Wynagrodzenia kominowe zamrożone po raz trzeci?

Wynagrodzenia kominowe zamrożone po raz trzeci

Za oknem trudno szukać śniegu, ale za to mróz przyniósł nam projekt ustawy okołobudżetowej na rok 2020 r. Wygląda na to, że również w 2020 roku podstawa wymiaru służąca do określenia wysokości wynagrodzeń kominowych zostanie zamrożona.

Zarówno w 2018 i 2019 roku podstawa wymiaru została utrzymana na poziomie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2016 r. Według ogłoszenia Prezesa GUS wyniosło ono 4.403,78 zł.

Zasada “do trzech razy sztuka” nie przyjęła się jednak w rządzie. Również na ten rok planowane jest zamrożenie wynagrodzeń kominowych. Tym razem art. 30 projektu przewiduje utrzymanie podstawy wymiaru w oparciu o współczynnik z 2016 roku.

Gdyby do zamrożenia nie doszło, wynagrodzenia osób osób zarządzających spółkami z udziałem Skarbu Państwa czy jednostek samorządu terytorialnego mogłyby znacząco wzrosnąć. Co prawda GUS nie ogłosił jeszcze przeciętnego wynagrodzenia za czwarty kwartał 2019 r.  Pomocniczo możemy jednak spojrzeć na trzeci kwartał 2019 r., gdzie wyniosło ono 5148,07 zł. Różnica byłaby więc na pewno odczuwalna.

Wydaje się jednak, że nie ma na co liczyć. Projekt jest po I czytaniu w Sejmie, a wniosek o odrzucenie projektu po pierwszym czytaniu nie przeszedł.

Agata Kicińska

Zajmuję się indywidualnym i zbiorowym prawem pracy oraz prawem ubezpieczeń społecznych. Często opracowuję strategię w sporach sądowych z pracownikami, tworzę regulaminy i porozumienia zbiorowe. Mam również doświadczenie w zakresie pracowniczych aspektów łączenia się spółek. W codziennej pracy doradzam również w sprawach związanych z zatrudnianiem pracowników tymczasowych oraz ochroną danych osobowych. Reprezentuję naszych Klientów w sporach sądowych z udziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w szczególności w sprawach dotyczących prawa do wcześniejszej emerytury.

Podobne artykuły

4 Komentarze do tego wpisu post

 1. Aneta pisze:

  Dzień dobry, czy już coś wiadomo w sprawie zamrożenia wynagrodzeń kominowych na rok 2020?

  • Dzień dobry, przebieg procesu jest tutaj: http://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=113 Ostatni etap to przekazanie Prezydentowi i Marszałkowi Senatu. Proszę jednak zwrócić uwagę, że w projekcie założono, że ustawa działa z mocą wsteczną, czyli od 1 stycznia 2020 r.

   • Piotr pisze:

    W jaki więc sposób należy rozumieć uregulowanie zawarte w art . 54,zgodnie z którym wynagrodzenia ustalone w art. 31 obowiązują dopiero od miesiąca nastepujacego po miesiącu, w którym ustawa weszła w życie. Czy w związku z tym za styczeń 2020 należy prezesom spółek przyznać wynagrodzenie według stawki obowiązującej w IV kwartale 2019 roku.

    • Piotr, bardzo słuszne pytanie. To zależeć będzie od sposobu uregulowania m.in. w umowie o świadczenie usług zarządzania. Jeżeli jest tylko odwołanie do obowiązującej podstawy wymiaru, to według mnie tak (za styczeń według stawki z IV kwartału 2019). Jednakże w różnych umowach jest to uregulowane w różny sposób – trzeba to przeanalizować na konkretnym przypadku.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Szanuję Twoją prywatność – Twoje dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail.

W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.