Nowa ustawa kominowa z 9 czerwca 2016 r.

Tzw. ustawa kominowa ma już ponad 16 lat. Pomimo kilkunastu nowelizacji była stale krytykowana, głównie dlatego, że dawała jedynie iluzję kontroli nad wynagrodzeniami osób sprawujących najwyższe funkcje w niektórych podmiotach publicznych.

Niedawno, bo 9 czerwca 2016 r., została jednak uchwalona nowa ustawa kominowa (jeszcze nie została opublikowana). Stara jednak będzie obowiązywać nadal, ale w mniejszym zakresie. Uwaga, nowa ustawa ma dużo szerszy zakres obowiązywania niż może się wydawać!

Zapraszam do zapoznania się z omówieniem nowej ustawy w Dzienniku Gazecie Prawnej, przygotowanym przeze mnie wraz z Agatą Kicińską. Żeby pobrać tekst, kliknij tutaj.

Natomiast wszystkich zainteresowanych tą tematyką zapraszam na blog. Niedługo pojawią się wpisy dotyczące tej właśnie nowości.

20160717_143539-01

Karol Sienkiewicz
Podobne artykuły
Praca zdalna - poradnik
Ochrona sygnalistów

Komentarz do tego wpisu post

  1. Asia pisze:

    Dobrze wiedzieć, że coś się w tej kwestii zmieniło. Na pewno poczytam.

  2. aga pisze:

    Witam. Co sądzi Pan o istniejących stosunkach pracy członków zarządu? Ustawa z czerwca 2016r. nic na ten temat nie wspomina.

  3. marek pisze:

    Przepisy nie precyzują, jakie działania powinien podjąć podmiot uprawniony do wykonywania praw udziałowych oraz na czym ma polegać (i w jakim zakresie) ukształtowanie i stosowanie w spółce zasad wynagradzania określonych ustawą. Kwestie te są niejasne. Brakuje nałożonego wprost obowiązku rozwiązania obowiązującej aktualnie umowy o pracę łączącej spółkę z członkiem organu zarządzającego oraz zawarcia umowy cywilnoprawnej.
    Czy są może już jakieś wytyczne w tym zakresie?

  4. Dorota pisze:

    A co z główna księgową zatrudnioną w spółce komunalnej sp. z o.o , w której 100 % udziałów posiada gmina miejska podlega przepisom \”nowej\” ustawy kominowej. jak do tej pory nie miała prawa do nagrody jubileuszowej, do premii, jedynie do nagrody rocznej.
    Pozdr
    Dorota Capała

    • Dorota, obecnie główni księgowi nie podlegają ani pod starą ani pod nową ustawę kominową. Oznacza to, że ich wynagrodzenie jest określane na podstawie przepisów KP. Do głównych księgowych jako do osób zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy, w rozumieniu przepisów KP, nie mają zastosowania postanowienia ZUZP. Jeżeli prawo do nagrody jubileuszowej, premii czy nagrody rocznej jest uregulowane w postanowieniach ZUZP, to główny księgowy nadal nie ma do nich prawa. Możliwe jest wprowadzenie jednak takich regulacji do umowy o pracę.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *