Rozwiązanie umowy o pracę z żoną żołnierza
Ostatnio w odmętach Internetu znalazłam przypadkiem dosyć ciekawy i zaskakujący przepis, który poszerza grono osób, które objęte są szczególną ochroną przed rozwiązaniem stosunku pracy. Komentarze zasadniczo i zgodnie milczą o tym przypadku.
Chodzi mi tutaj o art. 126 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, który brzmi:
W okresie odbywania przez żołnierza zasadniczej służby wojskowej rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z żoną żołnierza może nastąpić wyłącznie z winy pracownicy oraz w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.
Prawdopodobnie – podobnie jak ja – nigdy wcześniej nie słyszałeś o braku możliwości rozwiązania umowy o pracę z żoną żołnierza. Czemu tylko z żoną? A co z mężem w przypadku, gdy to kobieta jest żołnierzem?
Gdy jednak bardziej zagłębiłam się w temat okazało się, że niewiedza co do tej regulacji wynika z faktu, że obecnie niemożliwe jest jego zastosowanie. Ma on (przynajmniej na ten moment) wartość czysto teoretyczną.
Po dokładnym wczytaniu się w treść przepisu okazuje się bowiem, że dotyczy wyłącznie żołnierza zasadniczej służby wojskowej, która jest zawieszona już od 2009 roku…
Z uwagi na pojawiające się co i rusz plany przywrócenia zasadniczej służby wojskowej, przepis ten może jeszcze kiedyś zyskać na znaczeniu. 😊
Bardzo ważne pytanie. Miałem podobne przemyślenia
Wydaje mi się, że ten przepis ma już zastosowanie. Nie zapominajmy o TSW.
Pozdrawiam
No proszę, w takim razie sytuacja jest jeszcze ciekawsza 🙂