Korzystanie z usług agencji detektywistycznych przez pracodawców

Okazuje się, że głównym zajęciem detektywów przestało być sprawdzanie niewiernych partnerów czy zdobywanie dowodów na potrzeby spraw rozwodowych. Coraz częściej agencje detektywistyczne wynajmowane są właśnie przez pracodawców.

Ich wachlarz usług w tym zakresie jest przy tym coraz szerszy i dotyczy chociażby sprawdzania pracowników przebywających na L4, prześwietlania nowych osób, które mają być dopiero zatrudnione na wyższych stanowiskach czy kontrolowanie przestrzegania zakazu konkurencji bądź wycieku poufnych danych.

Ale czy korzystanie z takich usług wobec własnych pracowników jest legalne? O opinię na ten temat poprosił mnie Dziennik Gazeta Prawna. Możesz zapoznać się z nią poniżej.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Kadry i Płace, 4 maja 2017 r. nr 85 (4484).

Agata Kicińska

Zajmuję się indywidualnym i zbiorowym prawem pracy oraz prawem ubezpieczeń społecznych. Często opracowuję strategię w sporach sądowych z pracownikami, tworzę regulaminy i porozumienia zbiorowe. Mam również doświadczenie w zakresie pracowniczych aspektów łączenia się spółek. W codziennej pracy doradzam również w sprawach związanych z zatrudnianiem pracowników tymczasowych oraz ochroną danych osobowych. Reprezentuję naszych Klientów w sporach sądowych z udziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w szczególności w sprawach dotyczących prawa do wcześniejszej emerytury.

Podobne artykuły
premia uznaniowa

3 Komentarze do tego wpisu post

 1. Emilka pisze:

  Takie pozwolenie ma dwie strony medalu – dopóki samemu jest się uczciwym to nic się nie dzieje. W końcu co może być złego w tym, ze pracodawca cię sprawdza, jeżeli faktycznie jesteś chory? Obecnie pracodawca płaci prawie drugą pensję na NFZ, ZUS i inne. Trudno mu się dziwić że chce sprawdzić czy jego pieniądze nie są marnotrawione.

 2. Krzysztof pisze:

  Kontrola pracownika przebywającego na zwolnieniu, przy wynajęciu agencji detektywistycznej, odbywa się zazwyczaj w sposób ukryty. Detektyw obserwuje i wykonuje dokumentację foto-video. Nie jest jednak zabronione aby Detektyw był kontrolerem jawnym – w tym momencie nie ma to nic wspólnego z pracą detektywa ale czemu nie :).

  Krzysztof Matyszczak
  Prywatny Detektyw

 3. Adamek738 pisze:

  W firmie, w której pracuję była sytuacja, gdzie nasz szef skorzystał z usług detektywistycznych. Wynają detektywa aby obserwował pracownika na zwolnieniu zdrowotnym. Nie ufał mu. Okazało się, że szef miał dobre przeczucie i detektyw zebrał dowody, że pracownik wcale nie powinien być na zwolnieniu.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.