Dzień Energetyka w prawie pracy

Dzisiaj, czyli 14 sierpnia, branża energetyczna obchodzi swoje święto – Dzień Energetyka. Początki mojej drogi zawodowej związane są z energetyką cieplną, dlatego nie mogłem nie wspomnieć o tym dniu.

Jak podaje Wikipedia Dzień Energetyka ustanowiono w roku 1956 i obchodzony był do roku 1972 dnia 1 września. Potem, na mocy Uchwały Rady Ministrów z kwietnia 1973 roku, świętowano w pierwszą niedzielę września. W 1991 patronem energetyków ogłoszono św. Maksymiliana Kolbego, z zamiłowania elektryka. Zginął on w obozie koncentracyjnym 14 sierpnia 1941 roku. I właśnie ten dzień został przyjęty jako Dzień Energetyka.

A czym jest Dzień Energetyka w świetle prawa pracy?

Zgodnie z art. 6 Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Przemysłu Energetycznego:

Dzień 14 sierpnia jest „Dniem Energetyka” – branżowym świętem energetyków. Jest to dzień wolny od pracy.

Postanowienia te powtarzają niemal wszystkie układy zakładowe w branży oraz branżach pokrewnych (np. zaplecza energetyki).

Oprócz tego, że jest to dzień wolny od pracy, układowe postanowienia prawa pracy przewidują rekompensaty za pracę w tym dniu:

Za każdą godzinę pracy w dni świąteczne będące dniami wolnymi od pracy, w tym w „Dniu Energetyka” oraz na II i III zmianie w dniach 24 i 31 grudnia, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości nie mniejszej niż 120% stawki godzinowej wynikającej z osobistego zaszeregowania.

Wg zatem prawa pracy w sektorze dzień ten traktowany jest jak dzień świąteczny.

Z okazji Dnia Energetyka wszystkim Koleżankom i Kolegom składam najlepsze życzenia!

Karol Sienkiewicz
Podobne artykuły
premia uznaniowa

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *