PPK a minimalne wynagrodzenie w 2020 r.

PPK a minimalne wynagrodzenie w 2020 r.

Wiemy już ile będzie wynosiło minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 r. – 2.600 zł brutto. Zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Data ta jest jednocześnie zbieżna z wejściem w obowiązek PPK kolejnych pracodawców, czyli tych, którzy zatrudniają od 249 do 50 osób.

Zobaczmy więc jak finansowo wyjdą na tym pracodawcy i pracownicy. Załóżmy, że pracownik zdecyduje się na wpłatę do PPK w „standardowej” wysokości, czyli 2%. W tym przypadku liczby będą w uproszczeniu wyglądały następująco:

 • wynagrodzenie brutto = 2.600 zł, wynagrodzenie netto = 1.921 zł
 • składka pracodawcy (1,5%) = 2.600 zł x 1,5% = 39 zł
 • od składki pracodawcy uczestnik pokrywa zaliczkę na PIT = 7 zł
 • składka pracownika (2%) = 2.600 zł x 2% = 52 zł
 • wynagrodzenie netto pracownika – (składka pracownika + zaliczka PIT od składki pracodawcy) = 1.862 zł
 • pracownik otrzymuje „do ręki” mniej o 59 zł miesięcznie, 708 zł rocznie
 • koszt pracodawcy bez PPK = 3.133 zł, z PPK = 3.172 zł, różnica = 39 zł (bez uwzględnienia kosztów obsługi administracyjnej i organizacyjnej PPK)

Jest jednak jeszcze inna opcja. Osoby zarabiające najmniej (czyli do 120% wynagrodzenia minimalnego, od 2020 r – 3.120 zł brutto), mają możliwość zmniejszenia swojego wkładu. Zamiast składki 2-procentowej, mogą zadeklarować niższą, nie mniejszą niż 0,5%.

Gdybyśmy przyjęli 0,5%, to składka pracownika wyniesie 13 zł, a łącznie wynagrodzenie pracownika otrzymywane „do ręki” obniży się jedynie o 20 zł.  Na jego konto w PPK powędruje jednak łącznie 52 złote.

Więcej o PPK znajdziesz w naszym poradniku, znajdującym się po prawej stronie.

Zobacz również czy Twoje środki będą bezpieczne w PPK albo to, jak możesz je wypłacić

Agata Kicińska

Zajmuję się indywidualnym i zbiorowym prawem pracy oraz prawem ubezpieczeń społecznych. Często opracowuję strategię w sporach sądowych z pracownikami, tworzę regulaminy i porozumienia zbiorowe. Mam również doświadczenie w zakresie pracowniczych aspektów łączenia się spółek. W codziennej pracy doradzam również w sprawach związanych z zatrudnianiem pracowników tymczasowych oraz ochroną danych osobowych. Reprezentuję naszych Klientów w sporach sądowych z udziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w szczególności w sprawach dotyczących prawa do wcześniejszej emerytury.

Podobne artykuły
Bezpieczeństwo środków w PPK
Wypłata pieniędzy z PPK
PPK w kwotach

3 Komentarze do tego wpisu post

 1. iza pisze:

  Jeśli faktycznie mój pracodawca będzie się dokładał do mojej emerytury to nie będę miała najmniejszego zamiaru się wypisywać z takiego mechanizmu. Ile razy to się słyszało że podwyżki będą itp a teraz jak trzeba już jest nakaz to nie będzie tłumaczenie że nie ma

 2. Joanna pisze:

  Według mnie program PPK jest dobrze przemyślany, służy to dodatkowemu oszczędzaniu na emeryturę. Jest to co prawda niższa miesięczna pensja, jednak środki te zwrócą się z nawiązką przy przejściu na emeryturę.

  • Nie do końca przy przejściu na emeryturę, bo nie jest to program emerytalny. Środki standardowo zaczynają być wypłacane po osiągnięciu 60 roku życia, a przecież wiek emerytalny mężczyzn to obecnie 65 lat.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.