Tarcza antykryzysowa: świadczenie postojowe – pytania i odpowiedzi
Mieliśmy z Karolem przyjemność przeprowadzenia webinarium zorganizowanym wespół z Izbą Przemysłowo-Handlową w Toruniu dotyczącą rozwiązań tarczy antykryzysowej skierowanych do pracodawców. Uczestnicy webinaru mieli natomiast możliwość (z czego zresztą bardzo licznie skorzystali) zadawania pytań do omawianych przez nas świadczeń. Są to pytania ważne i praktyczne.
EDIT: Jest już projekt tarczy 4.0, a wraz z nią szereg zmian w omawianych tutaj kwestiach. Zobacz opis aktualnej sytuacji prawnej lub zadaj pytanie pod TYM WPISEM.
Prezentację z tego wydarzenia znajdziesz tutaj:
Na pierwszy ogień przedstawiłam Ci pytania i odpowiedzi dotyczące dofinansowań z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Teraz możesz zapoznać się z tym dotyczącymi świadczeń postojowych – dla samozatrudnionych i osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.
1. Czy o świadczenie postojowe możemy wnioskować raz czy co miesiąc?
Świadczenie postojowe jest jednorazowe. Rada Ministrów może przyznać ponowną wypłatę – na razie takich decyzji nie ma.
2. Czy ze świadczenia postojowego mogą skorzystać studenci, którzy utracili pracę, pracując przed 14.03. na umowie zlecenie? Jak traktujemy osoby o statusie studenta na umowie zlecenie, za które nie opłacamy składek? Mogą skorzystać ze wsparcia?
To jest dosyć trudne zagadnienie. Zgodzie z art. 15zq ust. 1 specustawy świadczenie postojowe przysługuje osobie zatrudnionej w oparciu o umowę zlecenia, jeżeli nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu. Studenci do 26 roku życia nie są objęci ubezpieczeniem społecznym z tytułu umów zlecenia, ale będą już objęci takim ubezpieczeniem w przypadku umów o pracę. Co więcej mają obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne (najczęściej przy rodzicach).
Jeżeli więc student był wyłącznie zatrudniony w oparciu o zlecenie, to wydaje się, że spełnia przesłankę niepodlegania ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu. Ubezpieczenie zdrowotne to coś innego niż ubezpieczenie społeczne. W takim przypadku świadczenie postojowe będzie więc przysługiwało. Gdyby się jednak okazało, że student ma jednak inny tytuł do ubezpieczenia społecznego – to nie otrzyma świadczenia postojowego.
3. Czy później – maj do kwietnia – tez musi być ten spadek 15%?
Świadczenie postojowe jest jednorazowe. Jeżeli ktoś nie zgłosi wniosku w kwietniu tylko np. w czerwcu, to oczywiście w porównaniu kwiecień-maj również będzie musiał spełnić przesłankę spadku przychodu o 15%. Uwaga: Tarcza 2.0 ma przyznawać świadczenie postojowe 3-krotnie.
4. Czy emeryt pracujący na zlecenie, może ubiegać się o świadczenie postojowe, czy dla niego podstawowym dochodem jest emerytura? Jeśli zatrudniam emeryta na umowie zleceniu – czy będzie mu także przysługiwało dofinansowanie?
Tak, o ile jest to jego jedyny tytuł do ubezpieczenia (nie ma innej umowy zlecenia czy umowy o pracę, które byłyby podstawą opłacania składek ZUS).
5. Czy przysługuje świadczenie postojowe dla przedsiębiorcy prowadzącego działalność jako osoba fizyczna i zgłaszającego do ubezpieczenia społecznego do 9 ubezpieczonych? (przy spadku przychodów o 15% i przychodzie do 15.681 zł)
Ilość osób zgłaszanych do ubezpieczenia nie ma znaczenia. Decyduje spadek przychodów i limit przychodu – nie więcej niż 15.595,74 zł.
6. Czy przysługuje świadczenie postojowe dla przedsiębiorcy prowadzącego działalność jako osoba fizyczna i opłacającego składki wyłącznie za siebie, gdy jednocześnie pobiera emeryturę?
Samozatrudnionemu przysługuje świadczenie postojowe, jeżeli spełnia przesłanki spadku przychodów (o ile działalność nie została zawieszona) i limitu przychodów. Samozatrudniony nie może mieć przy tym innych tytułów do ubezpieczenia społecznego. Emeryt nie podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu pobieranej emerytury (to co innego niż ubezpieczenie zdrowotne), a więc zasadniczo takie świadczenie przy spełnieniu wskazanych wyżej przesłanek powinno mu przysługiwać.
Niniejszy wpis jest elementem kampanii informacyjnej dla pracodawców i przedsiębiorców prowadzonej przez Kancelarię Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. w ramach wsparcia w czasie epidemii. Jeżeli interesują Cię inne praktyczne zagadnienia, mogące mieć znaczenie w tym okresie, to zapraszam na pozostałe blogi naszych prawników:
- Piotra Zamrocha Przesył energii – porady m.in. o możliwościach działania przedsiębiorstw przesyłowych w stanie epidemii.
- Iwo Fisza Zagospodarowanie przestrzenne – informacje o tym, jak działają organy administracji w czasie epidemii.
- Karola Sienkiewicza Dochodzenie wierzytelności – praktyczne wskazówki jak poruszać się po przepisach Tarczy antykryzysowej.
- Oliwi Radlak Konstytucja biznesu – wskazówki dla spółek dotyczące funkcjonowania w czasie epidemii.
- Wojciecha Jelińskiego Pozew z faktury – porady dla przedsiębiorców, którzy muszą podać dłużnika do sądu.
- Edyty Stark Zakończenie działalności – porady dla przedsiębiorców poszukujących ochrony w przepisach prawa upadłościowego.
Czy będąc w marcu na zasiłku opiekuńczym na dziecko od 13.03.2020 do 26.03.2020 można skorzystać ze świadczenia postojowego przez osobę samozatrudnioną? Przychód w marcu jest prawie połowę mniejszy niż w lutym.
Nie widzę przeszkód
Witam.
Przez październik i listopad miałam umowę zlecenie. I wtedy też byłam na opiece na dziecko (córka miała złamana nogę) czy mogę się starać o świadczenia z tarczy. (w tym czasie hotel w którym pracowałam był zamknięty)
Witam, jestem studentką zaoczną. Od września pracowałam na umowie zlecenie, którą podpisywałam co miesiąc. Moja umowa dobiegła konca z ostatnim dniem 31.03.2020. Czy przysługuje mi jakakolwiek forma dofinansowania? Kto wypłaca ewentualne dofinansowanie?
Przepisy o świadczeniu postojowym stanowią o osobie wykonującej m.in. umowę zlecenia. Teoretycznie Pani już tej umowy w kwietniu nie wykonuje, ale trudno powiedzieć, jak to będzie interpretowane. W takim przypadku wniosek o świadczenie postojowe musiałby złożyć były zleceniodawca.
Mam podobną sytuację. Dziś dodzwoniłam się do ZUS. Nie ma znaczenia, że umowa była odnawiana co miesiąc. Składasz wniosek do zleceniodawcy o wystąpienie w twoim imieniu o świadczenie postojowe i on przesyła wniosek do zus – jeśli przyczyna nie zawierania kolejnej umowy miała źródło w sytuacji związanej ze stanem epidemicznym tutaj info z ZUS https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/firmy/-/publisher/details/1/swiadczenie-postojowe-dla-osob-wykonujacych-umowy-cywilnoprawne/2551448
Witam, jestem zatrudniona na umowie zlecenie. W zwiazku z zaistniałą sytuacją jestem do 15.04 na zwolnieniu. Wiem, że przychodnia w której pracuję napewno nie będzie czynna do końca miesiąca. Czy mogę składać wniosek o postojowe teraz czy muszę poczekać do końca zwolnienia? Czy mogę to zrobić osobiście przez internet czy musi to zrobić w moim imieniu pracodawca oraz czy trzeba mu o tym powiedzieć czy taki wniosek wyśle “z góry”?
Pozdrawiam.
Wniosek musi złożyć zleceniodawca (przychodnia), nie ma możliwości złożenia go przez zleceniobiorcę (Panią). Można to zrobić już teraz. Warto, żeby porozumiała się Pani z przychodną czy na pewno taki wniosek w odniesieniu do Pani został złożony.
Witam, czy jeżeli pracodawca stara się o dofinansowanie z tarczy antykryzysowej może wymagać ode mnie wypisania za dni postoju urlopu bezpłatnego? Pracuję na umowę o pracę.
I drugie pytanie czy jest szansa żeby pracownik dowiedział się czy taki wniosek o dofinansowanie został przez pracodawcę złożony? Pracodawca nie chce udzielić żadnych informacji, księgowa również.
Nie i nie.
Owszem, moze to sprawdzic na stronie uokik sudop. Umieszczono tam udzieloną pomoc publiczną.
Dzien dobry, jestem studentka, ktorej 31 marca wygasla umowa zlecenie. Czy dofinansowanie od rzadu dostane jedynie za okres jednego miesiaca (tj marzec), czy za 3 miesiace? Czy jesli podpisze nowa umowe z pracodawca od kwietnia, bede miec prawo ubiegac sie o postojowe?
Pozdrawiam
Świadczenie postojowe jest na ten moment jednorazowe – tak jak w pytaniu nr 1.
Czy przysługuje świadczenie postojowe dla przedsiębiorcy prowadzącego działalność jako osoba fizyczna i zatrudniającego na umowę zlecenie młode osoby, uczące się i do 26 roku życia? (przy spadku przychodów o 15% i przychodzie do 15.681 zł)
Według mnie tak.
Witam
Czy podczas postojowego mogę podjąć pracę u innego pracodawcy?
Przy przestoju pracownik pozostaje w gotowości do świadczenia pracy u swojego pracodawcy. Jeżeli chodziło Pani o świadczenie postojowe – to nie ma tu ograniczeń.
Czy osobie która pobiera rentę przysługuje zasiłek postojowy. Pracuje na zlecenie. Dziękuję za pomoc
Dzień dobry. Jestem ubezpieczona w KRUS i pracuje na umowę o dzieło. Z powodu wirusa zostały zawieszone szkolenia, które prowadzę. Czy przysługuje mi postojowe za umowę o dzieło?
Dzień dobry, mam pytanie związane z nową tarczą antykryzysową. Mam umowę zlecenie w branży fitness gdzie moja praca zostałą przerwana w październiku przez zamknięcie placówek, ale mam też inną pracę w innej branży i mam tam umowę o pracę. Czy mogę starać się o jednorazowe postojowe w związku z utratą dodatkowego dochodu z branży fitness?
Dzień dobry . Proszę o rozwianie moich wątpliwości. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Opłacam preferencyjny zus. Działalność jest moim najważniejszym źródłem dochodu. Obecnie obrotu spadły do zera bo hotele zostały zamknięte z którymi współpracuje (spadek oborotów o 100%). Stety lub niestety mam jeszcze 3 umowy o pracę na 1/10 etatu po 260 brutto/msc. Czy postojowe mi się należy?
Niestety nie mam dobrych wiadomości. Świadczenie postojowe przysługuje, jeżeli samozatrudniony nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu niż działalność. Pan podlega z umów o pracę.
Dzień dobry. Proszę powiedzieć jak to jest z umową zlecenie. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą jest to kwiaciarnia którą musiałam zamknąć od momentu wprowadzenia ogólnopolskiej kwarantanny, mam też umowę zlecenie gdzie od marca nie pracowaliśmy faktycznie tylko klienci dokonywali wpłat zdalnie. Czyli fizycznie i faktycznie nie pracowałam prawie 2 miesiące bo kwiaciarnię otworzyłam dopiero z początkiem maja.A ZUS odmówił mi wypłaty postojowego bo jest ubezpieczenie z dodatkowego źródła. Składki są płacone zawsze z obu źródeł a postojowe nie jest wypłaci e z żadnego mimo to iż faktycznie nie pracowałam.
Obawiam się, że warunek niepodlegania ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu będzie tutaj stał na drodze.
Mateusz, ja mam jedną umowę na 1/64 etatu 🙁 A glownym źródłem jest działalność. Gdzie możemy sie ubiegać o wsparcie? Jest to niemozliwe aby tak to wygladalo.
Mam podobna sytuacje, czy jest na to jakies rozwiazanie?
Dzień dobry,
Czy w przypadku świadczenia postojowego przychód brany pod uwagę (w przypadku złożenia wniosku w kwietniu) to kwota zarobiona w lutym i wypłacona w marcu, czy ta w marcu a wypłacona w kwietniu?
Chodzi o kwotę zarobioną w marcu.
Pani Agato, na stronie ZUS jest taki przykład: Maciej jest kelnerem w kawiarni. Pracuje na podstawie umowy zlecenia zawartej od 10 stycznia na czas nieokreślony. Z umowy zlecenia wynika, że otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości 1 500 zł. Właścicielka kawiarni potwierdziła, że od 1 do 13 marca w jej kawiarni było znacznie mniej klientów, a od 14 marca kawiarnia jest zamknięta z powodu COVID-19. W marcu 2020 r. przychód Macieja z umowy zlecenia wyniósł 600 zł. Na wniosek Macieja właścicielka kawiarni złożyła 9 kwietnia 2020 r. e-wniosek o świadczenie postojowe.
Maciej otrzyma świadczenie postojowe za kwiecień 2020 r. w wysokości 2 080 zł, bo spełnia następujące warunki:
podlegał ubezpieczeniom społecznym tylko jako zleceniobiorca (nie ma innych tytułów do ubezpieczeń społecznych),
umowa zlecenia została zawarta przed 1 lutego 2020 r.,
właścicielka kawiarni potwierdziła przestój spowodowany wystąpieniem COVID-19,
w marcu wynagrodzenie Macieja było niższe od 15 595,74 zł (300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z IV kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emerytrurach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku ).
Czyli pan Maciej, mimo tego, że w marcu zarobił 600 zł, otrzyma postojowe w wysokości jak z umowy powyżej 1299 brutto. Tak, jakby było liczone na podstawie wynagrodzenia wypłaconego w marcu za luty. Chyba? Nie wiem.
A jak to się ma do definicji przychodu z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i generalnej zasady, że przychodem jest przysporzenie majątkowe otrzymane bądź środki pozostawione do dyspozycji tu zleceniobiorcy? Środki te otrzymał dopiero w kwietniu za marzec, więc nie powinniśmy wpisywać faktycznej kwoty wypłaconej w marcu (przy składaniu wniosku w kwietniu)? Zgodnie z art. 15zq “tarczy” przychód rozumiemy właśnie na podstawie ustawy o PIT.
Drogie Panie, macie rację. Konsultowałam z księgowym i doszliśmy do wniosku, że będzie to kwota zarobiona w lutym, a wypłacona w marcu.
Pani Agato, jestem bardzo wdzięczna, że Pani to skonsultowała! Dziękuję!
Również na infolinii ZUSu otrzymałam taką informację, więc jak to Pani dodatkowo skonsultowała, to tym bardziej można uznać za właściwą interpretację.
To ja dziękuję za zasianie ziarnka wątpliwości 🙂
To ja mam jeszcze jedno pytanie. Za 100 punktów: czy to ma być kwota netto, czy brutto?
Pani Magdo, chyba brutto.
Mam potwierdzenie z ZUSu!
Dzień dobry,
jeśli ze zleceniobiorcą osobą wykonującą dzieło zawarta została umowa w stawce godzinowej, to we wniosku RSP-C w części IV w polu 1 „Miesięczny przychód, który wynika z umowy” powinna być wskazana kwota przeliczona na wynagrodzenie jakie zostałoby osiągnięte za miesiąc pracy. Liczba godzin z grafiku za pełny miesiąc.
Przychód o którym mowa w pkt. 2 jest przychodem osiągniętym w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku a nie za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku.
Przychód należy wykazywać w kwocie brutto.
Zarobiona w lutym a wypłacona w marcu
W takim razie czy jeśli osoba zatrudniona u mnie na umowę zlecenie w lutym dostała wynagrodzenie w wysokości 400 zł za godziny wypracowane w styczniu, a w marcu również kwotę 400 zł za luty, to czy postojowe za marzec jej przysługuje, czy dopiero za kwiecień (gdyż wtedy nie otrzymała żadnego wynagrodzenia). Będę wdzięczna za pomoc w tej kwestii.
To tak nie działa. Świadczenia nie są przypisane do miesięcy. Jeżeli w marcu nie pracowała, to trzeba było złożyć wniosek w kwietniu. Jeżeli złoży Pani wniosek teraz w maju, a wynagrodzenie z kwietnia było 0 zł, to świadczenie też będzie 0 zł.
Od 1996 roku prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (korepetycje) i rozliczam się kartą podatkową. W połowie stycznia przeszłam na emeryturę, ale nie zawiesiłam działalności. Oprócz tego mam niewielki, miesięczny dochód z umowy na zlecenie. Czy będzie mi przysługiwało prawo do zasiłku postojowego? Moje dochody urwały się drastycznie (pozostał jedynie niewielki dochód z umowy na zlecenie) w momencie zawieszenia zajęć w szkołach.
Jeżeli zlecenie nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych (a domyślam się, że nie jest), to może Pani starać się o świadczenie postojowe.
Pani Agato, pięknie Pani dziękuję 🙂 Życzę Zdrowych Świąt!
Dziękuję za życzenia 🙂
ja mam podobna sytuacje emerytura( place tylko zdrowotne) plus niewielka działalność gosp(płacę tylko zdrowotne) poniżej 300% śr. dochodu i ta nieszczęsna groszowa umowa zlecenie na 165 zł brutto z której składki ZUS pełne sa odprowadzane bo muszą być jak sie ma emeryture- niestety odmowa z ZUS na otrzymanie postojowego chociaż pisałam ponownie o rozpatrzenie. Mimo że działalność i emerytura sa zwolnione ze składek społecznych to traktuje się że mam więcej niż jeden tytuł ubezpieczenia. Pani Agato dlatego nie rozumiem.
Mam dosyć poważne wątpliwości w kwestii przyznawania świadczenia postojowego dla umów cyilnprawnych. DO wysokości świadczenia brany jest pod uwagę przychód uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym był składany wniosek. To od zleceniodawcy zależy, kiedy wsytąpi z takim wnioskiem. Nie rozumiem jednej rzeczy. Jeżeli zleceniodawca ma czas wystapić z wnioskiem aż do 3 miesięcy od zniesienia ogłoszenia dotyczącego epidemii, to może złożyć ten wniosek nawet w czerwcu….I teraz..jeżeli powiedzmy restaurację zamknięto w marcu z powodu epidemii, to logiczne, że zleceniobiorca od tego czasu żadnych dochodów nie otrzymuje. Czy w takim przypadku jeżeli wniosek złożony zostanie w czerwcu to powinien być brany pod uwagę przychód z maja(gdzie będzie on równy 0 ze względu na to, że restauracja jest zamknięta od marca)? Czy w tym przypadku zleceniobiorca świadczenia nie otrzyma? Bardzo proszę o odpowiedź, ponieważ ta kwestia jest niejasna, a nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na ten temat.
Z wyrazami szacunku
To bardzo ciekawy punkt widzenie i po przemyśleniu wydaje mi się, że będzie właśnie tak jak w opisie. Czyli w przypadku złożenia wniosku w czerwcu, gdy w maju przychód z umów będzie wynosił 0 zł, to świadczenie też będzie 0 zł. Faktycznie jest to duży problem, ale tak wynika z treści art. 15zr ust. 2 specustawy. Wydaje się, że zleceniobiorcy powinni naciskać swojego zleceniodawcę, żeby składał wniosek już teraz, gdzie w marcu jakiś przychód był (chociaż i tak mniejszy).
wiadomo czyta sprawa została jakos rozwiązana?
Mam ten sam problem. Mój zleceniodawca się wypiął na wszystkich pracowników i wciska kit, że wysyła wnioski, a tak naprawdę w Zusie nie wisi żaden wniosek. Co w takim przypadku robić? Dodam, że z pracodawcą jest bardzo utrudniony kontakt tj. nikt nie odbiera, a w mailu po tygodniu odpisuje kłamiąc, że wysyła wniosek. Gdzie to zgłosić? Jak wyegzekwować?
Jakie sytuacje miał na myśli ustawodawca, pisząc, że “umowa nie doszła do skutku lub nastąpiło ograniczenie jej realizacji w związku z przestojem w prowadzeniu działalności w następstwie COVID-19”? Czy warunkiem otrzymania świadczenia postojowego jest sytuacja, w której zleceniobiorca w ogóle nie wykonywał pracy w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku? Czy chodzi również o przypadki, w których umowa została częściowo zrealizowana i np. zleceniodawca wypłacił na rzecz zleceniobiorcy tylko połowę wynagrodzenia, w oparciu o ewidencję czasu pracy?
W mojej ocenie chodzi o oba przypadki – zarówno, gdy umowa w ogóle nie była wykonywana, jak i gdy była wykonywana w mniejszym zakresie niż powinna (tak jak Pan napisał – tylko częściowo zrealizowana). Raczej o to chodzi, gdy mowa o o ograniczeniu wykonywania umowy.
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą od kilku lat i na niektóre miesiące ją zawieszam. W grudniu 2019 miałem otwartą, na styczeń 2020 zawiesiłem, w lutym wznowiłem i od marca mam znów zawieszoną. Ponadto w 2020 załapałem się mały zus plus. Czy mogę się starać o postojowe?
Świadczenie przysługuje nawet przy zawieszeniu działalności, o ile nie przekracza się limitu niecałych 15.600 zł przychodu (w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku).
I naprawdę fakt zawieszenia działalności w styczniu nie pozbawia prawa do postojowego? Na infolinii ZUS powiedziano mi inaczej, trzeba prowadzić działalność przed 1 lutego i być zarejestrowanym jako płatnik składek, a zawieszenie to wyklucza – rozumiem, że udzielono mi błędnej informacji 🙁 Nie pierwszej zresztą…
Na tej samej infolinii w tym właśnie zakresie udzielono za pierwszym razem odpowiedzi, że nie można przy zawieszeniu, a za drugim razem, że można. Myślę, że konsultanci po prostu sami nie są pewni, bo przepisy są niejasne. Natomiast niech Pani zobaczy z pytań i odpowiedzi ZUS-u jaka była odpowiedź: 21. Czy osoba, która odwiesiła działalność w marcu (zawieszona od grudnia) będzie mogła być zwolniona z obowiązku opłacania składek?
Tak, jeżeli spełni warunki określone w ustawie.
Witam
Jak wygląda sprawa prawnie jeśli żona jest w domu z dziećmi bo nie chodzą do szkoły a moja firma właśnie przeszła w przestój ekonomiczny i mam 50% wynagrodzenia.Czy możemy oboje siedzieć w domu czy żona musi wrócić do pracy?
Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Nie dotyczy to jednak opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.
Dzień dobry, na stronie zus pod wymaganiami formalnymi dotyczącymi świadczeni postojowego pojawiają się przykłady. Jeden z nich:
Przykład
Maciej jest kelnerem w kawiarni. Pracuje na podstawie umowy zlecenia zawartej od 10 stycznia na czas nieokreślony. Z umowy zlecenia wynika, że otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości 1 500 zł. Właścicielka kawiarni potwierdziła, że od 1 do 13 marca w jej kawiarni było znacznie mniej klientów, a od 14 marca kawiarnia jest zamknięta z powodu COVID-19. W marcu 2020 r. przychód Macieja z umowy zlecenia wyniósł 600 zł. Na wniosek Macieja właścicielka kawiarni złożyła 9 kwietnia 2020 r. e-wniosek o świadczenie postojowe.
Maciej otrzyma świadczenie postojowe za kwiecień 2020 r. w wysokości 2 080 zł, bo spełnia następujące warunki:
podlegał ubezpieczeniom społecznym tylko jako zleceniobiorca (nie ma innych tytułów do ubezpieczeń społecznych),
umowa zlecenia została zawarta przed 1 lutego 2020 r.,
właścicielka kawiarni potwierdziła przestój spowodowany wystąpieniem COVID-19,
w marcu wynagrodzenie Macieja było niższe od 15 595,74 zł (300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z IV kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emerytrurach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku ).
Skoro przychód z marca wynosił 600 zł (czyli poniżej 1300 zł) – jak możliwe jest aby rzeczywiście otrzymać pełna kwotę świadczenia postojowego?
Dziękuje za odpowiedz.
To by znaczyło, że ZUS ignoruje art. 15zzr ust. 2 specustawy albo stosuje go wyłącznie, gdy jest więcej niż jedna umowa zlecenia. To bardzo dobra wiadomość.
Oczywiście musimy poczekać na wypłaty, żeby zobaczyć czy rzeczywiście tak to będzie działać w praktyce.
Dzień dobry.
A to nie jest tak, że pod uwagę brany jest dochód, który jest zapisany w umowie? Taką zresztą informację przekazał mi pracownik ministerstwa.
Mam też inne pytanie – jeśli chodzi o przychód w danym miesiącu, to czy w sytuacji w której wypłatę za luty dostaję w marcu, to czy będzie brane to pod uwagę przez zus?
Chodzi o przychód osiągnięty (zarobiony) w marcu.
Proszę o uściślenie odpowiedzi przez panią Agatę Kicińską. Czy jest przychód zarobiony za luty i wypłacony w marcu, czy przychód za marzec wypłacony w kwietniu? Proszę spojrzeć na definicję przychodu
Witam, czy jeżeli mam co jakiś czas odnawianą umowę i akurat kolejną mam zawartą dokładnie 1 lutego to czy dalej mi przysługuje świadczenie postojowe czy niestety już się nie łapie?
Dobre pytanie, przepis stanowi, że umowa powinna być zawarta przed 1 lutego 2020 r…
Witam, jak wygląda kwestia z osobami, które na umowie mają wpisaną tylko stawkę godzinową? Chodzi oczywiście o umowę zlecenie.
W mojej ocenie nie ma wyłączenia i powinno im przysługiwać świadczenie postojowe, o ile spełniają pozostałe warunki.
We wniosku o postojowe należy podać informację o miesięcznym przychodzie, który wynika z umowy. Skoro w umowie jest określona stawka godzinowa to jaką kwotę podać? Przecież w każdym miesiącu jest ona inna. Jeżeli nawet pomnożyć stawkę godzinową przez przepracowane godziny, których się fizycznie nie przepracowało, bo zamknęli firmę to na jakiej podstawie ZUS będzie weryfikował podaną kwotę?
Na to pytanie chyba nikt nie zna odpowiedzi. Można podać albo średnią wynagrodzeń z jakiegoś rozsądnego okresu albo tak jak Pani to opisała – wyliczyć ile taki zatrudniony by zarobił, gdyby nie lockdown.
Po dzisiejszej rozmowie z informacją ZUS mam wątpliwość. Umowy ze stawką godzinową sa odrzucane przy wniosku o swiadczenie, gdyż ZUS nie ma algorytmu jak to policzyć.
Ustawa nie wyłącza osób z wynagrodzeniem godzinowym. To, że ZUS nie ma algorytmu nie powinno wyłączać takich osób od świadczenia. Składałabym odwołanie.
A jak się popełniło bląd we wniosku? To jak można go naprawić, bo ja w tym miejscu podalam całą kwote umowy o dzieło i w miesiącu poprzedzającym też całą :/ chociaż było odstąpienie… pomyślałam, ze jak odstąpienie ze skutkiem nieważności umowy to i tak nie ma znaczenia co tam wpisze w punkcie 4tym, ale tera zwidzę, że to niedobrze. Pozdrawiam
Dzień dobry, chciałabym spytać o dwie kwestie dotyczące wypełnienia wniosku przez zleceniobiorcę. Jaką datę wpisać zakończenia umowy wpisać, jeśli umowa jest na czas nieokreślony (nic nie wpisywać?). Druga kwestia, jaki dochód wpisać w rubryce “dochód z umowy”, jeśli ten nie jest stały co miesiąc? Jestem nauczycielem w prywatnej firmie i moje wynagrodzenie jest uzależnione od liczby przeprowadzonych zajęć (w umowie mam okeśloną stawkę za godzinę lekcyjną zajęć, nie miesięczną). Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź, ponieważ nigdzie nie ma opisanej takiej sytuacji (a przynajmniej ja nie znalazłam). Pozdrawiam
Dzień dobry, co do pierwszego pytania, to jeżeli jest taka możliwość to wpisałabym “nieokreślony”, a jeżeli nie – pozostawiłabym to pole puste. Co do dochodu – zaraz nad Pani komentarzem jest odpowiedź – czyli rozsądna średnia albo hipotetyczne wynagrodzenie.
Dzień dobry,
Moje pytanie jest takie. Mam 2 umowy zlecenia, ale składki ZUS odprowadzane tylko z jednej ( przekroczona kwota minimalna). Tą umowę nadal wykonuje- firma funkcjonuje. Zawieszono mi jednak godziny w pracy w drugiej firmie. Czy przysluguje mi świadczenie postojowe z tarczy, skoro umowy cywilnoprawne (zlecenie) są dla mnie jedynym źródłem do ubezpieczenia spolecznego, ale składki opłacane sa nie z tej umowy, dla której wnioskuję o świadczenie postojowe?
Dobre pytanie. To zależy jak ZUS będzie interpretował “jeżeli nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu” – czy to dotyczyć będzie tylko jednej umowy czy wszystkich umów zlecenia. Zwłaszcza, że ustawodawca zakłada, że tych umów może być więcej w art. 15zr ust. 2 specustawy. Spróbowałabym złożyć wniosek, ale z obawą, że kiedyś (jak już się wszystko uspokoi) ZUS uzna to za nienależne.
Dzień dobry
Moja praca została zawieszona w związku na obecną sytuację była to działalność artystyczna która nie może być obecnie wykonywana w żadnej innej formie. Wiem, że spełniłem kryteria i otrzymam swiadczenie postojowe z tarczy antykryzysowej(miałem umowę o dzieło) . Czy jeśli teraz podejmę pracę jako kurier który dostarcza jedzenie przy użyciu aplikacji np. Uber eats, wolt. Gdzie w umowie nie mam określonego wynagrodzenia gdyż ode mnie zależy ile sobie wypracuje może to być 200zł, 500zł na tydzień itp. Czy jeśli podejmę się wyżej wymienionej pracy dorywczej mogą mnie spotkać jakieś konsekwencje np. świadczenie będę musiał zwrócić czy też nie będę mógł się już ubiegać o kolejne świadczenia jeśli zostaną wdrożone przez kolejną ustawę tarczy antykryzysowej 2.0
Co do zwrotu – nie obawiałabym się. Co do tarczy 2.0 – trudno powiedzieć.
WITAM
Jestem emerytem prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną kartą podatkową, w ramach ZUS opłacam tylko składkę zdrowotna (NFZ). Dwa pytania
1.Moje przychody w miesiącu marcu 2020 spadły o 0k 60% w stosunku do lutego 2020.Czy przysługuje mi tzw postojowe
2.W ramach tarczy antykryzysowej jestem zwolniony na trzy miesiące z opłat ZUS w moim przypadku składki zdrowotnej (NFZ). Ponieważ składka zdrowotna jest odliczana od podatku to czy zwolnienie obejmuje rownież opłatę podatku?
Witam
Jestem emerytem prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej.W ramach ZUS opłacam składkę zdrowotną (NFZ). Dwa pytania
1.Moje przychody w miesiącu marcu 2020 spadły o ok 65% w stosunku do miesiąca lutego 2020. Czy w związku z tym przysługuje mi tzw postojowe
2.W ramach tarcz antykryzysowej przysługuje mi 3 miesięczne zwolnienie z opłat ZUS (NFZ). Ponieważ składka zdrowotna (NFZ) jest odliczana od podatku to czy zwolnienie dotyczy również zapłaty podatku (karty podatkowej)
1. Tak. Jeżeli dodatkowo nie jest Pan VAT-owcem, to nie będzie limitu przychodu ok. 15.600 zł.
2. Zasadniczo przy zwolnieniu z ZUS nie będzie odliczenia od podatku (nieopłaconej) składki zdrowotnej. Nie wiem jak to dokładnie wygląda przy karcie – nie zajmuje się bowiem podatkami.
Witam ponownie
Czyli reasumując
1.Nie jestem VAT-owcem,nie przekroczyłem limitu ok 15600 zł czyli postojowe mi się należy.Tylko jak należy rozumieć we wniosku RSP-D w części V punkt 3 “nie podlega ubezpieczeniu społecznym z innego tytułu”
2.Z tego wynika, że podatek należy zapłacić w pełnej wysokości
Z góry dziękuję
POZDR
JD
1. Czy jest Pan objęty ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym, wypadkowym np. z umowy o pracę. Z tytułu pobierania emerytury nie jest Pan objęty tym ubezpieczeniem.
2. Dokładnie tak.
Pytanie do JoTDE. Jestem w takiej samej sytuacji. Czy złożyłeś wniosek? Dostałeś odpowiedź?
Dzień dobry, pracuję na umowie zlecenie od września 2019r. Od połowy marca nie przychodzę do pracy, umowa nadal trwa. Mój pracodawca chce złożyć wniosek o świadczenie postojowe dla mnie, ale twierdzi, że muszę to odpracować, choćby pracując zdalnie. Dodam, że wcześniej nie było możliwości pracowania z domu. Czy pracodawca może ode mnie żądać odpracowania takiego świadczenia?
Nie. Brak jest jakichkolwiek podstaw do “odpracowania” pomocy publicznej (świadczenia postojowego) na rzecz prywatnego pracodawcy.
Witam,
Dnia 31.03 została mi wypowiedziana umowa zlecenie, którą podpisałem 02.01 na okres pół roku.
Dodam, że jestem studentem i nie korzystam z innych form ubezpieczeń poza zdrowotnym podłączonym pod rodziców (mam 25 lat). Czy w takiej sytuacji może przysługiwać mi postojowe? Bezpośredni powód wypowiedzenia to oczywiście cięcia spowodowane koronawirusem. Czy jeżeli przysługiwało by mi postojowe to czy jestem zależny od pracodawcy do złożenia takiego wniosku?
Tak, postojowe będzie przysługiwać, ale wniosek o nie musi złożyć pracodawca (zleceniodawca).
Witam, czy jeśli moja umowa zlecenie skończyła się 31.03 i z wiadomych powodów nie została przedłużona, przysługuje mi postojowe z ZUS ?
Warunkiem jest zawarcie umowy przed dniem 1 lutego 2020 r. Jej późniejsze rozwiązanie nie wpływa na prawo do świadczenia,
Czy mając umowę na pół etatu a dodatkowo dorabiając na umowie zlecenie mogę wnioskować o postojowe
Nie, umowa o pracę jest innym tytułem do ubezpieczenia społecznego.
Dzień dobry,
jestem lekarzem pracującym u 3 różnych pracodawców, u 2 na umowę zlecenie, a u jednego w ramach kontraktu ( indywidualna działalność gospodarcza ). Mój przychód w marcu w ramach kontraktu spadł o więcej niż 15% i nie jest wyższy równy 300% średniego wynagrodzenia. Jednocześnie w marcu cały czas pracowałem w ramach umowy zlecenia i miałem normalny ( a nawet wyższy ) przychód niż z lutego. Łączny przychód z kontraktu i zlecenia za marzec jest wyższy niż 3 średnie krajowe.
Czy mam prawo do postojowego ?
Co jest tytułem do ubezpieczenia (składki ZUS) – któreś ze zleceń, działalność?
Mam 23 lata i jestem studentką. Jestem zatrudniona na umowie zlecenie ze stawką godzinową w salonie kosmetycznym, który ze względu na obecną sytuację został tymczasowo zamknięty. Jednocześnie pobieram rentę rodzinną na pół z mamą po zmarłym ojcu. Czy w związku z tym mój pracodawca może ubiegać się o świadczenie postojowe dla mnie? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź!
Witam,
Piszę z zapytaniem,jak to wygląda w przypadku umowy zlecenie, ze stawką godzinową i bez odprowadzanych składek ZUS? Czy w takim wypadku coś mi przysługuje?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
Świadczenie postojowe o ile doszło do przestoju, umowa była zawarta przed 1 lutego 2020 r., a przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekroczył ok. 15.600 zł.
Czy jesli zleceniodawca nadal funkcjonuje (nie ma przestoju) to zleceniobiorcy nalezy sie postojowe?
Podłączam się do pytania. Bardzo prosze o odpowiedź.
W formularzu o postojowe dla zleceniobiorców są dwie opcje do zaznaczenia: “umowa nie doszła do skutku” lub “nastąpiło ograniczenie wykonywania umowy”. To pierwsza przesłanka, że całkowitego przestoju nie musi być (BTW w ustawie nie ma definicji, co oznacza przestój). Po drugie ZUS na stronie pisze: “Jeśli zawarłeś umowę cywilnoprawą i umowa nie doszła do skutku lub nastąpiło ograniczenie jej realizacji w związku z przestojem w prowadzeniu działalności w następstwie COVID-19, wystąp do ZUS za pośrednictwem swojego zleceniodawcy albo zamawiającego o świadczenie postojowe, które zrekompensuje Ci utratę przychodów.” Wystarczającym więc warunkiem uzyskania postojowego jest w mojej ocenie ograniczenie realizacji umowy.
Nie jestem już ostatecznie pewna, czy jako osoba samozatrudniona (prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą) mogę czy nie mogę zatrudniać pracowników podczas ubiegania się o świadczenie postojowe?
W przepisach o świadczeniu postojowym nie ma żadnego warunku zatrudniania lub niezatrudniania pracowników. Warunkiem jest spadek przychodów lub limit przychodów. Zgodnie z przepisami ZUS-u w ogóle nie powinno obchodzić czy Pani kogoś zatrudnia czy nie (bo nie ma to żadnego znaczenia na tle tego świadczenia), ale słyszałam, że mają inne teorie na ten temat (jednak niepodparte przepisami). Ustawa wskazuje na uprawnionego – osobę prowadzącą działalność gospodarczą na podstawie przepisów Prawa przedsiębiorców.
Dzień dobry, jestem osobą samozatrudnioną. Firma dla której pracuje w związku z COVID-19 obcięła moje wynagrodzenie o 20%, ale firma wciąż działa a ja w mniejszym zakresie świadczę dla niej swoje usługi. Czy wobec tego przysługuje mi postojowe?
To ciekawe pytanie, bo w przepisach jest warunek przestoju w prowadzeniu działalności w następstwie COVID-19. Co to jest ten przestój nie wiadomo, bo nigdzie nie ma definicji (to coś innego niż przestój ekonomiczny). Co więcej mamy warunek spadku przychodów o ponad 15%. Ja bym składała wniosek z ewentualną świadomością, że jak się trochę uspokoi to mogą próbować uzyskać zwrot.
Mój zlecenioDAWCA jest zatrudniony na podstawie umowy agencyjnej. Pomimo że jego przychód nie spadł o 15% to ja jako jego zleceniobiorca mam ograniczoną możliwość wykonywania umowy zlecenia, ponieważ punkt, w którym pracuję przez jakiś czas był zamknięty, a teraz jego godziny otwarcia są skrócone. Czy zleceniodawca może ubiegać się o świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne dla mnie, pomimo że jego przychód nie spadł o 15%?
To są zupełnie oddzielne warunki – dla osoby prowadzącej działalność i dla osób na umowach cywilnoprawnych. Przy umowach cywiloprawnych warunki to: przestój, zawarcie umowy przed 1 lutego 2020 r. i limit przychodów (15.600 zł).
Witam
Spółka cywilna – dwóch wspólników + 4 pracowników na umowę o pracę.
Spółka rozumiem, że spełnia warunki umożenia składek zus bez względu na limit przychodu z uwagi na status mikro.
Natomiast wspólnicy wystepują z wnioskiem indywidulnie dla siebie i tu już ograniczenieniem jest przychód, który to warunek spełają.
Czy skorzystanie z umożenia składek za pracowników nie wyklucza skończystanie z umorzenia indywidualnie wspólników?
dotyczy wypelnienia punktu:
Czy podmiot któremu ma być udzielona pomoc publiczna otrzymał już inną pomoc rekompensującą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19
Tez szukam odpowiedzi na to pytanie 😉
Czy znalazła Pani może odpowiedź na to pytanie?
nie
Nie wyklucza.
Witam,
Miałem umowę zlecenie do 08.04.2020.Czy w związku z wygaśnięciem umowy mogę uzyskać postojowe,
za jaki okres i kto powienien o to wnioskować?
Pozdrawiam
Warunkiem jest zawarcie umowy przed 1 lutego 2020 r., późniejsze jej rozwiązanie/wygaśnięcie nie wpływa na prawo do świadczenia. Świadczenie jest jednorazowe (jak wejdzie tarcza 2.0 będzie trzykrotne), wnioskuje zleceniodawca.
Dzień dobry. Pracuje w dwóch różnych firmach na umowie zlecenie ( jedna praca to od pon-pt, a druga weekendy).
Firma, w której pracuje w weekendy została zamknięta 14.03 z powodu koronawirusa, więc nie przepracowałem żadnych godzin . W drugiej pracy nie było żadnych przestojów w marcu i dochód mój wyniósł z tej pracy 3000 zł.
Czy mogę ubiegać się o świadczenie postojowe z pracy weekendowej?
Ma Pan inny tytuł do ubezpieczeń społecznych, więc nie.
Jestem studentem więc jaki inny tytuł do ubezpieczeń społecznych mam?
Jak Pan jest studentem to żadnego 🙂 Nie ma tej info w pytaniu.
Co można zrobić w sytuacji kiedy zleceniodawca odmawia złożenia wniosku?
skarge napisz do ZUS
Skarga do ZUS niewiele da, bo ZUS nie może przymusić zleceniodawcy do złożenia wniosku. Ba, ZUS-owi wcale nie musi zależeć na tym, żeby taki wniosek został złożony.
Bardzo dobre pytanie, niestety tarcza nie przewiduje żadnego rozwiązania na taką okoliczność. Co najwyżej widziałabym możliwość wezwania zleceniodawca do złożenia wniosku ze wskazaniem, że brak złożenia wniosku będzie się wiązał z dochodzeniem odszkodowania przez zleceniobiorcę (zleceniobiorca ponosi szkodę na skutek zaniechania zleceniodawcy).
WITAM! DZIS NA STRONIE ZUS NAPISALI:
W środę 15 kwietnia pierwsze świadczenia postojowe na kontach przedsiębiorców.
Ponad 86 tysięcy przedsiębiorców otrzyma w środę przelew w ramach realizacji wniosków o świadczenia postojowe – poinformowała we wtorek prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
A CZY WIADOMO KIEDY WYPLATY DLA ZLECENIOBIORCOW? CZY ROWNIEZ 15EGO CZY MOZE POZNIEJ? NIE WIE PANI MOZE?!
Nie wiem, znam się na przepisach, a nie na wewnętrznych terminach proceduralnych ZUS-u.
Witam, mam działalność i zatrudniam pracownika na umowę zlecenia, czy mogę się starać o świadczenie postojowe?
które postojowe mi się należy?
(Spełniam warunki dotyczące spadku przychodów o 15% i przychodzie do 15.681 zł)
I czy mogę się jeszcze strać o jakieś świadczenia z tarczy antykryzysowej? po za umorzeniem składek ZUS.
Np. o pożyczkę 5 tys.?
Jeżeli spełnia Pani warunki to jak najbardziej. Może Pani starać się jeszcze o zwolnienie z ZUS, pożyczkę 5 tys. zł lub ewentualnie dofinansowanie działalności – w zależności od tego czy PUP uzna zleceniodawcę za “pracowników”, bo to jest kwestia mocno interpretacyjna.
Witam Serdecznie. Jak mam liczyć pracowników jeżeli chodzi o staranie się o zwolnienie ze składek ZUS,
Zawsze byłam mikro przedsiębiorcą a teraz gdy weszła ustawa to podobno nie jestem bo mam 4 pracowników na cały etet , jedego na umowę zlecenie i 6 młodocianych pracowników (praktykantów) jak to się rzeczywiście liczy ? Czy siebie jako osoba samo zatrudniona ewentualnie też mam wliczać ?
Liczymy wszystkich, którzy byli zgłoszeni do ubezpieczenia społecznego na dzień 29 lutego 2020 r. (również Panią). Po wejściu tarczy 2.0 nie będziemy liczyć młodocianych.
Witam, mam 11 pracownikow zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia ze stawka godzinowa i wynagradzanych na podstawie ewidencji czasu pracy. W zwiazku z tym, iz prowadze lokal gastronomiczny od 14 marca nie pracujemy. Chcialabym zlozyc wnioski o postojowe dla ludzi, ale mam problem z wypelnieniem formularza w ZUS. Mianowicie nie wiem, w jaki sposob okreslic wynagrodzenie przyslugujace zgodnie z umowa? O ile wiem, jakie zostalo im wyplacone w marcu (zgodnie z iloscia godzin), o tyle nie wiem, co powinnam wpisac w tej rubryce. Uprzejmie dziekuje za pomoc 🙂
Według ZUS-u powinna być wskazana kwota przeliczona na wynagrodzenie jakie zostałoby osiągnięte za miesiąc pracy.
Tzn jaka konkretne??? Dla przykładu.
Pracownik wg wykazu godzin zarobił za styczeń 1500zł, za luty 2000zł, za marzec 1000zł.
Jaką kwotę należy wpisać?
Mam 23 lata i jestem studentką. Jestem zatrudniona na umowie zlecenie ze stawką godzinową w salonie kosmetycznym, który ze względu na obecną sytuację został tymczasowo zamknięty. Jednocześnie pobieram rentę rodzinną na pół z mamą po zmarłym ojcu. Czy w związku z tym mój pracodawca może ubiegać się o świadczenie postojowe dla mnie? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź!
Tak, renta rodzinna nie stanowi innego tytułu do ubezpieczeń społecznych.
Jestem studentką na umowe zleceniu, w kwietniu nastąpiło cięcię etatu o połowe w związku z epidemią, jednak zawieram umowe co 3 miesiące i akurat miałam nową od 1 kwietnia (1 styczeń-31marzec/ 1 kwiecień-30czerwiec). W takiej sytuacji mogę starać się o postojowe?
Tak, była zawarta umowa przed 1 lutego 2020 r.
Czy w takim przypadku osoba uzyska również postojowe z kolejnych miesięcy? Tj. Kwiecień, maj? Jeśli ta umowa jest z datą po 01.02?
Raczej tak, teraz warunkiem jest, żeby umowa była przed 1.04, a kolejne świadczenia – jeżeli sytuacja materialna nie uległa poprawie.
Witam, czy będąc rencistą i prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą mam prawo do “postojowego” ??
Witam serdecznie,
podbijam zapytanie Pana Roberta. mama prowadzi(ła) jednoosobową działalność gospodarczą i korzysta z renty po zmarłym mężu. Czy może ubiegać się o postojowe?
bardzo proszę o informację.
Tak, renta nie jest innym tytułem do ubezpieczeń społecznych. Jeżeli jedynym tytułem jest działalność gospodarcza + są spełnione pozostałe warunki, to można się ubiegać o postojowe.
Jestem studentem i mam dwie umowy na siłowni jako recepcjonista na umowę zlecenie i umowę o dzieło jako trener personalny. Siłownia została zamknięta 13.03. Czy mogę podjąć inna pracę na umowę zlecenie i nie będzie mi to kolidowało ze świadczeniem postojowym?
2. W przypadku kiedy mam jeszcze jedna umowę, zlecenie od innego pracodawcy, to wynagrodzenie się sumie z tytułu 3 umów i jest liczone do świadczenia postojowego jako wtedy jedna wypłata czy tylko liczy się od jednego pracodawcy?
1. Kolejna umowa nie będzie tytułem do ubezpieczeń społecznych (z racji na status studenta), więc nie powinien to być problem.
2. To zależy czy suma wynagrodzeń przekracza 1.300 zł. Jeżeli przekracza, to świadczenie będzie wynosić 2.080 zł. Jeżeli nie przekracza – będzie wynosić tyle co suma wynagrodzeń.
Szanowna Pani, jeżeli ktoś złoży wniosek o świadczenie postojowe w maju to porównuje się spadek przychodów o 15% za marzec-kwiecień, a nie kwiecień-maj jak Pani napisała w p-cie 3.
Pozdrawiam
Tak, to omyłka.
Czy studentowi na umowie zlecenie, które spełnia wszystkie wymagania (umowa zawarta przed 1 lutego, nie podlega żadnym ubezpieczeniom społecznym etc) przysługuje postojowe? W mojej firmie od pracodawcy usłyszeliśmy, że nie ma żadnych postojowych dla studentów, gdzie wszędzie tak jak i u Pani są odwrotne informacje.
pracodawcy nie chce sie skladac wniosku za was i pewnie tez boi sie, ze po epidemii beda kontrole ZUSu w sprawie umow smieciowych. skladaj skarge do ZUSu i upomnij pracodawce, ze Ci sie nalezy!
Należy Ci się i obowiązkiem pracodawcy jest wysłanie Ci wniosku i wysłanie go również do ZUS-u, po wypełnieniu tego wniosku przez Ciebie. Pracodawca jest zobowiązany do tego, a to są Twoje pieniądze,które Ci się należą. Ciśnij Go i walcz o swoje.
Dzięki! taki mamy zamiar.
Dzień dobry, bardzo proszę o podpowiedź, czy jeśli jestem studentką pracującą na umowie zlecenie odnawianej co miesiąc od 1 marca 2020 to czy świadczenie postojowe mi przysługuje? Miesiącem przestoju jest dopiero miesiąc maj (ograniczenie godzin), czy w związku z tym wniosek należałoby złożyć dopiero w czerwcu? Z góry dziękuję za odpowiedź:)
Potwierdzam to co powyżej. Studentom przysługuje (o ile nie mają innego tytułu do ubezpieczeń społecznych np. dodatkowych umów o pracę).
Dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry,
jestem osobą zatrudnioną na umowę zlecenie-rozliczenia godzinowe (jako nauczyciel w prywatnej szkole muz), z racji na ferie w lutym zarobiłem (271zł netto – 360zł brutto), (normalnie powinno być 720zł brutto). W marcu nie miałem żadnych zajęć.
Równolegle przez dwa dni marca pracowałem jako asystent realizatora dźwieku na planie filmowym na umowę o dzieło za 850zł netto.
I również jako realizator dźwięku w radiu (raz w lutym 500zł netto), raz na początku marca (250zł netto) i w połowie marca (250zł netto) umowa nie doszła do skutku, z racji na zamknięcie radia. Wszystkie umowy zawarte przed 1 lutego, umowa w szkole muzycznej zawiera składki zdrowotne). Niestety nie miałem żadnych dalszych umów w marcu.
Czy w takiej sytuacji przysługuje mi świadczenie postojowe? Za jaki miesiąc? Jak wykazać straty?
Pozdrawiam
jak podpisywales umowy co miesiac to nie dostaniesz nic
Umowę zlecenie ze szkołą muzyczną mam podpisaną od lipca zeszłego roku, umowy o dzieło były podpisane w styczniu, są to jednorazowe sytuacje, a nie co miesiąc.
Rozumiem, że nie ma Pan innych tytułów do ubezpieczeń społecznych? Od umowy zlecenia były odprowadzane składki?
Tak, tylko szkoła muzyczna. Były odprowadzane składki.
Wyliczenie odbywa się na podstawie strat przychodu czy tylko i wyłącznie na podstawie umów niezrealizowanych?
Proszę o odpowiedź odnośnie pierwszego posta, tam podałem wszystkie dane. Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam i dziękuję
Dzień dobry. Pracuje i studiuję jednocześnie. W miejscu pracy zatrudniony jestem od ponad 5 lat na tym samym stanowisku, niestety posiadam umowy odnawiane co miesiąc. Czy jest jakakolwiek szansa na to, by otrzymać świadczenie postojowe?
nie ma szans. zapomnij.
Według ZUS-u jest. Załącznikiem do wniosku powinna być umowa zawarta przed 1 lutego 2020 r.
3. Czy później – maj do kwietnia – tez musi być ten spadek 15%? – błąd w odpowiedzi porównujemy przychód kwiecień do marca
Tak, tak, już poprawiam 🙂
emeryt na zleceniu-moze postojowe,a rencista?? czy student majacy rente rodzinna?
3 x tak
Witam. Jestem studentką, nie mam 26 lat. Pracuję na umowę zlecenie ze stawką godzinową 17 PLN. Umowa była zawarta w grudniu 2019 i jest nadal ważna. W umowie nie jest zagwarantowane moje wynagrodzenie tylko stawka godzinowa. Nie mam innych tytułów do ubezpieczenia społecznego. I teraz pytanie: jaką kwotę wpisać we wniosku o postojowe w tabeli kwota przychodu wynikająca z umowy. I jaką kwotę wpisać w następnym polu – kwotę wynagrodzenia za luty?
Według ZUS-u powinna być wskazana kwota przeliczona na wynagrodzenie jakie zostałoby osiągnięte za miesiąc pracy. Drugie pytanie – zarobiona w lutym, wypłacona w marcu.
Witam,
zatrudniam 1-go studenta do 26 roku życia na umowę zlecenie (“zerowy ZUS”), prowadzę jednoosobową działałość gospodarczą. Czy w takim wypadku:
1) zaliczam się do mikroprzedsiębiorstw (student wlicza się do limitu)
2) zaliczam się do samozatrudnionych (student nie wlicza się do limitu)
3) studentowi należy się postojowe?
4) czy mogę wystąpić o pożyczkę 5000zł i zostanie mi ona umożona jeśli dalej student będzie moim pracownikiem?
5) czy należy mi się dofinansowanie?
1 i 2 – rozumiem, że chodzi o zwolnienie z ZUS? W tym kontekście uznamy Pana za samozatrudnionego (opłacającego składki wyłącznie za siebie)
3. Tak, o ile umowa zawarta przed 1 lutego 2020 r., nie więcej niż 15.600 zł przychodu.
4. Na ten moment nie. Interpretacje PUP są takie, że trzeba zatrudniać co najmniej 1 osobę na umowę o pracę. Ale to tylko interpretacja nie wynika to z przepisów…
5. Byłabym skłonna przyjąć, że tak (nie ma Pan pracownikow), o ile są te inne warunki spełnione.
Witam serdecznie,
zatrudniam 1-go studenta do 26 roku życia na umowę zlecenie (“zerowy ZUS”), prowadzę jednoosobową działałość gospodarczą. Czy w takim wypadku:
1) zaliczam się do mikroprzedsiębiorstw (student wlicza się do limitu)
2) zaliczam się do samozatrudnionych (student nie wlicza się do limitu)
3) studentowi należy się postojowe?
4) czy mogę wystąpić o pożyczkę 5000zł i zostanie mi ona umożona jeśli dalej student będzie moim pracownikiem?
5) czy należy mi się dofinansowanie?
Odpowiedź wyżej.
Prowadzę działalność gospodarczą i jestem już na emeryturze.Zawiesilam działalność w połowie marca.Czy mogę starać się o postojowe?
Tak, jeśli inne warunki spełnione.
Witam,
Czy w związku z tym że jestem na umowie zlecenie i otrzymuje rentę rodziną, a jestem studentką należy mi się świadczenie postojowe?
Jeżeli spełnia Pani pozostałe warunki, to tak.
Witam.. Prowadzę działalność gospodarczą którą musiałam zamknąć odgórnie z rozporządzenia przez Rząd tak więc nie z mojej winy.. Zatrudniam jedną osobę na pół etatu i w związku z tym mam pytanie czy jako pracodawca ja muszę jej wypłacać tzw postojowe czy od państwa powinna je ona pobierać w ramach pomocy przedsiębiorcom dlq pracownikow…Czy ja starając się o postojowego dla siebie przedsiębiorcy mam wypłacać pensję z tego pracownikowi czy przysługuje to postojowe mi i dodatkowo dostanie je pracownik? Nurtuje mnie to Bardzo czy przedsiębiorca moze się ubiegać dla siebie o zasilek postojowy i osobno jeszcze dla pracownika które według Tych niby ustaw tez się należy
Umów o pracę nie dotyczy świadczenie postojowe. Pan jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia przestojowego. Pan może starać się o świadczenie postojowe dla siebie – co Pan zrobi z tymi środkami nie jest wskazane.
Witam. Mma pytanie odnosnie wnioskow skladanych przez pracodawce, gdy jego pracownik jest na postojowym. Ponoc sa 2 rodzaje wnioskow. Jeden jest taki jak dzialalnosc jest calkowicie zamknieta a draugi jest taki, jak dzialalnosc w jakis sposob dziala – w innych godzinach, ale firma nie zostala zamknieta. Gdzie moge znalezc taki wniosek, aby dostac postojowe ?
PUE ZUS
Dzień dobry !
Czy należy mi się świadczenie postojowe i czy jest to świadczenie jednorazowe czy podobnie jak zwolnienie z ZUS trzymiesięczne. Moje parametry :
1.Emeryt
2.Jednoosobowa działalność gospodarcza /samozatrudnienie/
3.Opodatkowanie karta podatkowa
4.Spadek obrotów w marcu 2020 do lutego 2020 o ok 50%
5.nie przekraczam limitu ok 15600 zł
6. JAK NALEŻY ROZUMIEĆ ZAPIS W FORMULARZU RSP-D CZĘŚĆ V PKT 3 ” NIE PODLEGA UBEZPIECZENIU Z INNEGO TYTUŁU ”
7.Do kiedy należ złożyć wniosek w ZUS
Z gory dziękuję
Pozdrawiam serdecznie DJ
Świadczenie postojowe jest na razie jednorazowe. Jako emeryt nie podlega pan ubezpieczeniom społecznym z tego tytułu, więc o ile nie ma Pan umowy o pracę czy odrębnego ozusowanego zlecenia, to spełnia Pan warunki. Termin – najpóźniej 3 miesiące od dnia, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii.
Witam,
Prosze o poradę, czy jeżeli zleceniobiorca ktory jest zatrudniony przed 1 lutym 2020 i spełnia warunki dotyczące wysokości zlecenia, jest zgłoszony do ubezpieczenia z tyg. Umowy zlecenia i ze zlecenia sa odprowadzane składki ale dodatkowo jest zgłoszony w innej firmie jako osoba przebywająca na urlopie wychowawczym może starać sie o świadczenie postojowe? Z gory Dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam
Jeżeli zasiłek wychowawczy nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych (bo jest nim zlecenie), to można się starać.
Napisze tylko że mnie na razie odmówili wypłaty świadczenia postojowego w podobnej sytuacji z tą różnicą ze prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu podlegam ubezpieczeniu i co dalej z tym?
To już któryś z kolei komentarz, w którym jest decyzja odmowna. To dziwne. Jeżeli płatnik składek (wychowawczy) zgłosił informację o zbiegu tytułów do ZUS, to to nie powinna być przeszkoda. Może odwołanie?
witam, zawarlismy z emerytem kilka umow zlecenia od ktorych odprowadzane sa skladki spoleczne, czy za niego jesli wystąpi skladam wniosek RSP-C? czy są to inne tytuły do ubezpieczeń i nie skladamy”
Emerytura nie jest tytułem do ubezpieczenie społecznego, więc nie ma innego tytułu. Wniosek RSP-C
witam, zawarlismy umowe zlecenie z osoba ktora nigdzie nie pracuje i z nami ma zawarte 2 umowy zlecenia od których sa odprowadzane skladki spoleczne, czy za niego jesli wystapi skladam wniosek RSP-C”
tak
czy jesli zatrudnimy osobe ktora nigdzie nie pracuje na etacie,na u zlecenie i odprowadzamy za nia skladki na u. spoleczne i jesli u kogos innego ma tez umowe zlecenie i skladki spoleczne, to czy nalezy jej sie postojowe i wysylam druk RSP-C”
Obawiam się, że nie rozumiem pytania.
czy we wniosku o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla osoby fizycznej niezatrudniającej pracowników trzeba wpisać ze otrzymało się postojowe jako pomoc publiczna ? Oraz co jesli w ostatnich miesiącach przychód był większy niż na początku 2019 wiec w nie będzie widać spadku obrotu.
np w 2019 styczeń luty był 2200-35500 a w tym roku 2020 styczeń luty 4500 5500 a marzec 2345zl czy otrzymam dofinansowanie?
Czy jako przedsiębiorca niezatrudniający pracowników mogę starać sie o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorstw?
pozdrawiam
Gdzieś trafiłam na twierdzenie, że świadczenie postojowe nie jest pomocą publiczną, ale nie mam pewności. Jeżeli nie ma spadku obrotu – nie będzie dofinansowania. Proszę może spróbować zweryfikować spadek obrotów na tle nie miesięcy kalendarzowych, ale okresów 30-dniowych. Co do pożyczki – według interpretacji PUP obecnie nie można…
Dzień dobry.
Jestem studentką lat 20. Mam umowę zlecenie od ponad roku. Od 15 marca firma w której pracuję jest nieczynna.
Od dziś 16.04 podpisałam umowę o pracę w innej firmie.
Czy dostanę zasiłek postojowy? Czy poprzedni pracodawca może złożyć ten wniosek? Oświadczenie o niepodleganiu ubezpieczeniu dotyczy marca czy dnia składania takiego wniosku?
Proszę o informację.
Pozdrawiam,
Ewa
Według ZUS nie. Badają to na dzień złożenia wniosku. Stanowisko ZUS: Warunkiem jest brak innego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Jest to badane na dzień złożenia wniosku. Osoba, która obecnie jest pracownikiem ma zagwarantowane źródło przychodu oraz może otrzymać wsparcie z innych źródeł. Dlatego nie będzie mogła otrzymać świadczenia postojowego.
4. Czy emeryt pracujący na zlecenie, może ubiegać się o świadczenie postojowe, czy dla niego podstawowym dochodem jest emerytura? Jeśli zatrudniam emeryta na umowie zleceniu – czy będzie mu także przysługiwało dofinansowanie?
Tak, o ile jest to jego jedyny tytuł do ubezpieczenia (nie ma innej umowy zlecenia czy umowy o pracę, które byłyby podstawą opłacania składek ZUS). O jakie umowy zlecenia tutaj chodzi bo za bardzo nie rozumie? czy jesli ma ich wiecej u tego samego zleceniodawcy i odprowadzane są składki od każdej, to już się nie należy postojowe?
Nie, chodzi tutaj o dodatkowe umowy, które są podstawą odprowadzania składek ZUS.
Czy świadczenie postojowe otrzymane z ZUS stanowi pomoc publiczną?
Konkretnie chodzi o to, że mam zamiar złożyć wniosek o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców i w załączniku jest następujący punkt:
“1. Czy podmiot któremu ma być udzielona pomoc otrzymał już inną pomoc publiczną rekompensującą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19?”
Jeśli otrzymałem z ZUS-u 2080 zł oraz zwolnienie ze składek przez 3 m-ce (prawdopodobnie), muszę odpowiedzieć “tak”?
Jeśli tak to jaką kwotę wpisać? 2080 + wartość wszystkich składek?
Świadczenie postojowe (2.080 zł) nie jest pomocą publiczną. Będzie nią natomiast zwolnienie z ZUS. Wpisałabym wartość składek.
Dzień dobry, umowa zlecenie z 31.01.2020 zawarta ze studentką do 31.03.2020, studentka zrezygnowała z wykonywania zlecenia, ostatni dzień wykonywała zlecenie 06.03.2020, rachunek za marzec podpisany 19.03.2020 i opłacony. W mojej ocenie rozwiązanie umowy nie jest spowodowane obecnie panującą sytuacją a studentka naciska abym jako zleceniodawca złożył wniosek o świadczenie postojowe dla niej. Obawiam się odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia we wniosku.
Świadczenie postojowe przysługuje, gdy w następstwie COVID-19 doszło do przestoju w prowadzeniu przez Pana działalności. Tutaj chyba jednak to nie wchodzi w grę. Myślę, że Pana obawy mogą być uzasadnione.
Witam
Jestem emerytką.Pracuję na umowę-zlecenie od 5 lat w szpitalu zajmującym się głównie rehabilitacją,który został zamknięty.Od 16 .04.20 przeszliśmy na postojowe.Czy w związku z tym należy mi się postojowe a jeżeli tak,to czy zakład pracy o nie występuje?Jak dzwoniłam do kadr to pani nie wiedziała co ze mną będzie.Z poważaniem Ewa
Tak, to zakład pracy (pani zleceniodawca) musi złożyć wniosek o wypłatę dla Pani świadczenia postojowego.
Dzień dobry,
prowadzę działalność gospodarczą, która musiala zostać znacząco ograniczona z powodu pandemii, spełniam wszystkie warunki przychodowe jednak mam wątpliwości co do kryterium innego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Z działalności gospodarczej do zus odprowadzam tylko składkę zdrowotną, gdyż jescze obowiązuje mnie półroczny okres ulgi na start. Natomiast dorabiam również na umowę zlecenie (nie jako firma) i od każdej wypłaty odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne (dodam jeszcze, że zleceniodawca nie złoży wniosku o postojowe, bo praca jest nadal wykonywana mimo epidemii w tym samym wymiarze czasowym). Czy mogę ubiegać się o postojowe jako przedsiębiorca, skoro składki społeczne opłacam tylko w związku z umową zlecenia?
Pozdrawiam
Nie, jest inny tytuł do ubezpieczenia społecznego (umowa zlecenia).
Witam. Pracuję na umowę zlecenie jako fizjoterapeuta na pełny etat. Moja umowa nie zawiera określonej stawki miesięcznej – jedynie zapis, iż za każdego pacjenta przysługuje mi X zł brutto, więc teoretycznie pod koniec każdego miesiąca stawka ta jest przeliczana przez ilość pacjentów w danym miesiącu i na tej podstawie mam wypłacane wynagrodzenie- teoretycznie, bo tak naprawdę zawsze ta wpisywana ilość pacjentów jest taka sama i co miesiąc dostaję tyle samo. W związku z charakterem naszej pracy jeszcze długo nie będziemy mogli do niej wrócić, stąd też moje pytanie – czy nas też obowiązuje postojowe, skoro mamy w ten sposób określoną w umowie stawkę?
Nasz szef stwierdził, że nawet gdyby nas to obowiązywało, to on nie może z postojowego skorzystać, bo wtedy on jako pracodawca musi dopłacić do uzyskanych z tarczy pieniędzy wymagane bodajże 50%, a skoro nie pracujemy, to przecież nie zarabiamy i on nie ma skąd wziąć takiej ilości pieniędzy. Zastanawiam się, czy to ma sens – przecież firmy wnioskujące o postojowe też nie mają przychodów jak ta, w której pracuje, a mimo to wnioskują o pomoc państwa i ją otrzymują…
Obawiam się, że szef pomylił różne świadczenia z tarczy. Przy świadczeniu postojowym nie musi niczego dopłacać. Bez znaczenia jest też sposób oznaczenia ustalenia wysokości wynagrodzenia. Powinniście Państwo porozmawiać z szefem, żeby jednak złożył wnioski o postojowe, a jeżeli nie – wezwać go do tego na piśmie wskazując na możliwość dochodzenia odszkodowania za brak złożenia wniosku.
Dzień dobry. Mam pytanie. Moja umowa zalecenia zawarta na okrest karty pobytu.
Niestety karta skończyła się w wrześniu 2019r za nim i umowa zalecenia.
Oczywiście moj pracodawca nie spłacaw skladki od września 2019r.
Ale moja umowa zalecenia nadał jest zawarta do maja 2020 r.
Czy mam prawo na zasiłek postojowy?
Dziękuje.
Witam, chyba popełniłam już błąd w RSP-C, otórz wniosek składam w kwietniu,
1.
miesieczny przychód który wynika z umowy, instruktorzy wyliczyli za marzec jaki ktos by osiagnal gdyby caly miesiac pracowal
2. przychod osiagniety w miesiacu poprzedzajacym miesiac złozenia wniosku,czyli skladam w kwietniu wzieli przychod za marzec czyli do 12.03 a wyplacone w kwietniu
3. wysokosc uzyskanych przychodow z innych umow w miesiacu poprzedzajacym miesiac zlozenia wniosku-tez podany za marzec wyplacony w kwietniu
Jak to ma byc w koncu
Dzień dobry
A co w sytuacji samozatrudnionego który jednocześnie ma ozusowaną umowę zlecenie (charakter zleceń na umowie zlecenie jest niezwiązany w żaden sposób z DG i są to stosunkowo do DG małe kwoty, rzędu np. 200 zł/mies)? Spadek obrotów DG 80 %, ale nie ma utraty zleceń
Mam 2 pytania:
1) Czy występuje tutaj zbieg tytułów do ubezpieczenia i jak informuje Ministerstwo należy się jedno postojowe.
2)Czy postojowe w ogóle się nie należy ponieważ oprócz DG dyponuję innym tytułem do ubezpieczenia społecznego (z tytułu umowy zlecenie). We wniosku Zus jest punkt w którym wnioskodawca oświadcza że nie ma innego tytułu do ubezp. niż DG.
Jeśli postojowe w takiej sytuacji nie przysługuje, to można sobie wyobrazić taką sytuację (wcale nierzadką):
Samozatrudniony traci w wyniku pandemii 90 % przychodu, ale “popełnił” umowę zlecenie na drobną sumę 100 zł i
postojowego nie dostaje.
Dziękuję i pozdrawiam
Dzień dobry.
Czy w związku z podpisaniem przez Prezydenta nowej “tarczy” prawdą jest ,ze postojowe przysługiwać będzie osobie prowadzącej działalność gospodarczą ( kosmetyczka – brak możliwości zarobkowania ) mimo tego , że pracuje w innym miejscu na umowę zleceniem. Przed pandemią miała również dwa tytułu ubezpieczeń. Działalność i zlecenie.
Jestem studentka, mam umowę zlecenie w restauracji sushi, która prowadzi teraz tylko dostawy i wynosy. Nie chodzę do pracy od prawie 2 miesiący bo nie ma dla mnie dni. Ubezpieczona jestem przez rodziców. Czy ktoś ma pewna informacje jak to wyglada z postojowym ? Szef mówi ze nic nie da się zrobić
Wszystko jest na gov i zusie wystarczy poszukać. Należy się postojowe.
Prowadzę działalność i jestem na etacie na urlopie wychowawczym. Mam dodatkowo 1/100 etatu u innego pracodawcy. Z działalności muszę odprowadzać wszystkie składki, gdyż ani wychowawczy ani 1/100 etatu nie są powodem do zwolnienia. Co z postojowym? Z wychowawczego nie mam dochodu, a z takiej części etatu 25zł.
Dzień dobry, Jestem zatrudniona na umowie o dzieło w teatrze (spektakle dla dzieci) i na umowę zlecenie w firmie, w której realizuję drobne prace (umowa zlecenie jest oskładkowana / 350 zł brutto). W marcu, odwołano spektakle więc umowa o dzieło nie doszła do skutku. Firma, w której mam umowę zlecenie działa bez ograniczeń. Czy należy mi się postojowe z umowy o dzieło w teatrze? Chodzi mi konkretnie o wątpliwości związane z zapisem “Nie masz innego tytułu do ubezpieczeń społecznych”. Wydaje mi się, że z tytułu umowy zlecenia w pracującej normalnie firmie podlegam ubezpieczeniom społecznym. Czy to znaczy, że mam “inny tytuł do ubezpieczeń społecznych” i nie mogę wnoskować o postojowe za umowę o dzieło w teatrze?
Jeśli jednak mogę, co powinienem napisać w oświadczeniu (o niepodleganiu ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu i określającym wysokość uzyskanych przychodów z innych umów) dla wnioskującego w moim imieniu teatru?
Czy świadczenie postojowe jest pomocą publiczną
Czy emeryt prowadzący działalność gospodarczą oprócz zus i postojowego nie zatrudniający pracowników może starac się i pozyczke lub inne dofinansowanie?
Dzien dobry, druk postojowe zleceniobiorcy,a co w sytuacji jesli zleceniobiorca za II otrzymal w III 200 zl i 200 za III wyplacona w III w deklaracji w zusie widnieje 400, mam dac do przychodu 400 czy 200, prosze o odpowiedz
Jestem studentka (23 lat) byłam zatrudniona w gabinecie stomatologicznym na recepcji od 1 kwietnia 2019 do 31 marca 2020. Z dniem 16.03 powiedziano mi ze od jutra mam nie przychodzić do pracy bo zamykamy gabinet z powodu pandemii… gabinet był zamknięty może ze 4-5 dni i potem otworzono go tylko zmniejszyli godziny pracy I przyjmowani są do dni dzisiejszego pacjenci z bólem, a mi już nie kazano przychodzić do pracy, moim koleżanką na umowę o prace zredukowali etat do 3/4. Z dniem 31.03 została mi wypowiedziana umowa i dostałam wynagrodzenie za przepracowane dni od 1-16 marca. Pytanie czy przysługuje mi postojowe za dni w których nie kazano mi przychodzić do pracy w związku z brakiem możliwości utrzymania pracownika plus tym ze jest pandemia?
Co jeśli pracodawca nie chce wysłać wniosku o postojowe dla studenta na zleceniu… zasłania się tym ze można wybrać jedna tarcze i wybierze dofinansowanie do pensji dla pracowników o umowę o prace gdzie maja zredukowany etat do 3/4? Czy należy się to postojowe ?
Dzień dobry, co w przypadku gdy osoba prowadzi gospodarstwo rolne, opłaca KRUS i była dodatkowo zatrudniona na umowę zlecenie jednak w przypadku zaistniałej sytuacji zakład pracy jest zamknięty?
Pani Agato,
Jak bumerang wraca kwestia wniosku RSP-C i kwoty przychodu wynikającego z umowy.
W naszym przypadku wygląda to następująco:
-umowa-zlecenie zawiera zapis o stawce za godzinę pracy + premii od sprzedaży (brak zapisu o konkretnej liczbie godzin do przepracowania)
-ilość godzin pracy w każdym miesiącu jest inna zależnie od grafiku który układa zleceniobiorca
-premia od sprzedaży również jest składnikiem zmiennym – w jednym miesiącu może wynieść 0zł a w innym 500zł
ZUS oczywiście odrzucił wnioski z wpisaną w to pole stawką godzinową ale brak jest wytycznych jak ma to być wyliczone w przypadku takim jak nasz. Od czwartku czekam na info z ZUS…
Jakaś rada?
Bardzo proszę o zadawanie pytań pod tym wpisem: https://prawodlapracodawcy.pl/tarcza-antykryzysowa-2-0-co-zmienia/ (nowy stan prawny).
Dzień dobry
Czy w przypadku gdy zleceniodawca nadal prowadzi działalność ( jednostka budżetowa), ale ich zleceniobiorcy nie mogą wykonywać umów ze względu na obowiązujące zakazy to czy jest to przestój w rozumieniu ustawy? ( jednostka nadal funkcjonuje) i mogą składać wniosek o wynagrodzenie przestojowe?
Jestem zatrudniony w 2 miejscach na umowę zlecenie w pierwszej firmie rodzinnej jestem ubezpieczony przez rodziców i nie mam praktycznie dochodów 50-200zl na miesiąc
Natomiast w drugiej firmie zarabiam więcej i jest to zależne od ilości godzin.Czy należy mi się postojowe czy tytuł innego ubezpieczenia społecznego to wyklucza nawet jak dochód jest tak niemożliwie niski
Dzień dobry,
jestem zatrudniony na pełny etat w jednej firmie z której mam możliwość pobierać przez 3 miesiące wypłatę z postojowego. Natomiast księgowa poinformowała mnie o tym, że aby otrzymać postojowe nie mogę pracować na umowę zlecenie w drugiej firmie w której sobie dorabiam, więc albo muszę zrezygnować z postojowego albo z pracy na zlecenie… Czy tak jest faktycznie? Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na to pytanie…
Witam,jeśli cały czas mam działalność gospodarczą lecz w lutym i marcu moje dochody wynoszą 0 zł czy w takim przypadku należy mi się przestojowe w wysokości 2000zł?
Niestety nie ma spadku.
Co w przypadku gdy przychody mikrofirmy w miesiącach luty, marzec wynosiły 0zł, nie ma tu spadku 15%, czy w takim wypadku automatycznie jest się wyeliminowanym z tarczy?
Z tarczy nie, ale ze świadczenia postojowego już tak.
Czy jeśli przychód w lutym wniósł 0zł i w marcu też 0zł to świadczenie się należy?
Niestety, nie ma spadku przychodu.
Witam mam Pytanie prowadzę jednoosobową działalność gospodarcza czyli jestem samozatrudniona i mam umowe zlecenie w innej firmie na 1 godz w miesiącu płacę tam ubezpieczenie zdrowotne tylko. czy mogę się ubiegać o świadczenie postojowe dot mojej działąlności ?
Tak
Dzień dobry,
czy emeryt prowadzący działalność gospodarczą może ubiegać się o pożyczkę 5000 dla mikroprzedsiębiorców?
Tak
Bardzo proszę o zadawanie pytań pod tym wpisem: https://prawodlapracodawcy.pl/tarcza-antykryzysowa-2-0-co-zmienia/ (z uwagi na nowy stan prawny).
Dzień dobry,
Jestem 27letnią studentką studiów magisterskich na SGGW. Z racji na przekroczony 6letni okres trwania studiów odmówiono mi w ubiegłym semestrze stypendium socjalnego, mimo dochodu nieprzekraczającego wskazanej przez uczelnię kwoty minimalnej oraz faktu samotnego wychowywania 4letniej córki. Pracuję od 1marca na umowę zlecenie jednak mój dochód nie przekracza 500zł/mies ponieważ z racji na opiekę nad córką, której zamknięto przedszkole nie mogę sobie pozwolić na pracę na pełny etat. Dodatkowo moi rodzice, nieprowadzący co prawda na co dzień ze mną wspólnego gospodarstwa, utracili wszelkie dochody (ojciec-pracownik branży turystycznej; mama-cierpi na chorobę afektywną 2biegunową i zaistniała niecodzienna sytuacja powoduje u niej takie stany lękowe, że boi się choćby wyjść z pokoju), toteż w zamian za pomoc w opiece nad córką łożę również na ich utrzymanie.
Czy w świetle nowych przepisach mogę ubiegać się o jakiekolwiek świadczenia? Zdaje mi się, że umowa – zlecenie była podpisana zbyt późno by objęła mnie tarcza antykryzysowa ze względu na dziecko ale może udałoby się wywalczyć choćby stypendium socjalne bądź zapomogę z uczelni?
Dzień dobry.Poniewaz zawiesiła działalność w połowie nmarca więc oprócz postojowego i zus nie należy mi się pożyczkę 5 tyś i dofinansowanie.Czy jak już odwiedzę działalność myślę na początku czerwca to czy będę mogła starać się o ta pożyczkę i dofinansowanie?Bardzo Pani dziękuję.
Witam mam pytanie czy jezeli jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym, prowadzę jednoosobową działalność i cały czas opłacam składki zdrowotne oraz wszystkie rachunki zwiazqbe z firma ( leasing ksiegowa itd) czy mogę starać się o postojowe ?
Witam mam takie pytanie.Pracuję na umowe zlecenie ktora co miesiąc jest odnawialna.pracuję w tej firmie juz 2 lata jednak co miesiąc na początku podpisuję nową umowę .czy w Takim wypadku przysluguje mi swiadczenie ?
Praca zostala przerwana 14 marca w związku z koronawirusem .
Witam, chciałam zapytać czy jeżeli osoba będąca na emeryturze (z tego tytułu jest potrącana składka zdrowotna) a ma działalność jednoosobową i z tego tytułu również jest potrąca tylko składka zdrowotna ( bez społecznej) może się ubiegać o postojowe albo pożyczkę z urzędu pracy spełniając wszystkie inne warunki co do przychodów itd?
Witam, mam pytanie o postojowe, czy należy sie postojowe dla osoby samozatrudnionej jesli oprocz firmy posiada osobno umowę zlecenia i sa odprowadzane od niej składki społeczne.
Witam.Proszę o odpowiedź.Osoba na emeryturze prowadząca 1osobową działalność na ryczałcie,z powodu epidemii działalność zawieszona z końcem marca czy może ubiegać się o świadczenie postojowe?
Jestem studentką i mialam umowę do marca. Nie pobierano z wynagrodzenia żadnych skladek. Firma niby dostała informacje od zus, ze jeśli nie były pobierane składki to nie wyplacą swiadczenia postojowego. Czy to może byc możliwe?
jak ma dochód zero w marcu i w kwietniu – to należy mi się postojowe? Prowadzę jednoosobowa dzialalność gospodarczą. oraz
Witam:)
Od września pracowałam na umowie zlecenie, którą podpisywałam co miesiąc. Zakończylam współpracę na zasadzie porozumienie stron w dniu 30 marca 2020.
Proszę powiedzieć czy y przysługuje mi “świadczenie postojowe”, czy jakakolwiek forma dofinansowania?
I kto wypłaca ewentualne dofinansowanie?
Z góry dzekuję za odpowiedż:)
Dzień dobry. W marcu zarobiłem na umowie zleceniu 850 zł netto – 1100 zł brutto. Pytanie zasadnicze jest takie. W przypadku, gdy pracodawca wyśle w kwietniu wniosek o świadczenie postojowe, to otrzymam je wysokości 850 zł? Kwotę tę zarobiłem w dniach 1.03-31.03 (wypłata w ostatnim dniu miesiąca), czy będzie brana pod uwagę w dniach 1.02-29.02 ?
Witam, mam pytanie. Pracuję od października 2019 roku na siłowni. Jestem zatrudniona na umowę zlecenie, która jest odnawiana co miesiąc. Ostatnia umowa obowiązywała od 01.03 do 31.03. Teraz siłownia nie funkcjonuje i nie podpisywałam umowy na kwiecień. Czy należy mi się świadczenie postojowe? Pozdrawiam
Witam,
czy przysługuje mi postojowe z dwóch umów zleceń? W obydwu wynagrodzenie naliczane jest od przepracowanych godzin, z tymże w jedna to tzw główna gdzie zdarza się że osiągam minimalną krajową a ta druga to dodatkowa z mniejszym wynagrodzeniem.
Witam
Jesrem emerytką pracującą na umowę-zlecenie.
Od 30 marca nie pracuję ze względu na syuację. Mój dochód w mc marcu wyniósł 1584 zł brutto.
W kwietniu i przez dalsze miesiące mój dochód będzie 0zł.Czy dostanę postojowe za kwiecień?
Zaznaczam że zakład pracy właśnie o nie występuje
Z poważaniem Ewa
Dzień dobry,
mam pytanie odnoście umowy zlecenia
pracuje na umowę zlecenia – moje przedsiębiorstwo będzie ubiegać się o postojowe dla mnie
w marcu pracowałem , w kwietniu nie pracowałem, ale w maju jest potrzeba przyjścia na 1/4 etatu
czy mogę pracować czy jak mam otrzymać postojowe to muszę zaprzestać pracy w kolejnych miesiącach
Za góry dziękuje za odpowiedź
Witam
Pracodawca wymaga ode mnie oswiadczenia o nie podleganie ubezpieczeniu z żadnego innego tytułu, w celu złożenia wniosku o moje postojowe, ale nigdzie nie moge znalezc wzoru takiego oświadczenia. Gdzie moge je znaleźć? Jak to wygląda?
Dzień dobry,
Jestem studentką studiów niestacjonarnych, pracuję na umowę zlecenie już ponad 2 lata u tego samego pracodawcy. Pracodawca twierdzi,że wniosek złożył już 3 tygodnie temu, nie chciał żadnego oświadczenia i powiedział, że nie wie czy dostanę postojowe bo jestem studentem. Co w tej sytuacji? Czy mogę sprawdzić czy złożył wniosek, czy raczej możliwości takiej nie ma? Boję się, że nawet nie złożono tego wniosku. A od połowy marca już nie pracuję. Niby sam pracodawca nie ma żadnej odpowiedzi od zusu.
Dzień dobry,
Jestem studentką i pracuję na umowie zlecenie.
Co miesiąc dostaję nową umowę na kwotę 2400 zł.
Kwota wynagrodzenia za kwiecień będzie wynosić 1400 zł.
Czy w przypadku braku ciągłości umowy (co miesiąc jest zawierana nowa umowa) mogę ubiegać się o świadczenie postojowe za miesiąc kwiecień?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Dzień Dobry,
czy osobie prowadzącej jednosobową działalność przysługuje świadczenie jeżeli świadczyła swoje usługi dla dwóch podmiotów z czego dla jednego pracuje dalej “dyżurując pod telefonem” natomiast drugi zawiesił współprace ze względu na koronawirusa i brak zleceń? Czy na postojowym można pracować czy nie można wcale?
Dzień dobry,
Poproszę o informację,
prowadzę firmę jednoosobową-jestem na samozatrudnieniu. W miesiącu kwietniu znacznie spadły mi przychody, spełniam finansowe warunki przyznania ‘postojowego’.
Mam tylko jedną wątpliwość: pobieram rentę z tytułu niezdolności do pracy, czy to nie jest “inny tytuł do ubezpieczeń społecznych”? Wszystkie pozostałe warunki spełniam do otrzymania postojowego.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Witam.
Jestem studentem,
w miesiącu marzec miałam podpisane trzy różne umowy zlecenie.
Suma przychodów za miesiąc marzec wynosi 2362zł.
Z kolei w kwietniu mój przychód będzie wynosił okrągłe 0zł.
Pracodawca umowy zlecenia (restauracja) gdzie zarobiłam 500 zł w marcu daje możliwość złożenia wniosku o postojowe ale reszta mojego przychodu to dodatkowe 1862,75 co jest większe od wymaganej kwoty 1299,99
Kiedy mam złożyć wniosek o postojowe
w kwietniu czy dopiero w maju ?
Dzień dobry
Moja firma – spółka z o.o.- zajmuje się dwiema dziedzinami- jedna to to działalność edukacyjna- kursy ( obecnie zawieszona)
Pozostałe działalności funkcjonują normalnie
Działalnością edukacyjną zajmuje się
student( 25 lat) związany umową zleceniem
Czy mogę dla niego otrzymać świadczenie postojowe?
Jeśli tak to gdzie złożyć wniosek i jaki?
Dzień dobry,
mam taką sytuację, przychody:
luty – 3450
marzec – 180
kwiecień – 2500
Teraz pytanie czy postojowe mi przysługuje czy też nie, mam spadek przychodów wzlgędem lutego, ale nie względem kwietnia. Ciężko interpretować stanowisko zusu, które mówi, że “sytuacja nie uległa poprawie”. Czy ja aktualnie muszę zarabiać coraz mniej, czyli np. w kwietniu 100 zł żeby otrzymać postojowe? Co w przypadku, gdybym w marcu nie miał zupełnie żadnej faktury?
Zapomniałem dodać, jestem na działalności jednoosobowej, nikogo nie zatrudniam.
Dzień dobry,
jestem przedsiębiorcą, prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą; moje przychody osiągnęły wartość netto:
1. Styczeń: 8000 zł
2. luty: 0 zł
3. marzec: 300 zł
4. kwiecień: 0 zł
przewiduję na maj i czerwiec również po 0 zł;
Z dniem 04.05.2020 r. złożyłem wniosek o świadczenie postojowe biorąc pod uwagę miesiące marzec i kwiecień (spadek z 300 do 0 zł); jak interpretować zapis “sytuacja nie ulegnie poprawie”? czy w czerwcu i w lipcu będę mógł złożyć wniosek o świadczenie? Przecież w kwietniu miałem 0 zł, więc niemożliwy jest dalszy spadek przychodów 🙂
Dzień dobry.
Czy dostanę postojowe gdy jestem na “Uldze na start” i jednocześnie opłacam składkę w KRUS jako rolnik? Inne warunki spełniam.
Witam. Jestem studentką zaoczną. Pracowałam na umowę zlecenie od 09.09.2019r do 14.04.2020r. W marcu mój dochód wyniósł ciut więcej niż 1.300 zł natomiast w kwietniu nie osiągnęłam żadnego dochodu. Od 23.04.2020 rozpoczęłam umowę o pracę. Moja była szefowa złożyła wniosek o postojowe. Jednak do dziś nie mam żadnej odpowiedzi ze strony ZUS. Zaczynam martwić się, że świadczenie mi nie przysługuje. Mogłaby Pani rozwiać moje wątpliwości?
Dzień dobry mam pytanie w styczniu podpisała umowę zlecienia na rok. Przez całą sytuację szef postanowił w marcu z dnia na dzień zamknąć firmę. I chciałabym się dowiedzieć co zaznaczyć we wniosku czy umowa nie doszła do skutku czy nastąpiło ograniczenie wykonywania umowy? Oraz czy mogę starać się o jakieś odszkodowania, ponieważ nie dostałam nawet wypowiedzenia a pracowalam ponad rok.
Dzień dobry, bardzo proszę o podpowiedź, czy jeśli jestem studentką pracującą na umowie zlecenie odnawianej co miesiąc od 1 marca 2020 to czy świadczenie postojowe mi przysługuje? Miesiącem przestoju jest dopiero miesiąc maj (ograniczenie godzin), czy w związku z tym wniosek należałoby złożyć dopiero w czerwcu? Z góry dziękuję za odpowiedź:)
Witam.Pracuje e Domu Pomocy Spolecznej.Pracuje rowniez na umowe zlecenie w dwoch szpitalach jako Opiekun Medyczny .Od kwietnia mam sie nie przemueszczac do innych placowek czyli pozostaje mi tylko Zaklad macierzysty. Dodam ze na umowe zlecenie mam dwuletnia umowe. Czy nalezy mi sie postojawe ? Jak by nie bylo to finansowo duzo stracilam.
Dzień dobry!
Mam pytanie, bo co inna osoba to inna wersja, jednak wole się dowiedzieć z wiarygodnego źródła , a odnośnie tego czy postojowe przysługuje mi jeśli pracuje na umowie zlecenie, jestem studentka a mój zleceniodawca nie płacił za mnie składek zdrowotnych tak wiec nie jestem ubezpieczona.
Status studenta (a więc niepodleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy zlecenia) nie stoi na przeszkodzie otrzymaniu świadczenia postojowego.
Dzień dobry. Czy prowadząc działalność gospodarczą podczas bezpłatnego urlopu wychowawczego przysługuje mi świadczenie postojowe? Pracodawca nie odprowadza skł. zus. (tzn budżet państwa nie odprowadza skł. zus. od bezpłatnego urlopu wychowawczego). Jedynie ja odprowadzam wszystkie składki zus od prowadzonej działalności gospodarczej. Będę bardzo wdzięczna za informację.
Skoro nie ma innego tytułu do ubezpieczeń, to świadczenie będzie przysługiwać.
Bardzo serdecznie dziękuję za informację ;-)) Na infolinii ZUS usłyszałam, że sam fakt że posiadam kod tytułu dotyczący ,,bezpłatnego urlopu wychowawczego” mnie wyklucza ze świadczenia postojowego i nie ma znaczenia że z tego tytułu mam wykazane składki zerowe…. Na szczęście złożyłam wniosek, czekam na informację, czy mi przyznają…
Trzymam kciuki 🙂
Emeryt
Dzień dobry jakie warunki należy spełnić i jakie druki należy wypełnić aby otrzymać tzw 2 postojowe ew.inne niezbędne dane
Emeryt karta podatkowa
Serdecznie pozdrawiam
Trzeba oświadczyć, że sytuacja materialna nie uległa poprawie, druk RSP-DK.
Złożyłam wniosek o wypłatę świadczenia postojowego za miesiąc marzec – 14 kwietnia. Jeszcze środków nie otrzymałam, ale czy mogę złożyć już wniosek o kolejny zasiłek za kwiecień? Spadek przychodów w porównaniu do marca był o wymagany 15%.
Czy chcąc się starać o kolejny zasiłek za miesiąc maj musi być spadek przychodów o wymagane 15% w stosunku do kwietnia czy marca (miesiąca w którym był składany pierwszy wniosek)?
Może Pani złożyć wniosek o kolejne postojowe, natomiast wypłata będzie w kolejnym miesiącu po wypłacie pierwszego świadczenia. Nie musi być kolejnego spadku przychodu – decyduje to czy sytuacja materialna nie uległa poprawie.
Dzień dobry mam pytanie, mam umowę zlecenie od 02.03.2020 do 31.07.2020 pracowałam w przedszkolu,od 14 marca przedszkole jest zamknięte czy należy mi się postojowe
tak
A kto składa wniosek ja czy pracodawca?
zleceniodawca
Z całą pewnością tak
Z tego co wyczytałam myślałam że tylko te osoby dostają postojowe co mieli umowy przed pierwszym lutego
To się zmieniło. Teraz jest przed 1 kwietnia. Info uaktualnione jest na stronie: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/firmy/-/publisher/details/1/swiadczenie-postojowe-dla-osob-wykonujacych-umowy-cywilnoprawne/2551448
Dzień dobry. Mam pewien problem, mianowicie od 15 marca hotel, w którym pracuje na umowie zleceniu, z powodu epidemii został tymczasowo zamknięty. Za kwiecień został już wysłany wniosek o postojowe. Chciałabym podjąć inną dodatkową pracę na umowie zleceniu od 15 maja, gdyż hotel na pewno w tym miesiącu nie zostanie otwarty. Czy “przedpadnie” mi postojowe za maj jeśli podejmę druga pracę. Zastanawia mnie kwestia tego jak ta sytuacja wygląda w dokumentach, bo żeby uzyskać postojowe w kwietniu wypełnialiśmy oświadczenia, że nie mamy innych umów. Kadrowa napisała do nas jedynie, że każdy nasz pracodawca musi do zusu wysłać osobno dokumenty. Jednak wiadomo z pracy dodatkowej nie wnioskowałabym o postojowe. Dodatkowo na stronie zusu jest warunek do spełnienia, że moja sytuacja finansowa nie polepszyła się w stosunku do poprzedniego miesiąca. Czyli jeśli zarobie przysłowiowe 100 zł w pracy dodatkowej to już moja sytuacja finansowa ulegnie poprawie na tyle, że nie dostane postojowego? Dziękuje bardzo za poświęcony czas i Pani zaangażowanie w pomoc ludziom.
Dzień dobry, ZUS ocenia tytuły ubezpieczenia na dzień złożenia wniosku o postojowe, więc teoretycznie późniejsze zlecenie nie powinno wpływać na wypłatę pierwszego świadczenia. Co do kolejnych – naprawdę nie wiem czy jeżeli ma Pani o 100 zł więcej niż w poprzednim miesiącu, to Pani sytuacja materialna nie uległa poprawie. Według mnie nie, ale nie ma nigdzie wytycznych jak tę poprawę oceniać.
Witam. Dzwoniłem na infolinię tarczy antykryzysowej, ale nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi na moje pytanie … Otóż prowadzę działalność gospodarczą i jednocześnie jestem zatrudniony na umowę o pracę na 3/5 etatu i tam zarabiam powyżej minimalnego wynagrodzenia, czyli nie płacę już ubezpieczenia społecznego z działalności gospodarczej tylko samo ubezpieczenie zdrowotne.
Czy przysługuje mi również świadczenie postojowe? Bo niby jest warunek “Nie masz innego tytułu do ubezpieczeń społecznych” i ja niby nie mam, bo jestem zwolniony, ale czy aby dobrze to rozumiem? Bo może mam inny tytuł do ubezpieczenia, ale z niego nie korzystam, więc go mam?
Bardzo proszę o odpowiedź.
Umowa o pracę jest innym tytułem do ubezpieczenia społecznego, więc świadczenie postojowe z działalności nie przysługuje.
Dzień dobry, jestem zatrudniona na podstawie umowy zlecenie w dwóch miejscach. Jeden z pracodawców złożył w kwietniu wniosek o przyznanie mi świadczenia postojowego, ale drugi pracodawca nie złożył tego wniosku co jest przyczyną nie otrzymania świadczenia w kwietniu za marzec, czy jeszcze w tym miesiącu mój pracodawca może żłożyć wniosek abym otrzymała świadczenie za marzec ? Jeszcze jedno pytanko, jeśli wynagrodzenia za kwiecień jest równe 0 zł u jednego z pracodawców, czy musi on składać ponownie wniosek za ten miesiąc czy wystarczy aby drugi pracodawca go złożył u którego miałam wynagrodzenie za poprzedni miesiąc?
Skąd Pani wie, że to jest przyczyna nieotrzymania? Teoretycznie powinien wystarczyć jeden wniosek, bo i tak nie można otrzymać jednocześnie dwóch świadczeń.
Taką informacje otrzymałam dzwoniąc na infolinie ZUSu, konsultant po spojrzeniu w system powiedział że brakuje wniosku od jednego pracodawcy, a gdy zadzwoniłam dziś ponownie usłyszałam że nie powinno to blokować wypłaty. Na stronie ZUSu widnieje zapis “Jeżeli zawarłeś więcej niż 1 umowę cywilnoprawną, każdy zleceniodawca lub zamawiający składa wniosek odrębnie dla każdej umowy.” Pierwszy wniosek od jednego pracodawcy został złożony 16.04(dodam że mój pracodawca jako osoba samozatrudniona już otrzymał świadczenie postojowe) i do tej pory nie dostałam żadnej odmowy czy przelewu więc jak Pani myśli w czym może być problem?
Z góry bardzo dziękuje za odpowiedz
Taką informacje otrzymałam dzwoniąc na infolinie ZUSu, konsultant po spojrzeniu w system powiedział że brakuje wniosku od jednego pracodawcy, a gdy zadzwoniłam dziś ponownie usłyszałam że nie powinno to blokować wypłaty. Na stronie ZUSu widnieje zapis że mając więcej niż jedną umowę należy złożyć wniosek odrębnie do każdej. Pierwszy wniosek od jednego pracodawcy został złożony 16.04(dodam że mój pracodawca jako osoba samozatrudniona już otrzymał świadczenie postojowe) i do tej pory nie dostałam żadnej odmowy czy przelewu więc jak Pani myśli w czym może być problem?
Z góry bardzo dziękuje za odpowiedz
witam mam takie pytanie w marcu spadły obroty firmy w 100% o zł zarobku dostałem postojowe i kwiecień okazał się taki sam i pytanie czy nalezy mi sie postojowe bo obroty nie spadły o 15% bo z zera juz niżej nie pradnie i kobieta na infolini powiedziała ze mi się nie należy jak to jest?
Według mnie sytuacja materialna nie uległa poprawie. Ja bym składała (nie trzeba w żadnym wypadku wykazywać kolejnego spadku o 15%).
Witam, Jestem zatrudniony na umowie zlecenie od 01.01.2020 r, przychody moje spadły w marcu i kwietniu czy przysługuje mi postojowe? – dodatkowo jestem ubezpieczony w KRUS
Jest inny tytuł do ubezpieczenia społecznego.
Czy wspólnicy spółek jawnych mogą skorzystać z rsp-d ?
Wspólnicy spółek jawnych nie są przedsiębiorcami, stąd też nie mogą składać do ZUS wniosków o świadczenie postojowe. Przedsiębiorcą jest spółka jawna i ona z takim wnioskiem może wystąpić.
Dostałem dzisiaj telefon . przychod luty – marzec ( odpowiednio 0 zl- 0 zł)
Odmowa wyplaty. Problem w tym , że luty- marzec i tak planowałem urlop z powodu problemów zdrowotnych.
Co mogę teraz zrobić ?
Czy pracodawca może mi odmówić złożenia wniosku o świadczenie postojowe dla osób na umowach cywilnoprawnych, gdzie spełniam wszystkie kryteria aby je otrzymać ?
Jestem studentką poniżej 26 lat, jestem zatrudniona na umowę zlecenie, z tego co przeczytałam w punkcie 2. tego artykułu to przysługuje mi świadczenie postojowe, tylko czy to pracodawca ma złożyć wniosek, czy ja osobiście? Ponieważ pracodawca twierdzi, że nie przysługuje mi nic, skoro jestem studentką i nie płaci za mnie żadnego podatku.
Pozdrawiam
Witam,
Jestem studentka zatrudniona na umowę zlecenie od czerwca 2019
Kilka umów , dwie ostatnie
1.01-31.03
1.04-20.06 (Umowa odesłana maile podpisana prze sobie strony 25.03.2020 ale na umówię pisze zawarta 1 kwietnia)
Aktualnie firma wprowadził postojowe na okres 3 miesięcy od maja do końca lipca, przez co nastąpił spadek wynagrodzeni (obniżona liczba godzin pracy)
Czy jest szansa złożenia wniosku o zapomogę ?
Dzień dobry,
mam może proste ale nieoczywiste dla mnie pytanie – czy jeżeli mam dwie umowy cywilnoprawne, jedną zlecenie za którą pracodawca złożył wniosek, a drugą o dzieło, za którą inny pracoawca odmawia złożenia wniosku, to jeżeli podam przychód z sumy tych umów i ta suma kwalifikuje się na postojowe, to otrzymam je? Czy może jest wymóg aby każdy pracodawca złożył, aby postojowe w ogóle otrzymać?
Dzień dobry,
jestem przedsiębiorcą i zatrudniam studentów na umowy zlecenie. Chciałam zgłosić wniosek o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników, ale okazało się, że muszę wykazać że w 2019 roku zarabiałam znacząco więcej niż w 2020 r (porównanie dwóch analogicznych miesięcy w 2019 i 2020). Problem polega na tym, że rozwinęłam firmę dopiero od września i wtedy zatrudniłam większą ilość pracowników. W związku z tym moje przychody w marcu i kwietniu 2019 były niskie, a od września 2019 przychody poszły w górę. Obroty spadły z powodu koronawirusa, ale nie są mniejsze niż w 2019 roku… Czy wie Pani co powinnam zrobić w takim przypadku? Mogę liczyć na jakąś pomoc od Państwa? 🙁
Chociaż wiem, że to nie mnie Pani pyta, to jednak podzielę się swoją wiedzą: W wypadku umów zlecenie wśród warunków nie ma obniżenia przychodów zleceniodawcy – ani w stosunku do zeszłego roku, ani też w stostunku do poprzednich miesięcy. Podstawowym warunkiem jest ustanie lub ograniczenie wykonywania umowy ze względu na COViD, a pozostałe są tu: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/firmy/-/publisher/details/1/swiadczenie-postojowe-dla-osob-wykonujacych-umowy-cywilnoprawne/2551448
Dzien dobry,
Czy przysluguje mi swiadczenie postojowe jesli umowe zlecenie podpisuje co 2-3 miesiace?
Przedostatnia byla od 01.01.20 do 31.03.20 a obecnie mam umowe od 01.04.20 do 31.05.20 ( umowy w tym samym zakladzie pracy. Do marca wykonywalam normalnie prace. W miesiacu kwieceń nie wykonywalam juz pracy i nie mialam zadnego wynagrodzenia.
Dzień dobry.
Jestem emerytką. Już od 4 lat pracuję w szpitalu na umowę-zlecenie na czas nieokreślony na 1/2 etatu. 10 kwietnia wzięłam pensję za marzec. Od 16 kwietnia nasz zakład przeszedł na postojowe, ale ja już od początku kwietnia nie pracowałam. 28 kwietnia pisałam do kadr oświadczenie, że nie uzyskuję przychodów z żadnych innych umów cywilnoprawnych oraz że nie posiadam innego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Pani w kadrach poinformowała mnie, że do 30 kwietnia muszę złożyć odpowiednie dokumenty, stad to oświadczenie. 8 maja wszyscy pracownicy etatowi dostali pieniądze na konto. Prawie tak jak pensja, która wypłacana jest do 10 każdego miesiąca. Ja nie dostałam żadnych pieniędzy, za to jeszcze raz pisałam oświadczenie, tym razem z datą 8 maja. Nie bardzo rozumiem o co chodzi, tym bardziej, że w kwietniu wszyscy pracownicy zakładu siedzieli w domach i nikt takiego oświadczenia nie składał (większość z nich ma jeszcze drugą pracę). Chciałabym wiedzieć czy należy mi się świadczenie postojowe? Czy w takim razie powinnam je dostać 8 maja tak jak wszyscy?
28 marca*
Witam
Staram się o świadczenie postojowe za miesiąc kwiecień
Tylko dzisiaj doczytałam się, ze o to świadczenie mogę starać się w polowe maja..
papiery zostały wysłane 28kwietnia ..
pytanie mam czy mam zlozyc wniosek jeszcze raz bo go odrzucą ze względu na zbyt wczesne złożenie wniosku kwietniowego???
Dzień dobry,
Jestem na urlopie wychowawczym i jednocześnie prowadzę działalność gospodarczą, z tytułu której podlegam ubezpieczeniom społecznym. Spełniam kryterium przychodu. Mimo to otrzymałam odmowę prawa do świadczenia postojowego.
W mojej ocenie przebywanie na urlopie wychowawczym nie jest tytułem do ubezpieczenia.
W piśmie poinformowano o jedynej możliwości jaką jest odwołanie do Sądu Pracy. Czy rzeczywiście jest to jedyna możliwość?
Pozdrawiam, Agata
dzień dobry czy jeżeli jestem na wychowawczym w dawnym zakładzie pracy który też płaci składki ale teraz od roku prowadzę działalność gospodarczą jednoosobową to należy mi się postojowe?? złożyłam wniosek miesiąc temu i do tej pory nie otrzymałam pieniędzy a panie w zusie mówią,że wniosek wypełnoiony jest prawidłowo
Jeżeli założenie działalności (zbieg tytułów do ubezpieczeń) było zgłoszone do pracodawcy, który to zgłosił do ZUS, to nie powinno być problemu.
Witam, wykonuje umowę zlecenie. Czy jeśli pobieram rentę rodzinną to czy przysługuje mi postojowe?
Renta rodzinna nie stanowi innego tytułu do ubezpieczeń, więc tak.
Dzień dobry!
Pracuję na pełnym etacie, a oprócz tego prowadzę jednoosobową działalność gosp.
Przez sytuacje spowodowaną pandemią, zarobki mojej działalności spadły od marca do zera!
Z racji, że posiadam osobny tytuł do ubezp. (praca na etacie), nie przysługuje mi postojowe, ani żadna pomoc w ramach tarczy oprócz zwolnienia z ZUSu i ew. mikropożyczki?
Dofinansowanie przez starostę wymaga działalności firmy przez niemniej niż rok od daty złożenia wniosku.
Proszę uprzejmie o pomoc, czy przysługują mi jakieś formy pomocy finansowej.
W takiej sytuacji przysługiwać będzie zwolnienie z ZUS i mikropożyczka. Jeżeli Pan nie prowadził działalności w pierwszej połowie 2019 r., to rzeczywiście dofinansowania nie będzie, bo nie da się wykazać spadku obrotów.
Otrzymałem pierwsze świadczenie postojowe w kwocie 2080zł i złożyłem wniosek o kolejne. Chciałbym sobie dorobić kilkaset złotych miesięcznie w Uber Eats(umowa zlecenie, polisa ubezpieczeniowa bo chyba nie jest to pełne ubezpieczenie zdrowotne) gdyż z samych pieniędzy z tarczy nie jestem w stanie się utrzymać. Jeśli podejmę się takiej pracy dodatkowej stracę możliwość otrzymania kolejnego świadczenia? Czy są jakieś progi do jakiej kwoty mogę zarobić żeby takiego świadczenia nie stracić? Dorobienie kilku set złotych w Uber nie poprawia mojej sytuacji finansowej gdyż wcześniej zarabiałem dużo więcej z umowy o dzieło w pracy której obecnie nie mogę wykonywać. Te wytyczne nie są dla mnie jasne. W tarczy opisano, że o kolejne świadczenie można wnioskować jeśli sytuacja finansowa nie uległa poprawie, albo się pogorszyła. To teraz jeśli zarobię sobie w maju np. 500zł a w kwietniu nie zarobiłem nic to moja sytuacja się polepszyła bo coś zarobiłem w stosunku do wcześniejszego miesiąca gdzie nie zarobiłem nic… ?
Bardzo bym chciała odpowiedzieć, ale nie wiem. Co gorsza ZUS też nie wie, bo nie mają wytycznych jak interpretować sytuację materialną, która nie uległa poprawie.
Witam . Chciałam się zapytać czy jeśli mam już firme już rok i płace zus tylko ze nie mam w ogóle dochodów. Czy należy mi się świadczenie postojowe w wysokości 2080 zł i 5 tys pożyczki ?? Pozdrawiam i dziękuje
Świadczenie postojowe nie, bo nie ma spadku obrotów o 15%. 5.000 zł pożyczki tak.
Witam. Jak to jest ,że przedsiebiorca zatrudniajacy jedną osobe na umowe zlecenie , może sie ubiegac o 2000zl postojowe dla ww. pracownika ale nie moze ubiegac sie o postojowe dla samego siebie(pieniadze do przezycia)?
Natomiast pomoc z PFR przysluguje przedsiebiorcom zatrudniajacych 1 pracownika nawet na 1/10 etatu. Wykluczajac pracownikow na zlecenie. Pomoc z pfr na 1 pracownika to 36 tys zl.
Logicznue rozumujac : mam pracownika na zlecenie, on dostaje 2000zl miesiecznie na przezycie. Ja tych 2000zl nie dostaje na przezycie.
Ps. Osoby samozatrudnione bez pracownikow otrzymuja postojowe,5000zl,zwolnienie z zusu mimo iz maja mniejsze koszty niz przedsiebiorca z 1pracownikuem ba zlecenie.
Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która ma pracowników przecież może otrzymać postojowe (jeżeli spełnia dodatkowe warunki). Chyba nie rozumiem. Może Pani rozwinąć?
Czy przedsiebiorca posiadajacy jednego pracownika zatrudnionego na umowe zlecenie ma prawo do pobrania postojowego dla samego siebie?
Otrzymałam odmowę postojowego dlatego, że mam też ubezpieczenie u pracodawcy który wydał mi zgodę na urlop wychowawczy w trakcie otworzyłam działalność, zgłosiłam do pracodawcy który zgłosił to do zusu. Dlaczego nie mogę ubiegać się o postojowe skoro płacę składki a ubezpieczenia które mam od pracodawcy nie liczą się do lat składkowych mogłam tylko korzystać z opieki medycznej natomiast i tak place wszystkie składki z działalności, przecież 2 miesiące nie pracowałam (działalność kosmetyczna ) z czego mamy żyć???
No właśnie według mnie w takiej sytuacji powinno być wypłacone postojowe. Przecież przy zgłoszeniu działalności Pani tytułem do ubezpieczenia jest działalność, a nie umowa o pracę niejako zawieszona przez wychowawczy. Ale to pewnie jakieś wytyczne ZUS i będą to popierać istnieniem innego tytułu w postaci umowy o pracę…
Otrzymałam pierwsze postojowe z działalności i po ok. 2 tyg. dostałam propozycję pracy na umowę o pracę. Czy będę musiała zwrócić postojowe?
W związku z zamknięciem mojego miejsca pracy moja umowa zlecenie została wstrzymana. Nie pracowałem od połowy marca do dnia 07.05.2020 roku. Za kwiecień nie otrzymałem postojowego, podobno pracodawca źle przesłał wniosek i jest on do “ręcznej” weryfikacji w ZUS i wypłata środków jest zdecydowanie opóźniona. W związku z taką sytuacją podjąłem dorywczą pracę na umowę zlecenie w innej firmie. Moje miesięczne przychody za maj nie są wysokie, zdecydowanie nie odpowiadają poprzednim. Czy mam możliwość ubiegania się o tarczę za miesiąc maj? Czy mogę wysłać wniosek?
Zajmuję się organizacją eventów, z powodu zakazu zgromadzeń moje dochody wynoszą 0zł. Czy mogę ubiegać się o postojowe? marzec 0zł, kwiecień 0zł, maj 0zł?
Witam,
Mam pytanie tak jak parę moich poprzedniczek, odnośnie urlopu wychowawczego. Także otrzymałam odmowę wypłacenia świadczenia postojowego. Wśród prawników panuje przekonanie że urlop wychowawczy nie wyklucza przy wypłacie postojowego. Co Pani poleca w tej sytuacji? Mam wątpliowści czy same odwołanie poskutkuje skoro interpretacja ZUS jest niezrozumiała.
Dzisiaj otrzymałam również odmowę przyznania świadczenia ze względu na posiadany inny tytuł do ubezpieczenia urlop wychowawczy.
Śledząć fora internetowe dochodzę do wniosku że w ZUS długo główkowali nad kobietami na wychowawczym i dopiero ok 15 maja zaczęli wysyłać wszystkim odmowę wypłacenia świadczenia postojowego. Sprawę trzeba nagłośnić, ale niewiem czy kobiety na wychowawczym prowadzace własną działalność mają taką siłę przebicia… Co robić?
Ja dostalam informację, że również będzie odmowa,. Pracuje na zlecenie , a jestem na wychowawczym w innej firmie. Wszystko było zgłoszone do zus… Narazie na pue widze ze prowadzą postępowanie wyjaśniające. Gdzie możemy to nagłośnić?
Witam,
Pracuje na umowie zlecenie, od połowy marca utraciłam status studentki, jednak dalej pracowałam. Czy utrata statusu studentki ma coś wspólnego z moją umowa? Czy przysługuje mi normalnie postojowe?
Dzień dobry,
Proszę o pomoc. Zostałam przyjęta do pracy w hotelu i rozpoczęłam tam pracę 24 lutego, jednak umowa zlecenia została podpisana dopiero 11 marca. Na moje pytania dlaczego nie podpisujemy umowy wcześniej mówiono mi, że prezes jest albo zajęty, albo nie ma go w hotelu oraz, że tylko on może podpisać umowę. 11 marca podpisałam umowę zlecenia w której było napisane, że została ona zawarta na 6 miesięcy ze stawką godz. 17 zł brutto. Moja ostatnia zmiana była 15 marca, po czym hotel został zamknięty w związku z epidemią koronawirusa, powiedziano nam, że w tym momencie czekamy na polepszenie sytuacji. 4 kwietnia 2020 roku dostałam list o rozwiązaniu umowy od dnian31 marca w związku z trudną sytuacją ekonomiczną. Pod koniec kwietnia napisałam kilka maili oraz kilkakrotnie dzwoniłam do hotelu, pani kadrowa powiedziała, że narazie nic nie wie. Dopiero 12 maja dostałam swoje wynagrodzenie za pracę od 24 lutego do 15 marca w kwocie 1340 zł( luty+marzec). Na moje listy i prośby o złożenie wniosku na dofinansowanie w ramach programu tarczy antykryzysowej, który może złożyć tylko zleceniodawca (czyli właściciel) nikt nadal nie odpowiada. Co robić jeśli pracodawca po prostu ignoruje moje wiadomości. Dziękuję
Dzień dobry, jestem artystką i pracuję na umowy o dzieła, jednak żadna z nich nie doszła do skutku w związku z pandemią. Oprócz tego wykonuję minimalną umówę zlecenia (od której odprowadzane są składki). Jeden z moich pracodawców na umowę o dzieło chce wystąpić o postojowe dla mnie. Czy ta umowa zlecenie jest “innym tytułem do ubezpieczeń społecznych”, czy należy ją interpretować jako ten sam tytuł (wspominała Pani, że ustawodawca dopuszcza sytuację kilku umów cywilnoprawnych).
Dzień dobry mam pytanie, ponieważ od 16 marca do końca kwietnia nie pracowałam moja klinika stomatologiczna miała przestój była to umowa zlecenia Pracodawca złożył wniosek o postojowe. Z racji tego ze nie pracowaliśmy, złożyłam wypowiedzenie z dniem 30 kwietnia 2020r. i poszłam do innej firmy i zaczęłam prace od 4 maja (umowa o prace okres próbny miesięczny). Po zalogowaniu się na PUE ZUS widziałam ze mój wniosek został przesłany 06.05.2020r. I jest napisane „prowadzenie postępowania wyjaśniającego” co to oznacza, czy dostanę postojowe ? Czy może zostać odrzucone.? Koleżanki z pracy już dostały postojowe, ja niestety jeszcze nie z racji tego statusu. Proszę o informacje.
Może mi ktoś pomoże mam taką sytuację. 1 osobowa działalności od 10 lat… W lutym choroba dochód 0 marzec choroba do połowy miesiąca a potem opieka nad dzieckiem … Dochód 0 … Kwiecień opieka dalej nad dzieckiem więc dochód dalej 0 zł. Wniosek odrzucany że względu braku spadku 15 procent.. Gdyż z 0 zł na 0 to nie jest spadek….. Niestety podczas kolejnych miesięcy nadal jestem z dzieckiem więc znów 0 zł dochodu… Nie należy mi się postój owe niestety odmowy ZUS z powodu braku spadku 15 procent a ja całkowicie utraciłam dochody gdyż muszę być z dzieckiem zamiast iść do pracy… Przedszkole nieczynne
Mój zleceniodawca dopiero 2 czerwcu wystąpił o postojowe dla mnie ( w styczniu miałem 1800 dochodu na rękę w lutym 1400) a od 16 marca nie wykonuję umowy zlecenia dozór na parkingu dla autokarów i busów bo przewoźnicy zawiesili kursy . W kwietniu miałem 0 dochodu, w maju tez 0 , a parking dopiero ruszy we wrześniu . Obecnie sam zleceniodawca dyżuruje na nim co drugi dzień przez 2-3 godziny dziennie . Pytanie w jakiej wysokości dostanę II i III postojowe skoro nie zarobiłem w kwietniu, maju , czerwcu ani złotówki i w lipcu tez tak będzie .
Dzień dobry,
Czy zleceniodawca może żądać odpracowania postojowego?
Pani Anno, nie słyszałam o czymś takim.
Odmowa postojowego dla samozatrudnionego. Dochód w marcu i kwietniu 0 złotych z powodu Covid-19.
Odmowa bo nie ma możliwosci wykazania spadku dochodow. W styczniu i lutym L4.
Co robić?
Dzień dobry, w październiku miałem operację potem ciągiem byłem na zwolnieniu chorobowym po czym dostałem świadczenie rehabilitacyjne, prowadzę działalność gospodarczą nie zatrudniam pracowników i moje przychody z tytułu działalności wynoszą cały czas 0zł w związku z czym nie ma spadku 15% bo niby jak, czy mogę skorzystać z świadczenia postojowego?
Witam moja sprawa jest następująca: Pieniadze za kwiecien dostałam dopiero 29 maja, kolejny wniosek złozylam 2 czerwca zaraz po tym jak otrzymalam pieniadze za kwiecien (tak mnie poinformowali w zusie ze nalezy zrobic) kolejne pieniadze dostalam za czerwiec nie za maj, bo wniosek byl zlozony w czerwcu…. i powiedziano mi ze juz jest za pozno zeby dostac pieniadze za maj, ale kiedy mialam zlozyc wniosek skoro dopiero pierwsze pieniadze dostalam 29 maja? …… czy jest mozliwosc ze odzyskam pieniadze za postojowe z maja skoro zostałam źle poimformowana??
Dzień dobry, jestem studentka, pracująca na umówię zlecenie. Dostałam postojowe za miesiąc kwiecień. Od maja nie miałam możliwości podpisać ponownie umowę. Czy w danej sytuacji ( bez podpisanej umowy) mogę ubiegać się o postojowe? Czy brak podpisanej umowy tego nie wyklucza?
Dzień dobry. Jestem studentką , moja umowa zlecenie zawarta była na okres od połowy września 2019 do połowy marca 2020. Z wiadomych przyczyn nie została ona przedłużona.Pracodawca wnioskując o świadczenie postojowe stwierdził, że nie powinnam go otrzymać. Czy w takiej sytuacji mam możliwość otrzymania świadczenia postojowego, jeśli pracodawca złoży pierwszy wniosek ?
Dzień dobry, jestem studentką zatrudnioną na umowę zlecenie. Świadczenie postojowe otrzymałam za miesiąc kwiecień i maj. Czy mimo tego, że firma od 6.06. wznowiła swoją działalność mam prawo do trzeciego świadczenia, w związku z tym, że nie składałam go za marzec?
Mój pracodawca bez podawania podstawy prawnej, bez podpisywania aneksu do umowy obciął o połowę stawkę godzinową z 25 zl na12,50zl. Nie mogę doprosić się o wyjaśnienia z jego strony. Co a takiej sytuacji zrobić? Jak walczyć o swoje? Złożyć wniosek do EPU?
Witam. Mój tata jest emerytem pracującym na umowę zlecenie na 1/4 etatu. Czy należy mu się postojowe czy jest tylko dla pracowników zatrudnionych na pełny etat?
Witam, chciałabym się dowiedzieć czy podczas postojowego mogę podjąć inną tygodniową pracę na umowie zlecenie? Czy nie będzie to kolidowało później z wypłaceniem postojowego? Gastronomia stoi, a udało mi się złapać chwilową pracę w spożywce.
Witam. Mam pytanie czy przysługuje mi prawo do ubiegania się o zasiłek postojowy. Pracowałam w internecie przy wydawaniu posiłków na 7/8 etatu dostałam 2 umowy o pracę co miesiąc teraz miałam dostać już umowę o pracę na stałe ale że jest pandemia pozamykane zostały szkoły i internaty., jestem osobą która pobiera rentę z ZUS i mam 2 grupę inwalidzką . Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry, wykonywałam umowę zlecenie na czas nieokreślony od lutego 2020r. do końca września 2020r.
Moje wynagrodzenie zostało zmniejszone o 20% w kwietniu, maju i czerwcu w związku z COVID-19.
Jestem studentką.
Czy mogę ubiegać się o świadczenie postojowe? Jeśli tak, to co były pracodawca/ja muszę wykazać i jakie dokumenty dostarczyć.
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Milena, wniosek składa zleceniodawca. Może również złożyć wniosek do zleceniodawcy o wystąpienie w twoim imieniu o świadczenie postojowe i on przesyła wniosek do zus.
Witam,
Czy mogę złożyć wniosek za zleceniodawcę jeśli pierwszą umowę zawarłam przed 01 kwietnia, a następną w październiku, ale była zachowana ciągłość? Mój pracodawca twierdzi, że nam się nie należy postojowe, jednak ja bym chciała spróbować. Jeśli tak to we wniosku załączyć kopię dwóch umów?
Ja w marcu miałam informację od ksiegowej,że nie mogę składać o postojowe. Teraz jednak wjechała jakaś nowelizacja przepisów, mam dwie umowy z tym samym pracodawcą, jedną zawartą przed 1 kwietnia i teraz mogę składać o postojowe, nawet miałam już informację z ZUS.
Ala, jak wyglądało składanie wniosku? Co wpisać w okresie zatrudnienia według umowy i w załączniku jaką umowę załączyć? Tylko jedną czy dwie?
trzeba załączyć pierwszą umowę, zawartą przed 1 kwietnia, daty trwania zatrudnienia tak samo z pierwszej umowy.