„Nowa” umowa na okres próbny
Jedną ze zmian ostatniej, dużej nowelizacji k.p., obowiązującej od 22 lutego 2016 r., jest zmiana dotycząca umowy o pracę na okres próbny. Nie będę Cię oszukiwać, że zmiana ta miała charakter bardzo rewolucyjny, bo w zasadzie ustawodawca przyjął rozwiązania dotychczas wypracowane przez orzecznictwo, zwłaszcza Sądu Najwyższego.
Ale od początku… Po pierwsze – umowa na okres próbny to teraz umowa o określonym celu. Można ją zawrzeć jedynie w przypadku, gdy chcemy sprawdzić kwalifikacje pracownika. Skoro umowa ma być zawarta w celu sprawdzenia pracownika, to muszą być jakieś ograniczenia w jej zawarciu.
I są. Po pierwsze – termin. Ten będzie wynosił tak jak dotychczas – 3 miesiące. Po drugie – ilość. Umowę o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem możesz zawrzeć tylko raz.
Wiem, że może Ci się to wydawać dziwne, ale do tej pory też obowiązywało takie ograniczenie. Jednakże, jak się pewnie domyślasz, od tej zasady są wyjątki.
Pierwszy z nich to zawarcie umowy w celu wykonywania innego rodzaju pracy. Inny rodzaj, to nie tylko inna nazwa stanowiska, to przede wszystkim inne obowiązki, inne czynności wykonywane przez pracownika, innych charakter pracy i też inne biurko i inna podległość służbowa. To na przykład powierzenie komuś stanowiska kierownika lub dyrektora po uprzednim zajmowaniu stanowiska sprzedawcy.
Tylko jeżeli te elementy występują możesz mówić o innym rodzaju pracy. W takim przypadku, to jest jeżeli zmieniasz pracownikowi rodzaj pracy, umów o pracę na okres próbny możesz zawierać „do bólu” (o ile nie przesadzisz i będzie to uznane za obejście prawa).
Drugi wyjątek to zawarcie umowy na okres próbny dla wykonywania tego samego rodzaju pracy. Ale uwaga! Taką umowę będzie mógł zawrzeć ponownie tylko raz i to dopiero po 3 latach od dnia rozwiązania poprzedniej umowy o pracę. Zwróć uwagę, że chodzi o rozwiązanie jakiejkolwiek umowy – a więc na czas określony, nieokreślony, na okres próbny, na zastępstwo.
Jeżeli więc zawrzesz kolejną umowę na okres próbny po 3 latach od rozwiązania jakiejkolwiek wcześniejszej umowy o pracę, to Twoje możliwości zawarcia tego rodzaju umowy na ten sam rodzaj pracy już się skończyły. Kolejne zawarcie próbnej umowy będzie niedopuszczalne.
Musisz też pamiętać, że obecnie zawarcie umowy na okres próbny pomiędzy umowami na czas określony nie przerywa już łańcuszka umów. Umowa na okres próbny będzie się za to liczyła do stażu pracy, od którego zależy okres wypowiedzenia.
Dzień dobry:)
“obecnie zawarcie umowy na okres próbny pomiędzy umowami na czas określony nie przerywa już łańcuszka umów”… czyli to oznacza, że obecnie nie obowiązuje już przerwa powyżej 1 miesiąca do liczenia umów o pracę “od nowa”? Czyli że począwszy od 22.02.2016 bez względu na przerwy w zatrudnieniu u danego pracodawcy (np. 5 lat) umowa na czas określony może trwać max. 33 miesiące i tych umów co do liczby mogą być max. trzy?
Jeszcze jedno pytanie: pracownikowi kończy się druga umowa na czas określony w dniu 30.05.2016, jeśli zawrzemy z nim trzecią umowę na czas określony do 31.12.2017, to jeślibyśmy chcieli przedłużyć z nim stosunek pracy, to kolejna umowa od 01.01.2018 musiałaby już być na czas nieokreślony, prawda?
Joanna, obecnie przerwa nie ma znaczenia. Natomiast co do drugiego pytania, to tak – czwarta umowa na czas określony = umowa na czas nieokreślony.
Witam
A jeśli jest taka sytuacja: umowa próbna, potem do końca roku 2015 umowa na czas określony. Przerwa jako bezrobotny i od maja 2016 znowu syn zatrudniony w tej samej firmie na tym samym stanowisku ? Czy może być znowu umowa próbna i czy nowe przepisy liczą tą starą umowę trwającą w 2015 roku na czas określony do okresu wypowiedzenia w naliczaniu go.
Agata, umowa na okres próbny ani teraz, ani wcześniej nie powinna być zawierana na ten sam rodzaj pracy. Jeżeli umowa zostanie zawarta w maju 2016 r., to poprzedni staż pracy również będzie liczony do obliczenia okresu wypowiedzenia umowy na czas określony lub nieokreślony. Umowa o pracę na okres próbny ma własne okresy wypowiedzenia, niezależne od stażu pracy, a zależne od długości trwania umowy.
Dziękuję za odpowiedź, próbuję ogarnąć te zmiany, ale nie wiem czy dobrze myślę. Przepraszam, że odbiegam od tematu, ale gdyby syn nie miał tej przerwy w zatrudnieniu, a w kwietniu skończyłaby mu się umowa na czas określony i zaraz była podpisana kolejna na czas określony to okres naliczenia czasu wypowiedzenia liczony by był od 22.02.2016, ale skoro była przerwa a w tym czasie weszły zmiany w KP a nowa umowa podpisana po zmianach to poprzednie umowy też są liczone do okresu wypowiedzenia umów na czas określony ?.
Agata, zasada jest prosta. Jeżeli umowa była zawarta przed dniem 22.02.2016 r., to staż przy okresie wypowiedzenia liczy się od 22.02.2016 r. Jeżeli została zawarta później – liczy się cały staż.
Nie wiem czy dobrze rozumiem te zmiany. Czy liczenie ciągłości kolejnych umów nadal dotyczy zatrudnienia u tego samego pracodawcy?
Wiesław, nie do końca rozumiem o jaką ciągłość chodzi.
Witam,
szukam jednego nurtującego mnie pytania którego nigdzie nie mogę znaleźć.
Zależy mi na kredycie w banku przez co umowa na okres próbny go oddala w czasie.
Chodzi mi głównie o to czy w trakcie trwania umowy o pracę na okres próbny (minął mi 1 miesiąc, pozostały jeszcze 2), można tą umową zmienić na umowę na czas określony (aneks, zmiana umowy). Czy też jest to niemożliwe z punktu widzenia Kodeksu Pracy ?
Sławomir, rodzaj umowy można zmienić w każdym czasie na mocy porozumienia stron.
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Dzień dobry,
nurtuje mnie jedno pytanie. Po 22.02.2016 r. umowa na okres próbny jest co do zasady umową jednorazową (z 2 wyjątkami wymienionymi w art. 25 § 3 k.p. ). Ale jednocześnie umowę taką można zawierać maksymalnie na okres 3 mc. Czy obecnie jest dopuszczalne dzielenie okresu próby, byleby nie przekroczyć tych 3 mc? Innymi słowy, czy dopuszczalne jest zawarcie z tym samym pracownikiem umowy na okres próbny w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy na 2 mc, a następnie na 1 cm?
Kasia, zarówno wcześniej, jak i teraz są dwa odmienne poglądy na ten temat. Według pierwszego umowa na okres próbny może być zawarta jedna, ponieważ ma to być próba pracownika. Według drugiego możliwe jest wykorzystanie limitu 3 miesięcy, rozdzielonego nawet na kilka umów. Według mnie, zwłaszcza po zmianie przepisów, umowa taka może być zawarta jedna. Jest to jednak dyskusyjne.
witam .mam pytanie co do umowy na okres probny,moze ktos da mi odpowiedz.zatrudniono mnie w firmie ochroniarskiej na okres probny 3 misesiace,po 3miesiacach firma zmienila tylko nazwe i znowu dostalem umowe na okres probny 3 miesieczny na tym samym stanowisku .czy takie praktyki sa dozwolone.
Jerzy, dobre pytanie. Jeżeli rzeczywiście jest to inny podmiot, to tak. Jeżeli jednak jest to spółka powiązana, która korzysta z tzw. zasłony korporacyjnej – tutaj już można dyskutować.
Dzien dobry, z moim obecnym pracodawca w 2013 roku mialam podpisane umowe zlecenie IX-X pozniej od XI 2013 do II2014 umowe o prace na okres probny i od II 2014 do II 2017 dostalam kolejna umowe na czas okreslony na okres probny moje stanowisko ani obowiazki nie zmienily sie jedynie warunki placowe. Obecnie jestem na urlopie maciezynskim i moja umowa wygasnie podczas urlopu rodzicielskiego dlatego zastanawiam sie czy jako kolejna umowa na okres probny jest ona w takiej formie wazna. Bede bardzo wdzieczna za odpowiedz
Joanna, umowa zawarta na okres od lutego 2014 r. do lutego 2017 r. niewątpliwie nie jest umową na okres próbny, a na czas określony. Sama nieprawidłowa nazwa nie wpływa jeszcze jednak na ważność umowy.
Witam,
Mam pytanie; ile może minimum trwać umowa na czas próbny? Może być to tylko jeden tydzień ? Wg obowiązujących przepisów ?
Marta, tak, może to być tylko jeden tydzień. Nie ma minimalnego ograniczenia trwania takiej umowy.
A czy jest jakiś artykuł który mówi że nie ma minimalnego okresu na jaki ma być zawarta umowa?
Ewelina, nie ma takiego artykułu, jest to dosyć oczywiste.
witam,
mam umowę na okres próbny( a raczej miałam bo skończyła się 30.06., a teraz pracuję bez żadnej umowy) usłyszałam,że ta umowa będzie aneksowana w części dotyczącej okresu zatrudnienia i nnazwy. Czy tak wolno?
Lilla, wolno, ale będzie to nowa umowa.
Dzień dobry. Czy umowa na okres próbny (3 miesiące) wlicza się do tych 33 miesięcy dozwolonych w umowie na czas określony, czy 33 miesiące liczymy dopiero od kolejnej umowy?
Witam,
Z pracownikiem została podpisana już trzecia umowa na czas określony. Czy po upływie trwania tej trzeciej umowy można dać mu umowę na okres próbny w celu przekwalifikowania go? Całkowitej zmiany stanowiska, obowiązków i podporządkowania?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Mariola, możliwe jest zawarcie umowy na okres próbny, ale później nie będzie już można zawrzeć kolejnej umowy na czas określony.
Witam 16 maja 2016dostałam umowe na okes próbny do 30 czerwca , 1 lipca dostałam 2 umowe okres próbny ZASTĘPSTWO , I MAM PYTANIE , PRZY PODPISYWANIU UMOWY PYTAŁAM CZ Y NASTĘPNA UMOWA BĘDZIE NA CZAS OKREŚLONY PRACODAWCA POWIEDZIAŁ ŻE TAK MOGE BYĆ SPOKOJNA ,ALE DRUGĄ UMOWE DOSTAŁAM NIE PIERWSZEGO LIPCA A DWÓDZIESTEGO LIPCA NA ZASTĘPSTWO MÓSIAŁAM PODPISAĆ BO NIE MIAŁA BYM ZAPŁACONE ZA DWADZIEŚCIA DNI , I TERAZ DAŁAM ROZWIĄZANIE UMOWY ZA POROZUMIENIEM STRON , MAM PYTANIE CZY TEN OKRES POLICZY MI SIĘ DO STAŻU PRACY , A JESTEM NIEPEŁNOSPRAWNA Z UMIARKOWANĄ GRUPOM , BARDZO PROSZĘ O ODPOWIEDZ.
BARDZO PANA PROSZĘ O ODPOWIEDZ , OLA
Witam. Dostałam umowę na okres próbny od 01.08.2016r do 26.11.2018r. Czy taka umowa jest ważna skoro umowa na czas próbny maksymalnie może być zawarta na okres 3 miesięcy?
Aneta, jeżeli została zawarta umowa na okres próbny na okres przekraczający 3 miesiące, to umowę taką uważa się za umowę na czas określony lub nieokreślony, w zależności od okoliczności.
Witam!. Pracownik ma umowę o pracę na okres od04.05.2015 do 31.12.2015 następnie aneksem został przedłużony okres tj. do 31.08.2016r. . Pracownik od 01.09. będzie miał u tego samego pracodawcy inne stanowisko i inne obowiązki czy można z nim podpisać umowę na okres próbny i czy ta umowa będzie liczona do limitu umów czy raczej umowę na czas określony?
Justyna, jeżeli ma mu zostać powierzona inna praca, to można dać mu umowę na okres próbny. Umowa ta nie będzie wliczana do limitów, ale następna umowa na czas określony będzie już wliczała się w 3 umowy/33 miesiące. Przerwa (praca na okres próbny) nie ma znaczenia.
Dziękuję za odpowiedź.
Czy umowa po okresie próbnym trwającym 3 miesiące tj. od 01.12.2016r będzie umowa pierwsza czy trzecią?
Justyna, pierwszą. Czemu miałaby być trzecią?
Witam,
Panie Karolu chyba się zakręciłam…nie bardzo rozumiem czemu ta umowa będzie pierwszą skoro w dniu wejścia w życie nowych przepisów trwała druga umowa na czas określony (pierwsza umowa 04.05- 31.12.2015, druga po aneksowaniu 01.01.2016 – 31.08.2016) więc wydaje mi się, że kolejna umowa, ta po zakończeniu kolejnego okresu próbnego czyli od 01.12.2016 powinna być chyba liczona jako trzecia. Będę wdzięczna za oświecenie mnie w tej kwestii 😉 Pozdrawiam
Witam. Czy umowa na okres próbny (3 miesiące) zawarta od 01.04.2016 wlicza się do tych 33 miesięcy dozwolonych w umowie na czas określony, czy 33 miesiące liczymy dopiero od kolejnej umowy?
Sylwia, umowa na okres próbny nie wlicza się do limitu.
Witam, mam pytanie czy po przepracowaniu 6 lat w jednej firmie, oczywiscie zaczynajac od umowy na okres probny 3 miesiace, potem juz normalnie umowy na czas okreslony i po odejsciu z firmy za porozumieniem stron ( skonczyla mi sie umowa i nie przeduzalismy z szefem ), czy po powrocie do tej samej firmy po poltora roku ponownie musze przejsc umowe na okres probny ?
Michael, obowiązku nie ma, ale jeżeli masz podjąć inną pracę niż dotychczasowa, to taka umowa może Ci zostać zaproponowana. Jeżeli zaś będziesz “robić to samo”, to już zostałeś wystarczająco przetestowany i nie ma uzasadnienia dla umowy na okres próbny.
witam ,
mam pytanie 01-04-2016 do 30-04-2016 pracownik zatrudniony był na czas określony a teraz od września na to samo stanowisko mozna zatrudnić go na 3 miesiace na okres próbny czy można tylko na czas określony
Marzena, jeżeli pracownik ma wykonywać tą samą pracę, to nie można go zatrudnić na okres próbny. Taka umowa będzie uznana za obejście prawa.
Proszę o wyjaśnienie jaki staż do wypowiedzenia mam liczyć jeśli pracownik był zatrudniony na okres próbny od 15/01/2016 do 14/04/2016, później na czas określony od 15/04/2016 od 14/04/2017. Czy 6 m-cy stażu do wypowiedzenia upływa od daty 22/02/2016 czy od 15/01/2016 mam liczyć? Jak to interpretować?
Ania, trzeba liczyć cały staż pracy. Umowa na czas określony została zawarta już po wejściu w życie nowych przepisów.
Dziękuję
A czy pracodawca może po 3 miesięcznym okresie próbym zawrzeć umowę na czas określony na okres 3 miesięcy – że dopiero po tej umowie będzie umowa na czas nieokreślony? To tak jakby druga umowa na okres próbny
Oskar, nie ma przeszkód.
Witam, czy zawarcie z pracownikiem umowy na okres próbny 3 miesiące a następnie umowy o pracę na czas określony- na czas nieobecności pracownika “ZZ” przebywającego na usprawiedliwionej nieobecności, w niczym nie koliduje.
Witam,
Zawarłem 3 miesięczną umowę na okres próbny dnia 30 marca 2016 roku (od 1 kwietnia 2016 do 30 czerwca 2016) . Następnie 30 czerwca 2016 umowę na czas określony do 1 lipca 2017 roku. Proszę mi podpowiedzieć jaki mam okres wypowiedzenia? 2-tygodniowy czy miesięczny.
pozdrawiam Mateusz.
Mateusz, umowa na okres próbny też się wlicza do stażu, co oznacza, że masz go ponad 6 miesięcy. Z tego względu Twój okres wypowiedzenia to 1 miesiąc.
dziękuję za odpowiedź 🙂
to mam jeszcze jedno pytanie: jeżeli dam wypowiedzenie 28 października to umowa będzie obowiązywała do 28 listopada czy do końca miesiąca ?
Okres wypowiedzenia upłynie dopiero ostatniego dnia listopada, gdyż termin liczony w miesiącach kończy się odpowiednio w ostatnim dniu tego miesiąca.
Czyli jak złożę wypowiedzenie nawet dzisiaj to i tak bd miał umowę do końca listopada? 🙂
Dokładnie tak, wypowiedzenie złożone w jakimkolwiek dniu pażdziernika przy 1 miesięcznym okresie wypowiedzenia zaczyna się 01 listopada i kończy 30 listopada.
Dziękuję 🙂
Witam,
Umowa na czas próbny została zawarta 23.05.2016(3 ms-ce), kolejna na czas określony do 22.08.2018.
W umowie zapis o 2 tyg. okresie wypowiedzenia. Kiedy złożyć wypowiedzenie aby umowa zakończyła się 01.12.2016 biorą pod uwagę nowe przepisy?
Sprecyzuję jeszcze: czy fakt upływu 6 m-nego okres zatrudnienia wypada w dniu 23.11.2016 ma wpływ na termin złożenia wypowiedzenia (zmiana z 2 tyg na 1 m-ny okres wypowiedzenia po zmianach). Pozdrawiam.
Złożyłem wypowiedzenie, tylko że zamiast wpisać daty zawarcia umowy podałem pierwszy dzień jej obowiązywania. Czy jest to błąd powodujący nieważność mojego wypowiedzenia? Jeśli tak to czy muszę złożyć nowe czy dogadać się z pracodawcą? Dodam,że mam na wypowiedzeniu pieczątkę bezpośredniego przełożonego.
Witam.
W listopadzie 2014 r.skończyło mi się wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony w firmie w której przepracowałem 12 lat.Zwolnienie nastąpiło z winy pracodawcy(likwidacja mojego stanowiska pracy).Od 21.11.2016 wracam do mojej starej firmy lecz na niższe stanowisko.Czy w świetle nowych przepisów obowiązuje mnie umowa na okres próbny,czy powinna być to umowa na czas nieokreślony ?
Proszę o odpowiedz i pozdrawiam.
Adam, jeżeli będziesz wykonywać inne obowiązki, to może być zawarta umowa na okres próbny. Można też od razu zawrzeć umowę na czas określony bądź nieokreślony.
Witam,
W kwietniu 2016 roku podjąłem pracę na okres próbny- 3 miesiące. Po tym okresie otrzymałem umowę na 3 lata. Niedawno otrzymałem rozwiązanie umowy z 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Pracodawca twierdzi że przepracowałem u niego 4 miesiące a okres próbny nie wlicza się do okresu wypowiedzenia. Mówiąc prosto- łącznie z okresem próbnym przepracowałem u niego 7 miesięcy więc powinienem otrzymać miesięczny okres wypowiedzenia. Pracodawca twierdzi że okres próbny nie wlicza się i obowiązuje mnie okres 2-tygodniowy. Kto ma rację?
Proszę o odpowiedź i pozdrawiam.
Roman, masz rację. Dla umowy zawartej po 22.02.2016 r. do okresu wypowiedzenia liczy się cały staż pracy u pracodawcy, również na podstawie umowy na okres próbny. Obowiązuje więc 1-miesięczny okres wypowiedzenia.
Witam.
Dostałam umowę na okres próbny od 7.03.2016- 6.06.2016 po tym okresie umowę na czas określony od 7.06.2016 – 30.06.2017. Czy umowa na okres próbny była prawidłowo zawarta czy 3 miesiące to 90 dni czy od danego dnia do np. 7 do 6 kolejne trzy miesiące.
Witam. Umowę na okres próby 3m podpisałem 15 marca 2014 nastepnie były dwie umowy na czas określony. Czy składając wypowiedzenie 16 marca 2017 będę miał 3 miesięczny okres wypowiedzenia?
Marek, okres wypowiedzenia będzie 1-miesięczny, bo staż do okresu wypowiedzenia liczy się od 22.02.2016 r. Zobacz tutaj: https://prawodlapracodawcy.pl/zmiana-prawa-pracy-a-umowa-o-prace-na-czas-okreslony-trwajaca-w-dniu-22-lutego-2016-r/
Dziekuje za odpowiedz.
Witam, czy po odbytym stażu można dostać jeszcze umowę na okres próbny? Oczywiście i staż i okres próbny dotyczą tej samej firmy.
Witam,
A prosze mi powiedziec jak to wyglada w tym przypadku. Umowa podpisana 05.12.2016 na okres 1 roku czyli do 05.12.2017. Jednak w umowie zawarty jest 3 miesieczny okres probny. I teraz pytanie czy obowiazuje mnie okres wypowiedzenia 2 tygodni ( jezeli to umowa na okres probny 3 miesiecy) czy 2 miesiecy jak dalejjest zaznaczone w umowie?
Witam
Mam pytanie byłam zatrudniona na miesiąc probny i po tej umowie otrzymałam umowę na okres probny 12miesiecy czy to jest wogóle legalne ?okres probny najpierw 3miesiace a potem kolejne 12??
Ewelina, umowa na okres próbny może być zawarta na maksymalnie 3 miesiące, kolejna – tylko dla wykonywania innego rodzaju pracy, ale również nie dłużej niż przez trzy miesiące. Drugą umowę trzeba raczej traktować jako umowę o pracę na czas określony.
Witam.
Właśnie zatrudniłam się w nowej firmie. Okres próbny wynosi 6 miesięcy, czy to zgodne z prawem?
Anna, okres próbny to maks. 3 miesiące, a więc odpowiedź brzmi: nie.
Dobry wieczór mam pytanie odnośnie terminu wypowiedzenia umowy o pracę. Rozpoczęłam pracę z dniem 1.08.16 na 3 miesiące umowa probna. Po niej umowa na 33miesiace. Złożyłam 10stycznia wypowiedzenie. Sądziłam że mam okres 2 tyg, a w pracy stwierdzili że mam 1 miesiąc. Kto ma rację?. Dziękuję za rozwiązanie problemu, pozdrawiam.
Mam pytanie dostałam oferte pracy umowa o prace na okres próbny 3 miesiace , mam pytanie czy po okresie próbnym racownik musi prze przyjąc do pracy , czy poprotu może byc tak ze szuka sobie kogoś na zastepstwo na prae miesiecy tylkokogosc w ogłoszeniu pisze ze rozpoczeniec umowy od 15.03.2017 zakonczenie 14.o6.2017 bardzo prosze o szubka odpowiedz pozdrawiam
Patrycja, umowa na okres próbny może być zawarta maksymalnie na 3 miesiące. Nie ma natomiast obowiązku zatrudnienia pracownika po upływie okresu próby.
Podpisałem umowę na okres próbny na 3-miesiące .Po tym czasie pracodawca ponownie zatrudnił mnie na 3 – miesiące i ponownie na okres próbny w tym czasie zachorowałem na pięć dni .Mam pytanie .Czy jest to zgodne z przepisami zatrudniać dwa razy na okres próbny,i prawdo podobnie będzie chciał mnie zwolnić.Co mam zrobić?
Darek, odpowiedź jest przecież we wpisie.
witam. mam pytanie, obecnie mam okres 3-miesięcznego okresu próbnego na umowie o pracę. jednak nie chcę tej umowy przedłużać z pracodawcą, czy w związku z tym mam obowiązek poinformować o tym z wyprzedzeniem?
Martyna, prawnego obowiązku nie ma, ale z praktycznego punkt widzenia – nie zaszkodzi.
Witam, mam pytanie na jaki okres mogę zawrzeć kolejną umowę z pracownikiem jeżeli zatrudnienie wyglądało następująco: umowa na czas określony od 11.06.2014 do 30.04.2016 stanowisko X, umowa na okres próbny od 01.05.2016 do 31.07.2016 stanowisko Y kolejna umowa na czas określony od 01.08.2016 do 31.07.2017 stanowisko Y(czyli to samo jak wyżej w okresie próbnym) Jakie umowy wliczać do limitu 33 umów. Dziękuje za pomoc.
Ewa, wliczamy okres od 22.02.2016 r. do 30.04.2016 r. oraz okres trwania umowy zawartej 1.08.2016 r. do 31.07.2017 r.
Dnia 01.02.2016 zawarłam umowę o pracę na okres próbny po dwóch miesiącach tj. 01.04.2016 dostałam umowę o pracę na czas nieokreślony z dniem 30.08.2017 rozwiązałam umowę za porozumieniem stron. Czy w rozwiązaniu umowy winna być data 1 luty czy 1 kwiecień ? Czy okres próbny powinien być wpisany w świadectwie pracy.
Witam mam może porywające się pytanie ale chciałabym się upewnić. Od 10.05.2012 do 8.08.2012 miałam umowę na okres próbny, później dostalam umowę na rok do 31.07.2013 i następna na 3 lata do 31.07.2016. Ostatniej trzeciej umowy nie przedluzalismy, nastała półtora roczna przerwa. Teraz zatrudniam się na nowo w tej samej firmie i dostałam ponownie umowę na 3 msc okres próbny. Czy taka umowa jest właściwa? Czas trwania stażu w firmie liczę teraz od lutego 2016?
Witam mam takie pytanie jak nam umowę ma czas próbny na 3 miesiące I chce dac wypowiedzenie i nie wiem na jaki czas muszę dac wypowiedzenie poratuje ktoś?
Kasia, okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie.
Czy ktoś mógłby przyjrzeć się mojej sytuacji która jest następująca: byłam zatrudniona w firmie 33 miesiące na czas określony po czym nie przedłużono mi umowy (która musiała by być już na czas nie określony). Po 2 miesiącach firma odezwała się o moje ponowne zatrudnienie. Czy w tej sytuacji, firma może mi dać umowę próbną? Jeśli dołożyli by mi np. jakiś dodatkowy obowiązek ale reszta zadań byłaby ta sama? Czy można prosić o odesłanie do jakiegoś konkretnego zapisu który to reguluje?
Hela, jeżeli stanowisko będzie zasadniczo to samo, to możemy zawarcie umowy na okres próbny uznać za obejście prawa – w celu uniknięcia konieczności zawarcia umowy bezterminowej.
Witam,
Pracodawca jak podpisywał ze mną pierwszą umowę to dał mi do podpisania umowę na czas próbny, która trwała 4 miesiące. Pytanie moje jest, czy ta umowa jest traktowana jako umowa na czas określony 4 miesiące, czy jako dwie umowy – na czas próbny 3 miesiące i jedna licząca się jako miesięczna na czas określony? Pytam, gdyż zbliża mi się 33-miesięczny okres umowy na czas określony, mam obawy czy pracodawca mi ją przedłuży i jak ta umowa może zostać będzie liczona?
Czy w trakcie trwania umowy o pracę na okres próbny, można zmienić stanowisko (zmienia się zakres zadań w ramach tego samego działu)? Czy należy rozwiązać i zawrzeć nową umowę?