Umowa na zastępstwo po nowelizacji Kodeksu pracy – FAQ

Po lekturze komentarzy moich czytelników okazuje się, że bardzo duże problemy sprawia po nowelizacji Kodeksu pracy z dnia 22 lutego 2016 r. umowa na zastępstwo. Postanowiłem więc stworzyć dla Ciebie małe FAQ dotyczące właśnie umowy na zastępstwo:

Pytanie: Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo po 22 lutym 2016 r.?

Odpowiedź: Okres wypowiedzenia wynosi tyle, ile dla „normalnej” umowy o pracę na czas określony. Jeżeli jest to umowa trwająca, a więc zawarta przed tą datą w okresie od 22.02.2016 r. do 21.08.2016 r. okres wypowiedzenia wynosić będzie 2 tygodnie. W okresie od 22.08.2016 r. do 21.02.2019 r. wynosić będzie 1 miesiąc. Później – 3 miesiące. Jeżeli jest to umowa zawarta po dniu wejścia w życie nowych przepisów – okres wypowiedzenia określa art. 36 § 1 k.p., a do stażu liczy się cały dotychczasowy staż u pracodawcy.

P: Czy konieczne jest wpisywanie klauzuli o możliwości wcześniejszego rozwiązania za wypowiedzeniem umowy zawartej na zastępstwo?

O: Obecnie nie ma już obowiązku wpisywania takiej klauzuli. Umowa ta jest wypowiadalna na zasadach takich, jak umowa na czas określony. Brak klauzuli nie spowoduje już, że umowy nie będzie można wypowiedzieć

P: Co się teraz będzie działo z umową na zastępstwo w przypadku powrotu do pracy zastępowanego pracownika?

O: Umowa taka wygasa, czyli jest „po staremu”. Ustaje cel, dla której została zawarta, a więc i umowa się kończy. Nie ma już potrzeby zatrudniania tego pracownika. Jeżeli jednak chcesz kontynuować z nim współpracę powinieneś zawrzeć „normalną” umowę o pracę.

P: Czy umowę o zastępstwo obejmują limity 33 miesięcy i 3 umów?

O: Umowa taka jest wskazana jako wyjątek od tych limitów. Oznacza to, że zatrudnienie może być dłuższe niż 33 miesiące, a umów może być więcej niż 3. Musisz jednak zachować zdrowy rozsądek. 10-letnia umowa o pracę na zastępstwo z pewnością zostanie uznana za umowę zawartą z obejściem prawa, a tym samym – zatrudnienie zostanie uznane za zatrudnienie bezterminowe.

P: Czy umowę na zastępstwo muszę uzupełnić po wejściu w życie nowych przepisów?

O: Pierwsza sprawa – skoro jest to umowa na zastępstwo, to już nawet przed wejściem w życie nowych przepisów, w treści umowy powinno być wskazane, że umowa jest zawarta właśnie dla zastępstwa innego pracownika. Jeżeli jest wskazane – nie trzeba nic uzupełniać. Druga sprawa – jeżeli umowa nie będzie przekraczała limitów (33 miesiące, 3 umowy), to w ogóle nie trzeba podawać okoliczności uzasadniających to przekroczenie. Pamiętaj też, że o zawarciu takiej umowy nie musisz informować Państwowej Inspekcji Pracy.

P: Czy przy umowie na zastępstwo też trzeba poinformować o zmianie warunków wypowiedzenia?

O: Oczywiście. Tutaj zmiana jest niemal natychmiastowa. Osoba na zastępstwie w dniu 21.02.2016 r. miała 3-dniowy okres wypowiedzenia. Dzień później okres ten wynosi już 2 tygodnie. W związku z tym, że zmieniają się warunki zatrudnienia, a dokładniej długość okresu wypowiedzenia, niezbędne jest przekazania takiej osobie informacji o zmianie, zgodnie z art. 29 § 32 k.p.

P: Czy pracownica zatrudniona na podstawie umowy o pracę na zastępstwo, która jest w ciąży, również podlega ochronie?

O: Tutaj nic się nie zmienia. Pracodawca nie może rozwiązać ani wypowiedzieć umowy o pracę pracownicy w ciąży. Jedyna – ale występująca również dotychczas – odmienność, to brak przedłużenia takiej umowy do dnia porodu, jeżeli umowa ta uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Umowa taka nie ulega przedłużeniu, a jeżeli zastępowany pracownik wróci do pracy – rozwiązuje się z mocy prawa.

Mam nadzieje, że przygotowane FAQ rozwieje ostatecznie większość Twoich wątpliwości. Wbrew pozorom – za wyjątkiem okresu wypowiedzenia i klauzuli dotyczącej możliwości wypowiedzenia – umowa ta tak bardzo się nie zmienia.

20160220_133731

Karol Sienkiewicz
Podobne artykuły
Praca zdalna - poradnik
Ochrona sygnalistów

 1. Joanna pisze:

  A co w sytuacji kiedy pracownik nie otrzymał od pracodawcy informacji, że zmieniają się warunki zatrudnienia, a dokładniej długość okresu wypowiedzenia (niezbędne jest przekazania takiej osobie informacji o zmianie, zgodnie z art. 29 § 32 k.p.), a pracownikowi zależy na 3 dniowym okresie wypowiedzenia??

 2. Ewelina pisze:

  Nie wiem, czy piszę pod odpowiednim postem, ale moje pytanie dotyczy umowy na zastępstwo. 1 maja 2015 roku podpisałam umowę na zastępstwo z powodu usprawiedliwionej nieobecności pracownika X – czyli jeszcze przez kilka miesięcy. Rozumiem, że w świetle nowych przepisów zwiększył mi się okres wypowiedzenia z 3 dni do aktualnie 2 tygodni. Problem polega na tym, że 1 maja 2015, kiedy przyszłam do pracy pracownik X jeszcze pracował, a odszedł na chorobowe, a później na zasiłek macierzyński dopiero z końcem maja. Wcześniej nie miałam pojęcia, że pracownik na zastępstwo może być zatrudniony tylko w okresie faktycznie nieobecności a nie planowanej nieobecności. Czy moja umowa jest legalna? Czy i jakie konsekwencje należą się z tego tytułu po takim czasie?

 3. AGNIESZKA pisze:

  Witam,
  Mam pytanie dot.umowy na zastępstwo, która została zawarta w dn.28.10.15 r. do czasu powrotu osoby zastępowanej/brak konkretnej daty powrotu w umowie choć przewidywana data powrotu 02/17 r./. Rozumiem,że:
  – nie muszę uzupełniać takiej umowy , bo podane są wszystkie dane na umowie i trwać ona będzie mniej niż 33 miesiące licząc od 22.02.16 r.
  – nie muszę zgłaszać faktu do PIP, bo umowa na czas określony/na zastępstwo/ tego nie wymaga
  – umowa rozwiąże się z ostatnim dniem przed powrotem osoby zastępowanej
  Jeśli wyciągam złe wnioski proszę o poprawki.

 4. aga pisze:

  Witam
  Moja umowa na zastępstwo jest do 31.08.2016, termin porodu październik. Co zrobić, zeby chorobowe było płacone do dnia porodu, a później macierzyński? Dziękuję

 5. Anna pisze:

  Mam pytanie o umowy na zastępstwo, proszę o podpowiedz. Obecnie mam pracownice która w okresie 01.07.2011-23.04.2012 była zatrudniona na zastępstwo, od 24.04.2012 do 23.04.2014 na czas określony natomiast od 24.04.2014 do nadal jest na umowie na zastępstwo (umowa ta obejmowała zastępstwo pracownicy na macierzyńskim, która po skończeniu urlopu rodzicielskiego i wypoczynkowego zaległego ponownie poszła na chorobowe z kodem B). W związku z tym że zastępowana pracownica nie wróciła do pracy umowa na zastępstwo trwa nadal. Czy zastępstwo na kolejny okres usprawiedliwionej nieobecności pracownika po zmianach z 22.02.2016 r. wymaga zmiany umowy, okresu wypowiedzenia oraz czy należy zgłosić do PIP obiektywne przesłanki zawarcia takiej umowy , jeśli tak to do kiedy mam termin? iw jakiej formie dokonać zmian

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Anna, umowa jest ta sama, natomiast okres wypowiedzenia zmienia się z mocy prawa o czym trzeba było pracownika poinformować. O tym oraz o braku obowiązku zgłoszenia do PIP napisałem wprost w FAQ.

 6. magdalena pisze:

  Witam,
  czy umowa o pracę na czas określony w celu zastępstwa nieobecnego pracownika po 22.02.2016 r. wg nowego wzoru umowy będzie umową na czas określony (w nagłówku) z adnotacją w pkt III- Przyczyny uzasadniające zawarcie umowy – ” na czas określony do dnia 30.06.2016 r. na czas zastępstwa nieobecnego pracownika (imię i nazwisko) wynikająca z faktu przebywania na zwolnieniu chorobowym”.

  Jeżeli jest to niepoprawne to bardzo bym prosiła o przykładowy wzór umowy na zastępstwo obow. po 22.02.2016 r. bo już mam mętlik w głowie.

  (jest to pracownica z umową na czas określony do końca czerwca 2016 r., ale umowa zostanie przedłużona do dnia porodu ok. listopada 2016 r. Jak prawidłowo zapisać datę końcową w umowie na zastępstwo bo te zastępstwo ma być do końca czerwca, chociaż tamta będzie miała przedłużoną umowę do dnia porodu).
  Czy taką umowę na zastępstwo należy zgłaszać do PIP?

  dziękuję z góry za pomoc…

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Magdalena, nie udzielam tak szczegółowych porad prawnych przez internet. Zapraszam do kontaktu z Kancelarią.

 7. Katarzyna pisze:

  Witam,
  Czy umowę zawartą na czas określony przed 22 lutego 2016 r. powinnam uzupełnić o informację o zmianie okresów wypowiedzenia wpisując wszystkie nowe okresy wypowiedzenia jednorazowo (2 tygodnie. miesiąc, 3 miesiące) bez podawania konkretnych dat wyliczających okres wypowiedzenia czy powinnam to uzupełniać za każdym razem gdy zmieni się staż pracy u pracodawcy, czyli do 21 sierpnia 2016 r. wpisać 2 tygodnie, po 22 sierpnia 2016 r. wpisać miesiąc, po 22 lutego 2019 roku 3 miesiące? I za każdym razem pamiętać o uzupełnieniu tych informacji
  Dziękuję z góry za pomoc…

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Katarzyna, są dwie szkoły, ale i jedna i druga metoda jest w mojej ocenie prawidłowa.

 8. magda pisze:

  Witam. Jestem od września zatrudniona na umowę zastępstwo ( w tym 2 miesiące okresu probnego), osoba, ktora zastepuje byla w ciazy, urodziła, złozyła wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski do lutego. Ja zaszłam w ciąże (umowy nie mam zmienionej, nadal na zastepstwo) termin porodu mam na grudzień. Niestety ze wzgledu na stan zdrowia prawdopodobnie bede musiala iść na L4, jezeli w czasie trwania mojego zwolnienia wróci zastepowana przeze mnie pracownica czy ZUS nadal bedzie mi płacił za zwolnienie do dnia porodu? Wtedy nie przysluguje mi macierzyński? jednak jeżeli pracownica wróciłaby w lutym a ja urodze w grudniu to ZUS płaci mi także za urlop macierzyński?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Magda, jeżeli będziesz niezdolna do pracy (a więc pójdziesz na L4) dopóki jesteś zatrudniona, to zasiłek jest wypłacany do czasu ustania tej niezdolności do pracy, nawet jeżeli stosunek pracy się rozwiąże. Niestety w takim przypadku nie przysługiwałby zasiłek macierzyński. Jeżeli stosunek pracy rozwiąże się po porodzie (a więc w dniu porodu będziesz objęta tytułem ubezpieczenia) – macierzyński będzie przysługiwać.

 9. Edyta pisze:

  Witam mam problem jestem na umowie na zastępstwo od 01 .12 . 2015 r. Na umowie mam napisane z trzydniowym wypowiedzeniem z obu stron i byłam z tego zadowolona . Od 01 06 2016 r chciałam zmienić pracę ale pracodawca poinformował mnie dopiero teraz o dwutygodniowym wypowiedzeniu . Czy jeżeli na umowie mam trzy dniowe wypowiedzenie muszę respektować to dwutygodniowe .

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Edyta, okres wypowiedzenia na 2-tygodniowy zmienił się z mocy prawa i zastąpił postanowienie Twojej umowy. Oczywiście możesz jeszcze dogadać się ze swoim pracodawcą i rozwiązać umowę wcześniej, za porozumieniem stron.

 10. Kamila pisze:

  Dzien dobry , jestem zatrudniona na umowe o prace na zastepstwo za dziewczyne ktora urodzila dziecko i jest teraz na macierzynskim do lutego 2017r. Moje pytanie tyczy sie mojej osoby , poniewaz zaszlam w ciaze jest to poczatek ,zaczyna sie 5 tydzien. Aktualnie jestem na zwolnieniu lekarskim na 80 % poniewaz za pare dni mam przyjjsc na wizyte ginekologiczna i lekarz potwierdzi ostatecznie ciaze. Chcialabym dowiedziec sie w takim razie co przysluguje mi sie a co nie z gory dziekuje za odpowiedz !!

 11. Stella pisze:

  Witam. Mam pytanie. Od 1 września jestem zatrudniona w szkole jako nauczyciel kontraktowy na umowę zastępstwo, w której jest określone ” nie dłużej niż do 24 czerwca 2016r”, czyli do końca roku szkolnego. Nie otrzymałam żadnego wypowiedzenia tej umowy. Czy zatem dyrektor szkoły powinien mi dać wypowiedzenie 2 tygodniowe. Jeżeli tak to kiedy powinnam go otrzymać od kiedy będzie biegło to wypowiedzenie.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Stella, umowa na zastępstwo jest szczególną umową na czas określony, która rozwiązuje się z upływem okresu na jaki została zawarta. Nie ma potrzeby wręczania oddzielnych wypowiedzeń.

 12. Aleksandra pisze:

  Witam .chciałabym się dowiedzieć ile należy mi się urlopu wypoczynkowego za pracę na zastępstwo. Mianowicie byłam zatrudniona od 13 listopada zeszłego roku do 24 czerwca tego roku, pracodawca naliczył mi trzy dni za tamten rok i pięć dni za sześć miesięcy tego roku .dodam że to nie jest moja pierwsza praca ale stażu nie mam więcej niż dziesięć lat, Proszę o pomoc w rozwiązaniu tej sprawy. PILNIE.

 13. Ryszard pisze:

  Z tym wypowiedzeniem umowy na zastępstwo obowiązującej w dniu wejścia w życie nowelizacji to chyba nie do końca tak. Opinie są bardzo różne ale moja jest taka: Zgodnie z art. 14 ust 2 noweli do umów o pracę na czas określony zawartych na okres do 6 miesięcy albo zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w których nie przewidziano możliwości ich rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, w zakresie dopuszczalności ich wypowiedzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
  Art. 14 ust. 3 noweli stanowi natomiast, że przy wypowiadaniu umów o pracę na czas określony zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w których przewidziano możliwość ich rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się okresy wypowiedzenia, o których mowa w art. 36 §1 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
  Umowa na zastępstwo zawarta przed 22.02.2016r. niewątpliwie jest umową na czas określony. Zgodnie bowiem z obowiązującym wówczas art.  25 kp §  1. „Umowę o pracę zawiera się na czas nieokreślony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.” W zakresie dopuszczalności ich wypowiedzenia zgodnie z art. 14 ust 2 noweli stosuje się zatem przepisy dotychczasowe. Jest to jednak umowa na okres do lub powyżej 6 miesięcy i nie przewidziano w niej 2-u tygodniowego wypowiedzenia. Przepisy dotychczasowe przewidywały bowiem możliwość wypowiedzenia umowy na zastępstwo w uchylonym art 33 kp.
  Przepisy przejściowe nie regulują tej sytuacji co wydaje się powinno oznaczać zastosowanie ogólnej reguły stosowania przepisów materialnych z dnia powstania stosunku cywilnoprawnego. Przemawia za tym zasada lex retro non agit czyli nie działania prawa wstecz oraz równie ważna, chociaż nieskodyfikowana w ustawie, zasada tempus regit actum, co oznacza, że czas rządzi czynnością prawną, do czynności prawnej stosuje się przepisy obowiązujące w czasie jej dokonania.
  Obawiam się, że tych wątpliwości orzecznictwo nie rozwieje. Nie ma chyba potencjału procesowego ten temat 🙂

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Ryszard, w FAQ odpowiadam na pytanie jak długi będzie okres wypowiedzenia, jeżeli umowę w ogóle można wypowiedzieć. W odniesieniu do wypowiadalności lub nie takiej umowy, to w mojej ocenie będą tu znajdować zastosowanie wszystkie reguły jak dla umowy na czas określony. Do umów trwających – była klauzula = można, nie było klauzuli = nie można, itp. Nie jestem pewny czy do końca zrozumiałem poruszony przez Ciebie problem.

 14. Patrycja pisze:

  Witam mam pytanie zakład pracy zawarł z pracownikiem umowę na zastępstwo za pracownika w razie usprawiedliwionej nieobecności ( ciąża , urlop macierzyński i rodzicielski) od 01.06.2015 i teraz pracodawca chce zmienić mu umowę na czas określony.
  Osoba zastępowana nie wróciła jeszcze do pracy.
  Od kiedy pracodawca może zawrzeć taką umowę? Od jakiego dnia i na jak długo?
  Proszę o odpowiedź.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Patrycja, jest to możliwe. Umowę na zastępstwo należy rozwiązać za porozumieniem stron (w dowolnym terminie) i zawrzeć umowę na czas określony. Umowa taka może być zawarta w dowolnym czasie, po rozwiązaniu umowy na zastępstwo. Co do okresu na jaki może być zawarta – wchodzą w grę limity 33/3.

 15. Patrycja pisze:

  Witam,
  jestem zatrudniona na umowie na zastępstwo. Jestem na urlopie macierzyńskim, urlop rodzicielski chce dzielić z pracą na pół etatu. Czy pracodawca może w trakcie trwania urlopu rodzicielskiego zmienić umowę z umowy na zastępostwo na umowe na czas nieokreslony? Czy może się to odbyć w drodze aneksu do umowy lub porozumienia o zmianie warunków pracy?
  Pozdrawiam

 16. Patrycja pisze:

  PS. Osoba zastępowana jeszcze nie wrocila do pracy.

 17. ANIA pisze:

  Witam. Ja mam pytanie następujące. Od 17 lipca 2014 r zatrudniono mnie na umowę na zastępstwo na czas nieobecności pracownika. Pracownik urodził dziecko i był na macierzyńskim. W sierpniu 2015 r. Pracownik którego zastepowalam wrócił do pracy ale na stanowisko dyrektora. Pracownik ten zastępował dyrektora. A ja nadal pracowałam na stanowisku tamtego pracownika. W marcu 2016 r. Zaszłam w ciąży i poszłam na L4. Z dniem 1 sierpnia pracownik którego zastepowalam wrócił na swoje stanowisko. A mi rozwiązano umowę. Pytanie moje brzmi czy pracodawca powinien przedłużyć mi umowę do dnia porodu. A radzę w listopadzie. Czy ochrona mi się nie należy? Pilnie Proszę o odpowiedź

 18. Ela pisze:

  Witam,
  Który moment uznaje się za powrót do pracy osoby, na której zastępstwo jest zatrudniona inna osoba. Czy urlop uzupełniający (zaległe urlopy)- po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, oznacza, że pracownik już wrócił do pracy, czy powrót nastąpi kiedy fizycznie pracownik zacznie pracować? Kiedy następuje wygaśnięcie umowy osobie zatrudnionej na zastępstwo tego pracownika? Z dniem zakończenia urlopu macierzyńskiego? Czy z dniem zakończenia urlopu uzupełniającego?
  pozdrawiam

 19. Anna pisze:

  Witam mam pytanie. Mamy Pania zatrudniona na umowe zastepstwa. Pani zastepowana wrocila do pracy na jeden dzien (skonczyla urlop rodzicielski) poniewaz znowu jest w ciazy. I nastepnego dnia poszla na L4. Co z umowa na zastepstwo ? Powinna byc rozwiazana 16 maja ??? Jezeli tak sie nie stalo czym to skutkuje i jak to rozwiazac najlatwiej ? Dziekuje

 20. Anna pisze:

  Witam, mam podobne pytanie. Jestem na umowie na zastępstwo od 1 grudnia 2013 roku za pracownicę, która zaszła w ciążę. Kobieta ta urodziła, była na urlopie macierzyńskim i wychowawczym. Wróciła na jeden dzień do pracy, aby przedłożyć kolejne zwolnienie lekarskie, iż zaszła w drugą ciążę. A ja nadal jestem zatrudniona na jej zastępstwo. Za kilka dni będzie to już 33 miesiące. W umowie napisane jest, że zastępstwo za X pracownika, bez podania powodu tego zastępstwa. Moje pytanie – jak długo mogę trwać na takiej umowie i czy obowiązuje mnie już magiczna liczba 33 mies., aby zmienić tą umowę na bezterminową? Tym bardziej, iż nie zostały w mojej umowie zmienione dane dotyczące powodu nieobecności tamtej kobiety? Z góry dziękuję za informację.

 21. Teresa pisze:

  Witam, dostałam list intencyjny gdzie mam napisane, że proponują mi „umowę na czas określony (zastepstwo pracownika, podane imię i nazwisko)” . Pani z Hr upiera się, że okres wypowiedzenia jest 3 dniowy, ja uważam że 2 tyg.,proszę o potwierdzenie czy mam rację. Czy wg w/w formy zawarcia umowy (czas określony i zastępstwo pracownika) gdy zajde w ciążę przysługuje mi ochrona do porodu i świadczenia po porodzie, czy nie? zgubiłam sie, nie wiem czy to jest w końcu umowa na zastepstwo czy umowa na czas określony. dziękuję za odpowiedź. pozdrawiam

 22. Katarzyna pisze:

  Witam serdecznie. Przeczytałam Pana artykuł na temat umowy na zastępstwo „Umowa na zastępstwo po nowelizacji Kodeksu pracy”. Mam pytanie odnoście właśnie takiej umowy,na której jestem od 31.03.2013. Otóż z dniem 1 października wraca osoba za którą pracuję. Nie dostałam jeszcze wypowiedzenia ale już wiem że będę zmuszona rozstać się z tym stanowiskiem. Teraz moje pytanie brzmi,czy po moim zwolnieniu i zarejestrowaniu się w urzędzie pracy mogę starać się o zasiłek dla bezrobotnych? Czy przy takiej umowie w ogóle mnie to nie dotyczy? Dziękuję i pozdrawiam Katarzyna.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Katarzyna, zasiłek dla bezrobotnych nie przysługuje, jeżeli w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w PUP pracownik rozwiązał umowę za porozumieniem stron lub za wypowiedzeniem przez siebie złożonym (z wyjątkami). Jeżeli umowa zostanie Ci wypowiedziana albo rozwiąże się, na skutek upływu okresu na jaki została zawarta (powrót zastępowanego pracownika), to nie widzę przeszkód w otrzymaniu takiego zasiłku.

 23. NATALIA pisze:

  WITAM CZY 1/2 ETATU UMOWA O PRACĘ LICZY SIĘ DO LAT PRACY JAKO ROK , ZA ODPOWIEDZ DZIĘKUJE

 24. Maria pisze:

  Witam,
  Mam pytanie jeżeli jest zapis w umowie że umowa jest zawarta na czas określony od dnia 01.09.2016 r. do czasu powrotu pracownika Pani X to z jakim dniem rozwiąże się umowa o pracę zakładając że pracownik zastępowany wraca 15.10.16 r. Datą wygaśnięcia stosunku pracy będzie 14.10.16 r. czy też 15.10.16 r.
  Czy po zmianie przepisów pkt 3 umowy przyczyny uzasadniające zawarcie umowy musi być uzupełniony przy umowach na zastępstwo jeżeli ich okres trwania jest krótszy niż 33 miesiące.
  Z góry dziękuję za informację.

 25. ola pisze:

  Czy gdy mam wpisana umowe na zastepstworzyl na czas określony ale nie została wpisana data końcową będzie traktowana jako umowa na czas nieokreślony? I czy w przypadku likwidacji pracy tj likwidacja całkowitą punktu będę pod ochrona?i jeśli pracownik Zastepowany wróci tracę wszystko?nie mam prawa do urlopu macierzyńskiego?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Ola, na tym polega umowa na zastępstwo, że nie wpisuję się dokładnie końcowej daty jej rozwiązania. Umowa rozwiązuje się po powrocie zastępowanego pracownika.

   • Ola pisze:

    Ok tylko umowa w nagłówku ma wpisane „Umowa na czas określony”
    pkt 3 w zastępstwie…

    Jak wygląda moja sytuacja gdy będąc w ciąży firma zostanie zlikwidowana ?

 26. AGATA pisze:

  WITAM I MAM PYTANIE CZY PRACUJĄC NA 1/2 ETATU NALEŻY MI SIĘ 26 DNI URLOPU

 27. justyna pisze:

  Witam, jestem zatrudniona na umowę o prace na czas określony na 1,5 roku, od stycznia 2016 do 31 lipca 2017 roku, w zastępstwie koleżanki która jest na macierzyńskim ale na mojej umowie nie ma napisane, ze jest to umowa na zastępstwo, czy będzie mi się należał zasiłek macierzyński?
  Proszę o odpowiedź 😉

 28. AGATA pisze:

  Witam czyli jak mam przepacowane 15 lat i pracując na 1/2 etatu to należy mi się 26 dni urlopu , TAK za odpowiedz bardzo panu DZIĘKUJE

 29. Bartek pisze:

  Witam,
  Moja partnerka została zatrudniona na zastępstwo jako nauczyciel w przedszkolu i jest to piąta umowa tego typu z rzędu. Różnica jest taka że do tej pory umowy były zawierane na czas oznaczony od-do (z zachowaną ciągłością) a obecnie dyrekcja przedszkola przedstawiła umowę bez oznaczonego końca. Czy w przypadku zajścia w ciążę moja partnerka mogłaby zostać zwolniona z pracy? Jeżeli tak t w jakich okolicznościach, skoro umowa nie ma oznaczonego terminu końcowego? Jaka przysługuje jej ochrona i jakie świadczenia a jakie nie przysługują? Wiem ze w jej przypadku maja także zastosowanie przepisy Karty Nauczyciela. jaki wpływ maja te przepisy? czy coś zmieniają w stosunku do kodeksu pracy?

 30. Aleksandra pisze:

  Witam,
  Jestem zatrudniona na umowę na zastępstwo od 17 lutego 2014 roku. Od tamtego czasu dwukrotnie dokonywano aneksu do mojej umowy – zmieniały się osoby, które zastępowałam (na umowie oraz aneksach nie podawano daty zakończenia trwania umowy). Od miesiąca grudnia 2015 roku przebywałam na L4 w związku z faktem, iż byłam w ciąży. Dnia 01 września 2016 roku urodziłam syna. Kolejno dnia 05 września 2016 roku wystąpiłam z podaniem do pracodawcy o udzielenie mi urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego (od dnia 01 września 2016 roku do dnia 30 sierpnia 2017 roku = łącznie 52 tygodnie), na które do chwili obecnej nie otrzymałam żadnej odpowiedzi.
  Kilka dni temu od koleżanki dowiedziałam się, że osoba, którą zastępuję wraca do pracy w miesiącu listopadzie 2016 roku.
  W związku z powyższym mam pytanie jak powinno prawidłowo wyglądać postępowanie mojego pracodawcy tj.:
  – czy pracodawca ma obowiązek udzielić mi pełnego urlopu macierzyńskiego wraz z rodzicielskim (całe 52 tygodnie);
  – w jaki sposób i kiedy taka umowa może zostać rozwiązana (wygaśnie wraz z powrotem osoby zastępowanej, musi zostać wypowiedziana);
  – w jaki sposób zostanę powiadomiona o zakończeniu takiej umowy;
  – jeśli musi zostać wypowiedziana to czy zgodnie z okresem mojej pracy w owej firmie okres wypowiedzenia to jeden miesiąc;
  – czy mogę otrzymać wypowiedzenie w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego;
  Za odpowiedź z góry dziękuję 🙂

  • Anna pisze:

   Mam ten sam problem. Na mojej umowie nie było terminu zakończenia. Ja obecnie już jestem na macierzyńskim. Zastępowana pracownica już wróciła a ze mną się nikt nie kontaktował. Siedzę i czekam na jakieś informację od pracodawcy. Proszę o odypowiedz.

 31. AGATA pisze:

  Witam mam wielką prośbę czy pracując na 1/2 etatu , jak to liczą do stażu lat pracy , pełny rok czy pół roku na 1/2 etacie umowa o prace , BARDZO PROSZĘ O ODPOWIEDŻ

 32. Anna pisze:

  Witam. Czy nawiązując umowę na czas określony w celu zastępstwa powinnam wpisać przewidywaną datę np. umowa na czas określony do 30.06.2017 (powrotu pracownicy z macierzyńskiego? Czy wystarczy wskazać zdarzenie (czyli powrót pracownicy po macierzyńskim?)

 33. BEATA pisze:

  Witam, byłam zatrudniona na umowę o pracę na zastępstwo od dnia 14-08-2014 roku do 31-12-2015 roku, następnie podpisałam umowę na czas określony od 31-12-2015 do 31-12-2016 roku, czy kolejna umowa jest umowa trzecią i powinna być zawarta na czas nieokreślony? Czy tak jak mówi mi kadrowa będzie to dopiero druga umowa?
  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam Beata

 34. Madzia pisze:

  Witam. Z końcem roku 2016 kończy mi się druga umowa na czas określony i w związku z tym
  mam pytanie. Czy pracodawca może dać mi umowę na zastępstwo za koleżankę na macierzyńskim, czy z racji że to będzie trzecia umowa to będzie na czas nieokreślony?????
  Dziękuję i pozdrawiam

 35. Agnieszka pisze:

  Czy będąc w ciąży na umowę na zastępstwo pracownika spowodowane usprawiedliwioną nieobecnością pracownika (urlop macierzyński) pracodawca ma obowiązek poinformować mnie wcześniej o powrocie pracownika a tym samym o wygaśnięciu mojej umowy czy może to zrobić z dnia na dzień?

 36. Magda pisze:

  Witam,
  od 10.2014 pracuję na pół etatu (umowa na czas nieokreślony), w 10.2015 dostałam aneks do umowy zwiększający wymiar pracy do pełnego etatu na czas zastępstwa innej pracownicy.Obecnie jestem w ciąży na zwolnieniu lekarskim już do porodu, jeśli w trakcie tego zwolnienia do pracy wróci osoba zastępowana to co z moja umowa, aneks wygasa i wymiar pracy liczony jest jako 1/2 etatu czy dopiero po zakończeniu zwolnienia lekarskiego?

 37. AGATA pisze:

  WITAM PRACOWAŁAM NA UMOWE W ZASTĘPSTWIE OD POŁOWY MAJA DO 23 SIERPNIA WIEDZIAŁAM ŻE DALSZEJ UMOWY NIE DOSTANE , A JESTEM OSOBOM NIEPEŁNOSPRAWNĄ I ZWOLNIŁAM SIĘ SAMA ZA POROZUMIENIEM STRON , PRZYSZŁO MI ŚWIADECTWO ROZWIĄZANIE UMOWY ZA POROZUMIENIEM STRON NA WNIOSEK PRACOWNIKA , I TERAZ CZY TEN OKRES PRZEPRACOWANY BĘDZIE MI SIĘ LICZYŁ DO STAŻU PRACY , Z TEGO TYTUŁU ŻE JA ZWOLNIŁAM SIĘ SAMA , BARDZO PROSZĘ O ODPOWIEDZ .

 38. AGATA pisze:

  PANI AGATO NIE ZROZUMIAŁAM PANI ODPOWIEDZI , TZN BĘDZIE TEN OKRES SIĘ LICZYŁ DO LAT STAŻU PRACY CZY NIE, WSZYSTKIE SKŁADKI BYŁY ODPROWADZANE , BARDZO PANIĄ PROSZĘ O ODPOWIEDZ ŻEBYM TO ZROZUMIAŁA

 39. Monika pisze:

  Witam, jestem zatrudniona na 3/4 etatu na czas nieokreślony czy jest możliwość abym przeszła na cały etat na zastępstwo za panią która jest na długotrwałym zwolnieniu A ewentualnie zatrudnić kogoś na 3/4?

 40. Rach-mistrz pisze:

  Mam pytanie? Czy osoba, która była na umowie na zastępstwo może przejść (np.aneksem) na inne stanowisko na zastępstwo ?

  Pozdrawiam

 41. Agnieszka pisze:

  Witam, mam umowę na zastępstwo do 31 XII grudnia – obecnie jestem w 3 miesiacu ciązy. Rozumiem,że pracodawca może mi ją przedłużyć jeśli pracownik dalej nie wróci co pracy ? Była by to jego dobra wola ?!
  Jeśli nie – to będę upoważniona do pobierania macierzyńskiego jako osoba bezrobotna ?

 42. AGATA pisze:

  WITAM CZY OKRES KTÓRY PRZEPRACOWAŁAM NA 1/2 ETATU I ZWOLNIŁAM SIĘ SAMA ZA POROZUMIENIEM STRON, CZY TEN OKRES BĘDZIE SIĘ LICZYŁ DO LAT STAŻU PRACY , ZA ODPOWIEDZ Z GÓRY DZIEKUJE

 43. Ania pisze:

  Witam. Jestem zatrudniona w swojej firmie od 2011 roku, pierwsze moje dwie umowy były na czas określony, a 3 umowa od 17.12.2014 ze względu,że byłam pracownikiem nadprogramowym została zawarta na czas zastępstwa, a 14.03.2016 r.dostalam aneks do umowy,że moja umowa została przekształcona na czas określony w związku z uzasadniona potrzeba pracodawcy tj.zastsptwa za pracownika w czasie Jej usprawiedliwionej nieobecności pracy. Obecnie jestem w 2,5 miesiaca ciąży. Czy będzie mi przysługiwał urlop macierzyński?

 44. Lila pisze:

  Witam.
  Jestem obecnie zatrudniona na podstawie umowy na zastępstwo.
  Zastępuje Panią X, która była na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, a obecnie poinformowała że jest ponownie w ciąży, w związku z tym moja umowa przedłuży się o kolejny okres (L4, urlop macierzyński i rodzicielski).
  Zanim zostałam zatrudniona Panią X zastepowala Pani Y, która również zaszła w ciążę i teraz jest na urlopie macierzyńskim.
  Czy po upływie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego Pani Y może ona wrócić do pracy na stanowisko, które obecnie zajmuję? Ponieważ w umowie ma zapisane tak jak ja, że zastępuje Panią X. Czy to by oznaczało wtedy że moja umowa zakończy się wcześniej?
  Bardzo proszę o odpowiedź

 45. Ala pisze:

  Witam,
  podpisałam umowę na czas zastępstwa za pracownicę, która właśnie urodziła. Na umowie jest czas od kiedy zaczynam pracę jednak nie ma do kiedy czy jest to prawidłowe? Druga sprawa zostało podane wynagrodzenie wyłącznie netto czy nie powinno być brutto?

  • Ala, taka jest istota umowy na zastępstwo, że co do zasady nie wskazuje się na jaki okres została zawarta, tylko jakiego pracownika się zastępuje. Umowa rozwiązuje się z momentem powrotu tego pracownika do pracy.

   • Ala pisze:

    Co z tym wynagrodzeniem i jeszcze urlopem ? W umowie również nie został uwzględniony urlop.

    • Ala, wynagrodzenie może być wskazane w kwocie brutto lub netto. Co do urlopu, to jego wymiar wynika z przepisów k.p. i tyle przysługuje. Jeżeli pracownik wróci do pracy i pozostaną Ci dni wolne do wykorzystania, będzie należał Ci się ekwiwalent.

   • aga pisze:

    witam, co oznacza powrót do pracy?
    czy jest to data do której trwa zwolnienie lekarskie ?
    nasz pracownik potrzebuje jeszcze ok 3 dni na zrobienie badań kontrolnych w medycynie pracy i u lekarza prowadzacego po długotrwałej chorobie. czyli do kiedy zastepujący go pracownik ma być fizycznie zatrudniony? czy do konca zwolnienia lekarskiego czy do faktycznego rozpoczecia pracy pracownika ( co jest ok 3 dni później – w tym wypadku mamy podwójne zatrudnienie)

 46. Tomasz pisze:

  Witam,
  Karol a co w przypadku jeśli umowę „na zastępstwo” zawrzemy na czas określony np. 24 miesiące? Jeśli osoba zastępowana wróci wcześniej do pracy to umowę „na zastępstwo” trzeba rozwiązać zgodnie z okresem wypowiedzenia, czy wygaśnie sama pomimo czasu określonego?
  Z góry dziękuję i pozdrawiam,
  Tomasz

  • Tomasz, jest to pewien problem. Trzeba bowiem rozważyć czy umowa rzeczywiście była umową na zastępstwo, a nie zwykłą umową na czas określony (skoro została zawarta na wiadomy z góry okres czasu).

 47. Ewa pisze:

  Czy umowa na zastępstwo trawająca sześć miesięcy ( lub więcej) uprawnia do przyznania świadczenia przedemerytalnego? Spełniam dwa warunki wiek pięćdziesiąt pięć lat i staż pracy trzydzieści lat a obecny pracodawca nie wyraża zgody na moje zwolnienie.

 48. Ewa pisze:

  Witam.
  Jestem zatrudniona na zastępstwo od 29.02.2016 r. na czas nieobecności Pani X która była w ciąży i urodziła w sierpniu tego roku. Tak si.ę stało że jestem w ciąży prawie w 3 miesiącu, planowany termin porodu jest maj 2017. Czy będzie mi przysługiwał po porodzie urlop macierzyński i wychowawczy czy już nie? Weź też to pod uwagę że zanim ja urodzę to ta poprzednia pracownica jeszcze nie wróci do pracy.
  Proszę o odpowiedź

 49. justyna pisze:

  Proszę o podpowiedz w sytuacji gdy jestem na umowie na zastepstwo od listopada 2014r. dziewczyny ktora jest obecnie na macierzynskim do wrzesnia 2017 + niewykorzystane urlopy. jest to jej 2 dziecko (2x pod rząd) Sama planuje w 2017 dziecko lecz nie chce zostac bez zasiłku macierzyńskiego bo urlop macierzynski nie przysluguje na umowie na zastępstwo. A umowa zostaje rozwiazana z dniem powrotu jesli jest sie w ciąży. Pytanie jest takie, czy bedąc w ciaży podczas gdy wroci pracownica i sie rozwiazuje umowa z mocy prawa nalezy wówczas zarejestrowac sie w UP? wiadomo ze nikt kobiety w ciąży nie zatrudni ale czy będzie zasiłek? czy lepiej jest urodzic dziecko gdy pracownica jeszcze nei wrocila z urlopu macierzynskiego? jakie są jeszcze możliwości aby mieć zasiłek? Ponadto pracownica ta prawdopodobnie nie zechce wrócic do tej pracy a jak wezma kogos na zastepstwo jej i moje to ta osoba zyska etat.

 50. Wojciech pisze:

  W 2016 roku zrobiłem awans na nauczyciela kontraktowego. W tym samym zespole szkół pracuję już trzeci rok, tj. od września 2014 r. Obecnie pracuję jako nauczyciel kontraktowy w wymiarze 3/18. Niski wymiar czasu pracy wynika z faktu, że nie utworzyła się klasa pierwsza o profilu, do którego mam kwalifikacje (przedmioty elektroniczne). Bieżąca umowa jest już trzecią z kolei umową na czas określony zawartą na okres od 1 września 2016 do 31 sierpnia 2017. Na początku września okazało się, że inny nauczyciel tej samej grupy przedmiotów uległ poważnemu wypadkowi i jest na zwolnieniu lekarskim do końca listopada br. z możliwością przedłużenia tego zwolnienia na dalszy okres. Dyrektor przydzielił mi wszystkie godziny nieobecnego nauczyciela tj. 27 godzin tygodniowo nie dając aneksu ani innej formy umowy na zastępstwo. Czyli, że pracuję tylko z umową na 3/18 a tygodniowo mam 34 godziny zajęć!
  Pomijając fakt, że mam prawo czuć się skrzywdzonym umową w tak niskim wymiarze pracy, to czy jest to w ogóle zgodne z przepisami?

 51. Ewa pisze:

  Witam.
  ponawiam swoje pytanie
  Jestem zatrudniona na zastępstwo od 29.02.2016 r. na czas nieobecności Pani X która była w ciąży i urodziła w sierpniu tego roku. Tak si.ę stało że jestem w ciąży prawie w 3 miesiącu, planowany termin porodu jest maj 2017. Czy będzie mi przysługiwał po porodzie urlop macierzyński i wychowawczy czy już nie? Weź też to pod uwagę że zanim ja urodzę to ta poprzednia pracownica jeszcze nie wróci do pracy.
  Proszę o odpowiedź

  • Ewa, jeżeli zatrudnienie będzie nadal trwało w dniu porodu, to urlop macierzyński będzie przysługiwał. Podobnie z wychowawczym. Jeżeli jednak pracownica wraca do pracy, to umowa się rozwiązuje.

 52. Agnieszka pisze:

  Witam,
  1 września 2015 r. podpisałam zawarłam umowę o pracę na zastępstwo (w celu usprawiedliwionej nieobecności koleżanki która jest na urlopie macierzyńskim). Koleżanka na urlopie jest do 16 grudnia 2016 r. W podpisanej umowie nie mam zawartego okresu wypowiedzenia, czy w tej sytuacji obowiązują mnie nowe przepisy? Chciałabym złożyć wypowiedzenie, jaki okres wypowiedzenia mnie obowiązuje?

  Pozdrawiam
  Agnieszka

 53. Robert pisze:

  Witam
  Jestem po trzy i pół miesięcznym zwolnieniu lekarskim od (13.06). od 1.08 nna moje stanowisko zatrudniony został pracownik na zastępstwo. Od 27.09 powinienem być w pracy, jednak na prośbę pracodawcy wziąłem urlop do dnia 14.10. Ponieważ pracodawca nie rozwiązał umowy o zastępstwo z pracownikiem zastępującym mnie, mam obawy czy nie zostanie mi zaproponowane inne stanowisko, lub równorzędne stanowisko ale z pracą wykonywaną w innym terenie (praca przedstawiciela handlowego). Pytanie jest następujące, czy pracodawca może mi zaproponować inne stanowisko lub inny teren wykonywania pracy?
  Proszę o odpowiedź
  Pozdrawiam
  Robert

 54. Anna pisze:

  Witam, jestem na umowie na zastępstwo od 01.01.2016 do końca roku. Rozumiem ze okres wypowiedzenia mi się zmieni ale co jeśli zajdę w ciąże (staram się o dziecko). Mam iść na L4, co mi przysługuje albo z czego nie skorzystam? Pozdrawiam.

 55. AGATA pisze:

  Witam mam prośbę dostałam umowe p prace na okres próbny 3 miesiące tzn od września do listopada , i teraz w listopadzie kończy mi się umowa , jeżeli pracodawca nie da mi następnej umowy tzn że umowa samoistnie wygasa 30 listopada , i co z urlopem za 3 miesiące. 2 PYTANIE JEDNA PANI JEST NA ZWOLNIENIU LEKARSKIM I TERAZ CZY PRACODAWCA MOŻE MNIE ZMUSIĆ ŻEBYM ROBIŁA W ZASTĘPSTWIE ZA TĄ DRUGĄ PANIĄ , JA MAM 1/2 ETATU I TA DRUGA PANI CO JEST NA ZWOLNIENIU MA TEŻ 1/2 ETATU , I CZY PRACODAWCA MOŻE MNIE ZMUSIĆ ŻEBYM PRACOWAŁA ZA SIEBIE I TAMTĄ PANIĄ NA 1/2 ETATU , BARDZO PROSZĘ O ODPOWIEDŻ

 56. Joanna pisze:

  Witam,
  Od 17 marca 2016r. jestem zatrudniona w Urzędzie Gminy na zastępstwo (zastępuje dziewczynę, która jest na wychowawczym)na czas nieokreślony -do powrotu pracownika. Proszę napisać co by się stało gdybym zaszła w ciąże….pracuje już ok 7 miesięcy…dziewczyna, którą zastępuje urodziła dziecko 20 maja więc wychowawczy minie jej właśnie wtedy….ma do wykorzystania zaległy urlop więc do pracy prawdopodobnie wróci pod koniec czerwca 2017r. Proszę o poradę… chciałabym zdecydować się w końcu na dziecko ale nie chce zostać bez pieniędzy…

 57. Natalka pisze:

  Witam

  Prosze o pomoc
  Mialam umowe na okres probny od 01.02.2016 – 30.04.2016 teraz mam umowe od 01.05.2016 do 30.04.2016 czy do okresu wypowiedzenia licze umowe na okres probny trwajaca 3 msc czy licze czas od 22.02.2016 czyli od dnia wejscia w zycie nowych przepisow.

 58. Natalka pisze:

  przepraszam druga umowe mam od 01.05.2016 do 30.04.2017
  ile wynosi moje wypowiedzenie i jak je liczyc bo probuje znalersc odpowiedz ale nie udaje mi sie

 59. Ewelina pisze:

  Witam,
  Pierwszą umowę jaką otrzymałam to była umowa o pracę na okres próbny 3 m-scy w wymiarze 1/2 etatu.
  (zastępstwo pracownika).Następnie od 9 września 2016r. jestem na umowie o pracę na czas określony (zastępuje tego samego pracownika, który nie wiadomo kiedy wróci dokładnie ) nadal w wymiarze 1/2 etatu. Teoretycznie pracownik ma wrócić w połowie grudnia. Ile w tym przypadku będzie wynosił mój okres wypowiedzenia?

  • Ewelina, okres wypowiedzenie zależeć będzie od stażu pracy (staż umowy na okres próbny + staż umowy na czas określony do chwili jej rozwiązania). Jeżeli to jest umowa na zastępstwo, a nie umowa na czas określony, to nie ma potrzeby jej wypowiadania, bo do rozwiązania dochodzi z chwilą powrotu do pracy zastępowanego pracownika.

 60. aneta pisze:

  Byłam nauczycielką zatrudnioną na zastępstwo z datą końcową 30 czerwca 2016. Od 1 września 2016 szkołę przejęło stowarzyszenie ( inny organ prowadzący). W czerwcu oznajmiam dyrektorowi, że jestem w 13 tygodniu ciąży. zostałam zwolniona przez dyrektora z dniem 30 czerwca 2016 roku. Czy mogę domagać się przywrócenia do pracy za niezgodne z prawem zwolnienie? Czy mogę domagać się odszkodowania za niewłaściwe zwolnienie mnie z pracy.

  • Aneta, jeżeli była to umowa na zastępstwo i wygasła z dniem 30 czerwca 2016 r., to trudno tu mówić o nieprawidłowościach. Umowa na zastępstwo nie przedłuża się do czasu porodu. Natomiast jeżeli przez zwolnienie masz na myśli wypowiedzenie, to to mogło być już nieprawidłowe.

 61. Blanka pisze:

  Witam. Jestem zatrudniona na umowę na zastępstwo od 2009 r. (4 lub 5 podpisanych umów). Koniec umowy przypada na 29.02.2017.Obecnie jestem na urlopie wychowawczym (do końca trwania umowy) i zaszłam w ciążę. Poród odbędzie się kilka miesięcy po zakończeniu umowy. Czy w tym przypadku można uznać moją umowę, za bezterminową? Czy z racji umowy na zastępstwo, mnie również nie obowiązują 33 miesiące? Dziękuję i pozdrawiam

  • Blanka, w przypadku 4/5 umów na zastępstwo, gdzie zatrudnienie w takiej formie trwa już 7 lat, można rozważać czy umowy nie stanowią obejścia prawa i w istocie nie jest to zatrudnienie bezterminowe.

   • Blanka pisze:

    Witam. Odwiedziłam PIP i dostałam odpowiedź, że pracodawca w takiej formie może zatrudniać mnie nieskończoną ilość czasu. Nie istnieje przepis, który mówi, że np. po 10 latach pracy na umowę na zastępstwo umowa powinna być traktowana jako bezterminowa. Brak przepisu i człowiek ma związane ręce. Pozdrawiam

    • Blanka, nie ma może wprost przepisu, ale tak jak dotychczas – przy umowach na czas określony, tak i przy wieloletnich umowach na zastępstwo można się zastanawiać nad obejściem prawa.

 62. Lila pisze:

  Witam.
  Ponawiam swoje pytanie.
  Jestem obecnie zatrudniona na podstawie umowy na zastępstwo.
  Zastępuje Panią X, która była na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, a obecnie poinformowała że jest ponownie w ciąży, w związku z tym moja umowa przedłuży się o kolejny okres (L4, urlop macierzyński i rodzicielski).
  Zanim zostałam zatrudniona Panią X zastepowala Pani Y, która również zaszła w ciążę i teraz jest na urlopie macierzyńskim.
  Czy po upływie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego Pani Y może ona wrócić do pracy na stanowisko, które obecnie zajmuję? Ponieważ w umowie ma zapisane tak jak ja, że zastępuje Panią X. Czy to by oznaczało wtedy że moja umowa zakończy się wcześniej?
  Bardzo proszę o odpowiedź

 63. Martyna pisze:

  Wita, czy jeśli podpisałam umowę na zastępstwo za innego pracownika w styczniu 2016 to obowiązuje mnie 2- tygodniowy okres wypowiedzenia? Dodam, że przed zawarciem umowy na zastępstwo przepracowałam w tym zakładzie już ponad 3 lata. Pozdrawiam.

 64. Asia pisze:

  Dzień dobry! Bardzo proszę o odpowiedź w następującej sprawie: jestem obecnie zatrudniona na umowę na zastępstwo. Osoba, która zastępuje wraca najprawdopodobniej we wrześniu 2017 r. Jestem obecnie w 5 miesiącu ciąży i termin porodu mam na kwiecień 2017 r. Czy w takiej sytuacji przysługuje mi pełnoprawny roczny urlop macierzyński? Z góry dziękuję!

 65. Sylwia pisze:

  Witam, w maju 2015 roku zawarłam umowę na zastępstwo, na czas nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy Pani X. Umowa mówi o 3-dniowym okresie wypowiedzenia wraz z jej powrotem do pracy. Po 22 lutym 2016 roku otrzymałąm aneks do umowy mówiący o zmianie okresu wypowiedzenia umowy. Pani X podobno wraca 2 stycznia 2017 roku. Czy powinnam dostać, a jeżeli tak to kiedy, wypowiedzenie na piśmie? Jaki przysługuje mi okres wypowiedzenia? Czy w momencie powrotu Pani X – ja przestaję świadczyć pracę, czy pracuję nadal do zakończenia okresu wypowiedzenia? Proszę o informację, pozdrawiam.

 66. Michał pisze:

  witam. podpisałem umowe na czas okreslony w maju 2015 do maja 2017 chce zrezygnowac z pracy dałem wypowiedzenie i szef mi mowi ze musze czekac do 1 styczznia i ze mam miesiac wypowiedzenia a na umowie mam 2 tygodnie wiec ile wynosi moje wypowiedzenie

 67. Zbyszek pisze:

  dzień dobry, w sierpniu 2014 zacząłem pracę na umowie na zastępstwo na okres 4 lat (do sierpnia 2016). w sierpniu 2016 dosatłem swoją umowę o pracę na czas nieokreślony. jaki mam teraz okres wypowiedzenie, i kiedy ewentualnie będzie jego zmiana?

 68. Katarzyna pisze:

  Chciałabym się zapytać jak jest liczony okres wypowiedzenia. Mam umowę na zastępstwo i miesięczny okres wypowiedzenia. Jeśli złożę wypowiedzenie powiedzmy 15 stycznia to miesiąc będzie do 15 lutego, czy okres będzie liczony od 01 lutego do 28 lutego (tak jak jest to na umowie na czas nieokreślony). Dziękuję za odpowiedź,

 69. edyta1888 pisze:

  witam mam pytanie mam umowe na czas okreslony na zastepstwo za pracownika ale nie napisane ma do kiedy czy gdybym zaszla w ciaze moja umowa zostanie natychmiast rozwiazana jak to wyglada.

 70. Ola pisze:

  Witam! Jestem zatrudniona w szkole na umowę na zastępstwo. W między czasie zaszłam w ciążę, urodziłam i obecnie jestem na urlopie macierzyńskim do czerwca. Pracownica, którą zastępuję wraca do pracy w kwietniu bieżącego roku. Moje pytanie brzmi: czy jeśli zajdę w ciążę będąc na urlopie macierzyńskim to umowa wygasa mi w dniu powrotu zastępowanej przeze mnie pracownicy? Czy po jej powrocie mam szansę na świadczenia adekwatne z tytułu zwolnienia lekarskiego z ZUSu? Jak to wygląda? Wiem, że nie będzie mi przysługiwał urlop macierzyński. Interesuje mnie tylko okres do porodu ewentualnej drugiej ciąży

 71. Monika pisze:

  Witam, jestem zatrudniona na umowę na zastępstwo, w między czasie zaszłam w ciążę. Termin porodu mam tydzień po planowanym powrocie do pracy osoby, którą zastępuję, w związku z tym mam pytanie, czy mogę przejść wcześniej na urlop macierzyński tzn przed porodem,?(bo wiem że jest możliwość wykorzystanie do 6 tygodni przed porodem) Czy w przypadku umowy o zastepstwo tez ten przepis obowiązuje?

  • iwka pisze:

   Witam. Zwracam się z pytaniem. Otóż jestem w 3 miesiącu ciąży. Poprzedni pracodawca zaproponował mi kilka dni temu powrót do pracy na umowę o zastępstwo na okres rok, w związku z przejściem innego pracownika na urlop wychowawczy. Umowę mam podpisać 1 lutego. Termin porodu mam na 1 sierpnia. Pracownik wraca do pracy w lutym 2018 roku. Moje pytanie jest następujące,jeśli pojde na zwolnienie np w kwietniu a pracodawca będzie chciał zatrudnić inną osobę na zastępstwo na to miejsce to czy ja jestem zagrożona jakimkolwiek wypowiedzeniem z pracy pomimo przebywania na zwolnieniu? Jeśli mnie nie zwolni urodzę dziecko w trakcie trwania umowy o pracę na zastępstwo, czy w takim układzie będzie mi się należało świadczenie macierzyńskie z ZUS? Co stanie się w lutym 2018 r. jak pracownik, którego mam zastępować wróci do pracy? Czy w takim przypadku będę mogła dalej pobierać zasiłek macierzyński z ZUS jeśli oczywiście mi się będzie należał? Bardzo proszę o odpowiedź, zależy mi na czasie i wyjaśnieniu sprawy. Dodam że nie informowałam pracodawcy o ciązy.

 72. Magdalena pisze:

  Witam, mam pracownicę z którą została podpisana umowa na 1/2 etatu na czas określony do końca czerwca. Jest to jej trzecia umowa więc następna musi być na czas nieokreślony. Chcę jej zmienić teraz umowę więc moje pytanie brzmi jak prawidłowo powinnam to zrobić żeby wynikało z niej ze 1/2 etatu ma na czas nieokreślony czyli na stałe, a następne 1/2 etatu na zastępstwo za panią na urlopie wychowawczym. Moje kolejne pytanie brzmi czy i kiedy powinnam powiadomić PIP. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 73. JOANNA pisze:

  Witam!
  co w sytuacji kiedy umowa jest zawarta na zastępstwo i zajdę w ciąże. Czy przysługuje mi prawo do zwolnienia L4 w trakcie trwania ciąży? i co najważniejsze czy przysługuje wówczas zasiłek macierzyński?

 74. Kasia pisze:

  Witam,
  Mam umowę na zastepstwo od 7.01.2015. Obecnie jestem na L4 z powodu ciąży. Pracodawca chce bym podpisała aneks do Umowy bo zmienia się osoba którą zastępuje. Moje pytanie brzmi czy muszę podpisywać aneks, co jeżeli nie podpiszę i jaki może być powód zmiany osoby? Czy można zmienić osobę na Umówię tylko jak ta wróci czy z obojętnie z jakiego powodu? Niedawno dowiedziałam się ze osoba która zastępuje jest w ciąży więc dziwi mnie taka zmiana. Z góry dziękuję za poradę i pozdrawiam

 75. Krzysiek pisze:

  Mam przypadek, w którym zatrudniona na zastępstwo ( dokładny zapis ” do powrotu PANI X do pracy po urlopie macierzyńskim”) pracowniczka Y zaszła w ciążę i wykorzystała już urlop macierzyński, a także należny jej urlop wypoczynkowy, jednocześnie pracowniczka X skończyła urlop macierzyński, zaraz po nim wykorzystała urlop wypoczynkowy i bezpośrednio przeszła na urlop wychowawczy – teoretycznie ani jednego dnia nie była w pracy. Pytanie : Czy umowa na zastępstwo z pracowniczką Y nadal jest ważna? Czy może rozwiązała się z chwilą zakończenia urlopu macierzyńskiego?

 76. Joanna pisze:

  Witam, czy zatrudniając osobę na zastępstwo za konkretnego pracownika, który zatrudniony jest na danym stanowisku, pracownikowi zatrudnianemu można w umowie wpisać inne (niższe) stanowisko pracy a zakres czynności pozostawić bez zmian?

 77. Anna pisze:

  Witam serdecznie.
  Mam pytanie o urlop wypoczynkowy a rozwiązanie umowy o pracę w celu zastępowania innego pracownika. Pracownik, którego zastępuję wraca niedługo do pracy a ja nie zdążę wykorzystać przysługującego mi w tym roku kalendarzowym urlopu wypoczynkowego. Co w takiej sytuacji mogę zrobić? Czy i jak pracodawca wypłaca ekwiwalent za taki urlop? Czy gdybym chciała wykorzystać całość urlopu, a w tym czasie pracownik wróciłby do pracy, kiedy następuje koniec umowy?
  Dziękuję za odpowiedź.

  • Anna, nie możesz wykorzystywać urlopu już po rozwiązaniu umowy. Zasady obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy są wskazane w rozporządzeniu wydanym w tym zakresie.

 78. Artur pisze:

  Witam,

  Mam pytanko odnośnie chorobowego na okresie próbnym trwającym 3 miesiące.
  Otóż 1 grudnia 2017 podpisałem umowę na okres trzech miesięcy. W tym okresie przepracowałem 28 dni i niestety zachorowałem. Chorobowe trwało do końca umowy. Firma wypłaciła mi pełne wynagrodzenie za grudzień, natomiast za styczeń wypłacili kwotę pomniejszoną o 1/5 kwoty netto. Moje pytanie brzmi następująco: czy należy mi się 80% kwoty netto wynagrodzenia za styczeń i luty? Jeśli tak to kto i do kiedy powinien to zapłacić? czy jest to pracodawca czy ZUS?
  Z góry dziękuję za odpowiedź 😉
  Pozdrawiam

  • Artur, co do zasady wynagrodzenie chorobowe wynosi 80% wynagrodzenia. Pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe przez pierwsze 33 dni w roku kalendarzowym (14 pracownikowi, który ukończył 50 lat), dalej – ZUS wypłaca zasiłek chorobowy (o ile spełnione są warunki do otrzymania tego zasiłku, np. upływ 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego).

   • Artur pisze:

    Dziękuję za odpowiedź.
    Mam jeszcze jedno pytanko, a mianowicie: Wcześniej miałem własną działalność i przed zawieszeniem chorowałem ponad miesiąc, dalej zatrudniłem się w firmie (okres próbny) i po 28 dniach znów zachorowałem. Czy w takim przypadku należy mi się 80% wynagrodzenie od firmy?Bo chyba ciągłość ubezpieczenia została zachowana ? czy się mylę?

 79. Ewelina pisze:

  Dzień dobry,

  a jeżeli w umowie na zastępstwo nie ma jasno i wyraźnie napisane za kogo jest to zastępstwo ? To co w takim wypadku? Czy jest to „zgodne”z prawem?
  Mam umowę na zastępstwo na czas długotrwałego zwolnienia lekarskiego… I tyle… Pani dyrektor powiedziała mi jedynie, iż osoba za którą jestem na tym zastępstwie urodzi w marcu, więc jej zwolnienie lekarskie wygasa z dniem porodu, a mnie adekwatnie kończy się umowa. Dodam, że jestem w ciąży będąc na tej umowie na zastępstwo i zostałam poinformowana, że umowa z dniem porodu tej pani zostanie zakończona. Czy nie mając dokładnych danych osoby za którą jestem zatrudniona na umowie na zastępstwo mogę jakoś liczyć na to, że dostanę zasiłek macierzyński? Ze względu na niedokładne informację zawarte w umowie?
  Z góry dziękuję za odpowiedz.
  Pozdrawiam

 80. Marta pisze:

  Dzień Dobry,

  Na wstępie mam poważne problemy, dokładnie bardzo dużo przeżyłam stresu w ostatnim czasie, i jestem strasznie psychicznie zmęczona. Zastanawiam się nan pójściem na L4. Czy w przypadku gdy mam umowę na zastępstwo do końca kwietnia 2017, (powrót poprzedniej osoby do pracy) to z związku z tym czy pracodawca może mnie zwolnić? Czy dopiero po moim powrocie do pracy?

  • Marta, powrót osoby zastępowanej jest równoznaczny z upływem okresu, na jaki została zawarta umowa i będzie oznaczał jej rozwiązanie. Pracodawca nie musi podejmować dodatkowych czynności, takich jak zwolnienie pracownika (czego zresztą nie może co do zasady zrobić ze względu na szczególną ochronę przed zwolnieniem w trakcie chorobowego).

 81. Zofia pisze:

  Mam umowę na zastępstwo od 02.05.2016-06.2017.Jestem w ciąży w 8 tygodniu i muszę być na L4. Czy pracodawca może mnie zwolnić

 82. Monika pisze:

  Witam, czy w przypadku umowy o zastępstwo obowiązuje przepis o przejściu na urlop macierzyński przed terminem porodu?

 83. Kropka pisze:

  Moje pytanie do calosci jest takie? Czy gdy pracodawca nie poinformowal mnie ze z tym dniem .wydluza sie okres wypowiedzenia (a pracuje 20misiecy) i nie bylo zadnego aneksu o tym mowiacego – czy mam prawo do trzydniowego wypowiedzenia? Wlasnie mam sie zwalniac wiec bardzo prosze o odpowiedź bo szczerze teraz jestem w kropce..

  • Kropka, zmiany wchodziły z mocy prawa i brak informacji od pracodawcy nic tutaj nie zmieniał. Nie masz może w umowie zapisu o możliwości wypowiedzenia za 3-dniowym okresem wypowiedzenia?

 84. Aneta pisze:

  Dzień dobry,
  zatrudniłam pracownika na czas określony na zastępstwo – pracownik nieobecny składał kolejno wnioski o urlop macierzyński, rodzicielski, wypoczynkowy x 2 i wychowawczy. Wnioski o urlop wypoczynkowy zostały złożone dwa jeden do 24 marca (piątek ) a kolejny od 27 marca – drugi wniosek złożony był w lutym czyli był zamiar kontynuowania nieobecności. Czy umowa o pracę pracownika zastępującego kończy się 24 marca mimo,że sobota i niedziela są dla naszej firmy dniami wolnymi i pracownik nieobecny złożył oświadczenie,że nie zamierza wracać? Czy umowa też trwa bo cel – zapis w umowie na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika X jest obowiązujący i pracownik 27 marca nie wrócł do pracy? Jak traktujemy dni wolne – świeta , soboty i niedziele jako przerwę w zatrudnieniu? To prowadzi do sytuacji, kiedy pracownik nieobecny powinien złożyć wniosek na sobotę i niedziele czy świeto nawet jak są to dni dla niego wolne aby zachować ciągłość?
  Będę zobowiązana za odpowiedź?

 85. serena pisze:

  Witam, mam pytanie. Mam umowę na czas określony (w nawiasie „na zastępstwo pracownika”). Nie są wskazane dane pracownika. Jest to typowa umowa na czas określony, bo jest wskazany miesięczny okres wypowiedzenia oraz konkretna data końca umowy – 30.11.2017. Zastępuję pracownicę na urlopie macierzyńskim. Data końca mojej umowy nie jest datą powrotu koleżanki do pracy, gdyż urlop rodzicielski kończy jej się w 01.2018, a wróci do pracy w okolicach 03.2018 (po wykorzystaniu zaległego urlopu). Czy moja umowa spełnia warunki umowy o pracę, czy jest to umowa na zastępstwo? Dodam, że po powrocie koleżanki jest przewidziany dla mnie etat na tym samym stanowisku (koleżanka wraca na inne). Czy mogę jakoś mimo wszystko zabezpieczyć się przed nieoczekiwanym? Czy pracodawca z dniem 1.12 może mi dać już normalną umowę o pracę? Czy ta umowa nie ma znamion zwykłej umowy o pracę?

 86. Monika pisze:

  Pracuję 18 miesięcy na umowę o zastępstwo ale w międzyczasie znalazłam pracę na pełen etat i umowę długoterminową co jest dla mnie korzystniejsze. W tej nowej pracy polecili mi żebym czekała na tel od nich żeby wtedy zwolnić się w trybie natychmiastowym i zatrudnić się u nich… mogę tak??

  • Monika, natychmiastowe rozwiązanie umowy możliwe jest w przypadku ciężkiego naruszenia obowiązków wobec pracownika przez pracodawcę. Jeżeli bez dostatecznego uzasadnienia w ten sposób rozwiążesz umowę, to pracodawca będzie mógł dochodzić od Ciebie odszkodowania.

 87. JP pisze:

  Mam dwa pytania odnośnie umów na zastępstwo, mam umowę na czas określony w celu zastępstwa na czas usprawiedliwionej nieobecności od stycznia 2015 r.
  1. czy po przekroczeniu 33 miesięcy (wrzesień 2017) moja umowa staje się umową na czas nieokreślony
  2.kiedy nabywam prawo do 3 miesięcznej odprawy (3 lata od podpisania umowy, czy 3 lata od nowelizacji PP)

 88. Edyta pisze:

  Dzień dobry, jestem zatrudniona na podstawie umowy zastępstwa na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika przesunietego do innego działu z uwagi na to, że musiał zastąpić panią, która jest nieobecna w związku z urlopem rodzicielskim. Pani ta wraca do pracy, ale wcześniej wykorzysta zaległy urlop wypoczynkowy i będzie fizycznie w pracy na swoim stanowisku za kilka miesięcy. Pracownik ja zastepujący nie wroci fizycznie na stanowisko, na którym mnie zatrudniono, gdyż w dalszym ciągu do czasu powrotu z urlopu wypoczynkowego zastepowac będzie panią, która korzysta z uprawnień związanych z rodzicielstwem. Pracodawca poinformowal mnie, ze mam wykorzystac urlop wypoczynkowy adekwatnie do przepracowanego czasu, bo nie chce wyplacić mi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop (urlop oczywiście na siłe biorę, choć nie chcę). Czy zakończenie urlopu związanego z rodzicielstwem pani i od razu pojscie na zaległy urlop wypoczynkowy = wygaśnięcie mojej umowy? Pani z kadr tak twierdzi, ja mam wątpliwości, gdyż nie zastepuję tej pani, tylko pracownika, który jest przesunięty na na jej stanowisk, a ja zastepuje własnie jego i wiem, że ta osoba nie wroci na swoje stanowisko do czasu porotu pani po urlopie wypoczynkowym. Proszę o pomoc.

 89. Martyna pisze:

  Witam,
  podpisałam dwa tygodnie temu porozumienie zmieniające warunki umowy o pracę. Dotyczyło ono przedłużenia umowy do 30.06.2019 r. na pół etatu. Dzisiaj pracodawca prosił abym podpisała kolejny aneks, gdzie następuje: Zmienia się wymiar czasu pracy na pełny etat od dnia 19.04.2017 na czas zwolnienia lekarskiego Pani X.

  Moje pytanie brzmi: jeżeli Pani X wróci do pracy powiedzmy za miesiąc 19.05.2017, to czy z pełnego etatu przejdę dalej na pół i będę miała umowę do 30.06.2019, czy tylko do końca zwolnienia Pani X i wtedy zostaję bez umowy?

 90. Piotr pisze:

  Witam!!!
  Mamy zatrudnioną Panią X na czas zastępstwa bez określenia daty końcowej Pani Y (zastępowana) zakończyła urlop macierzyński 27.04.17 i chciała wrócić do pracy ale Pan Prezes „zmusił” ją do wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego 10 dni ma który „sie zgodziła” i mam pytania:
  – jeżeli nie musiała by wykorzystać tego zaległego urlopu Pani X (która ją zastępowała) powinna mieć umowę rozwiązaną z dniem 28.07.17 czy 30.04.2017 ???
  – czy Pani X może mieć wydłużoną umowę na zastępstwo o czas przebywania Pani Y na urlopie wypoczynkowym ???

 91. Piotr pisze:

  Witam!!!
  Mamy zatrudnioną Panią X na czas zastępstwa bez określenia daty końcowej Pani Y (zastępowana) zakończyła urlop macierzyński 27.04.17 i chciała wrócić do pracy ale Pan Prezes „zmusił” ją do wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego 10 dni ma który „sie zgodziła” i mam pytania:
  – jeżeli nie musiała by wykorzystać tego zaległego urlopu Pani X (która ją zastępowała) powinna mieć umowę rozwiązaną z dniem 28.04.17 czy 30.04.2017 ???
  – czy Pani X może mieć wydłużoną umowę na zastępstwo o czas przebywania Pani Y na urlopie wypoczynkowym ???

  Przepraszam wkradłą się pomyłka w dacie !!!

 92. Angelika pisze:

  Dzień dobry!
  Mam pytanie odnośnie zgłaszania umów na czas określony w celu zastępstwa, do inspektora pracy, co się stanie jeśli nie zgłosimy takiej umowy z powodu niedopatrzenia, że w ogóle taki obowiązek jest? Czy możemy zgłosić ją później? Czy po kilku miesiącach można zgłosić taką umowę i uniknąć grzywny? Czy można złożyć coś takiego jak czynny żal?

 93. Martyna pisze:

  Jestem zatrudniona w dwóch szkołach, w jednej na pół etatu na czas nieokreślony a w drugiej na cały etat z tym, że jest to umowa na zastępstwo do końca sierpnia tego roku. Jeżeli zaszłabym teraz w ciążę i posiadała zwolnienie lekarskie to czy wysokość wypłacanego mi chorobowego w okresie całej ciąży będzie naliczana od 1,5 etatu?
  A co będzie z zasiłkiemmacierzyńskim? Wartość będzie wypłacana od 0,5 czy 1,5 etatu?

 94. Marta pisze:

  z końcem miesiąca wygasa mi umowa na zastępstwo co z urlopem, którego nie wykorzystałam i nie otrzymam ekwiwalentu ? czy inny pracodawca może mi uznać ten urlop?

  • Marta, pracodawca powinien wyliczyć urlop proporcjonalny i jeżeli nie został wykorzystany – wypłacić ekwiwalent. Dalsza część urlopu proporcjonalnego będzie przysługiwała u nowego pracodawcy.

 95. Marta pisze:

  z końcem miesiąca wygasa mi umowa na zastępstwo co z urlopem, którego nie wykorzystałam i nie otrzymałam ekwiwalentu ? czy inny pracodawca może mi uznać ten zaległy urlop?

 96. Mariusz pisze:

  Witam,
  Chciałbym uzyskać informację w sprawie..

  Od 22 maja zostałem zatrudniony w firmie na czas określony na okres równy czasowi usprawiedliwionej nieobecności w pracy Pana X.

  W samej umowie brak informacji o okresie wypowiedzenia.

  Dostałem druk z informacją o warunkach zatrudnienia.
  Gdzie zgodnie z art. 29 § 3(1) KP informują mnie o warunkach zatrudnienia tj.
  – Długość okresów wypowiedzenia określa art. 36 Kp. Każda umowa o pracę może zostać rozwiązana także na mocy porozumienia stron zgodnie z art. 30 § 1 pkt. 1 Kp.

  Gdzie w art. jest napisane..
  „Art. 36. § 1. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

  1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

  2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

  3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata. ”

  Czy w tym przypadku obowiązuje mnie 2 tygodniowy okres wypowiedzenia?
  Lub jeżeli pracodawca wyrazi zgodę – za porozumieniem stron?

 97. Renata pisze:

  Dzień dobry,
  Mam umowę zastępstwo na okres nieobecności osoby X, jest to druga osoba przeze mnie zastępowana teraz mam zastępować kolejną osobę ale pojawił się problem z wynagrodzeniem wg kadr kolejna umowa nie może być podpisana na tych samych warunkach, ponieważ moje wynagrodzenie jest wyższe od wynagrodzenia osoby zastępowanej. Z tego co się zorientowałam to moje wynagrodzenie może różnić się od wynagrodzenia osoby zastępowanej, czy mam rację? No i czy pracodawca może mi zmienić wynagrodzenie za pracę z tego powodu? Z góry dziękuje za odpowiedź

 98. marzena pisze:

  Witam
  Pracuję na umowę o pracę na zastępstwo 7dni. Czy jest możliwość rezygnacji z dnia na dzień? Chodzi o jak najszybsze odejście z pracy.

 99. lukasz pisze:

  Witam,
  Moja żona pracuję na umowę na zastepstwo od listopada 2016 roku. Mam pytanie czy podwyżka płacy minimalnej od tego roku tez ja obowiazuje?

 100. Basia pisze:

  Witam,
  Jestem na umówie na zastępstwo, ale obecnie mam l4 z kodem B. Pracodawca powiedział, że osoba zastępowana po macierzyńskim i rodzicielskim złoży we wrześniu wniosek o urlop wychowawczy. Rozumiem, że gdy mój dzień porodu przypadnie na listopad a tej osoby nie będzie, to mam przedłużoną umowę do dnia porodu.
  1) Co potem mam iść do PUP się zarejestrować czy iść do ZUS i wypisać wniosek o zasiłek macierzyński bez rejestracji w PUP?
  2) Został mi też jeszcze urlop wypoczynkowy, już wiem że nie będzie możliwości wypłaty ekwiwalentu, pracodawca powiedział, że mam go wykorzystać, ale zastanawiam się kiedy mam go wykorzystać skoro jestem na l4?

 101. Beata pisze:

  Witam,
  Od marca 2016 r. jestem zatrudniona na umowę o pracę na zastępstwo w związku z urlopem rodzicielskim. Ile będzie wynosił okres wypowiedzenia jeżeli chce jak najszybciej się zwolnić.

 102. Pat. pisze:

  Czy w umowie na zastępstwo powininna być podana konkretną data trwania umowy? Ja mam umowę na zastępstwo i w niej mam wpisaną informacje ze umowa na czas określony oraz że umowa wygasa w dniu powrotu pracownika ale nie ma konkretnej informacji kiedy to nastąpi. Ta umowe mam od marca zeszłego roku. Jaki okres wypowiedzenia w takim razie mnie obejmuje?

  • Patrycja, odpowiedź jest we wpisie. W umowie nie trzeba (a nawet nie powinno się) podawać konkretnej daty, ponieważ umowa jest zawarta na czas usprawiedliwionej nieobecności innego pracownika.

 103. Gosia pisze:

  Dzień dobry,

  Chciałabym zapytać czy zgodnie z nowelizacją ustawy o pracownikach tymczasowych z dnia 1 czerwca 2017 umowa na zastępstwo jest już przedłużana do dnia porodu po upływie 3 miesiąca ciąży

 104. Paulina pisze:

  Dzień dobry,
  Pierwszą umowę na zastępstwo podpisałam 01.12.2015.Osoba którą zastępowałam wróciła 30.04.2017.Nową umowę na zastępstwo następnej osoby podpisałam 01.05.2017,planowany termin powrotu osoby której zastępuję to listopad 2018,teraz ja jestem w ciąży 6 tydzień(planowany poród to 28.02.2018),czy będę miała płacone chorobowe , macierzyńskie,rodzicielskie do kiedy i przez kogo
  PS.z góry DZIĘKUJĘ za odpowiedź

 105. aga r pisze:

  witam, co oznacza powrót do pracy?
  czy jest to data do której trwa zwolnienie lekarskie ?
  nasz pracownik potrzebuje jeszcze ok 3 dni na zrobienie badań kontrolnych w medycynie pracy i u lekarza prowadzacego po długotrwałej chorobie. czyli do kiedy zastepujący go pracownik ma być fizycznie zatrudniony? czy do konca zwolnienia lekarskiego czy do faktycznego rozpoczecia pracy pracownika ( co jest ok 3 dni później – w tym wypadku mamy podwójne zatrudnienie)

 106. Agata pisze:

  Dzień dobry mam pytanie pierwszą umowe o prace dostałam na 3 miesiące od 1.09.do 30.11.2016rok , 2 umowę dostałam od 01.12.2016rok. do 31.07. 2017. roku , 3 umowy nie dostałam bo pracodawca zasugerował mi tym że odmawiam pracy w zastępstwie na inne obiekty a praca jest na 1/2 etatu a jestem osobą niepełnosprawną , i tera proszę mi powiedzieć jeżeli do 31.07.2017.roku nie otrzymam 3 umowy to ta druga umowa samoistnie wygasza i mam nie wykorzystany urlop bo pracodawca mi odmówił urlopu, i teraz czy z chwilą wygaśnięcia umowy pracodawca będzie musiał wypłacić mi ekwiwalent za nie wykorzystany urlop , za odpowiedz z góry bardzo DZIĘKUJE

 107. Agata pisze:

  Dziękuję bardzo za odpowiedz Pozdrawiam

 108. Monika pisze:

  Witam. Od września mam podjąć pracę na zastępstwo na około 1,5 roku. Okazało się, że jestem w ciąży. Czy muszę informować pracodawcę o ciąży? Co jeśli nic nie powiem? Od kiedy mogę skorzystać z L4? Jakie będę miała prawa po porodzie?

 109. Paulina pisze:

  Jestem zatrudniona na etat na zastepstwo mam 59 lat i 3 taka umowe od 12 lipca 2017rumowa ta jest na czas nie okreslony.wiec jak pracownik wraca,ktorego zastepuje to odrazu dostaje nowa umowe na innego pracownika i tez na zastepstwo bez okreslenia terminu.
  Moje pytanie brzmi czy na tej umowie podlegam ochronie przed emerytalnej .
  i czy zrazie zwolnienia mam jakis czas wypowiedzenia ,czy raczej z dnia na dzien jestem zwolniona
  prosze o odpisanie mi pozdrawiam

 110. Grażyna O. pisze:

  Pracownik zastępowany wraca do pracy dnia 02.10.2017 r.
  Chcielibyśmy, aby „PRACOWNIK NA ZASTĘPSTWO” pozostał do chwili przekazania obowiązków, czyli do dnia 31.10.2017 r. (w umowie ma zapis do chwili powrotu Pani X).
  Czy mogę dać Porozumienie Zmieniające i wpisać (w odpowiednik punkcie) „Umowę przedłuża się do dnia 31.10.2017 r., czyli do momentu przekazania obowiazków ?

 111. Waldemar Czajkowski pisze:

  Dobrze było by zmienić to słowo „wygasa” w artykule, na to jakie Pani napisała już w ostatniej odpowiedzi, że ta umowa „rozwiązuje się”.

  Pozdrawiam.

 112. Marta pisze:

  Zaczne standardowo: jestem zatrudniona na zastepstwo, obecnie przebywam na L4 (dopadl mnie mobbing ze strony przelozonego), pod koniec października br. wraca pracownik którego zastępuje. Co mi się bardziej opłaca:
  1. Czy poczekać na l4 na powrot pracownika przez co umowa ulegnie rozwiazaniu z mocy prawa?
  2. Czy zlozyc wypowiedzenie?
  Co bardziej korzystnie na swiadectwie pracy wyglada?

  • Marta, a czy będziesz dochodzić od pracodawcy odszkodowania za mobbing? Wtedy korzystniej byłoby samemu rozwiązać umowę (acz nie jest to niezbędne). Według przyszłych pracodawców raczej korzystniejsze byłoby rozwiązanie umowy z uwagi na upływ okresu, na jaki została zawarta (powrót zastępowanego pracownika).

   • Marta pisze:

    Nie chce mieć z tymi ludzmi nic wspolnego. Tym bardziej ze grozili mojemu mezowi ktory pracuje w tej firmie. Teraz tylko chce to zakonczyc tak zeby bylo dla mnie lepiej.

 113. Marcin pisze:

  Witam,
  Proszę o pomoc w ustaleniu okresu wypowiedzenia. Sytuacja wygląda następująco: w latach 2009 – 2014 pracowałem u aktualnego pracodawcy na umowę na zastępstwo. Następnie ponownie wróciłem i od lipca 2015 jestem zatrudniony na umowę na zastępstwo. Czy staż liczy się od momentu zmiany prawa czyli 22 lutego 2016 czy ten okres 2009-20014 też się w to wlicza ? Podsumowując czy okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące czy jeden ? Z góry dziękuję za udzieloną pomoc.

 114. Monika pisze:

  Witam mam pytanie mam umowe na czas nieokreslony i chcialabym pracowac na umowe na zastepstwo innego pracownika bo ma lepsze wynagrodzenie przez okres okolo 1.5 roku czy ja musze zrezygnowac ze swojej umowy o prace aby podjac zatrudnienie na zastepstwo. Z gory dziekuje za odpowiedz. Monika

 115. Marta pisze:

  Witam serdecznie, mam kłopot związany z ustaleniem mojego okresu wypowiedzenia…Zostałam zatrudniona w pewnej firmie 15 lipca 2015r na umowa o pracę na zastępstwo, na której figuruje 3dniowy okres wypowiedzenia od tego momentu nie otrzymałam,żadnej innej umowy czy aneksu….moja kadrowa twierdzi,że mam miesięczny okres wypowiedzenia choć po za pierwszą umową 15lipca 2015r nie otrzymałam żadnej innej umowy i nie byłam poinformowana o jakiejkolwiek zmianie…mogę prosić o rozwianie mojej niepewności?

 116. Marta pisze:

  Witam serdecznie, mam kłopot związany z ustaleniem mojego okresu wypowiedzenia…Zostałam zatrudniona w pewnej firmie 15 lipca 2015r na umowa o pracę na zastępstwo, na której figuruje 3dniowy okres wypowiedzenia od tego momentu nie otrzymałam,żadnej innej umowy czy aneksu…mogę prosić o rozwianie mojej niepewności?

 117. Marta pisze:

  w kwestii obowiązującego mnie wypowiedzenia

 118. Marta pisze:

  w kontekście obowiązującego mnie wypowiedzenia

 119. Kasia K pisze:

  Kasia
  Witam, mam pytanie: Jako pracownik , czy umowę na zastępstwo mogę wypowiedzieć ze swojej strony w każdym czasie i jaki jest wtedy okres wypowiedzenia?

 120. Aga pisze:

  Witam mam pytanko. Czy umowa na zastępstwo może być rozwiązania przed powrotem pracownika?

 121. Kasia pisze:

  Witam
  Jestem zatrudniona na zastępstwo, za osobę, ktora jest obecnie na zwolnieniu lekarskim(ciąża), prawdopodobnie urodzi w maju 2018 roku. Chcę skorzystać z urlopu wychowawczego, jaką mam wpisać na wniosku datę zakończenia 'wychowawczego’? Pozdrawiam

 122. Agnieszka pisze:

  Witam,

  Zwracam sie z prośbą o pomoc w wyliczeniu okresu wypowiedzenia obowiazujacy mnie w swietle zmiany przepisów 22.02.2016.Niestety nie jestem jednoznacznie stwierdzic jaki okres wypowiedzenia mnie dotyczy.

  Dotychczas mialam zawarte 2 umowy:
  umowa na zastepstwo od 01.03.2015 do 31.08.2016
  umowa na czas okreslony 01.09.2016 do 31.08.2018

  Jaki obowiazuje mnie okres wypowiedzenia?
  – 1 miesiac bo czas wypowiedzenie liczy się od daty rozpoczecia 2 umowy + okres ktory przepracowałam od 22.02.2016 tj.
  – 1 miesiac bo czas wypowiedzenie liczy się od daty rozpoczecia 2 umowy ( okres na umowę o pracę na czas zastepstwa nie wlicza się),
  – 3 miesiace gdyż łaczny okres pracy wyniósł ponad 3 lata.

  Byłabym bardzo wdzieczna za informację.

  Pozdrawiam

 123. Weronika pisze:

  Witam . pracuje od 01.12.2017 na umowie na zastępstwo na czas określony tj. do dnia porodu koleżanki którą zastępuje. czy dobrze rozumiem, że umowa wygasa z dniem jej porodu ?

 124. Urszula pisze:

  podpisano ze mną umowę na czas określony od dnia 01.09.2018 do 31.08.2019 r. przed podpisaniem umowy pytałam się pracodawcy czy to jest umowa o zastępstwo – pracodawca odpowiedział – „nie , pracownik X poszedł na urlop wychowawczy na 1rok i nie wie czy wróci ” dwa dni temu powiadomiono mnie, że muszą zmienić umowę na zastępstwo. Moje pytanie: czy muszą zmienić, czy wypowiedzą mi pierwszą umowę i co mogę stracić podpisując drugą umowę.

  • Urszula, skoro nie jest to umowa na zastępstwo, to trzeba podpisać nową lub aneks, żeby taką się stała. Umowa na zastępstwo jest jednak zazwyczaj mniej korzystna, niż „zwykła” umowa na czas określony.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.