Wpływ nowej ustawy kominowej na istniejące umowy

To już dzisiaj. O północy weszła w życie tzw. nowa ustawa kominowa, o której trochę Ci opowiadałem, zarówno pod względem ogólnym, jak i w części dotyczącej zasad wynagradzania członków zarządu.

Biorąc jednak pod uwagę, że dzisiaj ustawa zaczęła obowiązywać, domyślam się, że będą Cię teraz najbardziej interesować przepisy przejściowe do ustawy, a przede wszystkim to, jak ta ustawa wpłynie na już trwające umowy o pracę, umowy o świadczenie usług czy kontrakty mendażerskie zawarte z członkami zarządów.

Agata Kicińska, aplikant radcowski naszej Kancelarii, którą możesz znać już z innych wpisów i komentarzy na blogu, napisała kompleksowy artykuł, który został opublikowany w Dzienniku Gazecie Prawnej, w dodatku Kadry i Płace, właśnie na ten temat. Zapoznać z nim możesz się TUTAJ.

imag2230

Karol Sienkiewicz
Podobne artykuły
Praca zdalna - poradnik
Ochrona sygnalistów

 1. Dawid pisze:

  Czego to jeszcze nie wymyślą w tym kraju…

 2. Piotr pisze:

  Dzień Dobry,
  Ciekaw jestem, jak – w kontekście wymogów stawianych prze w/w ustawę – podejść do problemu rozwiązania Umowy o pracę z członkiem zarządu, który jest w ochronnym okresie przedemerytalnym, w sytuacji, gdy ta osoba nie będzie chciała zawrzeć porozumienia o rozwiązani Umowy o pracę?
  Pozdrawiam

  • Miki pisze:

   Nie podpiszesz i tyle. Mozna Cie pozbawic funkcji w zarzadzie ale nie pracy ani dotychczasowego wynagrodzenia. Poza tym pozostajesz w tzw ochronie kodeksowej.

 3. Elzbieta pisze:

  Czy „wypadnięcie” z ustawy kominowej głównych księgowych oznacza np. że pracujący w szkole główny księgowy może teraz dostać 13-tkę.

 4. Arek pisze:

  Nigdzie nie mogę znaleźć informacji: jak nowa ustawa ma się do wynagrodzeń członków rady nadzorczej świeżo powołanej spółki, która w akcie założycielskim przyjeła wynagrodzenie od posiedzenia, a nie w wymiarze miesięcznym i od razu wiadomo, że nie w każdym miesiącu posiedzenie RN sie odbywa.
  Innymi słowy czy i jak stosować te zapisy o mnożniku (i którym dla nowej spółki, bo jest ich 5), skoro w ustawie odnoszą się one do wynagrodzenia miesięcznego?

 5. Arek pisze:

  Mam pytanie: jak nowa ustawa ma się do wynagrodzeń członków rady nadzorczej świeżo powołanej spółki, która w akcie założycielskim przyjeła wynagrodzenie od posiedzenia, a nie w wymiarze miesięcznym i od razu wiadomo, że nie w każdym miesiącu posiedzenie RN sie odbywa.
  Innymi słowy czy i jak stosować te zapisy o mnożniku (i którym dla nowej tegorocznej spółki, bo jest ich 5), skoro w ustawie odnoszą się one do wynagrodzenia miesięcznego?

 6. Arek pisze:

  Co z urlopami dla członków zarządów w świetle nowej ustawy? Skoro nie podlegają zapisom KP to jak zapisać takowe prawo w nowej umowie?

  • Arek, można to uregulować tak jak w dotychczasowych kontraktach menadżerskich, tj. opłacać dobrowolną składkę chorobową do ZUS a członkowi zarządu przyznać możliwość wzięcia bezpłatnego wolnego od świadczenia usług.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.