Długo oczekiwana zmiana Kodeksu Pracy

Wielokrotnie informowałem Cię już o szykowanej rewolucji w prawie pracy. Niedawno, bo 21 sierpnia doszło w końcu do ogłoszenia uchwalonej ustawy nowelizującej Kodeks Pracy (Dz. U. 2015 poz. 1220). Za wyjątkiem jednego przepisu nowe regulacje wejdą w życie z dniem 22 lutego 2016 r.

Przechodząc zaś do konkretów, czyli tego co w nowelizacji jest dla Ciebie najistotniejsze – po pierwsze, zmiany jeżeli chodzi o umowę o pracę na okres próbny. Zmiany te odpowiadają w zasadzie temu, o czym informowałem Cię we wpisie na ten temat – określają cel umowy oraz wskazują, kiedy będzie możliwe ponowne zawarcie umowy na okres próbny.

Druga bardzo istotna, niemal rewolucyjna zmiana, dotyczy umów o pracę na czas określony. Umów takich będzie mogło być maksymalnie 3 i jednocześnie nie będą mogły być zawarte na czas dłuższy niż 33 miesiące. Czwarta umowa lub umowa po przekroczeniu 33 miesięcy będzie z mocy prawa umową o pracę na czas nieokreślony. Dokładniej opisałem to we wcześniejszym wpisie o nowej regulacji oraz we wpisie dotyczącym wyjątków od wskazanej powyżej zasady. Nowy przepis art. 251 k.p. nie będzie jednak stosowany do umów zawartych pomiędzy agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym.

Trzecia istotna zmiana, to okres wypowiedzenia obowiązujący dla umów o pracę na czas określony. Okresy wypowiedzenia umów terminowych i bezterminowych zostały bowiem zrównane i zależą od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, tak jak dotychczas dla umów na czas nieokreślony.

Dodatkowo, od wejścia w życie ustawy nowelizującej, w przypadku zwolnień grupowych bądź zwolnień indywidualnych w trybie grupowych znajdą zastosowanie nowe przepisy o okresie wypowiedzenia umów na czas określony, a uchylony zostanie przepis pozwalający na wypowiedzenie takiej umowy przez każdą ze stron za dwutygodniowym okresem wypowiedzenia.

Kolejna zmiana to wprowadzenie instytucji zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę. Pracownik zachowuje w takiej sytuacji prawo do wynagrodzenia. Instytucja ta była dotychczas powszechnie stosowana, a nie została uregulowana w przepisach prawa pracy.

To co może sprawiać najwięcej problemów, to przepisy przejściowe tej ustawy. W związku z tym postaram Ci się je dokładniej przybliżyć w jednym z kolejnych wpisów.

20150901_160743-01

Karol Sienkiewicz
Podobne artykuły
Praca zdalna - poradnik
Ochrona sygnalistów

  1. Aneta pisze:

    Witam,

    bardzo podoba mi się czytelny układ Pańskiego bloga,
    a przede wszystkim opis aktualnych wydarzeń związanych z kodeksem pracy.

    Pozdrawiam,
    AS

  2. Paweł pisze:

    Stan przejściowy będzie najtrudniejszy i wtedy właśnie może wyjść największa ilość problemów i wątpliwości.

  3. Serwo pisze:

    Przepisy muszą co jakiś czas być zmieniane, aby nadążały za wymaganiami społeczeństwa, dlatego dziwi mnie, że trzeba było na to czekać tak długo

  4. Andrzej pisze:

    Witam
    Po co zmiany w kodeksie pracy jeśli pracujący przez Agencję Pracy Tmczasowej jak nie mają żadnych praw tak dalej ich nie mają.
    Tania siła robocza pracująca w stresie i o których nikt nie pamięta.
    Wychodzi na to że pracujący bez końca przez agencję to tacy podludzie których wszelkie zmiany nie dotyczą bo po co się zajmować takimi ludżmi.
    Przykre to wszystko i chore.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.