Zezwolenie na pracę sezonową

Niecałe dwa miesiące zostały nam do zmiany w przepisach dotyczących zatrudniania cudzoziemców. Nowością, która ma się pojawić, a która została wymuszona dyrektywą unijną, jest zatrudnienie w formule pracy sezonowej. Jeżeli zatrudniasz cudzoziemców, a w szczególności obywateli Ukrainy, na pewno powinieneś się zapoznać z nowościami.

zezwolenie na prace sezonowa

Zezwolenie na pracę sezonową będzie dotyczyć cudzoziemców zatrudnionych przy wykonywaniu prac uzależnionych od zmiany pór roku. Dyrektywa bezpośrednio wskazuje trzy sektory, w których prace mają charakter sezonowy – rolnictwo, ogrodnictwo oraz turystykę. W projekcie rozporządzenia wykonawczego wskazane zostały szczegółowe działania zgodnie z podklasami Polskiej Klasyfikacji Działalności, które będą objęte pracą sezonową. Możesz je pobrać tutaj.

Podobnie jak w przypadku oświadczeń w trybie uproszczonym, również zezwolenie na pracę sezonową ma być wydawane przez starostę (a więc w praktyce wniosek będzie składany do PUP). Opłata od wniosku wynosić ma 30 złotych. Wniosek powinien być złożony na urzędowym formularzu. Zezwolenie wydawane będzie na okres do dziewięciu miesięcy w roku kalendarzowym. Przypominam, że w przypadku oświadczeń jest to okres krótszy, bo 6 miesięcy w ciągu 12 miesięcy.

O zezwolenie na pracę sezonową będą mogli się ubiegać obywatele wszystkich państw trzecich. Możliwe jest utrzymanie preferencyjnych rozwiązań dla obywateli wybranych państw. Mają one polegać na:

  • zwolnieniu z konieczności przeprowadzenia tzw. testu rynku pracy,
  • możliwości uzyskania wpisu do rejestru pracy sezonowej na trzy lata,
  • możliwości powierzenia cudzoziemcowi pracy innej niż praca sezonowa przez okres 30 dni w trakcie ważności posiadanego zezwolenia na pracę sezonową bez potrzeby występowania o odrębne zezwolenie na pracę.

W Polsce preferencyjnymi rozwiązaniami mają zostać objęci ci sami pracownicy, którzy mogą wykonywać pracę na podstawie oświadczenia. Chodzi więc tutaj o obywateli Armenii, Białorusi, Mołdawii, Gruzji, Rosji oraz Ukrainy.

Zezwolenie na pracę sezonową będzie dopuszczało do wykonywania pracy sezonowej bez wskazywania konkretnego rodzaju pracy. Cudzoziemiec będzie więc uprawniony do wykonywania wszystkich określonych w rozporządzeniu rodzajów pracy sezonowej.

W celu wykonywania pracy sezonowej wprowadzone będzie nowe zezwolenie pobytowe, tj. zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy sezonowej. Opłata w tym przypadku ma wynosić 170 złotych.

Jednocześnie wprowadzenie pracy sezonowej dotknie również osoby, które do tej pory powierzały pracę na podstawie oświadczeń. Nie będzie bowiem można powierzyć pracy sezonowej (a więc pracy zgodnie ze wskazanymi PKD) na podstawie oświadczenia.

Zmiany wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.

 

Agata Kicińska

Zajmuję się indywidualnym i zbiorowym prawem pracy oraz prawem ubezpieczeń społecznych. Często opracowuję strategię w sporach sądowych z pracownikami, tworzę regulaminy i porozumienia zbiorowe. Mam również doświadczenie w zakresie pracowniczych aspektów łączenia się spółek.W codziennej pracy doradzam również w sprawach związanych z zatrudnianiem pracowników tymczasowych oraz ochroną danych osobowych. Reprezentuję naszych Klientów w sporach sądowych z udziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w szczególności w sprawach dotyczących prawa do wcześniejszej emerytury.

Podobne artykuły
Praca zdalna - poradnik
Ochrona sygnalistów

Komentarz do tego wpisu post

  1. MagdaLena pisze:

    A w przypadku gdy myślę o wyjeździe na pracę sezonową za granicę to wymagane są jakieś pozwolenia? Na razie co prawda przeglądam tylko ogłoszenia: https://praca.money.pl/praca-holandia-m1.html , ale pewnie za niedługo trzeba będzie się decydować. W zeszłym roku zaczęłam poszukiwania dopiero w maju i już nic ciekawego nie było, więc zostałam w Polsce.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *