Nowa ustawa kominowa a nagroda roczna za 2016 rok
Nowa ustawa kominowa, czyli ustawa z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, wprowadziła duże zamieszanie związane z wynagrodzeniami zwłaszcza członków zarządu spółek, które pod tę ustawę podlegają.
Niestety pojawia się wiele wątpliwości, które w znacznej części w ogóle nie zostały rozwiane przez samego ustawodawcę. Przepisy przejściowe są dosyć lakoniczne i w zasadzie trudno z nich wyprowadzić konkretne rozwiązania.
Podobnie jest w przypadku nagrody rocznej, którą członkowie zarządu mieliby otrzymać za pracę w 2016 roku. Wielu autorów wskazuje, że nagroda taka nie będzie przysługiwała i nie ma podstaw, żeby ją przyznać.
Ale czy na pewno tak jest?
W mojej ocenie jest co najmniej kilka dobrych argumentów przemawiających za tym, że nagrodę taką można przyznać na dotychczasowych zasadach (każdą sytuację trzeba jednak rozważać oddzielnie, biorąc pod uwagę treść łączącej nadal strony umowy o pracę).
Przede wszystkim wydaje się, że celem ustawodawcy było wprowadzenie nowych regulacji dopiero w roku obrotowym kończącym się w 2017 roku. Natomiast zasady wynagradzania i zatrudnienia w roku obrotowym kończącym się w 2016 roku powinny podlegać dotychczasowym regulacjom.
Dodatkowo zgodnie z zasadą lex retro non agit przepisy ustawy nie powinny ingerować w przeszłe stosunki prawne stron. Ustawa kominowa nie powinna więc wpływać na możliwość przyznania nagrody, której przyznanie zależy od pracy członka zarządu wykonywanej już od początku 2016 roku, a więc z okresu sprzed wejścia w życie samej ustawy.
Nie bez znaczenia pozostaje również pracowniczy charakter stosunku prawnego łączącego członków zarządów ze spółkami. Postanowienia określające możliwość przyznania nagrody rocznej są bowiem zazwyczaj częścią umów o pracę, a więc jednym z istotnych warunków zatrudnienia.
Postanowienia te wiążą strony stosunku pracy do chwili ich usunięcia z umowy o pracę. Skoro więc umowy o pracę członków zarządu zawierają postanowienia o możliwości przyznania nagrody rocznej, to prawo do otrzymania nagrody istnieje.
Źródłem możliwości przyznania nagrody rocznej jest bowiem umowa o pracę. Jeżeli postanowienie dotyczące nagrody rocznej nie zostanie wyeliminowane z umowy – w dalszym ciągu odpowiedni organ może taką nagrodę przyznać.
Jednocześnie sytuacja ta nie musi się zmieniać w przypadku, w którym postanowienie dotyczące prawa do nagrody rocznej będzie odsyłało do dotychczasowej ustawy kominowej w tym zakresie.
Wyłączenie m.in. członków zarządów spółek prawa handlowego spod regulacji dotychczasowej ustawy kominowej, nie musi stać na przeszkodzie przyznaniu członkowi zarządu nagrody rocznej. Podstawą przyznania nagrody jest bowiem umowa o pracę, która może odsyłać do dotychczasowej ustawy kominowej jedynie w zakresie warunków przyznania nagrody (a przepisy te nadal obowiązują).
Co bardzo istotne, nagroda roczna ma jednak charakter uznaniowy, a więc decyzja o jej przyznaniu należy do odpowiedniego organu.
Kwestie związane z przyznaniem i wypłatą nagrody rocznej za 2016 rok mogą być też przedmiotem ustaleń pomiędzy stronami w przyszłej umowie o świadczenie usług zarządzania.
Bardzo ciekawy artykuł dający dużo do myślenia na pewno będę musiał zagłębić się bardziej w ustawę której dotyczy się powyższy artykuł. Na pewno nasuwa mi wnioski i refleksje które przydadzą mi się na uczelni.
Bardzo dziękuję za miłe słowa 🙂