Kilka słów o outsourcingu

Coraz większą popularnością cieszy się obecnie outsourcing, czyli outside-resource-using. Chodzi o korzystanie z pomocy podmiotów trzecich przy wykonywaniu niektórych czynności związanych z prowadzeniem Twojej firmy. Obsługa prawna bardzo często jest właśnie tak zorganizowana. Na czym ten outsourcing polega?

Ze struktury przedsiębiorstwa wydziela się niektóre realizowane samodzielnie funkcje i przekazuje ich realizację podmiotowi zewnętrznemu. Przykładowo, jeżeli prowadzisz przedsiębiorstwo ciepłownicze, zamiast tworzyć działy i zatrudniać specjalistów w zakresie obsługi informatycznej, księgowej czy prawnej, przekazujesz prowadzenie takich spraw innemu podmiotowi, podczas gdy Ty skupiasz się na głównym przedmiocie swojej działalności, czyli na core business.

Jaki jest cel takiego zabiegu? Pozwala to Tobie i Twoim pracownikom zająć się realizacją podstawowej i zasadniczej działalności przedsiębiorstwa, a w rezultacie – zwiększyć wydajność i jakość w tym zakresie. Natomiast firmy lub specjaliści zewnętrzni zajmą się Twoimi sprawami, na które albo nie masz czasu, albo nie posiadasz odpowiedniej wiedzy, aby w zadowalającym stopniu je wykonać. Rozwiązanie takie ma jednak zarówno zalety, jak i wady.

Po pierwsze – korzyści, a jest ich wiele. Przede wszystkim w ten sposób możesz zredukować koszty swojej działalności, a to z tego względu, że najczęściej wynajęcie zewnętrznego podmiotu, który specjalizuje się w danej dziedzinie będzie tańsze niż zatrudnienie pracownika na cały etat. Ponadto takie rozwiązanie pozwala na poprawę jakości wykonania zleconych zadań, ponieważ podmiot taki najprawdopodobniej zrobi to lepiej. W ten sposób również uwalniasz zasoby, którymi przedsiębiorstwo dysponuje, gdyż nie musisz się już martwić wykonaniem zadań, które od tej pory są wykonywane przez kogoś innego.

Nie można zapominać o pewnych wadach, a więc głównie sporów, które mogą wyniknąć pomiędzy Tobą a dostawcą świadczonych Ci usług. Mogą one być związane z niezadowolenia co do jakości świadczeń, wysokości wynagrodzenia, czy też możliwości poniesienia strat wynikających z niesolidności kooperantów.

Niemniej jednak, gdy dobierasz podmiot, z którym chcesz nawiązać współpracę, kieruj się zdrowym rozsądkiem i zdobądź jak najwięcej informacji o nim. Zlecanie wykonania usług zaufanym kontrahentom na pewno zminimalizuje ryzyka płynące związane z outsourcingiem.

Oczywiście przy tej okazji nie możesz zapomnieć o prawie pracy. Przy outsourcing mogą pojawiać się kwestie transferu pracodawców (art. 23 (1) kp) czy rokowań ze związkami zawodowymi, a nawet zwolnień grupowych. Całość na pewno trzeba dobrze i starannie przygotować, żeby nie okazało się, że wady niweczą zalety….

Jeżeli chciałbyś wiedzieć więcej na temat outsourcingu, polecam Ci artykuł jednego z czytelników mojego bloga, który znajdziesz pod tym adresem: http://szukamepracy.pl/baza-wiedzy/wpis/15/czym-jest-i-na-czym-polega-outsourcing.

góry

Karol Sienkiewicz
Podobne artykuły
premia uznaniowa

2 Komentarze do tego wpisu post

  1. ewa pisze:

    Witam .Mam pytanie chciałam dowiedziec sie co to jest DTP FUNDUSZ INWESTYCYJNY NIESTANDARYZOWANY ZAMKNIETY -WARSZAWA . PONIEWAZ MOJA MATKA DOSTAŁA SPŁATE DŁUGU W WYSOKOSCI 24.000.00 TYSIACE I NIE MAM POJECIA CO TO ZA DŁUG I MOJA MATKA TAKZE NIE WIE.

  2. Karol Sienkiewicz pisze:

    ewa, zobacz : http://przedawnione.pl/

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *