Jak długo może trwać strajk?

To pytanie pada coraz śmielej w kontekście strajku nauczycieli. Coraz częściej już na tym etapie zamiast pytania „Czy strajk nauczycieli się odbędzie?”, pada pytanie „Jak długo będzie trwał?”. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak taka łatwa.

Jak długo może trwać strajk? Niestety odpowiedzi na to pytanie nie znajdziemy wprost w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Strajk jest bowiem częścią właśnie sporu zbiorowego. Przeprowadza się go jako ostateczny środek do osiągniecia postulatów strony społecznej, jeżeli wszystkie wcześniejsze możliwości rozwiązania sporu zawiodły.

Brak regulacji okresu trwania strajku w ustawie

Ustawodawca nie zdecydował się na ograniczenie czasowe możliwości trwania sporu zbiorowego ani też ograniczenia czasu trwania strajku, pomimo że postulaty takie często padały ze strony pracodawców. Pewne ograniczenia znajdują zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do strajku solidarnościowego. Co więc będzie miało wpływ na długość strajku?

Strajk a wynagrodzenie

Przede wszystkim – kwestie finansowe. Warto wiedzieć, że w okresie strajku pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Ma prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz do korzystania z uprawnień ze stosunku pracy, natomiast wypłaty już nie dostanie. Okres strajku będzie przy tym „wliczany” do stażu pracy pracownika.

Wynika to z prostej zasady wyrażonej w Kodeksie pracy, że wynagrodzenie należy się za pracę wykonaną, a za niewykonaną – tylko, gdy przepis szczególny to zapewnia. W tym przypadku podstawą do skrócenia okresu strajku może więc być nacisk finansowy na portfele nauczycieli.

Fundusz strajkowy

Ale uwaga! Ta sama ustawa stanowi, że związki zawodowe decydują o tworzeniu i wykorzystaniu funduszów strajkowych. Z takiego właśnie funduszu związek może rekompensować strajkującym utratę wynagrodzenia. Może więc się okazać, że portfele nauczycieli okażą się jednak bardziej elastyczne niż odporność na presję strony rządowej.

Na razie znamy jedynie planowaną datę rozpoczęcia strajku, tj. 8 kwietnia. Przedstawiciele związkowców zdradzają jedynie, że będzie on trwał „do odwołania” oraz do uwzględnienia postulatów strony społecznej. Trudno jest się więc domyślić jak długo będziemy musieli osobiście zapewnić opiekę dzieciom. Na pytanie więc “Jak długo może trwać strajk?” odpowiedź zasadniczo brzmi – tak długo, jak nauczycielom nie skończą się oszczędności.

Jak długo może trwać strajk?

Agata Kicińska

Zajmuję się indywidualnym i zbiorowym prawem pracy oraz prawem ubezpieczeń społecznych. Często opracowuję strategię w sporach sądowych z pracownikami, tworzę regulaminy i porozumienia zbiorowe. Mam również doświadczenie w zakresie pracowniczych aspektów łączenia się spółek.W codziennej pracy doradzam również w sprawach związanych z zatrudnianiem pracowników tymczasowych oraz ochroną danych osobowych. Reprezentuję naszych Klientów w sporach sądowych z udziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w szczególności w sprawach dotyczących prawa do wcześniejszej emerytury.

Podobne artykuły
Strajk w JSW nielegalny?
Strajk solidarnościowy

2 Komentarze do tego wpisu post

  1. Damian pisze:

    Oby jak najszybciej i odbiło się relatywnie jak najmniej kosztem uczniów. Pielęgniarki i położne strajkowały, policja też, aktualnie strajkują nauczyciele, pytanie, która grupa będzie kolejna?

  2. Profinfo pisze:

    No niestety strajk nauczycieli był jednym z najbardziej gorących tematów w ostatnich tygodniach. Nie ma co się dziwić, bo jednak chodziło o ważną kwestię zarówno w życiu dzieci, jak i samych nauczycieli. Jak na razie sprawa trochę ucichła, zobaczymy co dalej.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *