Rozwiązanie umowy o pracę z żoną żołnierza

Ostatnio w odmętach Internetu znalazłam przypadkiem dosyć ciekawy i zaskakujący przepis, który poszerza grono osób, które objęte są szczególną ochroną przed rozwiązaniem stosunku pracy. Komentarze zasadniczo i zgodnie milczą o tym przypadku.

Chodzi mi tutaj o art. 126 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, który brzmi:

W okresie odbywania przez żołnierza zasadniczej służby wojskowej rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z żoną żołnierza może nastąpić wyłącznie z winy pracownicy oraz w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Prawdopodobnie – podobnie jak ja – nigdy wcześniej nie słyszałeś o braku możliwości rozwiązania umowy o pracę z żoną żołnierza. Czemu tylko z żoną? A co z mężem w przypadku, gdy to kobieta jest żołnierzem?

Gdy jednak bardziej zagłębiłam się w temat okazało się, że niewiedza co do tej regulacji wynika z faktu, że obecnie niemożliwe jest jego zastosowanie. Ma on (przynajmniej na ten moment) wartość czysto teoretyczną.

Po dokładnym wczytaniu się w treść przepisu okazuje się bowiem, że dotyczy wyłącznie żołnierza zasadniczej służby wojskowej, która jest zawieszona już od 2009 roku…

Z uwagi na pojawiające się co i rusz plany przywrócenia zasadniczej służby wojskowej, przepis ten może jeszcze kiedyś zyskać na znaczeniu. 😊

rozwiązanie umowy o pracę z żoną żołnierza

3 thoughts on “Rozwiązanie umowy o pracę z żoną żołnierza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.