Dziedziczenie pieniędzy z II filaru (OFE i ZUS) po śmierci emeryta – wypłata gwarantowana

Dziedziczenie pieniędzy z II filaru (OFE i ZUS) po śmierci emeryta – wypłata gwarantowana

W związku z wprowadzeniem PPK nie sposób nie zauważyć przynajmniej częściowych podobieństw do OFE. Składki zgromadzone na rachunku w OFE miałyby według słynnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie być prywatną własnością uczestnika (co wiązało się z możliwością przeksięgowania ich na subkonto w ZUS). Natomiast w ustawie o PPK zapisano, że środki zgromadzone w PPK już są taką własnością.

Nie stoi to jednak na przeszkodzie stwierdzeniu, że środki te (zarówno znajdujące się w OFE, jak i na subkoncie w ZUS) są dziedziczne. Wniosek o wypłatę środków jest możliwy, jeżeli osoba, która odprowadzała składki do OFE, zmarła przed przyznaniem prawa do emerytury. Postaram się napisać o tym kolejny wpis.

Dziedziczenie pieniędzy z II filaru (OFE i ZUS) po śmierci emeryta – wypłata gwarantowana

Dziś chciałabym Ci opowiedzieć o innej sytuacji – wypłacie środków z II filaru (a więc z OFE i z subkonta w ZUS, na które zostało przeksięgowane część składek OFE) w przypadku, w którym osoba bliska przeszła już na emeryturę, a następnie zmarła. Nazywa się to wypłatą gwarantowaną. Jest to możliwe, ale pod pewnymi warunkami.

Warunek pierwszy: śmierć emeryta pobierającego emeryturę nastąpiła w okresie trzech lat od miesiąca, od którego po raz pierwszy wypłacono emeryturę. Jeżeli emerytura pobierana była dłużej niż trzy lata – nie otrzymamy wypłaty gwarantowanej.

Warunek drugi: osoba uposażona, małżonek pozostający we wspólności majątkowej lub spadkobierca. Aby uzyskać wypłatę gwarantowaną, trzeba być w kręgu osób uprawnionych do takiej wypłaty. Emeryt ma prawo do wskazania jednej lub kilku osób uposażonych, które będą miały prawo do wypłaty gwarantowanej po jego śmierci. Jeżeli tego nie zrobi, to za osobę uposażoną uznaje się jego małżonka pozostającego we wspólności majątkowej małżeńskiej. Jeżeli nie ma małżonka – wypłata gwarantowana wchodzi w skład spadku, a więc prawo mają do niej spadkobiercy.

Warunek trzeci: posiadanie przez emeryta subkonta w ZUS. Subkonto takie było zakładane „automatycznie” dla osób, które urodziły się po 1968 r. Dla osób urodzonych wcześniej subkonta były tworzone przez ZUS w sytuacji, w której osoba taka przystąpiła do OFE. Warto więc się dowiedzieć czy nasz bliski był członkiem OFE, np. na podstawie dostępnej dokumentacji.

Kwota jaką otrzymamy tytułem wypłaty gwarantowanej zależna jest oczywiście od wysokości środków zgromadzonych w II filarze. Wzór wypłaty gwarantowanej wygląda następująco:

wypłata gwarantowana = stan subkonta – [liczba miesięcy pobieranej emerytury x (stan subkonta/37)]

Oczywiście ZUS nie dokona wypłaty gwarantowanej bez odpowiedniego wniosku złożonego przez Ciebie wraz z prawidłowymi załącznikami. Po złożeniu takiego wniosku na wypłatę czeka się ok. 3 miesiące.

Agata Kicińska

Zajmuję się indywidualnym i zbiorowym prawem pracy oraz prawem ubezpieczeń społecznych. Często opracowuję strategię w sporach sądowych z pracownikami, tworzę regulaminy i porozumienia zbiorowe. Mam również doświadczenie w zakresie pracowniczych aspektów łączenia się spółek. W codziennej pracy doradzam również w sprawach związanych z zatrudnianiem pracowników tymczasowych oraz ochroną danych osobowych. Reprezentuję naszych Klientów w sporach sądowych z udziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w szczególności w sprawach dotyczących prawa do wcześniejszej emerytury.

Podobne artykuły
Umowy o dzieło pod obserwacją

  1. Maciej Boratyński pisze:

    z jakiego przepisu to(warunek pierwszy) wynika???. Wychodzi na to ,że w ciągu 3 lat pobierania emerytury wypłacana jest ona wyłącznie z „zawartości” subkonta, a nie z łącznej sumy środków uskładanych przez pracownika w czasie lat jego pracy!!!

    • dostęp777 pisze:

      Rządowego okradanie emeryta i jego rodziny ciąg dalszy. Nie starczyło zmniejszenie zasiłku pogrzebowego o 30% , emerytury kapitałowej mężczyzn o 60% z tytułu przyjmowania ich długości życia na emeryturze (w miesiącach) jak kobietom !!!! Tutaj jest to zalegalizowanie następnej kradzieży!!!

  2. Wiesław Kosiński pisze:

    do Maciej
    Nieprawda – emerytura jest policzona od całości kapitału zgromadzonego czyli od I filaru i subkonta
    Subkonto tylko rezerwuje środki na wypadek śmierci emeryta w te 3 lata – wg wzoru emerytura z subkonta to prawie 5 tys zł ale to tylko rozłożenie całej wartości subkonta na 3 lata „gwarancji” że emeryt przeżyje – czysta arytmetyka czyli rachunek aktuarialny

  3. iza pisze:

    tata nie wpisał nikogo w uposażonych.z subkonta 50% automatycznie dostaje żona zmarłego a kolejne 50% trzeba podzielic na dzieci.do sprawy spadkowej wchodzi 3 dzieci i zona czy tylko dzieci.prosze o odpowiedz .

  4. Danuta pisze:

    W roku 2006 zmarła moja córka,była pracownikiem cywilnym w Policji w Olsztynie.Po jej śmierci byłam uposażona do odbioru odszkodowania w PZU.Szukając danych na temat jej składek emerytalnych w Zusie przekazano mi,że była zarejestrowana w 1999 roku,ale na temat jej dalszych składek nic nie wiadomo.Nie wiem gdzie mam szukać jakichkolwiek danych na ten temat,nie wiem w jakim była OFE,Wszelkie inne dokumenty dot.spadku posiadam.Jeśli to możliwe bardzo proszę o udzielenie informacji na ten temat. Z góry dziękuję

  5. Barbara pisze:

    Moj brat zmarl I jego zona rowniez bylam w zusie by dowiedziec sie czy byl w ofe szukala cos w internecine wziela pesel brata I kazala mi szukac w ofe ale jakim pytam a ona na to ze nie moze mi powiedziec. Wogole nie wiem Co zrobic zlozylam sprawe o stwierdzenie nabycia spadku rozprawa juz byla czekam na prawomocne postanowienie I Co dalej niewiem.

  6. Grzegorz pisze:

    Chcialem sie dowiedziec ..a jak rodzic mi umarl 8miesiecy przed emerytura. …czy ja moge starac sie o jakies pieniazki??bo juz sam niewiem

  7. Kowalska pisze:

    Mój tata zmarł 10 lat temu czy mogę odzyskać OFE i ZUS i nie doczekał emerytury ale nie miałam spraw o spadku w sądzie bo nie wiedziałam że czarna proszę o pomoc

  8. Basia 1982 pisze:

    Moja mama zmarla w wieku 63 lat . W lipcu 03.2015 roku złożyłam papiery mamie na emeryture 06 .2015 mama zmarla. Czyli mama nie pobrała zadnej emerytury. Złożyłam w zuz papiery offe, bylam uposażona. Prosze mi powiedzieć jak nalicza sie te pieniądze?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.