Kasy zapomogowo-pożyczkowe

Temat kas zainteresował mnie z dwóch powodów. Po pierwsze pracownicze kasy zapomogowo-pożyczkowe działają w wielu przedsiębiorstwach, które są naszymi klientami.
Czasami wyjaśnialiśmy pewne kwestie prawne. Po drugie zaś 20 lat temu jako związkowiec miałem z nimi do czynienia (i nawet byłem członkiem PKZP). Co takiego zmieni się w kasach od października? Korzystając z urlopu mec. Agaty Kicińskiej w jej blogu napisałem kilka uwag o „nowych” kasach.
Pracownicze kasy zapomogowo-pożyczkowe
PKZP (dość ładny skrót) istnieją w Polsce już od lat, a ich tradycje wywodzą się z idei samopomocy pracowniczej, która zaczęła się kształtować jakieś 100 lat temu (a może i wcześniej). Spełniają one pożyteczna rolę, pomagając pracownikom i ich rodzinom, udzielając pożyczek i zapomóg.
Mimo jednak pięknej tradycji czy ważnych funkcji podstawa prawna działania tych kas nie jest jakaś imponująca. Ot, jeden krótki przepis ustawy o związkach zawodowych oraz rozporządzenie z 1992 r. (to samo, które dotyczy SKOK-ów). I właśnie ustawodawca uznał, że to za mało.
Kasy zapomogowo-pożyczkowe w ustawie
Wobec tego, że sprawa dotyczy obywateli i ich pieniędzy oraz wobec tego, że z tematyką związkową łączy się jedynie pośrednio ustawodawca uznał, że kasom należy się osobna ustawa. I taka ustawa została uchwalona.
11 sierpnia 2021 r. „urodziła się” ustawa o kasach zapomogowo-pożyczkowych (tutaj jest link do ustawy). Wejdzie w życie 11 października 2021 r. Teraz KASY mają swoją ustawę i mogą być dumne jak paw (stąd zdjęcie tytułowe). Może dzięki temu staną się popularniejsze?
Kasy zapomogowo-pożyczkowe – co nowego
Ustawa w swojej zasadniczej części powtarza rozporządzenie z 1992 r., dlatego wskażę tylko na istotne różnice i nowości, ale nie ma ich wcale jakoś szczególnie dużo:
- nazwa – po nowelizacji będą to kasy zapomogowo-pożyczkowe, a nie pracownicze kasy zapomogowo-pożyczkowe. Czyli KZP a nie PKZP;
- nadzór – utrzymano zasadę, że nadzór nad działalnością kasy mają związki zawodowe, a dokładnie rzecz biorąc zakładowa organizacje związkowe. W razie ich braku przyznano to uprawnienie radze pracowników ewentualnie reprezentacji pracowników wyłonionej w trybie zwyczajowym;
- udzielanie pożyczek i zapomóg – tutaj dodano sporo rozwiązań technicznych czy uzupełniających regulacje rozporządzenia (takich jak forma umowy, obowiązek poręczenia niektórych pożyczek, spłata wyłącznie na rachunek KZP);
- organy – wyraźnie i licznie określono kompetencje organów kasy oraz zezwolono im na zdalne obrady;
- pieczęć – do tej pory była obowiązkowa (to pewnie pozostałość po okresie gdy pieczęcie miały moc magiczną); teraz wystarczy oznaczenie,
- likwidacja – doprecyzowano okoliczności i tryb postępowania w razie likwidacji kasy.
Dotychczasowe kasy zapomogowo-pożyczkowe
W październiku PKZP staną się KZP czyli ma być pełna kontynuacja działalności, członkostwa oraz wpisowego i wkładów. Kadencja organów trwa do jej końca ustalonego w „starej” kasie. Jednak na władzach kas spoczywają dwa obowiązki:
- w ciągu 18 miesięcy zarząd KZP zobowiązany będzie do zmiany danych w REGON (czyli zapewne nazwy);
- w ciągu 18 miesięcy KZP musi dostosować swój statut do nowej ustawy. Pracodawcy mogą oczywiście pomóc w tym zakresie.
Ochrona zapomóg
A przy okazji zmieniono kpc i spod egzekucji wyłączono zapomogi udzielone na podstawie nowej ustawy. To kolejne ograniczenie egzekucji, o czym jednak piszę w innym blogu.
Jako osoba zaangażowana w działalność społeczną kibicuję wszelkim formom rozwoju ludzkiej solidarności. Oby tym razem się udało.
Zdjęcie tytułowe wykonałem w pięknym pałacu Czartoryskich w Puławach.
Pozostając w temacie Kasy Zapomogowo Pożyczkowej działającej na terenie pewnej spółki z o.o. – jakich jeszcze środków mam użyć, skoro odchodząc na emeryturę po ponad 30 latach pracy nie mogę odzyskać swojego wkładu. Kolejne majle i pisma w sprawie pozostają bez odpowiedzi, Pracodawca umywa ręce. Czy ponad Związkami Zawodowymi jest jakiś nadzór, gdzie mogłabym się odwołać, jako już nie pracownik mam duże obawy na odzyskanie naprawdę nie małych pieniędzy. Proszę o jakąś poradę
Dziękuję za przydatny artykuł, myślę, że nie tylko mi 😉
Bardzo dziękuję za świetny artykuł!
Czy uchwała z walnego zebrania delegatów, na którym zostanie uchwalony nowy statut i regulamin(zmiana na KZP) zostaje dołączona do wniosku o nr REGON?, a czy wcześniej musi być ogłoszona w Dzienniku Urzędowym?