia umowy na czas określony, ponieważ również w takich okolicznościach zasadą jest umowa na czas nieokreślony. Możliwe jest to m.in. w przypadku osoby rozpoczynającej pracę w szkole. Jeżeli jednak przesłanki z art. 10 ust. 7 KN nie były spełnione, to już pierwsza taka umowa będzie umową na czas nieokreślony.

 6. Ewelina pisze:

  Witam od 01.09.2015 bede miała 3 umowe o prace w jednej firmie wiem ze zgodnie z przepisami prawa bedzie to umowa na czas nie określony. Ale tu sie pojawia pytanie bo pracodawca przedstawił mi umowe na czas określony na 2 lata. Czy powinien tak zrobic? Czy tak czy inaczej prawnie jest to juz umowa na czas nie określony? I chcialm jeszcze dopytać od kiedy wchodzą w życie nowe przepisy o umowie na max 33 miesiące ? Pozdrawiam

 7. Lena pisze:

  Witam,
  Mam takie pytanie…Moją pierwsza umowę miałam od 1.04.2014 do 31.01.2015 ( pierwotnie miałam do końca września 2014, potem dostałam aneks przedłużający ją o kolejne 4 miesiące). Od 1 02.2015 d0 28.02.2015 miałam umowę zlecenie. W marcu 2015 nie pracowałam. Nasteępnie dostałam umowę od 01.04.2015 do 31.03.2016. W związku z tym, czy kolejna umową, która dostanę musi być na czas nieokreślony, czy równie dobrze mogę się spodziewać kolejnej umowy na czas określony?

  • Lena, rozumiem, że pierwsza umowa była umową na czas określony, druga – czyli aneks – też jest uznawana za umowę na czas określony w łańcuszku umów (art. 25 z ind. 1 par. 2 KP). Jeżeli na podstawie umowy zlecenia wykonywałaś te same czynności w taki sam sposób, można by ją było uznać za umowę o pracę, a tym samym trzecią umowę na czas określony przekształcającą się z mocy prawa w umowę na czas nieokreślony.
   Jeżeli umowa zlecenia była jednak umową cywilnoprawną (czyli na jej podstawie wykonywałaś coś innego) to umowa zaczynająca się od 1.04.2015 r. będzie pierwszą umową na czas określony w łańcuszku umów.

 8. jolanta pisze:

  Witam mam pytanie czy zaklad ma prawo po trzech umowach o prace w tym 3 miesiace okres probny zaproponowac mi 32 dni umowy zlecenia zeby nie dac umowe na stale jezeli tak to czy umowa kolejna nie bedzie traktowana jako nowa

  • Jolanto, zakład ma do tego prawo, o ile zmieniły się warunki wykonywania przez Ciebie zdań (robisz coś innego, w inny sposób, itp.). Jeżeli robisz to samo – umowa zlecenia jest umową o pracę i to umową na czas nieokreślony. Istotne znaczenie będzie to miało przy wypowiedzeniu umowy przez pracodawcę. Przy umowie na czas nieokreślony konieczne jest podanie przyczyny wypowiedzenia. Jeżeli tego nie będzie – możesz dochodzić roszczeń wynikających z art. 45 par. 1 k.p.
   Jeżeli robiłaś coś innego na zleceniu – kolejna umowa po umowie zlecenia będzie pierwszą umową na czas określony w łańcuszku umów.

 9. Joanna pisze:

  Witam,
  Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas określony (jest to moja druga umowa, kilkakrotnie zmieniana aneksami). W październiku podpisałam kolejny aneks tym razem zmieniający moje stanowisko pracy i wynagrodzenie. Czy znacząca zmiana stanowiska i wynagrodzenia (zupełnie inne obowiązki, czas pracy) można zmienić tylko aneksem do umowy o pracę? Czy nie powinno za tym iść podpisanie umowy na czas nieokreślony?
  Pozdrawiam,
  Joanna

  • Joanna, jeżeli to Twoja druga umowa o pracę na czas określony, a któryś z wcześniejszych aneksów przedłużał okres trwania umowy – to aneks taki będzie liczony do łańcuszka trzech umów, a co za tym idzie trzecia umowa (po wliczeniu aneksów), będzie z mocy prawa umową na czas nieokreślony. – zobacz na art. 25 z ind. 1 par. 2 k.p.
   Aneks to nic innego jak porozumienie stron, którym można zmienić stanowisko pracy czy wynagrodzenie. Porozumieniem zmieniającym można zmienić warunki pracy i płacy wynikające z umowy o pracę.

 10. Kinga pisze:

  Witam,
  Bardzo prosze o informacje…. Pierwsza umowe o prace mialam tradycyjnie na 3 miesieczny okres probny, kolejna na czas okreslony (18 miesiecy) tj. do 30 kwietnia 2016r. Od 1 grudnia mam dostac umowe na okres probny w zwiazku z awansem i zmiana stanowiska… Czy kolejna umowa, po okresie probnym bedzie umowa na czas okreslony? Oraz czy bedzie to nowa umowa tj. Np roczna czy bedzie to kontynuacja umowy poprzedzajacej okres probny tj do 30 kwietnia? Zalezy mi na odpowiedzi poniewaz staram sie o dziecko i wiem, ze bylabym chroniona i mialabym przedluzona umowe do porodu gdyby koniec umowy tj 30 kwietnia bylby po 3 miesiacu ciazy….
  Pozdrawiam
  Kinga

  • Kinga, umowa na okres próbny może być zawarta w związku z wykonywaniem innego rodzaju pracy. Następna umowa zależy od stron, a więc może to być umowa na czas określony bądź nieokreślony, o czym w praktyce decydować będzie pracodawca. Przed zawarciem umowy na okres próbny powinno dojść do rozwiązania umowy o pracę na czas określony do 30.04.2016 r. Nie będzie kontynuacji dotychczas zawartej umowy, a strony powinny zawrzeć kolejną umowę. Zarówno w przypadku umowy na czas określony, jak i na okres próbny powyżej 1 miesiąca, umowa przedłuża się do dnia porodu, jeżeli uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Wszystko więc zależy od tego, na jaki okres zostanie Ci zaproponowana nowa umowa na czas określony. Pamiętaj jednak, że trzeci miesiąc ciąży w rozumieniu art. 177 k.p. to nie miesiąc kalendarzowy, a miesiąc księżycowy wynoszący 28 dni.

 11. maryla pisze:

  Witam
  Mam pytanie likwidują mój sklep w którym pracuje .moje pytanie dotyczy umów pierwsza umowa to umowa zlecenie (praca wykonywana ta sama co na umowę o prace ). Druga umowa okres próbny 3 miesiace, 3 umowa na czas określony na rok i teraz chcą mi dać 4 umowę na czas określony tylko na 2 miesiące bo za dwa m-ce likwidują nas. Czy mogą mi dać tą ostatnią na tak krótki czas i czy umowa zlecenie liczy sie do łańcuszka umów?

 12. Małgorzata pisze:

  Dzień dobry, czytając Pana wpis zaskoczył mnie fragment:
  „Dodatkowo, do limitu umów na czas określony nie wlicza się umowy na czas próbny, (…)”.
  Dotychczas byłam przekonana, iż umowa o pracę na okres próbny jest wliczana do limitu umów na czas określony.
  Czy mogę prosić o podanie podstawy prawnej do informacji zawartej w cytowanym przeze mnie zdaniu?

  Rozumiem, iż taka umowa musi zawierać zapis słowny, iż dotyczy „czasu próbnego” lub „okresu próbnego”, a jeżeli takiego stwierdzenia w swojej treści nie zawiera, wówczas jest traktowana jako umowa „zwykła”, wliczana do limitu?

  • Podstawa prawna to art. 25 z ind. 1 par. 1 k.p. Przepis ten wprost odnosi się do umowy o pracę na czas określony.
   Umowa o pracę na okres próbny jest oddzielnym rodzajem umowy o pracę, a jej zawarcie nie zostało powiązane z konsekwencjami, o których stanowi wskazany przepis. Rodzaje umów o pracę zostały określone w art. 25 k.p.
   Umową o pracę na okres próbny jest umowa zawarta w określonym celu, tj. dla dokonania próby zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Umowa taka powinna być nazwana umową o pracę na okres próbny. W przypadku, gdy nazwa była inna, a strony chciały zawrzeć umowę na okres próbny – decyduje zgodny zamiar stron i cel umowy.

 13. BARBARA pisze:

  Witam. Zawarłam umowę na czas określony w terminach : 02.07.2007 do 01.10.2007 okres próbny. Następnie 4 umowy w terminach: 02.10.2007 do 01.10.2009 (1), od 02.10.2009 do 31.12.2011(2), od 01.01.2012 do 31.12.2014 (3), od 01.01.2015do 31.12.2015 (4). Czy teraz powinnam otrzymac umowę na czas nieokreślony? Dziękuję.

  • Sławek pisze:

   Jeśli sprawa dotyczy umów o pracę, część umowy 1. i cała 2. trwały w okresie obowiązywania tzw. ustawy antykryzysowej. W związku z czym, 2. umowa albo powinna być zawarta maksymalnie do 22.08.2011r., albo z mocy prawa w tym dniu właśnie przekształciła się w umowę na czas nieokreślony. W związku z powyższym, bezprawnie zawarto z Tobą 3. i 4. umowę na czas określony. Kolejna umowa bezwzględnie powinna prostować sytuację – należałoby zawrzeć umowę na czas nieokreślony.

 14. Barbara pisze:

  Dziękuję za odpowiedź.

 15. Barbara pisze:

  Witam, moja pierwsza umowa była na okres próbny od 2.11.2011 do 31.01.2012, druga umowa na czas określony 1.02.2012 do 31.01.2014, trzecia umowa na czas określony 1.02.2014 do 31.01.2016. Czy ta trzecia umowa powinna być na czas nieokreślony czy nie bo pierwsza była na 3 miesiące na okres próbny????

 16. Sławek pisze:

  Nie. Umowa na okres próbny nie wlicza się do limitu umów na czas określony. W związku z powyższym, w tym przypadku wszystko jest zgodne z prawem. Następna umowa powinna być na czas nieokreślony.

 17. anna pisze:

  Mój mąż zawierał umowy na czas określony z tym samym pracodawcą w terminach: 01.04.2004 – 30.06.2004 (okres próbny); 01.07.2004 – 30.06.2005 (1); 01.07.2005 – 30.06.2010 (2); 01.07.2010 – 31.12.2015 (3). Druga i trzecia „zahaczyły” o czas obowiązywania ustawy antykryzysowej. Czy ta trzecia m0że przekształcić się w umowę na czas nieokreślony? Została zawarta na dłużej niż 24 miesiące.

 18. Ewa pisze:

  Witam, moja pierwsza umowa była od 01-04-2011r do 30-06-2011r druga umowa 0d 01-07-2011r do 30-06-2012r w tej samej firmie bez żadnych przerw na tym samym stanowisku a trzecia umowę dostałam dopiero teraz w 2016 r po moim powtórnym zapytaniu o umowę dostałam trzecia umowę o prace na czas określony do 31 12 2016 r z data zawarcia 29 -06 2012 roku.Czy trzecia umowa nie powinna być na czas nie określony?

  • Sławek pisze:

   Nie, gdyż pierwsza jak się domyślam była umową na okres próbny, która nie wlicza się do limitu umów.

   • Karol Sienkiewicz pisze:

    Jeżeli rzeczywiście była umową na okres próbny, to nie wlicza się do łańcuszka umów. Jeżeli jednak wszystkie te umowy to umowy o pracę na czas określony, to ostatnia (datowana na 29.06.2012 r.) przekształciła się z mocy prawa w umowę na czas nieokreślony, z dniem jej zawarcia.

 19. Olga pisze:

  Witam, takie zapytanie, pierwsza umowa o pracę na czas określony zawarta na 2 miesiące od 10.04.2015 następna umowa od 10.07.2015 dwa lata okres wypowiedzenia 2 tyg. Nadmieniam, że posiadam staż pracy w poprzednim zakładzie 29 lat. Jaką umowę powinnam dostać po dniu wejścia nowej ustawy 22 luty 2016? Czy to będzie moja pierwsza umowa na 33 m-ce?

  • Sławek pisze:

   Domyślam się, że ta pierwsza to umowa na okres próbny. Jeśli tak, po wejściu przepisów trwająca umowa będzie twoją pierwszą z limitu 3 a okres wypowiedzenia przez kolejne 6 miesięcy od 22.02.2016r. pozostanie 2 tygodnie, po 6 miesiącach wynosił będzie 1 miesiąc. Po wygaśnięciu tej umowy pracodawca będzie mógł podpisać z tobą jeszcze 2 umowy na czas określony.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Olga, Twoja druga umowa na czas określony będzie trwała do 10.07.2015 r., a więc nie przekracza limitu. Nie ma konieczności podpisywania nowej umowy ze względu na wejście w życie nowych regulacji. Po upływie okresu, na jaki została zawarta trwająca umowa, pracodawca może zawrzeć z Tobą kolejną umowę na czas określony, ale nie będzie ona mogła trwać dłużej niż do 22.11.2018 r.

 20. Dawid pisze:

  Witam.

  Pierwszą umowę dostałem na czas próbny – zawarta dnia 06. 05. 2013 r do dnia 05. 08. 2013 r.
  Druga umowa na czas określony – zawarta dnia 02. 08. 2013 r do dnia 30. 11. 2013 r.
  Trzecia umowa na czas określony – zawarta dnia 26. 11. 2013 r. do dnia 30. 06. 2015 r.
  Czwarta umowa na czas wykonywania określonej pracy – zawarta w dniu 23, 06, 2015 r. trwa do dziś. W umowie tej zawarty jest dzień rozpoczęcia pracy tj. 01. 07. 2015 r.

  Moje pytanie brzmi: Jaki jest okres wypowiedzenia przy tego typu umowie i czy umowę na której obecnie się znajduje mogę traktować jako umowę na czas nieokreślony ?

  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  • Sławek pisze:

   Taka umowa nie wlicza się do limitu umów, więc nie można jej traktować jak umowę na czas nieokreślony. Umowy na czas wykonywania określonej pracy nie można też wypowiedzieć – można ją ewentualnie rozwiązać bez wypowiedzenia.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Dawid, można by się zastanawiać, czy czwarta umowa rzeczywiście jest umową na czas wykonywania określonej pracy, czy nie stanowi obejścia prawa i ominięcia przepisów stanowiących o przekształceniu w umowę na czas nieokreślony trzeciej umowy na czas określony. Jeżeli tak by było, umowa ta mogłaby być uznana za umowę na czas nieokreślony. Jeżeli jednak w istocie jest to umowa na czas wykonywania określonej pracy – jest ona niewypowiadalna i trwa aż do ukończenia pracy, dla której wykonania została zawarta. Co więcej, nowe przepisy nie znajdują zastosowania do tego rodzaju umowy, ponieważ do umowy na czas wykonywania określonej pracy stosować będziemy przepisy dotychczasowe.

 21. Dawid pisze:

  Dziękuję za szybką odpowiedź.
  Proszę mnie poprawić jeśli źle zrozumiałem : Może się zdarzyć tak, że jutro pójdę do pracy i pracodawca poinformuje mnie, że już tutaj nie pracuję, ponieważ zakres prac zawartych w mojej umowie został już wykonany ?

 22. Ewa pisze:

  Witam, w pierwszej umowie o prace nie mam nigdzie zaznaczone ze to umowa na czas próbny czy to powinno być zaznaczone w umowie na czas określony?

 23. Justyna pisze:

  Witam,
  Mam pytanie?!
  W chwili obecnej jestem w trzecim miesiącu ciąży, a 20.05.2016 r. kończy mi się umowa o prace, która była zawarta od 20.05.2013 do 20.05.2016 r. Czy w takim wypadku pracodawca może nie przedłużyć mi umowy o pracę? Jeżeli musi mi przedłużyć to czy czas trwania następnej umowy może być krótszy od poprzedniej? Zależy mi na zasiłku macierzyńskim i wychowawczym. Dodam jeszcze, że pracowałam wcześniej u tego pracodawcy tylko, że na umowę zlecenie, z takimi samymi obowiązkami, w tym samym miejscu tylko, że firma miała inna nazwę.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Justyna, umowa przedłuża się automatycznie do dnia porodu. Jeżeli w dniu porodu jesteś objęta ubezpieczeniem chorobowym (a tak będzie w tej sytuacji), to będziesz mieć prawo do zasiłku.

 24. dorota pisze:

  Witam.Mam pytanie .Jak mam drugą umowę do 29 lutego 2016r na czas określony i mi już wygasa a pózniej powinnam dostać umowę na czas nieokreślony obecnie jestem na zwolnieniu L4. i dalej choruję Czy mają prawo mi nie przedłużyć .Bo wygasa tego 29lutego mi umowa

 25. Tomasz pisze:

  Witam,
  Obecnie pracuję na trzeciej umowie na czas określony (do czerwca 2016r.) zawartej z tym samym pracodawcą. Nie było żadnych przerw pomiędzy umowami. Rozumiem, że w takiej sytuacji moja 3 umowa podpisana jako „umowa na czas określony” jest z mocy prawa umową zawartą na czas nieokreślony. Jak uregulować taką sytuację w dokumentach? Pracodawca powinien mi dać jakiś aneks do tej 3 umowy stwierdzający, że to umowa zawarta na czas nieokreślony? czy podpisać ze mną nową umowę na czas nieokreślony z datą początkową tej 3 umowy na czas określony? Generalnie to obawiam się też, że pracodawca może kwestionować tą moją 3 umowę i w związku z tym najzwyczajniej się boję, że w czerwcu następnego dnia po upływie okresu na jaki zawarto ze mną umowę on pójdzie do ZUS i mnie wyrejestruje i nie będzie odprowadzał składek. Jak się zabezpieczyć w takiej sytuacji?

  czyli de facto z mocy prawa jestem zatrudniony na umowie na czas nieokreślony

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Tomasz, to czy umowa przekształciła się w umowę na czas nieokreślony podlega ocenie na tle konkretnego stanu faktycznego. Pracodawca nie ma obowiązku dokonywać z takim przekształceniem żadnych czynności – ani podpisywać aneksu, ani przekazywać mu pisemnej informacji. Do samego przekształcenia dochodzi bowiem z mocy prawa. Jedynym wyjściem dla pracownika, jeżeli chce mieć pewność, że jest zatrudniony bezterminowo, jest wytoczenie powództwa przeciwko pracodawcy o ustalenie, że właśnie tak jest.

   • Iza pisze:

    Witam, moja sytuacja jest bardzo podobna. W lipcu tego roku dostałam 4 już umowę na czas określony (1- 21.10.2013- 20.01.2014 , 2- 21.01.2014-20.01.2016, 3-21.01.2016-20.07.2016, 4-21.07.2016 – 20.07.2017). Rozumiem, że z mocy prawa dwie ostatnie umowy są umowami na czas nieokreślony. Pytanie moje jest takie po co ten cyrk z umowami, co daje to mojemu pracodawcy?czyżby liczył na moją niewiedzę? Nadmienię również, że planuję zajść w ciążę, jak wówczas skutkuje moja aktualna umowa (21.07.2016 – 20.07.2017) zakładając, że będę musiała iść na zwolnienie i porod nastąpi po dacie końcowej umowy. Czy po okresie macierzyńskim będę miała prawo wrocić do pracy mimo iż będzie to rok po terminie umowy na czas określony, która de facto jest umową na czas nieokreslony. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 26. Patrycja pisze:

  Witam, pierwsza umowe o prace dostalam od 1.02.16 do 25.04.16 teraz kolejna pracodawca dal mi od 26.04.16 do 31.05.16 czy jest to mozliwe ze kolejna umowa jes na krotszy okres niz poprzednia? I w takim razie jak moze rozwiazac kwestie kolejnej?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Patrycja, kolejna umowa może być krótsza niż poprzednia. Kolejna też może być na dowolny czas.

 27. jjjj pisze:

  witam pracuje w jednym zakladzie juz 6 lat. W tym roku dostałam umowe na czas nieokreslony. Wczesniejsze umowy to umowy na 2 i 4 lata. Jaki nalezy mie sie okres wypowiedzeniia? dodam iz umowe na czas nieokreslony posiadam od marca? Z góry dziekuje za odpowiedz

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Ewa, okres wypowiedzenia przy umowie na czas nieokreślony obejmuje cały staż pracy u pracodawcy.

 28. Natalia pisze:

  Witam, w sierpniu 2015 zaczęłam pracę u mnie w firmie i dostałam umowę na 3 miesięczny okres próbny (dodam tylko, że umowa była podpisana za pośrednictwem firmy Randstad). W październiku podpisałam umowę na czas określony do maja 2016. W między czasie w styczniu podpisałam aneks ze zmianą stanowiska. W maju tego roku jako trzecia umowa została mi zaproponowana umowa na czas określony do grudnia 2016. Czy nie powinnam była dostać umowy na czas nieokreślony, jako że jest to 3 umowa podpisywana z tym samym pracodawcą? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

  Pozdrawiam,

  Natalia

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Natalia, umowa na okres próbny nie jest wliczana do limitów. Aneks jedynie zmieniający stanowisko nie jest uznawany za kolejną umowę na czas określony. Oznacza to, że umowa od maja tego roku jest drugą umową. Można zawrzeć jeszcze jedną na czas określony. Po zmianach (o których możesz przeczytać w innych wpisach na blogu), dopiero czwarta umowa przekształca się w umowę na czas nieokreślony.

 29. Angel pisze:

  Mam pytanie miałam umowę na 3 miesiace okresu próbnego.potem na 3 lata jaka powinna być teraz?

 30. Angel pisze:

  Mam pytanie miałam umowę na 3 miesiace okresu próbnego.potem na 3 lata jaka powinna być teraz? Bo pracodawca chce dać mi na lata.czy nie powinna być teraz na czas nieokreślony?

 31. Łucja pisze:

  Witam,
  od stycznia 2014 r do 31.03.2014 r. + aneks do 30.06.2014 r. pracowałam w oparciu o umowę zlecenie, następnie od 1.07.2014 – 30.06.2015 na umowie o pracę na czas określony (nie miałam na umowie napisanego, że jest to okres próbny), potem od 1.07.2015 d0 30.06.2016 r. druga umowa na czas określony. Proszę o informację czy pracodawca wg prawa powinien zawrzeć ze mną umowę na czas nieokreślony? Jak do mojej sytuacji odnosi się nowa ustawa 3/33?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Łucja, może zawrzeć jeszcze jedną umowę na czas określony, nie dłużej niż do 21.11.2018 r.

 32. Łucja pisze:

  Proszę o krótkie uzasadnienie dlaczego? (jakaś podstawa prawna)

 33. Aneta pisze:

  Witam. pierwszą umowę dostałam w roku 1999r następnie pracodawca corocznie darł starą umowę i podpisywałam nową. mam tylko niektóre kopie po cichu wykradłam z księgowości. nie dostawaliśmy umów do ręki. mam też kilka zaświadczeń takich do banku o zatrudnieniu. ostatnią umowę podpisałam do grudnia 2014 r. w październiku zaszłam w ciąże i pracodawca z łaski przedłużył mi ja do dnia porodu. Zaznaczam, że w 2009 r zawarłam związek mał. i zmieniłam nazwisko. Jednak umowy musiałam podpisywać nazwiskiem panieńskim. Po urlopie macierzyńskim miałam wrócić do pracy ale pracodawca odmówił mi tego zaszczytu i co więcej nie zezwolił na urlop wychowawczy. W inspekcji pracy pani powiedziała ze nie mam szans na wygranie sprawy i postraszyła kosztami sądowymi w razie przegranej. Czy naprawdę nic już nie mogę zrobić aby isć na urlop wychowawczy skoro już nie mogę wrócić do pracy?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Aneta, koszty sądowe w razie przegranej jako pracownik ponosisz tylko, jeżeli pracodawca jest reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika w wysokości stawek minimalnych, które w sprawach z zakresu prawa pracy są małe. Jeżeli masz dowody – umowy, zaświadczenia, świadków, że od 1999 r. jesteś zatrudniona na czas określony, możesz dochodzić przed sądem ustalenia, że umowa przekształciła się w umowę na czas nieokreślony.

 34. Piotr pisze:

  Witam! Chciałabym dowiedzieć się czy jeśli miałem podpisaną z pracodawcą najpierw 3 miesięczną umowę na okres próbny, następnie 2 letnią umowę o pracę, potem dwie roczne umowy zlecenie, to ta druga umowa zlecenie nie jest przypadkiem traktowana jako umowa o pracę na czas nieokreślony? Dodaje, że pracowałem u tego samego pracodawcy, w ty samym miejscu i wykonywałam te same czynności. Dzięki za pomoc.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Piotr, takie przypadki trzeba oceniać szczegółowo. Jest możliwe, że umowa zlecenia była obejściem prawa, a więc w istocie była umową o pracę, ale trudno mi to ocenić bez dokładnego zapoznania się ze stanem faktycznym.

 35. Andrzej pisze:

  Witam. Pracę podjąłem 1 maja 2012r. do 31 lipca, był to okres próbny.
  1 umowa od 1.08.2012 do 31.12.2014
  2 umowa od 1.01.2015 do 31.12 2016
  Czy przysługuje mi automatycznie umowa na czas nieokreślony?
  Czy ewentualnie 3 umowa na czas określony?

 36. Magda pisze:

  Witam:)
  Chciałabym się dowiedzieć czy będę się kwalifikować do umowy na czas nieokreślony. Sytuacja wygląda następująco: od 1.04.2014 do 31.02.2015 miałam umowę o pracę ( prace interwencyjne), 02.2015-umowę zlecenie, od 1.03.2015 do 30.09.2016 umowę o pracę (bon zatrudnieniowy), a teraz dostałam umowę o pracę na 5 mscy (nie wiem czy ma to znaczenie, ale już mi PUP nie dofinansowuje). W związku z tym, czy jeżeli dostałabym umowę w marcu 2017, to musiałaby to być umowa na czas nieokreślony? Proszę o odp i z góry dziękuje.

 37. Mateusz pisze:

  Witam, mam pytanie odnosnie mojej umowy, czy przeszła już na czas nieokreślony, bo spotykam sie z różnymi interpretacjami a chciałbym być pewny..
  1 umowa zawarta była na czas określony od 1.04.2014 do 31.12.2014
  2 umowa zawarta byłą na czas określony od 1.01.2015 do 31.12.2015.
  3 umowę dostałem również na czas określony od 1.02.2016 do 31.12.2016- czy ta umowa powinna być już na czas nieokreślony ? czy to ze w miedzy czasie od 22 lutego weszły nowe przepisy w życie anulują sie moje 2 pierwsze umowy i ta trzecia jest jakby dopiero pierwsza? ciągłość jest zachowana , nie ma odstępów pomiędzy umowami. prosze o odpowiedz i z góry dziękuje. Pozdrawiam.

  • Mateusz, wygląda na to, że rzeczywiście trzecia umowa przekształciła się w umowę na czas nieokreślony, o ile nie było żadnych okoliczności wyjątkowych na starych zasadach.

   • Mateusz pisze:

    raczej nie, nie było to ani zastępstwo ani okres próbny- a normalna umowa o prace , dwie pierwsze były na pół etatu, natomiast ostatnia już na cały etat. Martwiły mnie natomiast zmiany w prawie pracy, ponieważ kadrowa zasugerowała mi, iż moje umowy się anulują i ta trzecia umowa jest jakby pierwsza w nowym świetle prawa. A chciałbym wiedzieć na 100% aby ewentualnie móc walczyć o swoje w najbliższym czasie 😉

    • Mateusz, nic się nie anuluje. Trzecia umowa została zawarta przed dniem wejścia w życie nowych przepisów, tj. przed 22.02.2016 r., więc skoro nie było okoliczności wyjątkowych (np. praca sezonowa, cykliczna), to obecna umowa jest umową na czas nieokreślony.

 38. Ania pisze:

  Witam, mam pytanie odnośnie mojej umowy, jaką teraz powinnam dostać :
  1) na okres próbny 5.10.2012-4.12.2012
  2)na czas określony 5.12.2012-4.12.2014
  3)na czas określony 5.12.2014-4.12.2016
  Pozdrawiam

 39. Aga pisze:

  Witam,
  Od pazdziernika 2007 r. do konca 2016 pracodawca zawarl ze mna 4 umowy na czas okreslony:
  1. 01.10.2007-31.12.2009
  2.01.01.2010-31.07.2011
  3.01.08.2011-31.07.2013
  4.01.08.2013-31.12.2016.
  Obecnie nastapilo wygasniecie ostatniej umowy (w umowie inf.o 2-tygodniowym okresie wypowiedzenia) i pracodawca nie zawarl kolejnej. Czy ww umowy byly w swietle prawa zawarte prawidlowo?czy ktoras automatycznie powinna stac sie bezterminowa?

 40. Aga pisze:

  Pracodawca twierdzi,,ze umowy sprzed 2011 nie brane sa pod uwage,w ,zwiazku z ustawa antykryzysowa,dlatego mogli zawrzec kolejna umowe okresowa.czy tak jest?

 41. meg pisze:

  witam. chcialam sie dowiedziec czy kwalifikuje do do umowy na czas nieokreslony.pierwsza umowe na czas okreslony dostalam od 03.07.2014 – 30.06.2015. druga umowa na czas okreslony od 01.07.2015-30.06.2017. ewentualnie na jaki okres moge dostac ta trzecia umowe.

 42. Karolina pisze:

  Witam
  Jestem zatrudniona w jednej firmie od ponad 5 lat pierwsza umowa była na okres 3 miesięcy i była próbna. Po zakończeniu tamtej umowy bezpośrednio dostałam umowę na 2 lata i po skończeniu tamtej nastepna na 3. Dziś odebrałam umowę na rok czasu- czyli 4 z kolei u tego samego pracodawcy. Czy tak można? Proszę o szybką odpowiedz

 43. Danuta W, pisze:

  Witam .
  od 18.08.2014-18.11.2014 miałam umowę na czas próbny
  0d 19.11.2014-30.11.2015 miałam umowę na czas określony
  od 01.12.2015-31.10.2018 mam umowę na czas określony.
  Za dwie pierwsze umowy (18.08.2014-30.11.2015 )otrzymałam świadectwo pracy 29.06.2017!!!
  W związku z tym mam pytanie.Jaki czas wypowiedzenia mi przysługuje ze strony Pracodawcy przy zwalnianiu z przyczyn ekonomicznych? i jaka odprawa mi przysługuje?
  Dziękuję z góry za odpowiedź

 44. Katarzyna pisze:

  Dzień dobry.
  Od 1.12.2016 do 28.02.2017 miałam umowę na czas określony (3 miesiące), kolejną na czas określony od 1.03.2017 do 28.02.2018 (1 rok). 1 marca 2018 powinnam podpisać umowę na czas nieokreślony, jednak pracodawca 28 lutego poinformował mnie, że nie podpisze ze mną umowy o pracę, proponując mi założenie działalności gospodarczej. W związku z tym z dnia na dzień zostałam bez pracy, choć nic nie wskazywało, że tej umowy nie będzie. Czy pracodawca ma prawo ostatniego dnia trwania umowy na czas określony poinformować pracownika, że nie zaoferuje mu umowy o pracę, w tym wypadku na czas nieokreślony? Bez wcześniejszego uprzedzenia. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 45. Biłek pisze:

  Dzień dobry
  Czytając powyższe komentarze. Chciałbym zapytać czy umowy zawarte z jednym pracodawcą np: pierwsza na okres próbny od 2015-2015, następna na czas określony od 2015-2016, kolejna na czas nieokreślony od 2016. W momencie złożenia wypowiedzenia przez, którąś ze stron konsolidują się na długość okresu wypowiedzenia. I czy nie ma to znaczenia jaka była to umowa (okres próbny, określony, nieokreślony)?

  Pozdrawiam

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *