Tarcza antykryzysowa 3.0 – co zmienia?

Tarcza antykryzysowa 3.0

Mamy już tarczę antykryzysową numer 3. Rewolucji nie ma. Zasadniczo nowych świadczeń też nie ma. Mamy drobne modyfikacje w świadczeniach, które znaliśmy z poprzednich odsłon tarczy. Czasem mamy rozszerzenie zakresu danego świadczenia. Zobaczcie sami.

Dofinansowanie z WUP 

 • wyłączenie spod zakresu podmiotów, które mogą skorzystać z dofinansowania państwowych osób prawnych,
 • dodanie możliwości uzyskania dofinansowania w stosunku do podmiotów, którym przysługuje tytuł prawny do zabytku o statusie pomnika historii – dot. pracowników którzy wykonują czynności zawodowe dot. zabytku lub infrastruktury z nim związanej.

Świadczenie postojowe

 • rozszerzenie – świadczenie postojowe mogą uzyskać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą przed dniem 1 kwietnia 2020 r. (było: przed 1 lutego 2020 r.).

Pożyczka do 5.000 zł z PUP

 • rozszerzenie – pożyczkę mogą uzyskać mikroprzedsiębiorcy prowadzący działalność przed dniem 1 kwietnia 2020 r. (było: przed 1 marca 2020 r.).

Dofinansowanie kosztów zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych z PUP

 • możliwość łączenia dofinansowań – dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego oraz dofinansowania z PUP.

Zwolnienie z ZUS

 • rozszerzenie:

1) osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą może skorzystać ze zwolnienia ze składek za kwiecień i maj, jeżeli jej przychody w pierwszym miesiącu zwolnienia (np. kwiecień) były wyższe niż 15.680 zł, ale jej dochód z działalności w pierwszym miesiącu zwolnienia (np. kwiecień) był niższy niż 7.000 zł,

2) osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą korzystająca z tzw. ulgi na start (opłaca tylko składkę zdrowotną przez pierwsze 6 miesięcy) może być zwolniona z opłacania składki zdrowotnej za kwiecień i maj, jeżeli przychód jest niższy niż 15.680 zł lub jeżeli jest wyższy, ale dochód jest niższy niż 7.000 zł (analogicznie do pkt 1).

 • jeżeli płatnik składek zgłasza do ubezpieczenia społecznego wyłącznie pracowników młodocianych, to traktuje się go jak płatnika zgłaszającego nie więcej niż 10 ubezpieczonych (całkowite zwolnienie).

Zwiększenie kwoty wolnej od potrąceń

 • w przypadku obniżenia pracownikowi wynagrodzenia z powodu działań związanych z SARS-COV-2 lub utraty przez członka rodziny źródła dochodu kwoty wolne od potrąceń określone przepisami Kodeksu pracy zwiększa się o 25% na każdego nieosiągającego dochodu członka rodziny, którego pracownik ten ma na utrzymaniu.

 


Niniejszy wpis jest elementem kampanii informacyjnej dla pracodawców i przedsiębiorców prowadzonej przez Kancelarię Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. w ramach wsparcia w czasie epidemii. Jeżeli interesują Cię inne praktyczne zagadnienia, mogące mieć znaczenie w tym okresie, to zapraszam na pozostałe blogi naszych prawników:

 • Piotra Zamrocha Przesył energii – porady m.in. o możliwościach działania przedsiębiorstw przesyłowych w stanie epidemii.
 • Iwo Fisza Zagospodarowanie przestrzenne – informacje o tym, jak działają organy administracji w czasie epidemii.
 • Karola Sienkiewicza Dochodzenie wierzytelności – praktyczne wskazówki jak poruszać się po przepisach Tarczy antykryzysowej.
 • Oliwi Radlak Konstytucja biznesu – wskazówki dla spółek dotyczące funkcjonowania w czasie epidemii.
 • Wojciecha Jelińskiego Pozew z faktury – porady dla przedsiębiorców, którzy muszą podać dłużnika do sądu.
 • Edyty Stark Zakończenie działalności – porady dla przedsiębiorców poszukujących ochrony w przepisach prawa upadłościowego.
Agata Kicińska

Zajmuję się indywidualnym i zbiorowym prawem pracy oraz prawem ubezpieczeń społecznych. Często opracowuję strategię w sporach sądowych z pracownikami, tworzę regulaminy i porozumienia zbiorowe. Mam również doświadczenie w zakresie pracowniczych aspektów łączenia się spółek. W codziennej pracy doradzam również w sprawach związanych z zatrudnianiem pracowników tymczasowych oraz ochroną danych osobowych. Reprezentuję naszych Klientów w sporach sądowych z udziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w szczególności w sprawach dotyczących prawa do wcześniejszej emerytury.

Podobne artykuły
Nowe uprawnienia ciepłowników
Informacja o kwarantannie pracownika

 1. dejot pisze:

  DEJOT
  30 maja 2020 o 20:31

  Dobry wieczór
  1.Otrzymałem pierwsze postojowe
  2.Otrzymałem pożyczkę na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia DZG mikroprzędsiębiorcy (emeryt.prowadzący jednoosobową DZG) na podst art 15 zzd ust z 02.02,2023.
  3.Chcę wystąpić z wnioskiem o wypłatę dofinansowania części kosztów prowadzenia DZG dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającą pracowników w przypadku spadku obrotów w związku z COVID19
  4.Ponieważ środki te można wydatkować na inne koszty działalności gospodarczej to czy oznacza to,że w moim przypadku gdy prowadzę działalność transportową mogę część środków przeznaczyć na zakup paliwa,częśći zamiennych ,naprawy, zapłatę ZUS,NFZ,podatków czy też inne opłaty.Jak to rozgraniczyć ??.Czy należy posiadać rachunki,paragony,faktury.Czy z tych pożyczek,dofinansowań trzeba będzie się w jakiś sposób rozliczać,jeżeli tak to w jaki sposób Może tylko jakieś oświadczenie ??
  Serdecznie pozdrawiam
  JD

 2. Gość 1 pisze:

  „Czy należy posiadać rachunki, paragony, faktury.” Moim zdaniem, tak ponieważ jest to dowód na okoliczność wydatkowania otrzymanych środków potrzebny w razie kontroli.

 3. dejot pisze:

  Rzecz w tym,że nigdzie to nie jest napisane i opisane
  pozdr
  jd

 4. dejot pisze:

  Czyli tylko na przypadek ewentualnej kontroli , ale skoro nic na te tamat w ustawach nie napisano to chyba tez kontrolowac nie mozna. Przez jaki okres czasu mozna wydatkowac a.pozyczke b. dofinansowanie
  jd

  • Gość 1 pisze:

   Lepiej od razu się zabezpieczyć, bo nigdy nic nie wiadomo. W ustawie o COVID -19 nie ma zapisów co do czasu wydatkowania otrzymanych środków, stąd też trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi .

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.