Prowadzenie elektronicznych akt osobowych przesunięte o rok
Możliwość prowadzenia e-akt osobowych była jedną z istotnych zmian w ramach pakietu #100zmianDlaFirm. O początkowych założeniach projektu możesz przeczytać TUTAJ.
Niestety, pomysł ten najpierw został bardzo okrojony – usunięto kwestie dotyczące wprowadzenia formy elektronicznej w stosunkach pracy, w tym na przykład elektroniczną umowę o pracę czy elektronicznej wypowiedzenie umowy o pracę.
Później okazało się, że organy nie są gotowe na zmiany. Zwłaszcza Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie ma jeszcze odpowiedniej infrastruktury do obsługi nowych obowiązków. Stąd też podjęto decyzję o przesunięciu wprowadzenia zmian o rok, do 1 czerwca 2018 r.
Miejmy nadzieję, że tym razem się uda. Przechowywanie akt osobowych przez 50 lat w obecnych realiach traci bowiem swoją rację bytu i jest ewenementem na tle innych państw. Przykładowo we Francji czy na Węgrzech okres ten wynosi 5 lat, w Wielkiej Brytanii 6 lat. U nas ma być natomiast skrócony do lat 10.
Możesz się również zapoznać z oceną mecenasa Karola Sienkiewicza dotyczącą tego pomysłu. Miał on już bowiem okazję przedstawiać rozwiązania wcześniejszego projektu ustawy w tym zakresie na Ogólnopolskim Kongresie Prawa Pracy, przy okazji którego doszło do nagrania filmiku.