Czy kiedyś będą dwa kodeksy prawa pracy?

Prawnicy wiedzą, że czas wielkich kodyfikacji już dawno na nami. Z „dużych” kodeksów właściwie tylko kodeks karny jest nowy, uchwalony po 1989 r. Reszta ważnych ustaw swoje korzenie ma głęboko w PRL, co wcale nie znaczy, że są to złe przepisy.

Uwaga ta dotyczy też kodeksu pracy – ustawa została uchwalona 26 czerwca 1974 r., a więc jest ode mnie młodsza tylko o 22 dni! Ale to już zodiakalny Rak…

Oczywiście po 1989 r. pojawiły się pomysły stworzenia nowych kodeksów, dlatego cały czas działają jakieś Komisje Kodyfikacyjne złożone z wybitnych prawników. I taka komisja była też powołana dla przygotowania nowych kodeksów prawa pracy.

Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy utworzono w 2002 r. specjalnym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 2002 r . W jej skład wchodził m.in. prof. Grzegorz Goździewicz w Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, u którego na długo przed rozpoczęciem prac Komisji zdawałem egzamin z prawa prac (4+).

Komisja wiele lat temu, w 2006 r., zakończyła prace, lecz jej wyniki stosunkowo niedawno zostały udostępnione. A w skład tych wyników wchodzi zarówno Kodeks pracy (indywidualny) jak i Zbiorowy kodeks pracy. Jeżeli w czasie wakacji nie masz nic ciekawszego do czytania, polecam lekturę!

I na razie nie słychać, by ktoś miał zamiar powrócić do pomysłu nowych kodeksów…

20150718_124516-01

Karol Sienkiewicz
Podobne artykuły
Praca zdalna - poradnik
Ochrona sygnalistów

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.