Krótszy okres wypowiedzenia zawarty w umowie o pracę

Bardzo często pytacie mnie w komentarzach czy wiadomościach prywatnych o to czy pracownik ma możliwość skorzystania z krótszego okresu wypowiedzenia, który jest zawarty w umowie o pracę. Najczęściej w umowie wskazany jest 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, podczas gdy – z uwagi na staż pracy – okres ten powinien wynosić 1 miesiąc.5

Moje stanowisko w tej sprawie jest następujące. Idąc za wyrokiem Sądu Najwyższego z 26 marca 2014 r. (II PK 175/13) – muszę stwierdzić, że jeżeli krótszy, umowny okres wypowiedzenia jest dla pracownika korzystniejszy, to powinien on mieć możliwość skorzystania z niego.

Przede wszystkim zauważyć trzeba, że przepisy dotyczące okresów wypowiedzenia (art. 36 k.p.) nie są już uznawane za bezwzględnie obowiązujące. Możliwe jest bowiem umówienie się przez strony na inny okres wypowiedzenia, niż wynikałoby to z przepisów Kodeksu pracy. Modyfikacja może też być wprowadzona np. w drodze odpowiedniego postanowienia w układzie zbiorowym pracy.

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem, możliwe jest zmienianie długości okresów wypowiedzenia, ale na korzyść pracownika. Niewątpliwie można więc wydłużyć okres wypowiedzenia w umowie o pracę. Co do jego skrócenia – nadal istnieją wątpliwości.

Jeżeli więc w umowie o pracę (na czas określony lub nieokreślony) wskazana jest możliwość wypowiedzenia umowy z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, a z uwagi na ponad 6-miesięczny staż pracy pracownika, ustawowy okres wypowiedzenia wynosiłby wobec niego 1 miesiąc, to pracownik ma możliwość wyboru korzystniejszego dla niego okresu. Wyboru takiego nie będzie mieć pracodawca, który zobowiązany będzie do zachowania dłuższego, 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia wynikającego z Kodeksu pracy.

Pracownik chcący wypowiedzieć umowę z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, powinien wskazać na to w swoim oświadczeniu przekazywanym pracodawcy.

Sprawa nieco się komplikuje, wobec zmiany przepisów dotyczących umów na czas określony z 22 lutego 2016 r. Wcześniej dla możliwości rozwiązania umowy zawartej na czas określony, niezbędne było zawarcie odpowiedniego postanowienia w jej treści. Postanowienie to odnosiło się do możliwości wypowiedzenia umowy z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Na skutek zmiany przepisów, okres wypowiedzenia umów na czas określony został powiązany ze stażem pracy pracownika.

Do umów trwających w dniu 22 lutego 2016 r. okres wypowiedzenia od dnia 21 sierpnia 2016 r. do dnia 20 lutego 2019 r. wynosić ma 1 miesiąc. Często jednak w „starych” umowach pozostawione zostały postanowienia dotyczące możliwości jej rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia.

Jeżeli chcecie znać moje zdanie, to wydaje mi się, że zmiana ta nie powoduje, że w takiej sytuacji pracownik nie mógłby skorzystać z korzystniejszego dla niego, krótszego okresu wypowiedzenia. Aktualne będzie więc wskazane przeze mnie orzeczenie, mimo tego, że zostało wydane jeszcze w starym stanie prawnym.

Nie mamy co prawda jeszcze żadnych rozstrzygnięć w tym zakresie, ale jeżeli się pojawią, to natychmiast dam Wam znać.

Krótszy okres wypowiedzenia zawarty w umowie o pracę

Agata Kicińska

Zajmuję się indywidualnym i zbiorowym prawem pracy oraz prawem ubezpieczeń społecznych. Często opracowuję strategię w sporach sądowych z pracownikami, tworzę regulaminy i porozumienia zbiorowe. Mam również doświadczenie w zakresie pracowniczych aspektów łączenia się spółek.W codziennej pracy doradzam również w sprawach związanych z zatrudnianiem pracowników tymczasowych oraz ochroną danych osobowych. Reprezentuję naszych Klientów w sporach sądowych z udziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w szczególności w sprawach dotyczących prawa do wcześniejszej emerytury.

Podobne artykuły

Komentarz do tego wpisu post

  1. Jolka pisze:

    Pracownik dosta atrakcyjną finansowo ofertę pracy za granicą, neistety jej przyjęcie wiąże się z koniecznością jak najszybszego wyjazdu. Pracodawca nie stawia przeszkód, czy jest więc możliwe rozwiązanie umowy o pracę za obopólną zgodą w terminie skróconym do kilku dni?

  2. ewa pisze:

    Przydatna garść wiedzy, dzięki.

  3. Monika pisze:

    Pracownik podpisał umowę na 6 m-cy ale z zapisem od 3 miesięcznym okresie wypowiedzenia (stanowisko kierownicze). Czy mimo wszystko może skorzystać z ustawowego krótszego okresu wypowiedzenia? Dodam, że po rozpoczęciu pracy okazało się, że warunki i sytuacja są inne niż obiecywano.

  4. Beata pisze:

    Moje pytanie dotyczy okresu wypowiedzenia w następującym przypadku:
    Pierwszą umowę na czas określony pracownik otrzymał 15.01.2015r do 31.12.2018r. Widnieje tam zapis: “strony ustalają możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę za dwutygodniowym okresem wypowiedzenia”.
    W międzyczasie na zasadzie aneksu 01.09.2017r. umowa została zmieniona na czas nieokreślony z zapisem, że pozostałe warunki umowy pozostają bez zmian.
    W dniu 07.05.2018r. pracownik złożył wypowiedzenie, ponieważ dostał korzystniejszą ofertę pracy. Stosując się do zapisu o 2 tygodniowym okresie wypowiedzenia chciałby skorzystać z takiej możliwości. Czy zapis ten jest zasadny i ma prawo skorzystać ze skróconego okresu wypowiedzenia mimo, że staż pracy jest dłuższy?

  5. Kropka pisze:

    Witam mam pytanie.
    Jestem zatrudniona od lutego tego roku teraz mamy 11 lipca, chciałabym złożyć wypowiedzenie jaki okres wypowiedzenia mnie obejmuje mając umowę na czas nieokreślony?
    Najwczesniej moge zlozyc wypowiedzenie 20.07.2018 więc musialabym pracowc do 3 sierpnia?

  6. Magda pisze:

    Witam, w umowie o pracę posiadam zapis, że obowiązuje mnie dwutygodniowe wypowiedzenie. Umowa jest na czas określony i jest przepracowany ponad 6 miesięcy. Pracodawca stwarza problemy z rozwiązaniem umowy za 2 tyg i zasłania się kodeksem pracy i miesięcznym wypowiedzeniem. Co w takiej sytuacji?

  7. ewa pisze:

    Mam umowę na czas nieokreślony , pracuję w tej firmie od 2016 roku jaki mogę mieć najkrótszy czas wypowiedzenia na dzień 1.09 .2018

  8. Rafał pisze:

    Witam,
    Mam pytanie. W umowie mam wpisane 3 miesiące okresu wypowiedzenia, lecz nie mam jeszcze przepracowanych 3 lat. Chcę wypowiedzieć umowę i bardziej pasuje mi okres 1 miesiąca. Co w takiej sytuacji?

    Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam 🙂

  9. KASIA pisze:

    Witam. Co w sytuacji gdy na umowie wskazany jest 2 miesięczny okres wypowiedzenia. A pracownik chce skorzystać z ustawowego 1 miesięcznego okresu wypowiedzenia? Czyli tego korzystniejszego dla pracownika. Wypowiedzenie umowy przez pracownika.

  10. Agnieszka pisze:

    Rozumiem, że teraz w staż pracy u danego pracodawcy liczy się także umowa na okres próbny?i kolejna na pół roku będzie sumą za okres próbny i czas określony? A okres wypowiedzenia to będzie miesiąc

  11. Beata pisze:

    Dzień dobry, w umowie na czas nieokreślony jest zapis: ” Rozwiązanie Umowy może nastąpić za wypowiedzeniem przez każdą ze Stron w trybie i na zasadach określonym w Kodeksie Pracy, z zastrzeżeniem iż Strony ustalają 2 tygodniowy okres wypowiedzenia.” Czy to oznacza, że pomimo, że zgodnie z kodeksem pracy obowiązuje mnie 1- miesiąc wypowiedzenia, a w 2021 roku 3-miesięczny okres wypowiedzenia to on mnie nie będzie obowiązywał wg tego zapisu? Czy do długości pracy wlicza się praca w tym samym miejscu, ale na umowę zlecenie?
    Pozdrawiam Beata

  12. Krystian pisze:

    nie rozumiem, jak chcę mieć krótszy okres wypowiedzenia to co muszę zrobić? Zaraz minie 3 lata i chcę mieć miesiąc wypowiedzenia a nie 3, przeczytałem artykuł i dalej nie wiem

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *