Minimalne wynagrodzenie i minimalna stawka godzinowa w 2019 roku

Minimalne wynagrodzenie i minimalna stawka godzinowa w 2019 roku

Znamy już wysokość płacy minimalnej, która zacznie obowiązywać od przyszłego roku. W przypadku minimalnego wynagrodzenia za pracę ma to być kwota 2.250 zł brutto (czyli ok. 1634 złote „na rękę”, natomiast koszt pracodawcy to ok. 2.714 zł). Oznacza to realną podwyżkę dla osób zarabiających najniższą krajową o około 100 złotych. Koszt pracodawcy zwiększy się natomiast o ok. 180 złotych.

Wzrośnie również minimalna stawka godzinowa przy zatrudnieniu na podstawie umowy cywilnoprawnej. Od 1 stycznia 2019 r. stawka ta ma wynieść 14,70 zł.

Stawki te obecnie wynoszą 2.100 zł w przypadku minimalnego wynagrodzenia oraz 13,70 zł w przypadku minimalnej stawki godzinowej.

Minimalne wynagrodzenie i minimalna stawka godzinowa w 2019 roku

Agata Kicińska

Zajmuję się indywidualnym i zbiorowym prawem pracy oraz prawem ubezpieczeń społecznych. Często opracowuję strategię w sporach sądowych z pracownikami, tworzę regulaminy i porozumienia zbiorowe. Mam również doświadczenie w zakresie pracowniczych aspektów łączenia się spółek. W codziennej pracy doradzam również w sprawach związanych z zatrudnianiem pracowników tymczasowych oraz ochroną danych osobowych. Reprezentuję naszych Klientów w sporach sądowych z udziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w szczególności w sprawach dotyczących prawa do wcześniejszej emerytury.

Podobne artykuły
premia uznaniowa

 1. Kamila pisze:

  Czy w związku z tym pracodawcy sa w jakiś sposób zobowiązani do tego by podnieść płace dla wszystkich innych grup, które zarabiają więcej niż najniższa krajowa?

 2. Polak pisze:

  Stawka minimalna rośnie adekwatnie do cen, więc w gruncie rzeczy nadal moja najniższa krajowa mnie nie usatysfakcjonuje.

 3. Mariola pisze:

  Niestety, kolejne podwyżki będą skutkowały rosnącą szarą strefą i kolejnym „kombinowaniem” jak zmniejszyć koszty zatrudnienia jak umowa zlecenie + status ucznia czy opłata za udostępnienie munduru. Dlaczego w 2018 roku, gdy ludzie są coraz bardziej wykształceni dalej dają mydlić sobie oczy, że stawka minimalna cokolwiek zmieni.

 4. Grzegorz pisze:

  Ceny rosna, koszt transportu również, a 150 złotych więcej zarpobku wcale nie rozwiązuje problemu. MNie nadal kwota najniższej krajowej nie cieszy.

 5. Asia pisze:

  Stawka godzinowa i pensja wzrosną wprost proporcjonalnie do pozostałych cen..wszystkiego.
  Niestety realia są takie, że ludzie wciąż wierzą w podniesienie pensji, nie zauważając drobnych różnic w cenach asortymentu sklepowego. I się cieszą…jakby było czym.

 6. Szaleństwo. Adekwatnie do tego wzrostu rośnie wszystko inne. Ostatnio wciąż słyszę, że teraz paliwo takie tanie.. Ja pamiętam jak było tanie i kosztowało 2 zł z groszem, kiedy i wypłata była 50% niższa. Tak, jak wspominają osoby w komentarzach, podniesienie pensji to także wyższe koszy dla pracodawców. Czy to aby na pewno dobre rozwiązanie? Do pensji podstawowej na pewno korzystniej byłoby doliczać premie. Możliwości jest wiele.

 7. Aleksander pisze:

  Niestety ludzie nie rozumieją tego, że podnoszenie płacy minimalnej to podnoszenie kwoty, którą musi zapłacić pracodawca. Jeśli ten ostatni nie miał odpowiedniego planu na wzrost zarobków w swojej firmie, na pewno nie będzie szczęśliwy. Wzrost płacy nie idzie w parze ze wzrostem kosztów zleceń, te kwoty często stoją w miejscu, a firmy przestają być rentowne.

 8. Nika pisze:

  Co w sytuacji gdy mam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności?? Pracuję po 7 godzin. Jaką powinno być moje wynagrodzenie??? Dodam iż szefowa ma dofinansowanie do mojego stanowiska pracy.

 9. Marzena pisze:

  Prawo prawem, przepisy przepisami. Co do stawek to uważam, że rząd powinien siąść nad nową ustawą, bo to co proponują minimum brutto to śmiech na sali… nie da się wyżyć za takie stawki. Ale też jest znowu grupa ludzi, którym taka płaca wystarcza…

 10. Ewa pisze:

  Te stawki to jakaś kpina… zawsze mają na 500+, a powinni te pieniądze rozłożyć na płace minimalne… za około 1600 zl to jakaś wegetacja, samo mieszkanie wychodzi minimum 1200 zł przy wynajmie kawalerki na śląsku…

 11. Angela pisze:

  Ciekawe co znowu wymyślą i kiedy znowu stawka pójdzie w górę, a razem z tym większe podatki i ceny życia…

 12. Juliusz pisze:

  Za tę minimalną stawkę i tak ciężko wyżyć, bo mieszkanie, jedzenie, opłaty…

 13. Renata pisze:

  Podnoszenie stawek wiąże się ze wzrostem cen towarów konsumpcyjnych, niedługo za zwykłe spożywcze zakupy będziemy płacić dwa razy więcej niż do tej pory.

 14. asia pisze:

  Ciekawy wpis.

 15. Anna pisze:

  Muszę zgodzić się z przedmówcami – niestety za najniższą krajową ciężko przeżyć i myślę, że wiele osób ma z tym ogromny problem. Przykładowo niedawno zepsuła się nam kuchenka gazowa i musiałam poprosić siostrę o pożyczkę, ponieważ ze swojej wypłaty nie umiałabym sama opłacić nowej…

 16. Kamil pisze:

  Minimalne wynagrodzenie jest bezsensowne.

 17. Właśnie ja postanowiłem iść na swoje i założyć własną firmę. Kupiłem też porządną odzież roboczą i to w bardzo dobrej cenie

 18. daga pisze:

  Mnie ostatnio zepsuł się samochód i nie miałam zbytnio czym dojechać do pracy. Ogólnie jednak spodobała mi się oferta jaką posiada wypożyczalnia aut białystok, można tutaj w dobrej cenie wynająć porządne auto

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.