Dziś Sejm zadecyduje o wolnym 12 listopada

Dziś Sejm zadecyduje o wolnym 12 listopada

Dziś powinniśmy dowiedzieć się czy poniedziałek 12 listopada 2018 r. będzie dniem wolnym od pracy. Z uwagi na to, że w tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości, a 11 listopada przypada w niedzielę, powstał pomysł, żeby wyjątkowo w tym roku 12 listopada uczynić dniem wolnym od pracy.

Niestety pomysł powstał dosyć późno, bo dopiero 22 października trafił do Sejmu i został tam przyjęty. Senat jednak miał więcej wątpliwości co do projektu i przyjął swoje poprawki. Wcześniej wolnego nie mieli mieć pracownicy handlu. Po poprawkach Senatu i oni mają skorzystać. Pracować mają więc tylko pracownicy publicznych szpitali i publicznych ambulatoriów. Prezydent zapowiedział już, że ustawę podpisze. Czekamy więc na dzisiejszą decyzję Sejmu.

Co się stanie, jeżeli ustawa wejdzie w życie? Niewątpliwie konieczne będzie zmienienie grafików. Wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym powinien zostać obniżony o 8 godzin. I zasadniczo pracodawca powinien poinformować pracowników co najmniej 7 dni wcześniej o zmianie rozkładu czasu pracy. Niestety w tej sytuacji nie ma nawet takiej możliwości, bo termin już minął, a ustawa nadal nie jest uchwalona.

Mniejsze wynagrodzenie otrzymają pracownicy wynagradzani akordowo czy według stawki godzinowej. Nie stracą natomiast pracownicy wynagradzani według stawki miesięcznej. Możliwe również, że konieczne będzie zlecenie pracy w godzinach nadliczbowych, żeby wykonać przyjęte wcześniej plany.

Pod znakiem zapytania stoją wypłacone już ekwiwalenty za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Do tej pory tzw. współczynnik urlopowy wynosił 20,92. Po dodaniu kolejnego dnia wolnego od pracy wynosić już będzie 20,83. Różnice nie będą duże, ale na pewno się pojawią. Projekt ustawy nie odnosi się przy tym do tego zagadnienia, więc będziemy musieli poczekać na pierwsze rozstrzygnięcia czy interpretacje PIP w tej sprawie. Współczynnik trzeba będzie niewątpliwie zmienić w przypadku ekwiwalentów, do których prawo powstanie po wejściu w życie ustawy.

Problemy pojawią się również w mojej branży. Na dzień 12 listopada zaplanowane było bowiem około 14.000 rozpraw sądowych, które będą musiały być przełożone na inny termin. Z uwagi na napięte grafiki Sądów, nowych terminów będzie się można spodziewać prawdopodobnie już w nowym roku. Również wizyty w urzędach umówione na konkretne terminy w tzw. systemie kolejkowym będą musiały zostać przełożone.

Sejm ma podjąć decyzję po godzinie 14:00. Jak tylko pojawią się oficjalne informację, to dam Ci znać poprzez aktualizację tego wpisu.

AKTUALIZACJA: Sejm przyjął poprawki Senatu. 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy.

AKTUALIZACJA: Prezydent podpisał ustawę. Wejście w życie: 8 listopada 2018 r.

Dziś Sejm zadecyduje o wolnym 12 listopada

Agata Kicińska

Zajmuję się indywidualnym i zbiorowym prawem pracy oraz prawem ubezpieczeń społecznych. Często opracowuję strategię w sporach sądowych z pracownikami, tworzę regulaminy i porozumienia zbiorowe. Mam również doświadczenie w zakresie pracowniczych aspektów łączenia się spółek.W codziennej pracy doradzam również w sprawach związanych z zatrudnianiem pracowników tymczasowych oraz ochroną danych osobowych. Reprezentuję naszych Klientów w sporach sądowych z udziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w szczególności w sprawach dotyczących prawa do wcześniejszej emerytury.

Podobne artykuły
Praca zdalna - poradnik
Ochrona sygnalistów

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *