Dzień Energetyka w prawie pracy

Dzisiaj, czyli 14 sierpnia, branża energetyczna obchodzi swoje święto – Dzień Energetyka. Początki mojej drogi zawodowej związane są z energetyką cieplną, dlatego nie mogłem nie wspomnieć o tym dniu.

Jak podaje Wikipedia Dzień Energetyka ustanowiono w roku 1956 i obchodzony był do roku 1972 dnia 1 września. Potem, na mocy Uchwały Rady Ministrów z kwietnia 1973 roku, świętowano w pierwszą niedzielę września. W 1991 patronem energetyków ogłoszono św. Maksymiliana Kolbego, z zamiłowania elektryka. Zginął on w obozie koncentracyjnym 14 sierpnia 1941 roku. I właśnie ten dzień został przyjęty jako Dzień Energetyka.

A czym jest Dzień Energetyka w świetle prawa pracy?

Zgodnie z art. 6 Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Przemysłu Energetycznego:

Dzień 14 sierpnia jest „Dniem Energetyka” – branżowym świętem energetyków. Jest to dzień wolny od pracy.

Postanowienia te powtarzają niemal wszystkie układy zakładowe w branży oraz branżach pokrewnych (np. zaplecza energetyki).

Oprócz tego, że jest to dzień wolny od pracy, układowe postanowienia prawa pracy przewidują rekompensaty za pracę w tym dniu:

Za każdą godzinę pracy w dni świąteczne będące dniami wolnymi od pracy, w tym w „Dniu Energetyka” oraz na II i III zmianie w dniach 24 i 31 grudnia, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości nie mniejszej niż 120% stawki godzinowej wynikającej z osobistego zaszeregowania.

Wg zatem prawa pracy w sektorze dzień ten traktowany jest jak dzień świąteczny.

Z okazji Dnia Energetyka wszystkim Koleżankom i Kolegom składam najlepsze życzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.