Bezpieczeństwo środków w PPK

Bezpieczeństwo środków w PPK

Kilka dni temu na zlecenie jednej z dużych firm z Bydgoszczy wraz z Karolem Sienkiewiczem przeprowadziliśmy szkolenie o PPK. Pracownicy pytali o różne sprawy, ale kilka razy powracała kwestia zabezpieczeń. Czy środki wpłacone na PPK są jakoś gwarantowane?

Bezpieczeństwo środków w PPK jest kwestią, która coraz częściej budzi zainteresowanie potencjalnych uczestników programu. Po niezbyt dobrych doświadczeniach z OFE trudno dziwić się takim wątpliwościom.

Nadzór KNF

Przede wszystkim nadzór nad PPK sprawować ma Komisja Nadzoru Finansowego. Instytucje finansowe muszą spełniać odpowiednie, ukształtowane ustawowo wymogi. Jak jednak pokazuje dotychczasowe doświadczenie KNF również potrafi „zaspać”, tak jak chociażby w sprawie Amber Gold.

Prywatna własność uczestnika

Drugim buforem chroniącym środki zgromadzone w PPK ma być art. 3 ust. 2 ustawy o PPK, który brzmi:

Środki gromadzone w PPK stanowią prywatną własność uczestnika PPK, z zastrzeżeniem art. 105.

Czyli tym razem Trybunał Konstytucyjny nie będzie mógł powiedzieć, że zgodne z przepisami było przeniesienie środków z OFE PPK, bo nie stanowiły one prywatnej własności uczestników. Pamiętajmy jednak, że przepisy ustawy nietrudno jest zmienić.

Fundusze zdefiniowanej daty

Sam mechanizm PPK nakazuje instytucjom finansowym inwestowanie naszych pieniędzy w określony sposób. Im jesteśmy młodsi, tym nasze środki będą inwestowane bardziej agresywnie – w część udziałową (np. akcje spółek z WIG20). Im jesteśmy starsi, tym nasze środki będą inwestowane bardziej bezpiecznie – w część dłużną (np. obligacje Skarbu Państwa).

To tyle, jeżeli chodzi o plusy. Jakie są minusy?

Brak funduszu gwarancyjnego

Niestety w przypadku PPK nie stworzono poduszki bezpieczeństwa w postaci funduszu gwarancyjnego, tak jak jest to w przypadku rachunków bankowych. Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia, że w przypadku problemów finansowych naszego banku możemy spać spokojnie. BFG pokryje depozyt do 100 tys. euro. Takiego rozwiązania nie przewidziano w przypadku PPK.

Gra na giełdzie

I to jest istota problemu. Musimy pamiętać, że PPK nie jest kolejnym filarem emerytalnym, a sposobem oszczędzania poprzez inwestowanie. A inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Ryzyko może być mniejsze w przypadku inwestowania w część dłużną, jednakże nie jest wykluczone.

Duże ryzyko wiąże się też z inwestowaniem w akcje spółek giełdowych. Możliwe jest bowiem załamanie rynku, które spowoduje nie tylko to, że nasze środki nie przyniosą zysków, ale również to, że poniesiemy stratę.

Nie możemy również zapomnieć o ryzyku inflacyjnym – zysk może zostać pochłonięty przez rosnącą inflację.

Kalkulator PPK

Natomiast prostą symulację oszczędzania można przeprowadzić na stronie mojeppk.pl. Z narzędzia można skorzystać klikając poniżej. Zwróć uwagę np. na zakładaną stopę roczną z inwestycji – ta zmienna będzie miała duży wpływ na to, co uda Ci się „wyciągnąć” z programu.

Kalkulator PPK

 

Więcej o PPK znajdziesz w poradniku, znajdującym się na belce po prawej stronie ->

Zobacz też:

PPK w kwotach

PPK w kwotach

 

Wypłata pieniędzy z PPK 

Wypłata pieniędzy z PPK

Agata Kicińska
Podobne artykuły
PPK a minimalne wynagrodzenie w 2020 r.
Wypłata pieniędzy z PPK
PPK w kwotach

2 Komentarze do tego wpisu post

  1. maria pisze:

    Czy ktoś kiedyś wymyśli w Polsce efektywny system emerytalny?

  2. Adriana pisze:

    Bardzo fajny wpis

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Szanuję Twoją prywatność – Twoje dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail.

W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.