Wpływ nowej ustawy kominowej na istniejące umowy

To już dzisiaj. O północy weszła w życie tzw. nowa ustawa kominowa, o której trochę Ci opowiadałem, zarówno pod względem ogólnym, jak i w części dotyczącej zasad wynagradzania członków zarządu.

Biorąc jednak pod uwagę, że dzisiaj ustawa zaczęła obowiązywać, domyślam się, że będą Cię teraz najbardziej interesować przepisy przejściowe do ustawy, a przede wszystkim to, jak ta ustawa wpłynie na już trwające umowy o pracę, umowy o świadczenie usług czy kontrakty mendażerskie zawarte z członkami zarządów.

Agata Kicińska, aplikant radcowski naszej Kancelarii, którą możesz znać już z innych wpisów i komentarzy na blogu, napisała kompleksowy artykuł, który został opublikowany w Dzienniku Gazecie Prawnej, w dodatku Kadry i Płace, właśnie na ten temat. Zapoznać z nim możesz się TUTAJ.

imag2230

10 thoughts on “Wpływ nowej ustawy kominowej na istniejące umowy

 1. Dzień Dobry,
  Ciekaw jestem, jak – w kontekście wymogów stawianych prze w/w ustawę – podejść do problemu rozwiązania Umowy o pracę z członkiem zarządu, który jest w ochronnym okresie przedemerytalnym, w sytuacji, gdy ta osoba nie będzie chciała zawrzeć porozumienia o rozwiązani Umowy o pracę?
  Pozdrawiam

  1. Nie podpiszesz i tyle. Mozna Cie pozbawic funkcji w zarzadzie ale nie pracy ani dotychczasowego wynagrodzenia. Poza tym pozostajesz w tzw ochronie kodeksowej.

 2. Czy “wypadnięcie” z ustawy kominowej głównych księgowych oznacza np. że pracujący w szkole główny księgowy może teraz dostać 13-tkę.

 3. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji: jak nowa ustawa ma się do wynagrodzeń członków rady nadzorczej świeżo powołanej spółki, która w akcie założycielskim przyjeła wynagrodzenie od posiedzenia, a nie w wymiarze miesięcznym i od razu wiadomo, że nie w każdym miesiącu posiedzenie RN sie odbywa.
  Innymi słowy czy i jak stosować te zapisy o mnożniku (i którym dla nowej spółki, bo jest ich 5), skoro w ustawie odnoszą się one do wynagrodzenia miesięcznego?

 4. Mam pytanie: jak nowa ustawa ma się do wynagrodzeń członków rady nadzorczej świeżo powołanej spółki, która w akcie założycielskim przyjeła wynagrodzenie od posiedzenia, a nie w wymiarze miesięcznym i od razu wiadomo, że nie w każdym miesiącu posiedzenie RN sie odbywa.
  Innymi słowy czy i jak stosować te zapisy o mnożniku (i którym dla nowej tegorocznej spółki, bo jest ich 5), skoro w ustawie odnoszą się one do wynagrodzenia miesięcznego?

 5. Co z urlopami dla członków zarządów w świetle nowej ustawy? Skoro nie podlegają zapisom KP to jak zapisać takowe prawo w nowej umowie?

  1. Arek, można to uregulować tak jak w dotychczasowych kontraktach menadżerskich, tj. opłacać dobrowolną składkę chorobową do ZUS a członkowi zarządu przyznać możliwość wzięcia bezpłatnego wolnego od świadczenia usług.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.