Czy kiedyś będą dwa kodeksy prawa pracy?

Prawnicy wiedzą, że czas wielkich kodyfikacji już dawno na nami. Z „dużych” kodeksów właściwie tylko kodeks karny jest nowy, uchwalony po 1989 r. Reszta ważnych ustaw swoje korzenie ma głęboko w PRL, co wcale nie znaczy, że są to złe przepisy.

Uwaga ta dotyczy też kodeksu pracy – ustawa została uchwalona 26 czerwca 1974 r., a więc jest ode mnie młodsza tylko o 22 dni! Ale to już zodiakalny Rak…

Oczywiście po 1989 r. pojawiły się pomysły stworzenia nowych kodeksów, dlatego cały czas działają jakieś Komisje Kodyfikacyjne złożone z wybitnych prawników. I taka komisja była też powołana dla przygotowania nowych kodeksów prawa pracy.

Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy utworzono w 2002 r. specjalnym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 2002 r . W jej skład wchodził m.in. prof. Grzegorz Goździewicz w Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, u którego na długo przed rozpoczęciem prac Komisji zdawałem egzamin z prawa prac (4+).

Komisja wiele lat temu, w 2006 r., zakończyła prace, lecz jej wyniki stosunkowo niedawno zostały udostępnione. A w skład tych wyników wchodzi zarówno Kodeks pracy (indywidualny) jak i Zbiorowy kodeks pracy. Jeżeli w czasie wakacji nie masz nic ciekawszego do czytania, polecam lekturę!

I na razie nie słychać, by ktoś miał zamiar powrócić do pomysłu nowych kodeksów…

20150718_124516-01

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.