Monitorowanie służbowej poczty elektronicznej
Do tej pory wydawało się, że ETPC odpowiedział już na pytanie czy można monitorować służbową pocztę elektroniczną pracowników. I odpowiedź ta była twierdząca.
Warto przypomnieć, że 12 stycznia 2016 r. ETPC po raz pierwszy wydał orzeczenie w sprawie Bogdana Barbulescu przeciwko Rumunii. Został on zwolniony dyscyplinarnie z pracy. Przyczyną zwolnienia było to, że korzystał ze służbowego łącza do wymieniania wiadomości ze swoim bratem i narzeczoną. Jak się okazało były to bardzo osobiste wiadomości.
Pracownicy byli poinformowani, że zakazane jest korzystanie z firmowej sieci do celów prywatnych i musieli podpisać porozumienie w tym zakresie.
Kilka dni temu, na skutek wniosku Barbulescu, sprawę rozpoznała Wielka Izba ETPC i orzekła coś zgoła odmiennego. W ocenie ETPC doszło do naruszenia prawa do prywatności pracownika.
Mimo, że pracodawca poinformował, że zakazane jest prywatne korzystanie z sieci, to nie przekazał już informacji, że wiadomości mogą być przez niego monitorowane. Nie wskazał też, w jakim zakresie ma możliwość sprawdzania korespondencji. W ocenie Trybunału pracodawca bezprawnie zapoznał się z wiadomościami pracownika czym naruszył jego prywatność.
Dodatkowo ETPC stwierdził, że monitorowanie korespondencji nie było odpowiednio uzasadnione. Działalność Barbulescu nie stwarzała bowiem ryzyka dla pracodawcy, które mogłoby skutkować np. naruszeniem tajemnicy przedsiębiorstwa.
To ważny wyrok, z którego powinieneś wyciągnąć wnioski. Jeżeli nie chcesz, żeby pracownicy korzystali ze służbowych skrzynek do celów prywatnych, a jednocześnie chcesz mieć kontrolę nad tym, co z tych skrzynek wychodzi – musisz ich poinformować o możliwości, zakresie i celu monitorowania ich korespondencji. Zastosowanie znajdą więc podobne zasady jak przy monitoringu pracowników.
W innym przypadku – nawet, gdy dojdzie do naruszenia – wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia może okazać się nieuzasadnione. Dodatkowo pracownik może dochodzić od Ciebie roszczeń związanych z naruszeniem dóbr osobistych.