Minimalne wynagrodzenie na cito

Dzisiaj rano jedna z klientek zadała Agacie Kicińskiej, nasze specjalistce od prawa pracy, następujące pytanie w sprawie nie cierpiącej zwłoki.

Pani Agato,

proszę o podanie minimalnego wynagrodzenia umów o prace na 2017 r. Oraz czy są zmiany dotyczące wynagrodzeń z umów zleceń i umów o dzieło odnośnie minimalnego wynagrodzenia miesięcznego czy godzinowego. Proszę o odpowiedz jak najszybciej. Mamy Prezesa w firmie i czeka na potwierdzenie.

Oczywiście otrzymała odpowiedź na cito. Ale pomyślałem, że może ktoś inny też jeszcze tego nie wie, dlatego poniżej cytuję odpowiedź Agaty. 

Dzień dobry Pani Doroto,

informuję, że minimalna stawka godzinowa przy umowie zlecenia i umowie o świadczenie usług od 1 stycznia 2017 r. wynosi 13 złotych brutto (obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie minimalnej stawki godzinowej w 2017 roku z dnia 21 września 2016 r.). 

Dla umowy o dzieło nie została ustalona żadna minimalna kwota wynagrodzenia. 

Natomiast przy umowie o pracę minimalne wynagrodzenie za pełny etat od 1 stycznia 2017 r. wynosić będzie 2000 złotych brutto (rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r. z dnia 9 września 2016 r.).

 
Karol Sienkiewicz
Podobne artykuły
Praca zdalna - poradnik
Ochrona sygnalistów

Komentarz do tego wpisu post

 1. Aneta pisze:

  Szanowny Panie,

  chciałam zapytać w jaki sposób rozumieć minimalne wynagrodzenie dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą niezatrudniającą pracowników. Otóż tutaj również ustawa nakazuje wypłacanie 13 zł za godzinę, jednak czy to 13 zł to będzie z podatkiem VAT czy już po jego odliczeniu?

  Z poważaniem,
  Aneta

 2. Anna pisze:

  To bardzo dobra wiadomość! Koniec z wyzyskiem osób pracujących na umowach śmieciowych!

 3. Basia pisze:

  Szanowny Panie,
  W związku ze zmianą przepisów od styczna 2017 roku dotyczącą płacy młodego pracownika zatrudnionego od 2017 dostaje on 100% pensji. Dotychczasowi pracownicy (tzn. zatrudnieni przed 2017) mają wypłacane obecnie 80 % pensji. Czy po zmianie przepisów obowiązywać ich będzie 100 % płacy?

 4. Aneta pisze:

  Witam, jeśli zatrudniliśmy pracownika z Ukrainy i dostał on zezwolenie na pracę w Polsce od Wojewody Dolnośląskiego i w zezwoleniu jest napisane, że ma to być praca na umowie zlecenie/ 168 godzin w miesiącu za wynagrodzeniem ustalonym to jeśli wynagrodzenie dostaje takie jak miało być, a dostanie umowę o dzieło czy to jest zgodne z prawem? Jest to jego kolejne zatrudnienie w tej firmie, poprzednio miał umowę o dzieło.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *